Příběh natočený podle skutečné události, kterou ve své knize "The Informant" popisuje Kurt Eichenwald. V noci na začátku listopadu roku 1992 se vysoce postavený úředník společnosti ADM (Archer Daniels Midlands) Mark Whitacre (Matt Damon) přizná agentovi FBI Brianu Shepardovi (Scott Bakula), že řídící pracovníci včetně Whitacrea samotného se opakovaně scházeli s konkurenčními společnostmi, aby upravili ceny lyzinu – potravinářské přísady. Byla to původně Whitacreova manželka (Melanie Lynskey), která Whitacrea přiměla, aby nelegální upravování cen zastavil, jinak půjde na FBI sama. Bylo to vůbec poprvé, co se přímý účastník takového kartelu dobrovolně přiznal... Mark Whitacre asistoval FBI při shromažďování důkazů tajným nahráváním veškerých aktivit během obchodních jednání ve všech koutech světa včetně Tokia, Paříže, Mexico City a Hongkongu. Po dobu jeho práce v utajení, která trvala téměř 3 roky, se podařilo shromáždit stovky hodin audio a video nahrávek, které dokumentovaly ilegální úpravy cen potravinových přísad po celém světě. Jednalo se o největší kauzu svého druhu. Whitacre byl považován za národního hrdinu. Pro některé ale jen do té doby, než tiskem po celém světě proběhla zpráva, že Whitacre během práce v utajení pro FBI zpronevěřil 9 milionů dolarů společnosti ADM. (oficiální text distributora)

Trailer

Fr

Každý v této zemi je obětí zločinu velkých firem od chvíle, kdy se nasnídá….. (Naštěstí se jedná o Ameriku !) M. Damon s vizáží R. Crowe. Nebo mám dojem, že by mi ho ta role mohla připomínat. Je to totiž role pro velkého hráče a i když příběh spěje od lži ke lži, M.Damon je dokonalej. Nebudeme si nic nalhávat. Největší slabinu vidím v příběhu. Nejedná se o podvod století a takovýchto machrů je u nás plná Praha. Plzeň. Tábor. No vždyť víte! (Ano, Ostrava taky!) PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Chrustyn

Soderberghovi po oskarovém úspěchu s "Traffic" (kdo chce může si přihodit i Erin Brockovich) a komerčním s "Dannyho parťáky" narostli trochu ramena a myslí si, že může točit cokoliv. Tentokrát vzal pro normálního člověka naprosto nezajímavý námět, Damona namaskoval tak, že vypadá jak idiot, vše zabalil do nezajímavé a extrémně nudné režie a navrh to ozvučil hudbou jak z 60 let starého filmu a vznikl z toho "Informátor". Skutečný příběh o muži, který hraje na dvě strany s Mattem Damonem, který se chce vymanit ze škatulky akčního hrdiny (která mu narozdíl od tohoto seděla) tím, že vypadá jak debil a pronáší nesmyslný a pro film zbytečný monology. Film se snaží (jakoby) vážné téma zachytit, tak trochu hravým a vtipným způsobem ale vzešla z toho nepřehledná nuda k pos*ání. Jediným plusem, tak zůstává jen ten Damon, který i když mi zde neseděl hrál celkem slušně a od nižšího hodnocení film zachraňuje fakt, že už jsem viděl tak moc špatných filmů, že bych tento nerad zařadil na jejich úroveň, ačkoliv si o to říká. Je až s údivem co dokáže jinak slušný režisér natočit a velice dobrý herec zahrát. ()

ScarPoul

Celkom zábavná jednohubka, ktorá ale vyprchá veľmi rýchlo. Ako každý zo Soderberghových filmov. Jediné čo film ťahá do roviny pozerateľnosti je Matt Damon. Takéto úlohy mu svedčia a je na neho podstatne zábavnejší pohľad ako napríklad na Clooneyho. FIlm je ale zbytočne prekombinovaný. Znova jeden z tých prípadov, kedy si v duchu hovorím, komu prišiel nápad zaujímavý. Rutinne natočená vec, bez jedinej výraznejšej scény, alebo dramatickej situácie. Pozeral som sa na posledné scény a snažil som sa prísť na to, prečo je to spravené tak povrchne. Pritom to celý čas poukazuje na komplexnosť vzťahov, faktov a klamstiev. Tie sú menej prehľadné ako by sa čakalo a často som mal problém pochopiť, kedy sa klame, prečo sa klame a či sa vôbec na to chcem pozerať. Vtipné roviny idú Soderberghovy lepšie, ale aj tam mu chýba cit pre punchline. Inak vec, ktorá nenadchne ale ani nenaštve. Takže sa to dá prežiť bez výraznejšej ujmy. ()

predators

Tak tohle může bavit opravdu jen kartelové podvodníky a finanční zástupce, kteří jsou "mistry ve svém oboru"! Do půlky filmu nemáte páru o co jde a v druhé půli sledujete, kolik si Whitacre (Matt Damon) nahrabal. Bohužel ani nemůžu říct, že se jednalo o komedii, zasmál jsem se všeho všudy asi jednou. Jenže se tomu ani nedivím, v tak úzce specifikovaném prostoru se toho moc vymyslet nedá. Spíše se divím, že se někdo pustil do toho, aby tento příběh zfilmoval. Zajímavosti: Podle mě si Whitacre přišel ještě na mnohem větší částku. Hovoří se něco okolo 15 milionech dolarů... :-) 35% ()

• Stejný případ se objevil i v americké sérii The American Life, díl č. 168. (CliffLee)

Související novinky

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí

17.03.2009

Ať už vás napadlo cokoli, následující řádky jsou samozřejmě o možných pokračováních úspěšných trilogií. Matt Damon potvrdil, že se s Paulem Greengrassem opravdu chystají na dalšího Bournea, ale že… (více)