Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Novinář E. E. Kisch vypráví kriminální příběhy ze staré Prahy, které sám prožil v letech před 1. světovou válkou a zaznamenal ve svých reportážích a povídkách: podílel se na odhalení skutečného vraha bohatého hostinského, zúčastnil se svatby žebrákova syna s dcerou samolibého boháče a je svědkem záhadné vraždy strýce směnárníka. Sestřih původně samostatných částí zakázkového TV seriálu -- viz též Zuřivý reportér. Židovskou ukolébavku zpívá Hana Hegerová. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Egon Erwin Kisch byl český reportér, píšící ale německy. Pod přezdívkou Zuřivý reportér je považován za zakladatele investigativní žurnalistiky. Jeho tvorba je ale považována spíše za literaturu než objektivní popisování reálných událostí. Témata hledal na periferii společnosti a pyšnil se neobvyklou vytrvalostí. Většinu z toho, co posbíral, shrnul, mimo jiné, v knize pod názvem „Tržiště senzací´. čehož se v Německu chytli filmaři a to už v roce 1963 a pod stejnojmenným názvem vznikl televizní film. Kisch dokázal s fakty tak věrohodně manipulovat, že se mu prý údajně podařilo ošálit i spoustu seriózních literárních autorů. Zkrátka dokonale propojoval fakta s vymyšlenými dějovými odbočkami za použití lehkého humoru a dobře promyšlených point. Vtom byl doslova  mistr svého oboru. A tak není divu, že si na něj televizní tvůrci v roce 1985 opět vzpomněli a z jeho tvorby udělali přímo povídkový televizní seriál, ve kterém jsou povídky propojeny právě postavou novináře.  Egon Erwin Kisch osobně, kterého si zahrál Josef Laufer. Seriál sice natáčel Barrandov, ale na německou zakázku, tudíž byl určen pouze pro televizní trh západních zemí.  Českoslovenští diváci však ochuzeni nebyli. Místo seriálu byl vytvořen filmový sestřih, do kterého se vybraly jen určité příběhy. Filmové sestřihy byly dohromady vytvořeny dva. Prví pod názvem ´Zuřivý reportér´, tedy nesoucí Kischovu přezdívku, čímž uvidíme, proč zrovna takovou měl, a jako druhý tento, již pod názvem dle knižní předlohy „Lovci senzací´ Povídky jsou opět jemné, humorné, a dokonce i poučné. Škoda, že čeští diváci nikdy nedostali možnost vidět přímo celý seriál. Jistě stojí za to. ()

javlapippi 

všechny recenze uživatele

"Žid má zůstat Žid, a ne bejt nějakej rada nebo baron, jako tendle Rotschild, pak to takhle dopadne." Ďalšie dva príbehy E.E. Kischa v československo-nemeckej koprodukcii. Najprv v galérkovo-atmosférickej krimi historke Srstka zamorduje šenkára a E.E.K. Laufer pomôže tápajúcej polícii s vyšetrovaním, priebežne o tom informujúc v domovskom liste. Následne zažije trpké sklamanie v láske kvôli pracovnej vyťaženosti. Druhý príbeh je vskutku skvostný, židovský žobrák Kroner udelí príučku židovskému bankárovi Suchařípovi, aby sa následne mohli spokojne stať príbuznými. Atmosféra židovskej štvrti a jej obyvateľov je dokonalá, skvelá výprava a hlavne herecké výkony, okrem už spomínanej ústrednej dvojky tu v epizódnych roličkách hebrejsky hviezdia Hegerová, Racek, Schmid, Kopřiva, Skopeček, Tichánková, miestami mi anekdotické rozprávanie pripomenulo o pár rokov mladšiu televíznu záležitosť "Uctivá poklona, pane Kohn". Je to o kúsok lepšie ako druhý kischovský film Zuřivý reportér a možno by niektorá televízia mohla uviesť aj celú originálnu sériu namiesto týchto zostrihov. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Možná až přílišná jednoduchost vzala filmu nějaké vnitřní kouzlo. Řekněme, že je až moc jednoduchý a odděluje se čistě na vyprávění tří povídek z nichž nejzajímavější je asi ta druhá. Kriminální zločin s vraždou svědčí o dost velké laxnosti policie, když Egon Erwin Kisch vypátrá vlastním úsilím víc než ti povolanější. Asi nejzábavnější, ale i nejpoučnější mi přišla ta druhá. Otázkou bylo, proč se postava Jozefa Kronera živila výhradně žebráním, nohy měl evidentně v pořádku. Trochu nám to něco vypovídá i o době, neboť si nedokážu představit spoléhat 365 dní v roce čistě na dobročinnost druhých. Hlavně díky druhé povídce, která nakonec zabírá většinu času je film docela zábavný. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Z těch dvou filmů věnovaných novináři E. E. Kischovi se mi rozhodně více líbil ten dramatičtější, v němž dotyčný vypráví kriminální příběhy ze staré Prahy. Možná víc než ty dvě vraždy jsem si ale užil ten příběh o židovské svatbě mezi synem  žebráka a dcerou bohatého Žida. Herecké kreace Leoše Suchařípy s Josefem Kronerem (coby otci obou svatebčanů) neměly chybu. Třešničku na dortu tomu pak dala zpívající Hana Hegerová v roli matky nevěsty. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Fenomén filmových sestříhů původních seriálů patří ke znormalizovanému Barrandovu, ale je škoda, že i po letech můžeme sledovat jen ty filmové verze. Protože speciálně původní série Tržiště senzací by měla blíž k výborné mini Uctivá poklona, pane Kohn, zatímco v sestřihu vznikly dva nevyrovnané filmy. Zuřivý reportér příliš nefunguje, ale Lovec senzací už pobavit dokáže. Konečně židovská anekdota, ve které burzovní rada Samek (Leoš Suchařípa) musí provdat svou dceru za místní vyhlášenou chudobu, je vysloveně pikantní. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (4)

  • V roce 1985 měl v německé televizi premiéru stejnojmenný 5dílný seriál, ze kterého vznikl o dva roky později sestřihem tento snímek. (sator)

Reklama

Reklama