Rošťáci

• český

Goonies

The Goonies

Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 1985, 114 min (Alternativní: 109 min)

Na přelomu 80. a 90. let byli Goonies jednou z prvních videokazet, které jsme si půjčili domů. Ohraná kazeta se stala branou do dětské fantazie. Dobrodružství, které čeká na každé dítě doslova za brankou. Piráti, poklad, technická udělátka, italská mafie... a tlupa malých amerických dětí, které jednoho odpoledne prožijí vysněný příběh každého kluka. S odstupem času jsou vidět technické nedokonalosti, a tak nějak se mi zdá, že se Donner pokusil naplnit spielbergovskou šablonu aniž by se mu to zcela podařilo. Pokud to člověk ale moc nezkoumá, Goonies jsou jednoznačně jedním z nejlepších osmdesátkových filmů držících se na hranici filmu pro děti a pro dospělé.(27.12.2012)

jako kluk jsem na tomhle ujížděl...záhadná mapa, pirátský poklad, tajemný dům s vchodem do podzemí, spousta nástrah a pastí, pirátská loď, pirátský poklad a spousta legrace...kam se hrabou piráti karibiku :-)) takže klučičích 5* :-) EDIT: tak po nedávném shlédnutí potvrzuji své hodnocení..opravdu to stojí stále za to (a původní český dabing byl naprosto věrohodný). a opravdu těch 5* je klučičích :-))(6.11.2006)

• joelly01

Hledala jsem film z detstvi a bylo mi doporuceno totok, ze by to mohlo byt ono. Nebylo, ale dokoukala jsem to az do konce. Mohl by to byt prijemny detsky film kdyby... kdyby na sebe vsechny hlavni postavy NERVALI. Nevim jestli to byl dabing nebo i original je tak uzasne urvany, ale toto byla Tantalova muka! Zhaveni lebky zvane budik! Skoro dve hodiny na sebe rvouci spratci. Nejsou ani dve minuty klidu. Porad jen rev a rev. Hlava me z toho bolela jak prase. Ale uz tehdy bylo videt ze z toho Joshe vyroste svihak....(27.4.2015)

Chris Columbus meets Steven Spielberg. Neviem cim to je, ale detske filmy v 80-90 tych rokoch v sebe niesli omnoho vacsie caro a magickejsiu atmosferu nez tie dnesne. Scenaristicky je to pritom na podobnej urovni, rovnako premrstene ukricane deti a karikaturne postavicky zlocincov, ako aj sladky happy end. Napriek tomu clovek viac preciti podzemne dobrodruzstvo za pokladom, mozno preto, ze dnesne snimky su viac uponahlane a hrane na efekt, z obav aby sa deti nenudili, cim utrpi ina stranka.(21.6.2014)

"Goonies never say die." Pro mě vrcholný představitel zlatých 80. let, kde z povedeného scénáře Chrise Columbuse dokázal Richard Donner (zpovzdálí je cítit dozorující Steven Spielberg z pozice producenta) vytáhnout povedený mix nevinnosti, milého humoru a lehkého napětí, který mi vždy dokáže zvednout náladu. Ještě teď si pamatuji, že když jsem jako malý kluk poprvé film viděl na VHS zapůjčené taťkou z videopůjčovny, chtěl jsem hned po jeho dokoukání vyrazit na výpravu za pirátským pokladem. Vřelá náklonnost k tomuto filmu mi zůstala až do současnosti a ani neúprosný zub času na tom nic nezměnil. Není to jen nostalgická vzpomínka na období dětských her a malin nezralých, ale hlavně díky té spoustě fantazie a opravdového přátelství, která tenhle dětský příběh obklopuje, je to hlavně nevšední zážitek. Určitě na tom má velký podíl skvěle vybrané a napsané postavy astmatický Mikey (Sean Astin), který je, ale srdcem party, prostořeký "Kecka" Clark (Corey Feldman), vynálezce Data (Jonathan Ke Quan), nešikovný a přehánějící Cvalda (Jeff Cohen) a starší brácha, co neudělal řidičák Brand (Josh Brolin). Nemůžu a nesmím zapomenout na dívčí osazenstvo milou roztleskávačku Andy (Kerri Green) a ječící Stef (Martha Plimpton). Náhoda tomu chce, že kluci na zaprášené půdě najdou mapu k ukrytému pokladu piráta Jednookého Williho. Cesta za dobrodružstvím tak může začít, chodby a jeskyně vyražené piráty roku 1632 jsou plné nástrah a čekají jen na odvážlivce, kteří je chtějí pokořit. Před divákem je rozehrán boj za společnou budoucnost, který zjemní neopakovatelné kouzlo první pusy. Vše je zasazeno do malebných kulis městečka Astoria a idylické pláže Cannon Beach, které propůjčují filmu snový nádech. Nechybí ani zavilí záporáci gangsterská rodinka Fratelliových a jejich nejmladší člen Nemotora se srdcem na pravém místě. Dave Grusin složil skvělý funkční soundtrack, který zvládá povznést celkový zážitek ještě o level výš, ale přitom se nijak nevnucuje. Tento film je pro mě prostě těžká srdeční záležitost.(20.1.2017)

• - Loď Jednookého Willyho, Inferno, byla asi 32 metrů dlouhá a její konstrukce trvala 2 a půl měsíce. Plachty spotřebovaly 650 metrů čtverečních materiálu. Některá lana z lodě byla pak použita v Disneylandu při rekonstrukci korábu Pirátů z Karibiku. (mi-ib)

• - Make-up Johna Matuszaka trval 5 hodin. Mrkací oko, které bylo mimo jeho obvyklého umístění, bylo ovládáno dálkově. Proto musel někdo odpočítávat mrkání, aby John mrkal synchronizovaně. Při natáčení na lodi bylo nutné, aby se John nenamočil. Bohužel se namočil, což o den zdrželo natáčení. (mi-ib)

• - Pirátská loď byla reálně vytvořena. Všechny záběry byly na ní natočeny. Po dokončení filmu byla nabídnuta, zda ji někdo nechce, ale nikdo si ji nevzal, a tak byla nakonec sešrotována. (mi-ib)