Rošťáci

Goonies

The Goonies

The Goonies

Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 1985, 114 min (Alternativní: 109 min)

• Yokolobuna

Chvilkami takřka nekoukatelné. Goonies jsou podle všeho kult, ale nejspíš moc dobře nezestárli. Zejména první půlka je tak WTF špatná, že jsem měl nutkání vše zabalit, hlavně kvůli neskutečné uřvanosti a upištěnosti ústředních postav. Putování v podzemí sice nabídne pár obstojných scén, ale výsledný pocit se moc nezměnil. Goonies jsou tak pro mě bohužel místy neskutečně trapná blbost, která nemá diváku, který už oslavil desáté narozeniny, prakticky co nabídnout.(30.9.2017)

Buráky jsem milovala jako malé děcko. Měli jsme to puštěné skoro furt. Hlavně tupoun byl uzasný. Ale ctyři hvězdičky spíše patří nostalgii, než samotnému filmu. Kdybych ho viděla těd, asi by to byl pro mě čistý průměr, na který se znovu podívám. Ale furt ho mám v té dětské paměti, jako hodně dalších filmů, takže tohle hodnocení je více ovlivněné(13.2.2013)

"Zmlátím vás tak, že až se proberete, vaše hadry už budou z módy !!" ;) Mistr mezi režiséry a klasik hollywoodské zábavy Richard Donner, který má snad alespoň za mě na svědomí nejvíc kultovních kousků, mě ještě nikdy nezklamal, a tak to nemohlo dopadnout jinak ani v případě jeho spolupráce s Chrisem Columbusem, ten zase v oblasti rodinných filmů stojí hrdě se svým vánočním megahitem Sám doma, a králem Stevenem Spielbergem, přičemž úžasně čitelný rukopis každého z nich se vine celý snímkem, aniž by si vzájemně překážely !! Velkého množství odkazů na provařené dobrodružné snímky v čele s legendárním Indiana Jonesem prostě nepřehlédnete, a tak se prostě The Goonies museli stát kultovními, byť disponují překvapivě poněkud infantilně naivním příběhem, který je však o to více vtipný a upřímný, příběhem party obyčejných kluků ze zapadákova, kteří se vydávají na jakousi jeskynní road movie při honbě za pokladem.. Richard Donner to vše natočil s až neuvěřitelnou lehkostí a grácií, zcela symbolicky, že si prostě Rošťáky musíte zamilovat !! Jistě se nabízí srovnání s obsahově velmi blízkým filmem Roba Reinera Stůj při mě, jemuž posloužil jako předloha román Stephena Kinga, z něhož ovšem The Goonies vychází jako jasný vítěz, nejen z důvodu kvalitnější zábavy, ale také dík faktu, že divák nemusí sledovat patetické obrázky hlavních hrdinů vzpomínajících po spoustě let na dětství.. Pro Buráky mluví také z mého pohledu kvalitnější herecké obsazení v čele s mladičkým Joshem Brolinem, Seanem "Frodovým kámošem" Astinem či Coreyem Feldmanem.. Naopak co se týká soundtracku Dava Grusina, který sice není vůbec špatný, ale nenadchne, pak byť jsou s Jackem Nitzschem, který má na svědomí hudební motiv k Stand by me !!, prakticky stejné ročníky a stylově jsou si rovněž docela blízko, Nitzscheho s jeho odkazem vidím minimálně o třídu výš, pokud by jeho práce mohla mluvit za něj, pak k záležitostem jako Vymítač ďábla či Přelet nad kukaččím hnízdem s jejich maximálně osobitými a sugestivními soundtracky není zřejmě co dodávat !! [ Dabing 2/10 ] V duchu názvu filmu se nese i výsledek dabingového studia.(7.7.2013)

Neskutočne ukričaný film. V tej dobe to muselo vyznieť inak, no dnes to považujem za prostú americkú adventure-jednohubku na odľahčenie šedých buniek ale so silným tlakom na bubienky. Druhý krát to vidieť nechcem, radšej siahnem po podobnom, mne milšom detskom dobrodružstve Stand by Me. Mladý Sean a Josh potešia.(13.4.2014)

Film hodnotím z pohledu dětského diváka, jelikož v době, kdy jsem ho viděl, mě bylo 11 let. Byla to VHS z půjčovny:) Příběh snímku byl důmyslně promyšlen a napětí by se dalo "krájet". Některé scénky ovšem působily "fádně". Výkony hlavních hrdinů byly celkem příjemné, když vezmeme v potaz, že to byly děti. Poklad i pirátská loď, vlastně celkově to prostředí působilo "opravdově" a v některých pasážích dokonce byly i "lekačky". Nevím no, budu hodnotit průměrně, možná by si film zasloužil čtyři hvězdy, ale to bych ho musel ještě jednou vidět. A to se myslím už nestane, jelikož naše televizní stanice ho krutě opomíjejí.(6.2.2012)

• - Soundtrack obsahoval také píseň "8 Arms To Hold You" od skupiny "The Goon Squad". Píseň z něj byla odebrána, když byla z filmu vystřižena scéna s chobotnicí. Filmaři však byli přesvědčeni, že jde o hit. Proto jej vydali na desce jako taneční singl. Prodeje byly však nevalné, díky nízké podpoře. Ze singlu se stala jedna z nejcenějsích a nejvzácnějších věcí související s filmem Rošťáci. (mi-ib)

• - Když se Fratelliovi bratři hádají, Anne Ramsey opravdu pohlavkuje Roberta Davi. Bylo jí totiž řečeno, ať jej uhodí, co nejvíc může. (mi-ib)

• - Dětem, které hrály rošťáky, bylo umožněno přivést si do závěrečné scény, kde se všichni shledají, některé své rodinné příslušníky. (mi-ib)