Hodný, zlý a divný

• Jižní Korea Joheunnom nabbeunnom isanghannom (více)

Největší komerční hit tohoto roku a z hlediska divácké návštěvnosti desátý nejúspěšnější film v dějinách jihokorejské kinematografie navazuje na tradici tzv. mandžuských westernů. Tato v zahraničí neznámá a v Koreji zapomenutá kategorie označuje snímky zasazené do prostředí Mandžuska ve třicátých letech dvacátého století, které tematicky odpovídaly americkým westernům. Režisér Kim Ji-un již ve svých předchozích filmech, jako Rány pod pás, A Tale of Two Sisters či A Bittersweet Life (poslední dva byly uvedeny na prvním ročníku Filmasie), chytře mixoval žánry, případně konfrontoval různé stylové polohy tematicky spjatých subžánrů. Tentokrát v akčním dobrodružném spektáklu spojuje inspiraci legendárním eposem Hodný, zlý a ošklivý Sergia Leoneho s dravou nevázaností klukovsky idealizovaných mandžuských westernů a vyprávěcí strukturou současných blockbusterů. (Filmasia)

Jara.Cimrman.jr

Tento korejský western není ani hodný, ani zlý, ale hodně divný filmový patvar. Mírně jsem trpěl až do poměrně povedeného konce a přitom jsem obtížně trávil šikmé oči vykukující zpod sombrer. Navíc se asi pár nocí budu budit ze sna hrůzou z toho, že by z další westernové klasiky mohla vzniknout nějaká podobně žlutá podivnost. ()

CheGuevara

Pif paf bez pořádného budování filmových postav s neustálým citováním velkého mistra Leoneho. Ji-un Kim je jenom zbrklým učedníkem nesmrtelnosti italského génia. První třetinu se film jenom pomaloučku rozjíždí, aby se nějak dokodrcal do cíle. Famfáry se nekonají, ale uznalý potlesk si přeci jen náš borec zaslouží. S aspoň trošku zajímavějšími postavami, kompaktnějším dějem a s lepší hudebním doprovodem by to byla pecka neznajíc hranic. Takhle je to jenom sic odvázaný, ale v podstatě nadprůměrný provar. ()

H34D

Svým minulým počinem (A Bittersweet Life) mě Kim Ji-un přesvědčil, že je jak dobrý konstruktér akčních scén, tak dobrý vypraveč, ovšem zde platí spíše jen to první. Všechny tři stěžejní akční scény - úvodní ve vlaku, další na tržišti a pozdější na volném prostranství jsou vynikající, svižné a bez debat zábavné, navíc zpočátku mě zaujalo i pár zajímavých kamerových nájezdů, ovšem co se to stalo, když akce polevila? Nudné, takřka statické záběry na zdlouhavě tlachající postavy - (s)prostá vata! Film navíc poněkud nešťastně uvízl na pomezí zábavné parodie a seriózního westernu, některé scény a herecké excese přímo volají po komedii, ale Kim Ji-un nejspíš nechtěl riskovat "zfraškovatění" a tak vyloženě k popukání není nic. Nedotažené pokusy o humor někdy přijatelně uvolní, ale jindy jen zbytečně narušují atmosféru. Ke 4* mě málem přemluvil parádní Byung-hun Lee (The Bad), ale nakonec přeci jen ne... Asi jsem taky Zlý. 7/10 ()

tombac

Při označení Kim Ji-woona za korejského Baye jsem se dopředu nehezky cukal, ale ve vztahu k The Good, the Bad and the Weird se mi teď jeví spíše jako poměrně trefný kompliment. Opíjela mě tu především formální stránka a východní "blockbusterovitost", za což se nestydím a ihned jak dopíši tento koment, sjedu si znova akční sekvence a podívám se na rozšířený závěr (v kině se zdál trochu ufiknutý). A také některé Song Kang-hoovy fóry... Ten chlap je prostě ďábel! A Kim Ji-woon pro mě po třech skvělých kouscích režisérský polobůh... 9/10 (Filmasia 2008) PS: Pevně doufám, že slova o distribuční premiéře v ČR se vyplní a orientální western v češtině zažiji na plátně ještě několikrát... Držím palce! ()

BadoXXII

Kórejská pocta westernovej klasike? Prečo nie? Mieša sa tu však viac žánrov (komédia, akčný film a western) a mne to mierne vadí. Hlavne tie komické vsuvky nefungujú stále. Sú typicky kórejsky šialené (vlastne to je jedno či kórejci, japonci či čína, majú taký zvláštny zmysel pre humor). Ďalej je film dosť uťahaný a stopáž by bola oveľa prijatelnejšia, keby sa to o 30 minút skrátilo. Záverečná pointa je hrozná a celkovo tých posledných 10 minút ma vôbec nepotešilo. 20 minútová akcia na púšti, ktorá tomu finále predchádza je však natočená epicky, dravo a má to nápady aj štýl, Aj úvodná akčná pasáž vo vlaku správne navnadí. Neskôr sa však v akcii ukazujú problémy - je miestami zbrklo natočená a je príliš rýchla. Postavy sa miešajú a človek ani nevie kto je kto. Ak by som to teda mal zhrnúť - kvalitatívne nevyrovnaný western, kde sa striedajú lepšie chvíle a horšie. ()

Shit

Korejci a western, to na první pohled moc nefunguje, ale s The Good, the Bad and the Weird se celkem vytáhli, samozřejmě je to mírně inspirovaný Leoneho závěrečným dílem dollarový trilogie a je taky pravda, že to tomu nesahá ani po kotníky a to téměř ve všech ohledech počínaje hudbou a konče příběhem a postavama, ale přesto je to celkem dobrej western, kde js spousta přestřelek, jedna mapa pokladu a tři skvělý hlavní postavy ze kterých dostává asi největší prostor Kang-ho Song, což sice neni úplně na škodu, ale já osobně bych uvítal daleko víc toho kopiník z Válečníka Woo-sung Junga, kterej je tady za děsnýho snajpra a nedělá mu žádnej problém lítat na provaze v 10metrový výšce a sundavat tam jednoho zlýho zmrda za druhým, krom toho třetí postava, kterou hraje Byeong-heon Lee je sice pekelně zlá, ale ten přihřátej ulízanej účes jak z vlasovýho salónu se tady fakt nehodil. Nicméně rozhodně bych se v budoucnosti nebránil dalším podobným westernům, i když stopáž by teda přístě mohla být o dost kratší, jelikož to pak zbytečně ztrácí tempo ()

Dragoni

Příjemné překvapení, ovšem když se dokážete vzpamatovat z toho, že v Koreji točí Westerny. Nápadité, vtipné a celkově povedené Akční Drama, které má ještě mnoho dohánět, ale svou stylizací postav a prostředí je velice kvalitní. Celej film jsem bral spíše jako hodně zdařilou komedii a taky že jo. Místy zbytečně natahované a celkově dlouhé. Soundtrack výborný. 80 % ()

Morien

(1001) Ve chvíli, kdy začala hrát Don't Let Me Be Misunderstood, jsem se už prakticky válela smíchem po podlaze. Ale přesto jsem si myslela, že by to mohlo být hudebně nápaditější, kromě téhle písně, kterou už jsem tedy znala, mi žádná jiná v hlavě neutkvěla. Ale k čertu s tím! To je aspoň biják! Kang-ho Song je králem pod horami. Čím jsem starší, tím víc také oceňuji, když si tvůrci nechají dost času, aby mohli všechno hezky barevně nakreslit - aneb když film začne jako pramínek a končí jako mocná řeka posilněná mnoha přítoky. To je panečku krásné přirovnání, musím se pochválit. ()

Tuxedo

Blockbuster objevnější, originálnější a zábavnější než většina současných z Hollywoodu. Povedená pocta, v níž se postavy vyvíjejí až do téměř samého závěru a akční scény patří mezi nejlepší z posledních let. ()

TheDarKnig

Ploché postavy, motivace přinejmenším podivné, jednoduchý scénář, snaha o nějakou vážnost, emoce či historické podhoubí neurážející, ale zvlášť povedená taky ne, takže film zcela spoléhá na cool faktor, westernový nádech a akci. A že mu to jde výborně, jde z mých 4 hvězd asi dost dobře poznat. Všichni tři hrdinové (či antihrdinové?) slouží přesně a do puntíku svému účelu, Dobrý je kovboj jako řemen, svým střeleckým uměním a pláštěm ne nepodobný těm největším legendám západu, Zlý je na tom psychicky opravdu špatně, jeho nálada se mění od superbad po bad, ale fanynky handsome korejců u něj asi budou pěkně vzdychat a Weird je.. Weird. V dobrém i špatném slova smyslu. A všichni jdou po prašulích. Nebo to tak aspoň většinu filmu vypadá. Závěrečné odhalení se snaží o nějakou hloubku, no stejně si jej užijete zase jenom kvůli akci. Ta je jedna z nejlépších, co jsem za poslední roky mohl vidět. Hlavně to, co předvádí kamera, jen tak někde neuvidíte. Točí se, přejíždí zhora dolů, zoomuje a vše přesně tak, aby to vypadalo sakra dobře. A ve spojení s choreografií i s několika Jackie Chan nápady to je extáze. Ano, další díl bych si nechal líbit. PS: epičnost pouštní akce hlavně po objevení se Dobrého sahá až do jiné dimenze. Hudební stránka někdy poznatelně ničí atmosféru přílišnou komedialitou, ale je to většinou ve spojení s Weirdem a i když tu není v žánrech komedie napsána, čekejte spíše ji než drama. Ale vtípky jsou většinou povedené, takže to vůbec nevadí. ()

genetique

Neskutočné, čo si Kórejci dovolili. Dokonalá ukážka westernovej zábavy, ktorú v hollywoodskej produkcii za posledné dve dekády nedokázal predviesť v takejto dokonalej podobe žiadny ašpirant. Spojenie vážnej zápletky miestami prechádzalo až do spaghetti-westernu, uletené, zábavné, ale čo je podstatné neskutočne premyslené, akčné a nadupané. Kórejci sa nebáli experimentovať, čo sa najviac odrážalo v použitej hudbe. Príbeh zasadili do doby, ktorá prináša nové možnosti, spojenie samurajských myšlienok so západnými zbraňami a typickým typom hrdinu a záporáka. Akcia je však to, čo treba spomenúť ešte raz. Neskutočná jazda, tri pätnásť-minútové scény, ktoré mi napumpovali adrenalín do žíl budú veľmi dlho pretrvávať v mojej pamäti. 95%. ()

sniper18

Je to vydarený akčný western od Kim Jee-Woona. Má celkom dobrý príbeh o trojici odlišných mužov, lovcovi odmien, namyslenom zabijakovi a menšom zlodejíčkovi, ktorí z rôznych motivácií chcú dostať stratený poklad, ku ktorému má viesť mapa a tak ju chcú všetci dostať, ale okrem seba navzájom majú problémy nielen s inými zločineckými skupinami, ale aj s japonskou armádou. So spracovaním som veľmi spokojný, toto nie je práve zápletka, ktorá by ma dokázala skutočne nadchnúť, ale v tomto prípade to dopadlo snáď najlepšie, ako vôbec mohlo. Je to jedna dlhá, ale mimoriadne svižná akčná jazda v dobrodružno-westernovom štýle, plná výborných scén a bez jediného slabého miesta. Tempo filmu sa samozrejme občas uvoľní, čo ale vôbec neprekáža, aspoň sa dá lepšie oboznámiť so všetkými dôležitými postavami. Akcie je tu dosť a v rámci žánru je to nepochybne absolútna špička. Je rozmanitá, nadmieru nápaditá, perfektne natočená, tá kamera plná vizuálnych nápadov je skutočne úžasná, nechýba ani nejaká tá krv a na pomery žánru je akcia až prekvapivo veľkolepá. Najviac sa mi páči dlhá naháňačka cez púšť, obzvlášť jej druhá polovica po pripojení lovca odmien je vynikajúca a je to rozhodne najlepšia časť filmu, výborné je aj úvodné prepadnutie vlaku, prestrelka na trhovisku, ale všetka akcia v rámci žánru nadpriemerná. Veľmi spokojný som aj s humorom, niektoré situácie sú veľmi vtipné a hlavne tie, kde je zapojená postava zlodejíčka. Herecké obsadenie je perfektné, skvelé hlavné trio Song Kang-Ho, Jung Woo-Sung a Lee Byung-Hun, všetky tri postavy sú pre svoje potreby úplne ideálne a aj výborne zahrané a k tomu plno známych tvárí vo vedľajších úlohách, tu si nemám na čo sťažovať. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, Kim Jee-Woon zvláda dokonalo snáď všetky žánre, tu nemám absolútne čo vytknúť. A k tomu ešte výborná hudba. Plné hodnotenie síce nedávam, tento žáner pre mňa nemá taký potenciál, ale inak tomuto filmu vlastne ani nemám čo vytknúť, rozhodne najlepší western, aký som vôbec videl. Objektívna kvalita filmu- 85%, film sa páči mne na 80%. ()

molotov

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na výraznou stylizaci, která nemá s historickou věrností nic společného a hraje se hlavně na efekt, ale od té chvíle jsme se skvěle bavil. Vynikající akční scény a spousta humoru. ()

Arachneuss

[Filmasia 2008] Nikdy jsem netušil, že i klasika s Eastwoodem se dá až tak dobře zparodovat. Většina děje lehce kopíruje originál, ale narozdíl od něj, kde se to vše bere vážně, se zde divák chytá za hruď, aby se neudusil smíchem. Hrdinové jsou naprosto přesné zobrazení svých přezdívek. Ten s patkou je opravdu Zlý, ten s opakovačkou je opravdu Hodný a ten Divnej je opravdu... divnej. Akční scény jsou přehledně udělány a hudební stránka vůbec nezaostává. Vrcholem snímku se ale stává scéna, kdy Hodný sám vystřílí polovinu Japonské armády za zvuků trailerové hudby či z "Divného" se na chvíli stává Vlad Napichovač, akorát že místo břicha se zde napichuje na anální otvor a (opět) člověku praská bránice. Sečteno a podtženo, The Good, the Bad and the Weird je komedie léta, jenž si narozdíl od Holywoodu na nic nehraje a pouze se snaží královsky pobavit. A tak to má být. ()

3DD!3

Korejský western (skvělý nápad zasadit děj do Mandžuska té doby), asi jediný svého druhu, dělá svému žánru radost. Přehršel přestřelek, stylových bitek a nápadů, kde jediný problém vidím v délce. Úvod je už moc natahovaný, nebýt Ji-un Kimových režisérských parádiček, byla by to už trochu nuda. Čím blíž je závěr, tím víc se do westernu vkrádá Japonská armáda a lehce indianojonesovská patina. Hlavně v honičce v poušti v závěru. Trio hlavních hrdinů je zajímavé, v podstatě jsem při finální přestřelce neměl favorita a lehký twist v závěru byl hodně příjemný. Kopej. ()

kitano

Natočiť vysokorozpočtovú žánrovku si v dnešnej dobe nedovolí hotcikto a naviac western, to nieje zrovna žáner, ktorý by bol v dnešnej dobe ktovieako výnosný. The Good, The Bad and The Weird je dôkazom toho, že sa to dá a dá sa to urobiť s obrovským štýlom. Je to predovšetkým popcorn, to áno. No je to popcorn, ktorý vám vstriekne do žíl adrenalín, ohúri vás neokúkanými, bombastickými akčnými scénami, zabaví výbornými charaktermi (hlavné trio dobrý-zlý-divný, sú žánrovo dokonale napísané a stvárnené postavy) a popritom aj decentným spôsobom vzdáva hold klasike, z ktorej vychádza. Kim Ji-un znova ukazuje, že vie bezchybne miesiť obraz, zvuk a hudbu a oproti minulým filmom ešte viac zdokonalil prácu s kamerou. Mám na mysli rôzne kamerové finty a pohyby ktoré vás priklincujú svojou nápaditosťou a funkčnosťou umocniť prebiehajúcu situáciu. Psychologický prvok z jeho predchádzajúch filmov bol síce vynechaný, no to sa dá bez problémov oželieť, pretože tento film je predovšetkým explozívny akčnák. Tak či tak, dúfam, že režísér nezanevie aj na svoju komornejšiu tvorbu. Taktiež dúfam, že bude pokračovať v spolupráci s Lee Byeong-heonom, pretože im to spolu prenáramne klape. (9/10) ()

troufalka

Na spojení Jižní Korei, komedie a westernu jsem byla hodně zvědavá. Nakonec to nedopadlo tak špatně, ale fajnšmekr přes podobné žánry se za mě bez pochyby nestane. Viděno v rámci Challenge Tour 2017. ()

gogo76

Vzhľadom na to, že kórejci robia výborné filmy a Leoneho Dobrý, zlý a škaredý, považujem za jeden z najlepších filmov, aké vznikli, som mal asi prehnane vysoké očakávania. Istá podobnosť s Leoneho filmom tu je, ale oveľa menšia ako som si myslel. Film nesklamal v akčných scénach, ale skôr v psychológii postáv a v príbehu samotnom. Napriek miernemu sklamaniu je film v mnohých akčných scénach vážne skvelý, hlavne tesne pred záverom a keď kórejci zavelia: "Akcia!", tak to teda akcia je. Po druhom zhliadnutí znižujem hodnotenie na priemer. 60%. ()

pepo

Zo zaciatku som bol nadseny. Je tam slusna davka napadov a akcie je hromada. Bohuzial je az prilis jednotvarna a niekedy medzi 120. az 140. mrtvolu som sa chytil, ze sa dost nudim a som iba niekde v polovici. Dojem vsak v mnoho vylepsi fantasticka pustna nahacka a finale. Navyse na tu azijsku mentalitu mam fakt problem sa naladit. 7/10 ()

lesumir

Chviličku mi trvalo, než jsem se srovnal s tím, že je film natočen opravdu uměle a všechny pohyby jsou promyšlené několika choreografy. Jinak se to nazvat totiž ani nedá. Všechno vypadalo tak dokonale, a jak se říká, ta prává krása je v jednoduchosti. _ Avšak přesto nemůžu jinak, než tomu dát plný počet, protože tak skvěle jsem se už dlouho nebavil! Dialogy, některé scénky, pohledy, patnáctiminutová honička v poušti za hudby Santa Esmeraldy, závěrečná přestřelka a spousta dalšího, co by stálo za zmínku, je totálně nářezové! __ Hodný hraje hodného. Zlý hraje zlého a škaredý hraje divnýho, a i když jde vidět, že se všichnio snaží alespoň trošku zahrát originál, nikomu se to nedaří. Což je i dobře! :-) __ Dostal jsem chuť na Leoneho opus a A Bittersweet Life! ()

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008