Legenda o sovích strážcích

• USA Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (více)

Hlavní postavou je mladý soví kluk Soren, který je okouzlen historkami svého otce o strážcích Ga’Hoolu - mýtické skupině okřídlených bojovníků. Ti bojovali proti zlým Čistým, jak si sami říkají, ve velké bitvě za záchranu všech druhů sov. Zatímco Soren sní o tom, že jednoho dne se přidá ke svým hrdinům, jeho starší bratr Kludd se té představě jen vysmívá a touží jen po lovu, létání a být otcovým oblíbencem místo Sorena. Kluddova žárlivost má ale hrůzné následky - oba soví sourozenci vypadnou z hnízda na vrcholu stromu přímo do spárů Čistých. Teď je na Sorenovi, aby se pokusil o odvážný únik s pomocí dalších mladých soviček. Společně letí přes moře i skrze mlhy, aby našli Velký strom - domov legendárních sovích Strážců Ga’Hoolu, jenž jsou jedinou nadějí na vítězství v bitvě proti Čistým a na záchranu sovích království. (oficiální text distributora)

pipapaja

Soví strážci v podstatě nejsou špatný film. Obrovskou předností je animace, jež je opravdu velmi dobrá a akční scény (+ zpomalovačky tak typické pro Snydera) místy berou dech. Ale nejhorší slabinou filmu je že celkový epický příběh se snaží vměstnat do 90 minut, takže chvíli v hnízdě chvíli v zajetí chvíli na cestě a tak dále a tak dále takže nemůžete se ani s postavami vcítit. Tento film nápad měl, jenže díky jeho provedení zabředne do filmů, na které si za týden nevzpomenete. ()

dopita

Film plej animovanejch ptáků, který mě připadali všichni stejní. Začátek filmu ještě ušel, ale asi po třiceti minutách se pozvolna začla dostavovat nijakost a rozplizlost. Některý dějový obraty mě uplně utekly - Zack Snyder opět těžce pohořel. Konec už mě vyloženě nudil. Animace je sice pěkná, ale dobrej film neudělá. ()

kery-

Nakonec jsem se uchýlil ke čtyřem, protože i když mi fantasy příběh nic moc neřekl, tak vizuálně to bylo pro žánr "animovaný" zvládnuto naprosto perfektně.. ()

bila.tecka

Celou dobu sledování filmu mě zaměstnávala myšlenka, jaké míle urazil vývoj animace a kdy dorazí k mezníku, kde se setře fikce s realitou. Vizuální podoba je kouzelně nádherná, pokud jste odchovanci počítačových her z dob osmibitů, srdce vám zaplesá. Podotýkám, že pouze nad formou. Podobně jako u zmíněných her, kdy stařičké kousky navzdory své grafice dodnes zaujmou svou hratelností a s přehledem natrhávají prdel současným přehypovaným trhákům, je i Legenda o sovích strážcích příkladem nezvládnutí obsahu. Kdyby byla zvolena cílená věková kategorie, ideálně 18-28, mohla vzniknout temná fantasy a režisér se nemusel zabývat cukrkandlem pro nejmenší diváky. ()

B4TM4N

Těžce klišoidní, v jádru infantilní dětská spatlanina, protkaná úžasnou estetikou bojujících letců. ()

Michalechal

Panečku, nikdy bych nevěřil, že mě tak vezme film o sovách. Sovy ve zbroji v bitvách, utlačovaní pracující v dolech, povzbuzení zoufalých. Dobro proti zlu. Je tam snad vše, včetně vtipu (kupříkladu Hrabík). Určitě nejde jen o animák pro děti, ale pro celou rodinu! ()

farfalla

Animace je zajímavá, hlavně proto že je tam spousta různého peří. Postavy jsou dost schématické, jak už to u legend bývá. V rychlosti bojů a akce jsou však sovy snadno zamenitelné. ()

Abiosis

*FANTASY DOKUMENT* Na tomto filme ma najviac prekvapila takmer absolútna absencia humoru, film sa snažil tváriť seriózne a temne a zámer mu viac-menej aj vyšiel. Vidieť krásnu animáciu na plátne kina, znásobenú 3D efektom (ktorému však u hraných filmoch neviem zatiaľ prísť na chuť), je neopísateľný zážitok. Počas niekoľkých spomalených záberov, ktoré sa vo filme objavia, si môžete vychutnávať let sov a doslova študovať ich pohyb z hľadiska zákonov fyziky. Let v búrke v prítomnosti dažďových kvapiek je jedným z nezabudnuteľných súčastí filmu. Svet sov stojacich na oboch znepriatelených stranách je krásny a do detailov prepracovaný, dej filmu je svižný a akčný a kľudne by som privítal aj dlhšiu stopáž. Žánrová nevyhranenosť mi vôbec neprekáža a trošku ma prekvapuje divácky neúspech filmu. Verdikt v 1 vete: Vizuálne dokonalý príbeh o rozprávkovom boji dobra proti zlu. 12.10.2010 ()

FARGO

Zpracování skvělé, hlavně to jde vidět při spomalených scénách (mohlo jich být více), ale při soubojích a rychlejších střizích se z toho stává maglajz (to hlavně kvůli 3D). Takže přístě raději půjdu na 2D a věřím, že by si to pak o tu jednu hvězdičku navíc zasloužilo. ()

Prochy38

Upřímně jsem se tohoto animáku docela bál. Jednu dobu jsem se ornitologii celkem věnoval a po zkušenostech s filmy jako je Madagaskar a podobné jsem se bál, co s nádhernými sovami animátoři provedou. A hle! Po zhruba 90 minutách mám jasno o jednom z nejlepších animovaných filmů (pro mě samože). Sovy byly tak nádherně vytvořeny, že jsem až hleděl. Příběh byl úžasný, akce výborná. Nebylo to pro ty nejmenší diváky, ale které animáky dnes jsou, že? Celkem doufám, jak nabízel i závěr, že bude nějaké pokračování! U mě opravdu nadšení, i když vidím, že celkem čním z řady... ()

iampatrik

75% Pro mě z části zklamání (teď už doopravdy nebudu číst recenze ani žádné preview apod.) Čekal jsem něco víc vážného a je to "pouze" jen pohádka občas vážnější. Děj osype rychle a vlastně je přímočarý. Na jednu stranu možná dobře, že se netopí v různých klišé, ale přesto, už jen kvůli úchvatné animaci (díky Bože za Snydera) a pár nezapomenutelným momentům (když se poprvé objeví nad mořem bílá sova, trénink v dešti) bych se na film díval déle a vychutnával si ho. Klidně si dokážu představit tuto pohádku jako "drama". Tomu bohužel zabraňuje přílišná pohádkovost a hodnocení stahuje i strohý děj. Ač se komentář nese spíše v negativním smyslu, na 4 hvězdičky to je. ()

seth82

Niečo tomu chýbalo, zaujímavý projekt, jednu hviezdičku k priemeru pridávam za hudbu od Hirschfeldera, ktorá je fakt skvelá. ()

kill-tec

Animace naprosto luxusní. Jen těžko byste hledali rozdíly mezi sovou digitální a reálnou. Já se v mladičké sově, která věří v něco, aniž by věděla jestli to existuje či nikoliv, tak trochu viděl. Odhodlání a nebojácnost už sice není v mé reputaci, ale síla přátelství a věrnosti, kterou sovička prokazuje, už je zase můj šálek kávy. Nicméně, to že se z malého drobečka stane jedna z nejuznávanějších sov je sice dojemné, ovšem ve filmové tématice už hooodně ohrané. V kině jsem přesto se zatnutými pěsti fandil a kochal se tou nádhernou podívanou. Milé, velmi milé.. ()

Crackonosc

Snyder má vizuál v oku, to se nemění ani s přechodem k počítačové animaci a na všechny ty odlesky, efekty, barvy a zpomalovačky se pořád skvěle kouká. Bohužel to ostatní už tak super není. Režisérovi úplně utekla hudba, která byla jindy ozdobou jeho filmů. Tady většinu scén strhává o řád níž, průlet v dešti přímo zabíjí... Taky podivné rozkročení mezi cílové diváky je k zlosti. Temné vizuální zpracování pro dospělé obaluje prostinký zkratkovitý příběh pro předškoláky prošpikovaný infantilními vtípky pro batolata. Buď měl mít film 70 minut a bejt pro děcka anebo o hodinu víc a rozehrát drama pro odrostlé diváky. Bral bych druhou variantu. ()

MadChick

Zajímavě pojatá pohádka s prvky fantasy a opravdu nádherným vizuálem, kterou ovšem jednoznačně sráží kolísající tempo a nezajímavý příběh, min 30 min filmu bych pojal úplně jinak...je to škoda, protože je vidět, že možnosti i prostor tu pro to byly...60% ()

Teabag

Nejdřív malou obecnou poznámku: spousta špatných hodnocení všech možných filmů podle místních komentářů vychází z nenaplněných očekávání. A teď konkrétně: Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole je prostě pohádka. A to, prosím pěkně, velmi dobrá. Takže neočekávejte nic jiného a můžete si to opravdu užít. Výjimečná vizuální stránka je u Snyderových filmů samozřejmostí. ()

Hanes88

Oproti současným animovaným filmům, které jsou založeny na vtipných pasážích, se tento film prezentuje jistou vážností. Je to ale příjemná změna a děj mě taky nezklamal. 80% ()

t.mon

Zack Snyder se zbláznil. Totálně! LotG je temná, animovaná fantasy, která podle mě rozhodně není určená pro děti. Snyder si SPOILER! vzal příklad z 300(helma). Dejte na mě, chcete něco lehce temného na večer? Pusťte si to, neváhejte. 95%. ()

angloumene

V porovnání se spoustou dalších komentů musím říci, že podle mě to zase takový propadák není. Měla jsem chuť podívat se na pohádku a tohle mi v daný okamžik přesně sedlo. Rychlé střídání nálad a tempa mi naprosto vyhovovalo a nepřišlo mi to nějak moc na sílu, Legenda o sovích strážcích je hrozně nahuštěná, a tohle je jeden ze způsobů, jak divákovi sdělit, ano opravdu už jsme se dostali tam, kam jsme strašně moc chtěli a ano je to tady opravdu super :) ()

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Kdo se ujme Supermana?

Kdo se ujme Supermana?

06.10.2010

Kandidátů na režii nového Supermana byla spousta (Tony Scott, Darren Aronofsky...), nakonec ale studio Warner podepsalo smlouvu se Zackem Snyderem. Je to překvapivý tah, zejména když přihlédneme k… (více)

Kdo zastaví 3D šílenství?

Kdo zastaví 3D šílenství?

04.02.2010

Asi až diváci, kteří se někdy v blízké či vzdálenější budoucnosti tímhle fenoménem nasytí a přinutí Hollywood, aby se nesnažil servírovat jim všechno trojrozměrně. Nebudeme se vracet k tomu, kdo to… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)