Rokle

Na historické konverzační drama neuvěřitelně živé, dramatické a taky drsné. Pro milovníky těchto látek povinnost. Herci skvělí. Musím uznat, že Amenábar je fenomenální ve spojení dramatického momentu a hudebního podkresu. ()

hazaba

S pokračujícím dějem narůstala zlost, zlost na křesťanskou církev, její zločiny a její pokrytectví. Z tohoto filmu je jasně vidět, že Bůh za zločiny spáchané na jiných nemůže, můžou za to lidé, kteří se jím pouze ohánějí. Kolik znalostí zmizelo v propadlišti dějin a muselo být znovu pracně objevováno jen kvůli hrstce fanatiků, kteří bohužel postupně nakazili velkou část tehdejšího světa? Jaké postavení přisoudila církev ženě? Člověku se při tom pomyšlení ježí chlupy na krku.... A teď k samotnému filmu :-) Rachel Weisz exceluje, své postavě vdechuje nejen učenost ale také frustraci a dětské nadšení. Záběry na Alexandrii jsou pěkné, nicméně je docela vidět, že jsou digitální. "Odzůmování" v sekvenci knihovna-Alexandrie-delta Nilu-Země se při vší úctě do tohoto filmu vůbec nehodí a spíše budí rozpaky či wtf efekt. ()

DHDV

Historické drama bez „popcornových“ bitev a s „malým“ počtem hereckých megastar. Zato tento film má dokonalou Rachel W. (asi jedna z nejlepších rolí co kdy předvedla) a „skryté“ poslání boje za ženská práva. Co se týče ostatních aspektů filmu tak je to pro mě čistý průměr a scénář je docela předvídatelný a je napsán tak, že když nenadchne tak alespoň neurazí. Vzestup křesťanství a konec antiky- možná by se z toho dalo vytěžit více…. Čistý průměr a výkon Rachel W. tento film hodně zachraňuje… ()

Eluin

Moc zajímavý film, který není takřka vůbec romantický, trochu historický, ale vůbec ne dobrodružný :-). Rachel Weisz se své postavy Hypatie zhostila velmi dobře. Náboženské konflikty mezi polyteisty a křesťany se mi líbily a jsem také rád, že se tvůrci vyhnuli zažitému klišé, tedy vylíčit a priori křesťany jako ty hodné. "Věřím ve filosofii" - ta věta se mi líbila. ()

Mafián

Takhle dobrý námět už tu dlouho nebyl. Dění v Alexandrii na konci 4. století bylo opravdu velice zajímavé. Ve filmu jde hlavně o náboženskou nesnášenlivost (zánik starodávného pohanství, nahrazováno nově přicházejícím křesťansktvím, do toho se navíc pletou všemi nenávidění židé). Otázkou, na kterou samozřejmě všichni víme odpověď, je: Kdo přetrvá ? No, a v pozadí toho všeho je "uvězněna" moudrá filozofka Hipatia... Rachel Weisz je skvělá. Bohužel, film je jenom lehce nadprůměrný. Přitom k dokonalosti stačilo relativně málo. Obsadit pár známějších herců, trochu upravit scénář a hlavně režii, neboť Amenábar ačkoliv natočil výborné filmy, tak na takovéto "veledílo" jednoduše nestačí a ani se tam svím stylem nehodí. Každopádně film je to určitě koukatelný, ale mohl být také daleko lepší. Co se dá dělat... ()

Andronikos

1. Ide o príbeh matematičky a filozofky Hypatie a troch mužov z jej okolia, filozofa, spisovateľa a biskupa Synesia z Kýrény, praefecta augustalis (civilného správcu neskororímskeho Egypta) Oresta a - historicky pokiaľ viem nedoloženého - Hypatiinho prepustenca. Ako psychologická "štúdia" nad všedný život a lásku povznesenej intelektuálky bažiacej po správnom poznaní, biskupa, kolísajúceho medzi nárokmi, ktoré na neho kladie jeho viera a jeho z minulosti prinesené priateľstvá, bývalého otroka, ktorý nezabudol na svoju nie celkom patričnú (a nenaplnenú) lásku, a vzdelaného "politika" (moderne povedané), ktorý má rovnakú skúsenosť ako prepustenec a k tomu problém s politicky zdatným protivníkom, alexandrijským patriarchom Kyrillom, je to podľa môjho názoru film výborný. Okrem iného preto, že nie je príliš afektovaný (azda až na "plačovú" scénu Oresta pred Synesiom). 2. S kulisami som spokojný, gýčovitosti sa tvorcovia vyhli, hoci nechápem, prečo si ku koncu neodpustili v Egypte málo pravdepodobnú dekoráciu kapitolskej vlčice (navyše s notorickými renesančnými doplnkami!). 3. O historickej vierohodnosti snímky by sa dalo polemizovať. Myslím však, že dostupné pramene neumožňujú rekonštruovať Hypatiinu psychológiu, napr. postoj k náboženským nepokojom v Alexandrii, takže mali tvorcovia filmu v tomto smere pomerne voľnú ruku. A s výsledkom som taktiež spokojný. Obraz dobovej atmosféry bol podľa môjho názoru vierohodný a vyvážený (až na pripísanie zásadného astronomického poznania našej neskoroantickej matematičke). [K tomu osobné s filmom nie celkom súvisiace postskriptum: o to viac sa čudujem, že niektorí kolegovia komentátori z tohto vyváženého obrazu vypreparovali pre seba just panorámu výhradne dusného fanatizmu, odporu "cirkvi" k vede, ženám atď. Film ukazuje dosť jasne, že paušalizácia nie je na mieste, že aj medzi kresťanmi boli ľudia, ktorí sa k "pohanskej" múdrosti stavali pozitívne, násilie im nebolo vlastné a k žene prechovávali aspoň určitý rešpekt. Ostatne primárny naratívny prameň o Hypatiinej smrti, cirkevný historik Sókratés Scholastikos, so zavraždenou sympatizuje. Aj z tohto uhla pohľadu dobrý komentár má JGH.] ()

strikeman

Už dlouho tu nebyl tak zajímavý historický snímek, který krom svých nesporných dramatických kvalit navíc zpracovává neotřepané téma. O skvělých hereckých výkonech zdaleka nejen Rachel Weisz, velmi osobitě pojatých záběrech a chytlavé hudbě již zde přede mnou psali jiní a nezbývá, než s nimi souhlasit. Agora rozhodně nenudí, ale samozřejmě je dramatem pro náročnějšího diváka, a tak není jisté, zda její nasazení do kin v letním období, kdy se to jen hemží "lehčími" žánry, bylo správným rozhodnutím - téměř prázdné sály napovídají... 80% ()

Matthew01

Co bylo přesným záměrem tvůrců Agory přeně nevím, nicméně rozpad Římské říše nám ukazuje, jak nyní žijeme v době na sklonku křesťanství a nástupu nové víry v Islám. Ano zní to až drsně, ale je tomu tak. Stejně jak Říše Římská skončila díky pohodlnosti lidí a nezájmu cokoliv dělat (měli přece na všechno otroky), skončí i dnešní Evropa (místo otroků jsou to přistěhovalci). Bohužel nás tento vývoj ekonomicky uvrhne o několik desítek, kulturně set let zpět, protože opět ženy ztratí veškerou rovnoprávnost a bude trvat velmi dlouhou dobu, než ji získají zpět. Co mi na tomto snímku vadí, že nezanechá v divákovy žádnou hlubší stopu, prostě jen tak odezní. Což mě mrzí. 70% ()

Faila

Oba příběhy (náboženské „rozepře“ i Hypatiino filosofování) byly velmi poutavé již ve své podstatě, formální stránka jim tedy příliš ublížit nemohla. Jsou tu tedy rádoby smutné scény samozřejmě podbarvené zarmoucenou hudbou, ale vzhledem k jisté závažnosti obsahu není zas tak nepochopitelné, že se ho tvůrci snažili mírně doladit. A že jsou zde ukazovány věci většině více než jasné - to nikdy není na škodu. Někteří si z tohohle snímku odnesou něco hlubšího, ale ty, kteří v něm nic takového nenajdou, by mohla nadchnout poutavost vyprávění, hudba, výprava či i herecké obsazení. ()

amarth

Opravdu napětím překypující Amenábarův epos. Rachel opět předvádí nakolik je všestrannou herečkou. Příběhem je Agora opravdu zajímavá od začátku do konce a to, jak se podařilo tvůrci vylíčit hrozby a zlo církve, křesťanů a celé téhle pošahané společnosti, je opravdu na výsostech nadstandardní. Jen čekám, kdy se zase bude slavná organizace ohánět zákazy, jako tomu bylo v mnoha případech předešlých, kdy se někdo opíral o faktické historické prameny. ()

Illioplius

Najviac ma zaujal historický kontext, ktorý v tomto filme hrá významnú úlohu. Vytlačenie európskych polyteistických náboženstiev kresťanstvom by si zaslúžilo väčšiu pozornosť, no prispôsobovaniu si dejín pre potreby komerčného snímku sa zrejme nevyhneme. Agora je veľmi zaujímavý film, a hoci k podobným historickým (veľko)filmom mám odpor, tento rozhodne odporúčam. Náboženské konflikty nie sú doménou minulosti, ale sú to sociologicky zaujímavé javy, z ktorých sa aj dnes môžeme poučiť. V Agore mi trochu prekážal Hypatiin nezáujem o tieto spory, ktoré vyvŕšili do zničenia množstva kultúrne a historicky významných dokumentov. Myslím si, že v skutočnosti (by) sa o spoločenskú situáciu zaujímala viac, lebo tá ovplyvňovala aj ju, Hypatiu, a nakoniec ju aj nezávideniahodne ovplyvnila. ()

Pitaya

Tak nejdříve pozitiva. Tvůrci pěkně vystihli prostředí Egypta, kostýmy také perfektní, ale tady chvála končí. Když jsem viděla trailer, řekla jsem si, že to bude něco na způsob Tróji, či jiného Hollywoodského historického trháku a ono ne, děj se táhne, ničím moc nezaujme a závěr je nijakej. Tvůrci se zaměřili na dvě věci najednou ( boj židů, pohanů a křesťanů + život a odkaz Agory) a díky tomu nezvládli rozvinout ani křesťanské boje ani povahu hlavní postavy. Škoda ()

hororwatch

To co v tom filmu bylo vidět, tak bylo vidět dobře.Jsem normální člověk , který o, řekl bych až fanatické víře či vědě nic neví a proto mě občas ty začátky při jejích přednesech nudili.Mělo to na mě tedy ten správný účinek. Co se týče náboženství a toho , jak tu bylo vyobrazeno snad nemusím nic dodávat. Každý svůj dar manipulovat lidem využije jinak a bohužel většina historicky doložených osobností toho využila takto. Film byl výbornej. ()

Luk Skywalker

Takhle má vypadat historické drama, kdo to neumí, ať se učí. Prostě, když se to dobře natočí, tak ani romantika není od věci a nevznikne z toho Titanic. Člověk si opět uvědomí, že dnes mírumilovní křesťané mají na rukou krev a jejich svatý Cyril se v té krvi koupal, hlavně v té židovské, Hitler by jásal. Jinak souhlas s verbalem s tou teroristickou organizací. To jsem odbočil, dobré vykreslení událostí více či méně známých a určitě pomohla španělská produkce. ()

Adm.Nelson

Tu vypichnem len dve veci - prevrátenie kamery naopak, keď sfanatizovaný dav kresťanov rabuje knižnicu, symbolicky vyjadrujúci, že svet je hore nohami. A pri masakre v meste záber z vesmíru, kedy je počuť krik a vresk ľudí ešte veľmi ďaleko v kozme. Obidva možno trochu prvoplánové, no zároveň neskutočne výstižné a triafajúce sa do čierneho. 10/10 ()

Warlukyn

Velice hezký a ponaučující film o tom, co přináší s sebou náboženství a to pouze nenávist, války, strach a fanatismus, ale hlavně zastavilo vědu o víc jak 1000let. Dneska už si nevyberete co lidi stálo a v budoucnu ještě bude stát tolik životů, jestli náboženství, nacismus, komunismus a nebo USA. ()

GOREGASM

Strhující historická podívaná, kterou tvůrci museli točit s jasným vědomím komerčního neúspěchu, jelikož téma konfliktu náboženství a vědy, dvojnásob reprezentované ženou, nemohlo do kin přilákat takový objem diváků, který by zaplatil nečekaně velkolepý výsledek, kterého se Alejandru Amenábarovi podařilo dosáhnout. Silnou stránkou snímku jsou kromě překvapivě velkolepé režie a výpravy, především silné postavy obsazené vynikajícími herci, kteří pumpují příběhové kostře potřebnou krev do žil. Vyvrcholení snímku je potom jen odměnou pro diváka a silným zakončením příběhu, který vřele doporučuji. 85% ()

SkyCaptain odpad!

Absolutně nudný a prázdný film, který ještě k tomu záměrně manipuluje s divákem. Díky značně zkreslenému výkladu historie a výběru/vyznění jednotlivých scén podkuřuje ateistickému divákovi 21. století, který si myslí že si se svým ROZUMEM vystačí v životě sám a po shlédnutí tohoto filmu (i když odané době, lidech a názorech neví vůbec nic) se bude cítit "povznesen". Křesťané jsou zde vyobrazeni naprosto urážejícím způsobem (to opravdu nestojí za bližší komentář) a mnohem nelidštější a krutější antická kultura je vyzdvihována. Nejúsměvnější je vyobrazení řady věcí vytvořených až v renesanci jako například vlčice kojící Romula a Rema, či to že křesťané se ujali vlády skoro ze dne na den:-) Tato pahistorie ale není na tomto snímku to nejhorší, podle mě je herecky a příběhově naprosto prázdný. Kdyby trval tak 20 min bylo by to až moc, není zde skoro žádný děj! Jediné co se zde stane je zničení knihovny a dál už se tam herci cca. 90 minut protloukají se stále zmatenějšími výrazy, jako by si také říkali kdy už bude konec a dostanou svojí gáži. Hlavní představitelka mi navíc celou dobu pila krev - takhle patetický, odtažitý a nudný herecký výkon jsem neviděl už roky. To je opravdu nejlepší lidská životní cesta studovat kuželosečky s vesmírem a o nic/nikoho jiného se skoro nezajímat a vypadat potom jako bezvýrazný panák? Nebylo by lepší zasvětit život pomoci a lásce druhým? Skutečně se zamyslet nad Ježíšovým učením a láskou kterou nám nabízí a nejenom poukazovat na chyby církevních představitelů? To ať si zodpoví každý divák sám. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale