Jsou filmy, ze kterých je každou minutu cítit léto, bezstarostnost a chuť si hrát. Přesně takovým je i snímek letošního režiséra a scenáristy Otakára Schmidta, jímž na sklonku 90. let vstoupil do světa hraného filmu. Zavádí nás do podniku požitkáře Marčéla, který funguje jako letní bar i varieté. On sám s manželkou vystupuje po večerech na jevišti, přes den pracuje jako plavčík a Eliška v místní požitkářské cukrárně. Zdá se, že jejich domov se stává středobodem celého předměstí, v němž se začínají dít věci balancující na hraně absurdity. Do ohnivých vztahových soubojů protagonistů vstupuje opojení z omamných hub i realita filmového natáčení, jehož se hlavní postavy náhle stávají účastníky. Barvitý film plný bezbřehé stylizace a vypravěčské svobody plně zapadá do nespoutané tvůrčí atmosféry sklonku 90. let, kterou stojí za to si připomenout. (Česká televize)

Vodnářka odpad!

Ne, tak tohle už vážně nemůže být ani ten nejšílenější experiment... Není to ani hloupý, ani kravina, ani pokus o něco novýho. Označení 'odpad' dávám fakt málokdy, ale tady fakt nic jinýho nejde. ()

Fingon

Není to tak dlouho, co byla Eliška mezi 200 nejhoršími filmy na ČSFD. Může za to především první třetina filmu, která je natolik chaotická, nepochopitelná a neuchopitelná, že spolehlivě odrovná takových osmdesát procent diváků - to jsou ti, co dali odpad nebo jednu hvězdu. Uklidněný zbytek filmu sice pořád není nic extra, zajímavé mi ale přišlo režisérovo alter ego Motýlek (kterého hraje také Dejdar a o kterém se po většinu filmu jen mluví), který se vlastně jen snaží natočit film o svém rodišti a figurkách kolem něho. Švanda (ne pan profesor z JAMU) ovšem začíná v momentě, kdy děti ukradnou Motýlkovi scénář a čtou si, co se vlastně kolem nich odehrává, v jednu chvíli dokonce holčina zahlásí, že jestli to Motýlek dotočí, tak to bude ještě peklo, což se bohužel nevyplní - peklo byl ten začátek. ()

bassator

36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Divoká devadesátá (Eliška má ráda divočinu / ELISKA LOVES IT WILD / Eliška má ráda divočinu) ()

honajz

Tak tohle natočil chlápek, co o sobě tvrdí, že je křesťan a na TV Noe dělá jeden náboženský dokument za druhým... Nadržené baby, jedna co to dělá se psem, zloději, "mladé kundičky", houbičky a trip... Trocha ad absurdum dovedeného sklepáckého humoru. Nijaký děj. Hodně výrazných barev. Zajímavá kamera a sem tam zajímavá hláška. Slepenec a Otákarův vnitřní svět, jehož bych nechtěl být přítomen. Nu, on i ty náboženské dokumenty ale točí takhle "ulítle". ()

vypravěč

Celovečerní filmový debut Otakára Schmidta jedinečně uzavírá devadesátá léta. Nerezignuje sice na děj, jak by to mohlo tradičnímu televiznímu divákovi připadat, ale rozpíjí jej spolu s postavami (a jejich identitami) v jednom pestrobarevném, smyslném baletu, v němž se ve svých nevyzpytatelných trajektoriích točí snad vše – včetně světel, předmětů, jídel a nápojů. Ani ten, kdo v předcházejících letech sledoval televizní pořad Prology, který Schmidt nezaměnitelným a nenapodobitelným způsobem moderoval a v němž ve svých vstupech lecčíms svůj film předjal, nezůstane nepřekvapen: vedle kýčovité estetiky periferních kabaretů, městských plováren, venkovských hotelů apod. se do celku promítají i ohlasy soudobého nezávislého filmu, mj. Davida Lynche, a jeho (an)atomizovanou strukturu ovlivňuje i režisérova důvěrná znalost krátkometrážní tvorby (právě v Prolozích prezentované). ()

bloom

Tento film je určitě HODNĚ ZVLÁŠTNÍ. Je to sled různých scének, ale hudba a herci vše vyrovnávají. Ať už je to vynikající a přitažlivá Stivínová, otec Polívka a synové Dejdar nebo moji oblíbenci Lábus, Čtvrtníček, Vávra a Klepl. ()

kobejn

Skvělé, a dost ojedinělý v našich filmových luzích a hájích, věděl sem o tom filmu dlouho, ale až dnes teprv viděl...sice s velkým zpožděním, ale to vůbec nevadí, páč i dneska mi to způsobilo docela velký šok a příjemný překvapení a nevím, zda by se mi to líbilo už tehdy, to nedokážu teďka říct... tradičně nízké hodnocení u toho, co se vymyká "zvyklostem", a tedy i u tohoto filmu mě vůbec nepřekvapuje, a jen to dokazuje, kolik a jak hodně lidí mělo má a bude mít úzkoprsý, zkostnatělý a konformní pohled na svět, umění a život a jak k smrti nudný tyto lidi a jejich názory jsou... ()

Anglie

Naprosto originální!!! Neobyčejné vizuálně atraktivní a i scénáristicky zajímavý příběh upozornil na Schmidtův talent. ()

honajz2

Co tohle mělo být... Děj to nemá, jako celek je to absolutně nekoukatelné, ale zase nic tak ulítlého snad ještě nikdo nenatočil. Možná si půjdu nazbírat houbičky, abych tenhle film pochopil... ()

Desgenais

film je divný, nicméně mě zasáhl.dokonc jsem na něj do kina šel dvakrát, což se mi často nestává. některé scény byly uhrančivé (vystoupení polívky a stivínové), jindy to rosš bylo divné. Ale celkově dobrý letní "nezávislý" film :) ()

jaklee

Farebná feéria a zároveň strašne nedocenený český psychedelický film s dadaistickou poetikou divadla Sklep. Film v najlepšom slova zmysle odkazuje na surrealistickú tvorbu Chytilovej či Ela Havettu z československej novej vlny. ()