Experiment Belko

• Austrálie

Akční / Horor / Thriller

USA / Kolumbie, 2016, 89 min

Velice zábavná korporátní vyvražďovačka z pera Jamese Gunna (Guardians of the Galaxy, dříve Troma). Je fakt, že i přes krátkou stopáž pod 90 minut chvílemi trochu nudí, hlavní hrdina je neuvěřitelně nesympatický (oproti tomu vedlejší postavy jsou výborné - především maniakální Dr. Cox ze Scrubs) a vyvrcholení odfláknuté, ale na zabití jednoho večera ideální záležitost. Nutno vyzdvihnout parádní hudební podkres. Jelikož se film odehrává v Kolumbii, soundtrack tvoří známé hitovky přezpívané do španělštiny (např. California Dreamin'). A především je zde dosti nečekaně i árie z Rusalky!(22.7.2020)

V budove korporácie Belko sa počas obyčajného pracovného dňa ozve z mikrofónu zvláštny hlas, ktorý pracovníkov upozorní, že budú súčasťou experimentu. Normálne by sa väčšina zamestnancov potešila tomu, že nemusia pracovať, lenže tento experiment má náročné požiadavky a keď im hlas oznámi, že v priebehu ôsmich hodín bude väčšina zamestnancov mŕtvych, začína sa krutý boj o život. - Keď som videl na začiatku 80 ludí, ktorí sa stanú obeťami, tešil som sa na obrovský bodycount. Ten sa aj dostavil, ale na tomto projekte je jasne vidieť, že pán Greg McLean v USA postupne stráca všetko, na čom v Austrálii dlhé roky pracoval a začína ho ovládať tá nezmyselná americká produkcia. Mne osobne to najviac vadilo na strihu, pretože ten bol katastrofálny, a aj keď bolo gore vela a vyzeralo parádne, tie prestrihy boli v stotinách sekúnd a nebolo tam takmer nič vidieť, poprípade kamera išla mimo záber. Režijne a scenáristicky to je zvládnuté solídne, ale ovela radšej by som týchto tvorcov uvítal v nezávislom projekte, v ktorom by mali takpovediac slobodu prejavu. Najväčším negatívom je pre mňa herecké obsadenie. Nebola tam ani jedna sympatická postava a pozerať sa na Johna C. McGinleyho zo seriálu Stan Against Evil prezentovaného ako brutálneho vraha bolo skôr úsmevné. The Belko Experiment rozhodne nie je zlým hororom, ale je na ňom citelne vidieť úpadok jedného z najnádejnejších tvorcov moderného hororu, ktorý si však reputáciu môže zachrániť očakávaným Wolf Creek 3. Zamestnanci Belko Corporation by sa potrebovali trochu odreagovať a ja by som vedel o jednom mieste v švajčiarskych Alpách. Pomaly nám tu vzniká nový subžáner hororu z tohto pracovného prostredia korporácií, kedy v roku 2015 prišiel Bloodsucking Bastards, v 2016 The Belko Experiment a v 2017 prichádza ďalší brutálny kúsok s názvom Mayhem, na ktorý sa už teraz velmi teším. + herec z The Last House on the Left + herec z Identity a Stan Against Evil + herec z 10 Cloverfield Lane a Hush + herec z The Hive + herec z Scream Queens a The Lazarus Effect(8.6.2017)

• TheSpearCZ

Očekávání byla veliká, ale hned na začátku jsem poznal, že tohle není ten film, na který jsem se těšil po zhlédnutí traileru. Na překvapivě krátkou stopáž se jedná o více než dlouhý (nudný!) film, který se radši vyplatí přeskočit, protože céčkové filmy nikdy nebudou v módě. A ten konec byl vyloženě trapnej to si mohli odpustit. Nevyužitý potenciál jako hrom! Čisté 2*(20.6.2017)

James Gunn potvrdil, že má hodně černý smysl pro humor. Greg McLean pak byl skvělou volbou v tom, že dokázal být přesně tak přehnaně krvavý, jak bylo v některých scénách potřeba. Je to už tak absurdní, že se prostě musíte smát. Samozřejmě pokud vám podobně přitažená podívaná sedí. Za mě skvělé. „The Belko Experiment“ má i určitou sociální hloubku, kdy zaměstnanci i v reálu mnohdy netuší, co s nimi vlastně zaměstnavatel udělá. Jen to většinou není tak masakrální.(18.7.2017)

Solidní napětí, rychlé tempo a několik povědomých obličejů potěšilo nejvíce. Zajímavý nápad, který mohl být ještě o dost zajímavější, ale i tak obstál na výbornou a udržel si mou pozornost od začátku do konce. Jestli se mi něco nelíbilo, tak zbytečné detaily (sekera, sešívačka), protože nebyly třeba.(2.9.2017)

• - Spolu s filmem vyšla i hra ve virtuální realitě „Belko VR: An Escape Room Experiment“. (Osiris_o.O)

• - Zhruba v čase 52:00, je děj doprovázen hudbou Antonína Dvořáka z „Rusalky“ – „Měsíčku na nebi hlubokém“. (kalysta)