Rošťáci

• český

Goonies

The Goonies

Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 1985, 114 min (Alternativní: 109 min)

V roce 1985 se dalo dohromady neskutečně silné trio: božský Stývn (Produkce), akční mistr Donner (Režie) a Chris Columbus (Scénář), aby nám ukázalo, jak se získávají peníze na nezaplacené účty, či záchranu městečka, kde žijete. Vykašlete se na práci. Seberte pár kamarádů a vydejte se do místního podzemí, které je skrz na skrz přeplněné nápaditými pastmi. Takhle nějak vypadá jejich recept. OVŠEM musí vám být něco málo přes deset let a musíte být plní dětské fantazie. Jestli tohle neplatí, tak se radši vraťte k lopatě, nebo co to vlastně děláte :-) To samé platí pro film. Jestli je ve vás kus dítěte, tak si ho určitě užijete, protože snímek má hravý a vtipný scénář, který se odehrává v zajímavé výpravě, která i v omezenosti, kterou jeskyně disponují dovoluje kameře kreslit krásné obrázky. Navíc má film slušné dětské herce. Sean Austin už tady trénuje vykulená očka na Pána Prstenů a zaujme i Josh Brolin coby jeho starší bratr, ale nezaostávají ani ostatní herci. Akčnější scény jsou dobře natočené a nápadité (Hraní na varhany) a nebýt toho, že jsou některé scény na můj vkus až moc ukřičené a slaďoučké, tak bych neměl skoro co kritizovat. P.S. To, jak si Donner na konci rýpl do svého Supermana, bylo úžasné:-)(6.7.2008)

Zaslouženě kultovní dobrodružka a nejzářnější zástupce amblinovských 80's dobrodružek pro děti, které do civilních prostředí amerických předměstí či maloměst situovaly velkolepá fantaskní dobrodružství a byly koncipované jako horské dráhy plné různorodých emocí od napětí, přes děs a hrůzu až po rozvernou zábavu.(20.4.2014)

Tenhle film je prostě pecka. Jednou jsem ho kdysi viděl, to mě ale připomněla až scéna jak hrají na ty kostlivcovi varhany. No je to naprostá pecka. Bavil jsem se u toho jako malý a teď je to nádherná chvilka nostalgie. Když to navíc máte s původním dabingem, je o zábavu postaráno od začátku až do konce. Ty vulgární narážky prostě nemají chybu. Bravo pane Donnere, díky vám jsem měl moc pěkné dětství.(10.1.2012)

Lepší hodnocení tomu prostě nemohu dát. Celý film je šílený, děti neustále křičí, pořád něco vykládají a když neříkají nic podstatného, tak opakuji předchozí sdělení. Jsem v šoku, jak může mít takový film tak vysoké hodnocení. Já se od druhé půlky strašně nudil a v duchu fandil padouchům s nabitou zbraní, protože ty děti mohli odstřelit a mohl být konec filmu. Škoda že jsou pod tímto filmem podepsaní tak zkušení tvůrci jako Spielberg, Donner a Columbus. Asi se pánové něčím sjeli a napsali totálně šílený a trapný scénář. Asi bych dal více, kdyby mě ten film zasáhl před dvaceti lety a já ničemu z toho nerozuměl. jako pozitivum musím však vyzdvihnout výkony dětských herců především Seana Austina, povedený hudební doprovod a nápadité pasti. 60%(12.4.2014)

Esence nostalgie. Začátek devadesátých let, je mi něco přes deset let, otcův známý pracuje pro Warner Bros. a jednoho podzimního večera přináší fungl novou bílou igelitku (!) s logem Warner Bros. (!!!) a dvěma originálními (!!!!!) videokazetami uvnitř. "Donesl jsem ti něco pro děcka." Tajemství N.I.M.H. (1982) a právě Rošťáky. Pak už otec ten videopřehrávač (nikoli videorekordér) koupit prostě musel. Těžko bych spočítal, kolikrát jsem Roštáky viděl, bylo to pro mě zjevení - dokonalé dobrodružství, pro mě v tehdejší situaci filmově i televizně vyprahlého dítěte naprosto strhující. Před dvaceti lety bych prostě s plným hodnocením neváhal ani vteřinu. Dnes uznám, že to asi má svoje mouchy, ale pro mě je to prostě jeden z TĚCH filmů. --- Tak kdepak, po kontrolní projekci po dvaceti letech mouchy nenalezeny, tudíž zvedám na plný počet.(3.5.2012)

• - Celé jméno Jednookého Willyho bylo ve skutečnosti William B. Pordobell. (mi-ib)

• - Jeff Cohen přiznal, že ve scéně, kdy se jeho postava přiznává Fratelliovím, si musel vzpomenout na smrt své matky, aby se opravdu rozplakal. (Dlee)

• - Soundtrack obsahoval také píseň "8 Arms To Hold You" od skupiny "The Goon Squad". Píseň z něj byla odebrána, když byla z filmu vystřižena scéna s chobotnicí. Filmaři však byli přesvědčeni, že jde o hit. Proto jej vydali na desce jako taneční singl. Prodeje byly však nevalné, díky nízké podpoře. Ze singlu se stala jedna z nejcenějsích a nejvzácnějších věcí související s filmem Rošťáci. (mi-ib)