Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

VanTom

Civilní, mrazivá a nejistá atmosféra se mi zpočátku hodně líbila, nicméně postupně mne subtilnost celého vztahu a nijaký (= žádný) děj trochu přestávaly bavit. Má to krásné momenty (např. vstup bez pozvání, závěr), ale celkově snímek spíš pomalu přemýšlí, než že by něco vyprávěl. Lepší 3. ()

nevermore

Tenhle film je úplně mimo realitu :) Umírají lidi - nikdo neřeší, něco se děje - nikoho to ne*ere. A opravdu by mě zajímalo, kdo má být cílová skupina pro tento film. Děti a dospělí určitě ne, tak snad nějací puboši? Ne, fakt nevím. ()

Terzeus

Poetické, hypnotické i romantické. Škoda len, že príbeh sa vzhľadom k tak reálnemu vykresleniu pocitov mladých protagonistov (ktorých predstavitelia hrajú ako o život) nesnaží reálnejšie vysvetliť aj dopady situácií, ktoré by sa, holt, v reálnom živote, určite dočkali odozvy nielen od obyvateľov daného sídliska ale priam celého sveta. Ono totiž by neprešlo bez povšimnutia to, že žena uhorí po tom, čo na ňu zasvieti slnko alebo na ňu zaútočí dieťa, ktoré sa po tom nikto ani neunúva nájsť či zadržať. V tomto prípade sú to však skôr len malé chybičky. Let the Right One In je paráda, ktorej mystickú atmosféru, pointu a vynikajúcu kameru sa nedá nevychutnať. Plus to finále... doteraz mi po chrbte behajú zimomriavky. 85% ()

blackJag

V době, kdy STMÍVÁNÍ vládne dívčím srdcím, má člověk skoro strach dát šanci dalšímu titulu adaptujícímu knihu, jejíž základním stavebním kamenem jest vztah upíra a smrtelníka. A vidíte, u tohoto filmu by bylo věčnou (nebo k věčnosti se blížící) škodou podlehnout vábivým předsudkům (nehledě k tomu, že knižní předloha snímku vznikla před proklatým STMÍVÁNÍM). Atmosféra jako řemen, studený obraz, protínaný pragmaticky znázorněným násilím (mimoděk mi připomnělo Cronenbergovi DĚJINY NÁSILÍ), výborné herecké výkony dětských hrdinů a napětí až do konce dávají dohromady velmi funkční zážitek. Hodnotil bych-li knižní předlohu podle jejího filmového zpracování, musel bych pasovat AŤ VEJDE TEN PRAVÝ k nejlepším dílům žánru a STMÍVÁNÍ za nebetyčnou sračku. 90% ()

Guzo

Nechápu místní tak vysoké hodnocení, já jsem se skoro celý film nudil. Mladí herci v hlavních rolích mi vůbec nesedli, zasazení do bůhví jaké doby také ne - nepůsobí to na mě pak atmosfericky, ale spíš lacině, což asi nebyl režisérův úmysl. Po větší část stopáže se ani neděje nic zajímavého a když už ano, není to natočené nijak zručně. Mohu tedy ocenit hlavně nápad a provázanost malého kluka, který je ve škole šikanován, s "mladou" upírkou.. ()

klima777

O hodně jemnější než kniha. Ku prospěchu věci. Ale i tak: Švédsko anektované Sovětským svazem, což je sama o sobě šílená představa; zde se však vynořuje pouze mimochodem ("soudruh Brežněv říká"...; hospodská "moudra" atp.). Atmosféra 80. let je dokonalá (pamatuju se); šikana (pamatuju se); pubertální lásky (pamatuju se); bezbřehá osamělost a bezmoc vybíjená vztekem (pamatuju se). Na rozdíl od knižní předlohy je téma minulosti Eli potlačeno a nijak to nevadí (a stejně: "Nejsem holka" a v jednom rychlém záběru se mihne jizva, nebo se mi to jen zdá?). Spojit svůj život s upírem & bezpohlavním? Omnia vincit amor... Tečka-čárka-čárka atd. "Polibek". Tak jaká klišé, prosím vás? Tenhle film je o dětech, ne pro děti. Studený, bolavý a romantický. Zatraceně. Vzpomínám a za zvuku Morrisseyho dávám 4 hvězdy. Život je zkrátka divný :-). ()

zigíš

niektoré scény pritiahnuté za vlasy, všeobecne hodne precenené európske kino..ak by som mal posudzovať len podla tohto filmu švédsko je plné škaredých nesympatických ludí ..počkám na americký remake :) ()

mrx.friend

Když mi před minutkou dohrály závěrečný titulky, rekapituloval jsem celej ten právě zkouknutej příběh a zjišťuju, že ve mně něco zanechal...když teď dám čtyři hvězdy, přijde mi to málo, když dam pět, přijde mi to vzhledem k mýmu dosavadnímu stylu bodování moc...tahle story nebyla žádnej Twilight (pche, nemůže ani konkurovat), ale měla hloubku, jistou dávku věrohodnosti, byla o emocích a o tom, že bejt mně zase 12 let a potkat Eli, jsem taky zamilovanej...pěkná atmosféra, hudba, charisma obou představitelů a co si budeme nalhávat - tak trochu jateční finále po smutném zvratu kouzlí úlevnej úsměv na tváři... P.S. Nakonec se tedy přikláním k velice slušným 4 hvězdám a kdo ví, rád tenhle "román" zkouknu znovu a třeba se k nim přisaje další červená... :) ()

Gerret

Velice povedený film, na porovnání doporučuji všem téměř zbytečný remake Let Me In. Každý z nich má něco do sebe, ale v tomto se mi Eli líbila více než Abby v druhém zmiňovaném. Zahrála upírku více přesvědčivěji a u tohoto snímku jsem cítil větší emoce než v Let Me In. Hodnocení 75%. ()

Kacounek

Po pravdě, první půlku jsem se chvílemi téměř nudila. Ale když pomyslím na vypracované detaily, je z toho moc pěkný film. ()

Kali4

Elegantní příběh temně romantické lásky. Elegantní v tom smyslu, že nestírá rozdíl mezi dobrým a špatným – film zdůrazňuje, že každý čin má (zde většinou negativní) důsledky, že násilí je špatné, protože vede jen k dalšímu násilí a jiným nepříjemným věcem, že láska nutí lidi chovat se iracionálně a objevovat v sobě spoustu nového, netušeného, co je pohání kupředu, ale může je i zničit. I přesto, jak až neústupně realistický je film v tomto ohledu a nevěší Vám na nos bulíky, fandíte oné drahé polovičce, která se dopouští velmi špatných věcí, protože násilí, které páchá, není explicitní, téměř nic zde není samoúčelné a nám jakožto divákům je chytře odhaleno jen tolik, abychom jí stále fandili (dovedu si představit, že závěrečná scéna mi mohla ústřední duo znechutit, kdyby byla natočena otevřeněji). Proto je film elegantní – jak chytře nakládá s emocemi, kolik nám toho ukáže a jak nám to ukáže. --- I když se nakonec spoustu podrobností z minulosti charakterů nedozvíme, nevadí to. Vztah funguje skvěle i bez toho, a jelikož každá scéna má své místo a logiku, příběh je na konci pěkně orámovaný a zbývá jen málo věcí, nad nimiž visí otazník, ale mně jakožto divákovi to vlastně nevadí. --- Seveřané snad mají patent na dlouhé noční zasněžené záběry, které by byly depresivní a studené samy o sobě, ale kam se ještě navíc vejde i nějaké to vyprázdněné sídliště nejlépe s rozbitým kolotočem a kde se vztahy mezi lidmi neustále serou, aniž by se musely dít nadpřirozené věci. Ale když už se ty věci dějí, může se nakonec i rozesraný, studený svět zamotat a stát trochu lepším. ()

Kosmik 1

Tak mám za sebou po americké verzi i originál a musím říct, že ta americká verze mi sedla malinko líp. Zvažoval jsem slabé 4* a nebo lepší 3*. Zvolil jsem druhou možnost, a to proto, že některé scény mi tu příliš nezapadaly. Pro příklad třeba to vraždění uprostřed parku a v pozadí projíždějící auta. Jinak už není co vytknout. 65% ()

drackula

Na to koľko superlatívov som o tomto filme počul, trochu sklamanie. Film mal kopu zaujímavých nápadov, skvelé minimalistické spracovanie a zaujímavú myšlienku, ale nedokázal ma dostatočne strhnúť. A pár dynamických scén na to nestačilo. Vyslovene zlé to ale určite nebolo. Twilight sa môže učiť. 70% FCH052016/7 ()

Tft

Na konci Let the Right One In převládají podobné pocity jako na konci Del Torova Faunova Labyrintu, i tohle je taková jemná balada o dvou ztracených, alespoň v jednom případě dětských duší, zasazená do drsného prostředí, která s divákem zůstává ještě dlouho po svém konci. Drsné prostředí je tady navíc umocněno mrazivým vyobrazením švédského sídliště, které celému filmu dodává ledovou auru a jedinečnou atmosféru. I při sledování v letních třicítkách musí být člověku trochu zima z toho bílého hávu, do kterého je film zahalen. Není divu, že Hoyte Van Hoytema tímhle nastartoval svou kameramanskou kariéru k výšinám, po téhle stránce je snímek totiž skoro dokonalý. Obraz je v naprostém souladu s atmosférou filmu a dokonale ji podtrhuje. Předlohu jsem nečetl nemohu tak soudit povedenost adaptace, ale filmově příběhová stránka funguje, má sice pozvolnější tempo, ale film se díky tomu nese na zvláštní vlně poklidu, díky tomu jsou pak drsnější scény o to víc efektivní a samotné finále filmu pak vyústí v naprostou katarzi. Dětští herci v hlavních rolích, především Kåre Hedebrant jsou naprosto výborní, málo kdy se ve filmu objeví takhle citlivý a důvěryhodně zahraný vztah mezi dvěma dětskými herci, který je zde navíc komplikovaný tím, že Lina Leandersson hraje upíra/ku a není vlastně úplně jasné její pohlaví. Let the Right One In je opravdu jedinečný snímek a Tomasi Alfredsonovi se povedlo natočit jeden z nejlepších nejen hororů, ale i filmů první dekády 21. století. 90% ()

Berenise

Tak hrozne moc roztomilý film! Umelecký dojem výborný.... jedným slovom, krása. PS: nie je to naozajstný horor, báť sa nebudete, ale ako film je to čarovné :) ()

ImNotThere

K hollywoodským upířím blockbusterům začínám cítit odpor, k hysterickým fanynkám obzvlášť, nebo to bude spíše alergická reakce, protože kudla se mi v kapse otvírá při každém nadrženém skřeku a do pěsti dostávám tiky, jakmile hledím na 'sebekrásnější' bledej ksicht. Takže... skandinávská kinematografie, nejlépe tedy dramata, patří od tohoto momentu k mým oblíbeným. Upíří tématika na nás útočí ze všech stran a zřídkakdy narazíme na něco, co stojí za pozornost, aniž by nás to naštvalo nebo nudilo (ne, opravdu nejsem předpojatá, jen nazývám věci pravými jmény). Konečně přišlo něco originálního, naprosto neznámého, neohraného, na co se jen tak zapomenout nedá, hlavně tedy díky hereckým výkonům dětských představitelů, nad kterými zůstává smrtelníkům rozum stát. Let the Right One In nahlodává veškerá klišé z trochu jiné stránky. Je to trochu úlítlá záležitost s netradičním příběhem, ale budete-li k ní přistupovat s otevřeným srdcem, určitě se zalíbí. ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)