Rošťáci

• český

Goonies

The Goonies

Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 1985, 114 min (Alternativní: 109 min)

Esence nostalgie. Začátek devadesátých let, je mi něco přes deset let, otcův známý pracuje pro Warner Bros. a jednoho podzimního večera přináší fungl novou bílou igelitku (!) s logem Warner Bros. (!!!) a dvěma originálními (!!!!!) videokazetami uvnitř. "Donesl jsem ti něco pro děcka." Tajemství N.I.M.H. (1982) a právě Rošťáky. Pak už otec ten videopřehrávač (nikoli videorekordér) koupit prostě musel. Těžko bych spočítal, kolikrát jsem Roštáky viděl, bylo to pro mě zjevení - dokonalé dobrodružství, pro mě v tehdejší situaci filmově i televizně vyprahlého dítěte naprosto strhující. Před dvaceti lety bych prostě s plným hodnocením neváhal ani vteřinu. Dnes uznám, že to asi má svoje mouchy, ale pro mě je to prostě jeden z TĚCH filmů. --- Tak kdepak, po kontrolní projekci po dvaceti letech mouchy nenalezeny, tudíž zvedám na plný počet.(3.5.2012)

Buráky jsem milovala jako malé děcko. Měli jsme to puštěné skoro furt. Hlavně tupoun byl uzasný. Ale ctyři hvězdičky spíše patří nostalgii, než samotnému filmu. Kdybych ho viděla těd, asi by to byl pro mě čistý průměr, na který se znovu podívám. Ale furt ho mám v té dětské paměti, jako hodně dalších filmů, takže tohle hodnocení je více ovlivněné(13.2.2013)

´The Goonies´ jsou parta kluků ze čtvrti Goon Docks ve městě Astoria ve státě Oregon, kteří zažijí dobrodružství jako Indiana Jones. Jeden z dětských herců, Ke Huy Quan, si zkutečně s Harrisonem Fordem o rok dříve zahrál ve filmu ´Indiana Jones and the Temple of Doom´. Sean Astin se zase proslavil jako Samwise Gamgee v trilogii ´The Lord of the Rings´. Corey Feldman se o rok dříve objevil ve filmu ´Gremlins´ a o rok později ve filmu ´Stand by Me´. Čtyři kamarádi Mikey, Mouth, Data, Chunk, a Mikeyův bratr Brand Walsh objeví na půdě Walshovic domu mapu a další informace, které by je měli přivést k pokladu pirátů. Nic není jisté, ale podívat by se na to měli. Časy jsou pohnuté, developerská firma chce na místě jejich domů postavit golfové hřiště. Kluci se nechají zlákat možností nálezu pokladu a záchrany domovů a vydají se na opuštěná místa a pak i do podzemí po stopách piráta One-Eyed Willieho. Na příběhu a jeho zpracování je cítit ruku Stevena Spielberga, který byl v tomto případě výkonný producent, ale herci si na něj pamatovali jako na druhého režiséra. Dobrodružství jsou jako ve filmech o Indianu Jonesovi, ale fantasy atmosféra je bližší filmu ´E.T. the Extra-Terrestrial´.(28.8.2014)

Jeden z těch klasických 80. filmů, který jsem neviděl jako dítě, ale až teď. Nevím, proč ho nikdy nedávali, protože je naprosto skvělý, asi nejlepší zahraniční dětský film, co jsem viděl. Je to v podstatě až na krátký rozjezd nonstop dobrodružství, se spoustou skvělých scén a pastí a perkfetním finále. Donner sice točí filmy všech žánrů, ale z 99% na výbornou a ani tady mě nezklamal.(24.4.2009)

Svieža, dobrodružná komédia, ktorú si užijú nielen deti ale aj dospelí. Ja som ju videl ako maturant a tento skvelý dobrodružný príbeh si pamätám aj po dvadsiatich rokoch. To pre mňa veľa znamená. Úvodná časť filmu síce nemá takú zaujímavú charizmu a spád, ale keď deti vojdú do toho jaskynného labyrintu v ústrety veľkému dobrodružstvu, tak sa to rozbehne. A vtip snímku tiež rozhodne nechýba, preto u mňa spokojnosť a zároveň pekná pripomienka časov mladosti. 85/100(7.4.2014)

• - Během filmování poslal Spielberg a Donner chlapce na koncert Michaela Jacksona. (mi-ib)

• - Když si postava postiženého bratra v závěrečné části rozerve triko, má pod ním druhé se znakem Supermana, což je odkaz na dřívější Donnerovu tvorbu Superman (1978) a Superman II (1980). (Lorge)

• - Když chlapci sedí v obýváku a sledují MTV, ve skutečnosti nesledují klip "Good Enough" od Cindy Lauper, jelikož ten byl vydán až 6 měsíců po skončení natáčení. (mi-ib)