Olivia Newton-Johnová ako neodolateľná múza umelca v romantickom muzikáli si získala srdcia miliónov mužov na celom svete. Príbeh lásky medzi nebeskou krásavicou a mladým pozemšťanom dokáže vyčarovať z opustenej stavby na periférii, za pomoci starého tanečného majstra, v podaní Gena Kellyho, najúžasnejšie miesto zábavy, spevu a tanca na kolieskových korčuliach. Sonny Malone (Michael Beck), nadaný maliar, sa snaží osamostatniť a konečne túži po práci, ktorá by ho napĺňala. Napriek tomu, že sa takmer celú svoju profesionálnu kariéru musel iba niekomu pripôsobovať a maľovať, čo si iní priali, je nútený opäť zvážiť ponuku svojho bývalého zamestnávateľa, pretože má priveľké finančné výdavky. Majiteľ propagačnej firmy ho okamžite prijme, pretože pracuje rýchlo a kvalitne. Sonny jedného dňa stretne neznámu blondínku na kolieskových korčuliach a tá ho pobozká. Od tej chvíle na ňu nevie zabudnúť. Očarujúcu krásku by veľmi rád spoznal, ale neprezradila mu ani svoje meno. Mladík sa ju snaží nájsť prostredníctvom bilboardu, na ktorom je zvečnená, ale nikto si na ňu nedokáže spomenúť. Od toho dňa sa mu Kira (Olivia Newton-Johnová) ešte niekoľkokrát zjaví, ale vzápätí zmizne. Sonny sa náhodne zoznámi s Dannym McGureom (Gene Kelly), známym hudobníkom na dôchodku. Obaja muži sa čoskoro spriatelia a Danny mu navrhne realizáciu spoločného projektu. Rozhodnú sa otvoriť si vlastný hudobný klub. Sonny sa hľadaním priestorov dlho netrápi, pretože jeho múza Kira ho vyláka na miesto, ktoré bude ideálne pre ich zámer... (oficiální text distributora)

Defaultovna

Film môjho detstva, z ktorého som si pamätala len krásnu Oliviu a skvelý soundtrack. Keď sa mi po rokoch dostal do rúk, bola som sklamaná. Ale spomienky sú spomienky. ()

Jindros

"Pche, lidi nedokážou docenit tu 80s estetiku, která tam je, určitě to bude dobré." říkal jsem si před filmem. A ono ne - je to fakt břečka! Celý film je strašně divný a ne takovým tím dobrým způsobem. Hlavní hrdina je nesympatický kokot, který ani nehne prstem a ke všemu přijde jak slepý k houslím. Celý film je o jednom geniálním songu na konci, který ale ani nezazní pořádně celý a ještě to má divný obraz... radši si ho 90 minut v kuse pouštějte z youtube (bez obrazu), zážitek budete mít podstatně lepší. ()

Vxxx

Viděno asi po 10 letech a stejně jsem si pamatovala skoro každý pohyb z dob, kdy jsem na to koukala jako malá. Je to tak strašně 80' až to bolí, ale je to krásný. Barvičky, hudba, šílenost a ty pohyby. Hlavně Gene Kelly. Ta jeho taneční scéna s O. N. John je jedna z mých nejobíbenějších snad ze všech muzikálů. Tentokrát jsem to poprvé viděla v originále a můžu říct jedno. Dabing prokázal Michael Beckovi laskavost, protože skryl fakt, že to není vůbec dobrý herec :D Ale jinak krása, krása, krása. 5* ()

Laxik

Věřte tomu nebo ne, ale tohle byl jeden z mých TOP filmů raného dětství. Dlouho jsem to neviděl, takže nízkému hodnocení tady věřím. Stejně tomu ale musím dát aspoň ty čtyři. ()

blackrain

Tuhle romatickou pohádku miluju. Moje srdcová záležitost. Je teda fakt, že se jedná o snadno zapomenutelný kousek. Televize ho taky příliš často neopakuje. Ale hudba od ELO byla výborná a choreografie také. Soundtrack poslouchám ještě dnes. ()

kaylin

Dřív se mi tenhle snímek strašně líbil. Pamatoval jsem si z něj ale jediné - píseň s titulním názvem. Docela jsem byl zvědavý na to, jak mě snímek dostane po letech, když jsou hodnocení obecně tak špatná. Olivii mám prostě rád, s tím nikdo nic neudělá, ale Gene Kelly tady vede. A ano ten film se nakonec stal čekáním na jednotlivé písně, kdy ona titulní "Xanadu" pro mě stále zůstává skvělou. Ten konec je ale krásně jetý ve stylu 70. a 80. let. ()

Rakosnicek77

Olivia Newton John, byla nejkrásnější baba té doby a navíc tenhle muzikál má i jiná pozitiva. Olivia umí i zpívat, na bruslích ji to sekne a má pěknej zadek :-) Zábava i dnes po x reprízách. ()

carly

soundtrack skvelý, film dosť zlý. ale bola tam Olivia Newton John. a Gene Kelly. a tancovali spolu. to mne ku šťastiu celkom stačí ()

Juto

Priemerný muzikál. Pesničky sa mi nepáčili. Okrem poslednej a to Xanadu tá je stále dobrá. Olivia je sexi,ale to nestačí. 4/10 ()

mortak

Gene Kelly je dokonalý, šarmantní a ve formě, jenže právě to dělá z filmu takovou tragédii. Představitel hlavní mužské role je děsný - neumí mluvit, natož hrát, takže slyšet ho, jak rozmlouvá s Kellym, který má skvělou výslovnost, rve uši. A dívat se na Newton-John jak vlaje jako hadr na tyči vedle Kellyho při stepování (je to krásně vidět na práci rukou), taky dost naštve. I Sonnyho kolegy z práce snad vytáhl kompars z nějakého pornofilmu - tak amaterské herectví se jen tak nevidí. A hlavně ten film NENÍ muzikál, ale připomíná spíše osmdesátkové televizní estrády typu Ein Kessel Buntes (viz jazz-disco vize klubu v půli filmu a finále) doplněné několika videoklipy (animace či neonové nebe).Chápu Kellyho, který chtěl po chabých sedmdesátých letech muzikál znovu postavit na nohy, ale amaterismus Xanadu překračuje všechny meze. ()

angel74

Za zmínku stojí hlavně ta ústřední písnička. Ne proto, že by byla tak úžasná, jen je prostě notoricky známá. Jinak se mi jeví muzikál Xanadu jako taková nostalgická vzpomínka na Gena Kellyho se spoustou těžko stravitelné cukrové vaty kolem. (35%) ()

dr.fish

Příběh je prostinký stejně jako hlavní hrdina, který co cítí, to taky říká nahlas. Má ale štěstí, jelikož tomuto stylu uvažování se v Hollywoodu říká tvůrčí potenciál a tak mladíka čeká parádní budoucnost. Potká totiž nejen svou múzu, ale taky chlapa, který má prachy a touhu něco dělat (tedy investora). Postaví spolu na nohy podnik, který otevírá brány do jiné dimenze. Dimenze barev, hudby a hlavně je tam číšnice co se podobá jeho múze. Happy End je tedy na světě. K tomu tu hraje ELO. Je třeba přežít pár naprosto otřesných songů, ale závěr patří jednoznačně Xanadu, které Jeff napsal určitě jen proto, aby dokázal, že dělat muziku jako ABBA umí každej blbec. 75% ()

LeoH

Pokus spojit dvě éry populární hudby vzdálené od sebe čtyři dekády a přihodit asi osm filmových žánrů od variací na řeckou mytologii po disneyovskou animaci. Z dětství jsem si pamatoval jenom, že tam hlavního hrdinu zničehonic políbí neznámá holka, jezdí se tam na kolečkových bruslích (pro dovršení pocitu neskutečna na těch klasických, inliny měly teprve přijít) a je to trochu sci-fi, takže když jsem dostal chuť se po letech podívat, co to vlastně bylo zač, vůbec jsem nevěděl, co čekat. Inu, neutekl jsem, přelom sedmdesátek a osmdesátek byl totiž úlet největší a ta bizarnost (plus pomyšlení na to, co všechno v roce osmdesát ještě neexistovalo) drží Xanadu jakž takž pohromadě. Tři se shovívavým úsměvem, neb jako kluk jsem z kina Družba odcházel se zamotanou hlavou a hvězdami v očích. ()

A.L.E.S.

Tenhle film jsem viděl hodně dávno a pouze jednou. A když jsem se dověděl, že se v něm představuje skupina Electric Light Orchestra, plácl jsem se do čela tak silně, až z toho o deset let později vzniklo mé nejoblíbenější sestavení, od kterého mám asi 130 písní. A nejlepší je, že tato skupina skládá i dnes, i když poněkud změnila repertoár a hudební nástroje. Stinnou stránkou tohoto filmu je, že se nedokázal prosadit a ELO k nám nepronikla v takové míře jako například ABBA. Už si ani nevzpomínám, proč tomu tak je. I když jsem ho viděl jen jednou, musím říct, že je to můj nejoblíbenější muzikál. A skutečně nevím, na co se koukali ostatní, když tady čtu samou kritiku. Neměl bych to srdce ohodnotit tento experiment hůře, než jsou 4 hvězdičky. Jsou přece horší filmy a tohle hodnocení je taky trochu z nostalgie a také když ELO byla na svém vrcholu. ()

baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1981 : VÍŤAZ (1) : Najhoršia réžia - Robert Greenwald, NOMINÁCIE (+5) : Najhorší film, Najhorší herec - Michael Beck, Najhoršia herečka - Olivia Newton-John, Najhorší scenár - Richard Christian Danus, Marc Reid Rubel, Najhoršia pieseň - "Suspended in Time". ()

Tereszka33

Ano je to kýč, ale já jsem to jako malá milovala. Vždy jsem chtěla mít taky takové brusle jako měli oni. A závěrečnou písničku si pustím i dnes. ()