Autobiografický film scenáristy Jiřího Křižana se vrací do padesátých let minulého století, do doby poznamenané lidskými tragédiemi a utrpením. Vypráví baladický příběh chlapce Janka Kadavého, jehož otec byl v roce 1949 zatčen, odsouzen a popraven jako „třídní nepřítel“. Matka krátce nato zemřela a Jankovi zbyl jen děda. Děj filmu se odehrává ve dvou časových rovinách: zachycuje tragikomické epizody z vojenské služby u pétépáků a trpké vzpomínky na dětství plné ústrků ze strany spolužáků i dospělých. Jediným světlým bodem Jankových vzpomínek je děda. Moudrý a poctivý starý muž, který jej po smrti rodičů v malé valašské vesnici vychoval… (Česká televize)

walkingdead

Nejlepší český film z vojenského prostředí. Z té afmosféry běhal mráz po zádech, název filmu je naprosto přesný. Rudolf Hrušínský jako vždy vynikající. ()

senecek

Skvělý film o době padesátých let. Asi první,který jsem na tohle téma viděl a stavím ho hned za film Všichni dobří rodáci. Vynikající Rudolf Hrušínský!!! ()

Darth Kedr

Reálný pohled na "Černé barony" a utrpení, kterým si museli projít. Dále také těžká situace antikomunistické rodiny v krutých 50. létech a slepá nenávist vládnoucích zbabělců a ztroskotanců pod pláštíkem KSČ. Výborné herecké obsazení a pěkně vykreslená atmosféra znamená kvalitní filmový požitek. ()

honzic

Velmi dobrý film, skvělá režie i scénář, skvělý Hrušínský, jen škoda ne tak vydařených jiných hereckých výkonů. Hodnocení: 80 % ()

Raphaell

Tíživý a moudrý film, především repliky R.Hrušínského (ač mi k němu nesedlo to moravské nářečí). U takovýchto filmů mi vždycky znovu dojde, jak je komunismus zrůdný a jak moc je mi špatně z lidí, co ho vzývají, dokonce i teď. Při zmínce o stíhacích pilotech, kteří za války bojovali proti fašismu a po válce byli popraveni, se mi chtělo brečet. Myslím, že tohle téma ještě není dostatečně zpracováno a zasloužilo by si víc prostoru na plátnech či v literatuře. Zpátky ale k Tiché bolesti. Dvě linky mě občas rušily, ale ne zas tak moc, aby to srazilo výsledné hodnocení. Film je tragikomedie, protože občas vykouzlí úsměv i v těžkých chvílích. Zasloužil by si klidně delší stopáž a ještě větší rozvedení obou dějových linek. ()

harycek

Tohle patří do klenotnice Československé kinematografie a to bez diskuze, takovýhle silný snímek si to bezpochyby určitě zaslouží!!! ()

pafka

Cesky skvost, ktery vam da dost prozitku doby, kdy komousi neustale padlovali na vychod. Naprosto skvely Rudolf Hrusinsky, V. Jandak (skoda, ze se zacal venovat tomu, co neumi). Bezvychodnost situace, ktera vznika z komunisticke umanutosti, ze kazdy letec je rozvracec socializmu a tidiz i jeho potomek, taky kape z platna jak dzem. Vse plne prozitku, atmosfery, paranich scen, ktere se staly kultovnimi. Presto si myslim, ze je to velmi nedoceneny film. A co Jirik? Tak ten tahal za kratky konec. Skoda, ze nebyl po ruce vyraznejsi herec. Mohlo by to byt jeste daleko lepsi. ()

Víteček

Krásný film. Linie s Hrušínským rozhodně vyčnívá nad tou vojenskou, ale to neznamená, že ta by byla špatná. Jen nabízí nic moc, co by už nebylo k vidění v jiných filmech s tématikou vojny. Rozhodně to není tak vtipné, jako Černí baroni, ale celkově je to lepší. Neznamená to, že by mě člověk na Barony zanevřít, za vidění stojí oboje, ale tohle přeci jen vítězí. Škoda, že film tak moc neuspěl a zapadl, protože Rudolf Hrušínský v něm předvedl jednu z nejlepších rolí, který už postavu životem unaveného, ale již relativně smířeného staříka asi ani nemusel hrát. Dokázal bych si představit o něco lepší režii, ale klady filmu tohle rozhodně přebíjejí. P.S. Komunisti byli a vždy budou svině. 88 % ()

Gig

Co říct o tomto skvělém filmu. Černí baroni na vážno. Smutná a pravdivá armosvéra jako ve pozdějších filmech podle Stránského. Je tu i pár scén k zasmání, jak to v životě bývá. Ale ten humor je tragikomický. Navíc pokud člověk neví co ho čeká a vidí Jandáka, Táborského, tak si bude myslet, že je Černých baronech. Ale po chvíli vás mrazí. K tomu vylborný Hrušinský. ()

STORM70

Krásný film. A stydím se za to, že jsem o něm do dneška vůbec nevěděl. Pět hvězd hlavně proto, že byl natočený dřív než Černí baroni a Tankový prapor. No a pan Rudolf byl opět boží ... 9/10 ()

carl.oesch

Tak tohle je ten jeden z mála skutečně silných a pravdivých filmů o padesátých letech. Možná proto, že Jiří Křižan toho v sobě nesl tolik, že to bez zbytečné hysterie a patosu dokázal vložit do scénáře podle vlastní knihy. O famózním hereckém výkonu Rudolfa Hrušínského tady píše řada ostatních recenzentů, já bych ale rád připomněl podle mého názoru nejlepšího slovenského režiséra všech dob - Martina Hollého ml. Skvělý scénář a vynikající herce dokázal doplnit svým neokázalým režijním rukopisem. ()

Riker

Pro mě nejhorší výkon Rudolfa Hrušínského. Vůbec mu nesedí rádoby moravský hantec se kterým zápasí celý film a hraje dost křečovitě. ()

miza

Krásné baladické vyprávění o touze po svobodě a pravdě.Skvělý výkon pana Hrušinského.Tohle byla jeho nejsilnější podoba. ()

Iwos

Nechápu, že jsem o tom filmu celý život nevěděl a objevil jsem ho úplnou náhodou teprve nedávno. Úžasný film! ()

Desmi

Možná nejsem schopen film úplně docenit, když o komouších znám jen z vyprávění. Ale bolest a velká osobní síla se z filmového plátna přenesla i na mne. Přemýšlel jsem více než polovinu celého filmu, jak dlouho to ještě mladý vojín, tu trýzeň a nespravedlnost, dokáže snášet. Čekal jsem, kdy pohár přeteče, kdy už toho na něj bude moc, kdy už se konečně vzepře a mocným hněvem se opře do toho strašného systému. A právě to, že tohoto jsem se nedočkal, a chyběl tam, tedy pro mne, epický konec - vyvrcholení, řadím snímek mezi průměrné. K dokonalosti mi pak chyběla ještě jedna věc. Přestože celý příběh naráží na otce mladého vojína, tak právě příběh jeho otce není vybarven dostatečně a to je velká slabina.. ()