Nezapomenutelná láska

• slovenský

Nezabudnutelná aféra

Drama / Romantický

USA, 1957, 119 min

Klidně, pomalu, ale ne zdlouhavě vyprávěný jednoduchý, trochu kýčovitý a ne moc uvěřitelný příběh. Film obsahuje některé zásadní věci, které jej povyšují nad běžné holywoodské kýče. Caryho Granta s jeho úžasným charismatem, jemný nevtíravý a inteligentní humor, který sráží patos a sentiment, jehož je zde několik kýblů a některé velmi dobře zrežírované scény, které bych mohla teď hned vidět znova. Třeba polibek na lodních schůdcích, sbor dětí nebo čekání na výtah, který nikoho nepřiváží.(1.1.2010)

Na luxusní lodi to mezi seladonem a madam zajiskří, že to ani vidět není, ale scénář to praví. Přesto, že jsou na souši zaháčkovaní do bohatých sponzorů, dohodnou si spicha za půl roku na vrcholku Empire State Building a mezi tím vystaví svou lásku lakmusovému papírku - rozejdou se s partnery, plivnou si do dlaní a zkusí si sami, zač je chlebíček. Pár měsíců uplyne jak voda a .... Tenhle prehistorický Hollywood mám ráda a jsou chvíle, kdy si naložím romantiky vagón, ale tohle bylo sladší, než dokážu uvézt. Pasáž, kde žulící se dvojice stojí u klavíru, na který bábrlinka hraje tklivou melodii a významně pomrkává, vyžadovala notnou dávku ovládání, abych nezařvala. Při mazaně vymyšlené scéně v dojemném závěru, kdy Grant otevře dveře a "corpus delicti" je vidět v zrcadle, bylo pak vše odpuštěno.(21.7.2007)

Romanťárna zabalená v sentimente, ktorú ale odľahčoval chutný humor a príjemné herecké výkony. Oceánske scenérie z pohľadu starodávneho domu boli krásne rovnako aj dojemný sprievod na klavíri. Okrem toho, ktorá z vás by odolala tomu gentlemanovi (Grant!) s umeleckými sklonmi? Dostaviť sa do Empire State Building by bolo to najmenej:)(19.3.2010)

První půlka naprosto skvělá, zejména díky Deborah Kerrové. Nejenže je krásná a okouzlující, ale její ironické a jemně jízlivé poznámky i výraz dodávají dialogům neuvěřitelnou štávu.. scénou přistání však ta zatím 5* podívananá klopýtne a klesne do mnohem fádnější a místy zdlouhavé podívané plné zpěvu.(24.1.2008)

Stručný obsah filmu odhalí nijak neskrývanou skutečnost, že je příběh ve své podstatě čistý až průzračný kýč: polepšený sukničkář, seběvědomě ironická dívka, která ho napraví, roztomilá babička a zpívající dětičky.... Ano, jistě, a je toho ještě víc. ____ Jenomže příběh filmu často nebývá důležitý, hlavní je zpracování a to je v Nezapomenutelné lásce fantastické. Největší tíha spočívá na ústřední dvojici, které dělají ostatní postavy jen stafáž.. Grant s Kerrovou milostnou historku zahráli s nebývalou grácií a smyslem pro přesný detail drobných gest. Podpořila je hlavně chytrá režie, která dokázala i profláknutým záběrům dodat nápad. KOUSEK DĚJE Napínavý i dojemný je tak moment prvního polibku, který vidíme od pasu dolu, takže se můžeme pouze domýšlet, nakolik vášnivý nebo něžný byl. Dojímavé je také marné čekání na mrakodrapu, stejně jako gentlemansky vyčítavá scénka, kdy Nicky vezme provinění za zmařenou schůzku a odmlčení na sebe. Závěr se zrcadlem je srdcervoucí. ____ V tomhle pohádkovém světě dokonale upravených žen a světáckých mužů mi nevadí ani takové nelogičnosti, jako že je až na vrcholek mrakodrapu slyšet houkání santiky, nebo podarování dívky na vozíčku obrazem. Do takového světa se ostatně vozíček ani nehodí, proto ho vidíme jenom jednou a to na něm ani hrdinka nesedí - nejspíš by to příliš zobrazilo její handicap, který je takto pouze tušený a zastíraný elegantním poleháváním a posedáváním. Zasíraného je toho víc, například nepříjemný fakt, že on je vlastně gigolo a ona vydržovaná žena. _____Způsob vnímání světa i vyprávění se od doby vzniku filmu posunul, takže bych si dovedla představit třeba vypuštění dětského sboru (ale aspoň v něm zpívaly děti normálního až pouličního vzhledu a žádní andílci) nebo nechtěně legrační scénu mrákot Terry v nemocnici. ____ Nejvíc mi překážely úplné maličkosti - třeba očividně strojový původ šálu, který babička odkáže Terry. Na to, jak hrál důležitou roli a na to, jaké postavení babička dřív zaujímala, je strojová krajka prostě neodpustitelná. Průšvih byly i Nickovy obrazy, protože koncem 50tých let se nedá věřit, že by se proslavil umělec, který maluje tak strnule realisticky - chápu ale, že to byla úlitba většinovému publiku. _____ Jak říkám: vadily mi jen maličkosti, film jako celek je nádherná pohádka natočená se vkusem a smyslem pro ironii. Módní okénko na závěr: oblečení Deborah Kerrové bylo skvostné - uměřené, elegantní a přitom skvěle podtrhující její typ nenápadné krásky. /8. 8. 13./(8.8.2013)

• - Nickie a Terry se domluví, že se na střeše Empire State Building potkají za 6 měsíců. Shodou okolností má k setkání dojít přesně v polovině filmu; tedy za 59 a půl minuty z celkových 119. (StarsFan)

• - Řada scén s Deborah Kerr a Cary Grantem je improvizací. (StarsFan)

• - Druhý ze tří filmů, ve kterých si společně zahráli Cary Grant a Deborah Kerr. (StarsFan)