Příběh natočený podle skutečné události, kterou ve své knize The Informant popisuje Kurt Eichenwald. V noci na začátku listopadu roku 1992 se vysoce postavený úředník společnosti ADM (Archer Daniels Midlands) Mark Whitacre (Matt Damon) přizná agentovi FBI Brianu Shepardovi (Scott Bakula), že řídící pracovníci včetně Whitacrea samotného se opakovaně scházeli s konkurenčními společnostmi, aby upravili ceny lyzinu – potravinářské přísady. Byla to původně Whitacreova manželka (Melanie Lynskey), která Whitacrea přiměla, aby nelegální upravování cen zastavil, jinak půjde na FBI sama. Bylo to vůbec poprvé, co se přímý účastník takového kartelu dobrovolně přiznal.

Mark Whitacre asistoval FBI při shromažďování důkazů tajným nahráváním veškerých aktivit během obchodních jednání ve všech koutech světa včetně Tokia, Paříže, Mexico City a Hongkongu. Po dobu jeho práce v utajení, která trvala téměř 3 roky, se podařilo shromáždit stovky hodin audio a video nahrávek, které dokumentovaly ilegální úpravy cen potravinových přísad po celém světě. Jednalo se o největší kauzu svého druhu. Whitacre byl považován za národního hrdinu. Pro některé ale jen do té doby, než tiskem po celém světě proběhla zpráva, že Whitacre během práce v utajení pro FBI zpronevěřil 9 milionů dolarů společnosti ADM. (oficiální text distributora)

Trailer

Malarkey

Kdyby Matt Damon nehrál takovýho šílenýho kreténa, kterýho jsem snad v ani jedný scéně nedokázal vystát, tak bych tomu možná dal víc. Jenže kdyby ho nehrál, tak by to nebylo o člověkovi, který skutečně existoval. No a já jsem koneckonců rád, že jsem o něm nikdy neslyšel, protože bych mu asi musel vlepit facku, aby se probral a začal žít v realitě. ()

T2

Rozpočet $22miliónovTržby USA $33,316,821Tržby Celosvetovo $41,771,168▐ ║Tržby za predaj DVD v USA $6,678,652 //počet predaných kusov 417,311║ Chýba tomu jednoznačne lepšia svižnosť, toto by bola téma skôr pre Jasona Reitmana, Matt Damon je fajn ale to je asi tak všetko, tých pár sucho humorných scén to nezachráni. /40%/ ()

Jara.Cimrman.jr

"Možná ve své hlavě jsi ten dobrý, ale pro ostatní jsi ten, kdo ukradl devět miliónů dolarů a pak lhal." Mark Whitacre rozehrál odvážně zamotanou partii s FBI, ADM, tiskem i právníky. Lhal, lhal a zase lhal, což mu mé sympatie nepřineslo, ale počet odcizených miliónů to nijak nezměnilo. Kdybych měl možnost tohoto parchanta a jeho zbožňovatele Soderbergha nakopat do koulí, tak bych byl určitě spokojenější, ale nakonec on neokradl mě, ale velkou firmu ADM a za nos vodil FBI, což jsou organizace, jejichž skon bych zcela jistě neoplakával. ()

Fr

Každý v této zemi je obětí zločinu velkých firem od chvíle, kdy se nasnídá….. (Naštěstí se jedná o Ameriku !) M. Damon s vizáží R. Crowe. Nebo mám dojem, že by mi ho ta role mohla připomínat. Je to totiž role pro velkého hráče a i když příběh spěje od lži ke lži, M.Damon je dokonalej. Nebudeme si nic nalhávat. Největší slabinu vidím v příběhu. Nejedná se o podvod století a takovýchto machrů je u nás plná Praha. Plzeň. Tábor. No vždyť víte! (Ano, Ostrava taky!) PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Bluntman

Nejde o dramatickou biografii aspirující na ocenění, protože tohle není žádná ERIN BROCKOVICH, ani podrazácká podívaná neposkytující všechny potřebné informace ala DANNYHO PARŤÁCI 1-3, ale velice důmyslná a důsledná kritika konzumpce. V podstatě jde o to, aby se divák nenechal oklamat opojným a šedesátkovým stylem, který je zlehčován až v duchu dobrodružství s Austinem Powersem, a byl neustále na pozoru, co se mu říká a nakolik jsou ty informace spolehlivé. Přitom ani nechybí typicky soderberghovské utahování si z kultu hvězd, což je patrné jednak na hereckém výkonu Matta Damona, jednak na přístupu k titulní postavě, kterou ztvárňuje (přičemž ten film celou dobu svou stylizací upozorňuje, že se zkouší různé masky a hrají různé role!). Docela mě mrzí, že spoustu lidí (soudím tak dle komentářů) není schopno přistoupit na to, že ten film vypráví o zcela vážných věcech nevážně a celou dobu jako onen titulní informátor klame tělem (stylem), protože si na hloupého jen hraje, aby mohl v závěru všechny přechytračit a my věděli, že vlastně nevíme pořádně nic. Na druhou stranu chápu, že tenhle výboj proti zažitým konvencím spojeným s hvězdým systémem, žánrovými očekáváními a převažující vlnou snímků pietně vzpomínající na dobu klasického hollywoodského období sedne málokomu. ()

• Jako přípravu na roli obézního Marka Whitacra jedl Matt Damon úmyslně před začátkem natáčení filmu hodně hamburgerů, pizzy a pil černé pivo. To později v rozhovoru popsal jako ''opravdu, opravu, opravdu zábavné''. (CliffLee)
  • Ginger Whitacerová (Melanie Lynskey) říká psychiatrovi, že mají osm aut a tři z nich nebyla nikdy použita. Whitacre během filmu skutečně řídí pět aut - Porche 911 Carrera S, Ferrari 348, BMW řady 8, Mercedes-Benz SL a Lincoln Town Car. (Sony1994)