Je dobré mít se kam vracet. Tragikomický portrét jedné rodiny... Starý rolník Martin Hudec (Jozef Kroner) se svou ženou (Věra Tichánková) zplodil a vychoval tři syny. Ti se rozběhli do světa a na rodnou vesnici jakoby zapomněli. Martin může jen závidět svému starému kamarádovi Imrovi, za kterým jeho syn jezdí pravidelně až z Paříže. Když přijde senoseč, Martin se družstvu nabídne, že poseká louku, která kdysi patřila jeho rodině. Rozešle synům telegramy, z nichž není zcela jasné, o co jde. Ušlápnutý Jano (Karol Spišák) a redaktor Martin (Rudolf Jelínek) přijedou s rodinami, nejmladší Fero (Jozef Úradník) dorazí sám ze studií. Ani jeden z nich by nepřijel, kdyby věděl, proč je otec sezval. Během dnů, strávených společně podle rodinné tradice, tak vyplavou na povrch letité i nové bolesti, střety povah, ale především málo uvědomovaný pocit, který nakonec převládne nade všemi ostatními rozdíly – že všichni, kdo se tu sešli, jsou jedna rodina. (Česká televize)

elanius

(91/2023) / Výborný Uher. Tak príjemný, dobre napísaný a prirodzene pôsobiaci film som nečakal. Dokonca aj dialógy sú príjemné pre uši, aj keď už samozrejme pôsobia moc uhladene. Ak by sme hodnotenie filmu našili na túto dobu, tak sa jedná o indie psychologickú vzťahovku 🙂. Nenápadný ale výborný film. (9/10) ()

Autogram

Rodinná dráma spočiatku v mierne budovateľskom štýle 80-tych rokov, ale v tomto prípade to neprekáža. Muži riešia svoje problémy, ženy zase svoje a mladý zaľúbený pár niečo celkom iné, že ani na vodu zo studničky si nespomenie. Na konci sa spoja v dramatických okamihoch, ktoré sa ale uzavrú v príjemnej atmosfére s vôňou sena. Film nielen prítomnosťou Zimkovej s typickým prejavom pripomína Kone na betóne, ale aj mnohé rodinné problémy a alkoholizmus ho pripomenú. Zatiaľ pre mňa najstráviteľnejší Uherov film. –––– To znamená, že sa dá hovoriť o nejakom hmotnom stimule? – Áno, o hmotnom stimule sa hovoriť dá. Veď koruna je koruna. –––– Na kráse ženy nezáleží. Dobrá povaha, to je to hlavné. ()

Arkanoid

Toto by malo niesť označenie rodinný film. Prelínanie generačných aj manželských problémov, bratská láska a držanie pri sebe, okorenené alkoholizmom. Počas jedného dňa pri kosení lúky členovia rodiny zisťujú, že nie všetko ide podľa ich predstáv, no dá sa to prekonať, ak človeka rodina podporí. Tvorcovia zdôraznili rodinnú súdržnosť a riešenie problémov v kruhu rodiny. Obsahovo hodnotný film, ktorý nadchne poetikou slovenskej dediny. ()

vitekpe

Ano, takoveto filmy se natacely, byly v oblibe. V podstate jde o setkani rodiny, na kterem nam tvurci pomoci jednotlivych charakteru predstavuji problemy (nejen) soucasneho cloveka. Me to ale nebavilo. Ne, ze by tam bylo neco spatne, ale proto, ze tam nebylo nic, co bych uz nevidel jinde a nebo udelane lepe... Pozitivnim tak zustava asi jen obsazeni. A nejvice mi bylo lito Sylvie Turbove, jako pohledne manzelky alkoholika a budizknicemy, pseudointelektuala Jelinka. ()

klúčik

Krásny príbeh rodiny, ktorá sa stretá v lete doma a pomáha otcovi pri kosení Jastrabej lúky. Štefan Uher natočil ľudský príbeh v ktorom sa dá spoznať aj niečo z každého z nás. Výborné herecké obsadenie ( Króner, Jelínek, Spišák, Polónyi ) Odporúčam si ho pozrieť. 75%. ()

klukluka

Sedmapadesátiletý stařeček Kroner rozdává životní (rádoby)moudra a fakt se tam hodně seče louka- název nelže. ()

dopita

Celkem solidní film, který i přes srozumitelně vykreslené charaktery jednotlivých postav, v poslední čtvrtině začínal trochu nudit. Jozef Kroner filmu dominuje. Co mě na filmu bavilo byla vesnická atmosféra, která mě připomněla dětství a letní prázdniny ztrávené u babičky a dědy na venkově. ()

Pat_rick_fan

Celkom fajn, ako sonda do života dedinčanov v 80. rokoch možno aj celkom autentické. Ten scenár bol ale miestami veľmi cringe, potenciál postáv a výborne zahraných medziľudských vzťahov rôznych pováh ale nevyužitý. EDIT po piatom pozretí: Jeden z mojich najobľúbenejších slovenských filmov. Neviem prečo. ()

Amonasr

Nadmíru lidská sonda do jedné rodinné sešlosti u starých rodičů na slovenském venkově. Zdánlivě vcelku o nic nejde, ale právě svým civilním pojetím a rozehráním vzájemných vztahů, rozdílných povah a charakterů, jejich slabostí i předností a současně i stmelující rodinné pospolitosti, kdy je třeba si v těch nejdůležitějších věcech navzájem v složitých chvílích pomoci, má film svůj půvab i nenápadnou hloubku. Nechybí ani určitý humorný nadhled, který dodává snímku příjemnou lehkost. Otevřený konec nechává na divákových představách, jak se asi dál budou vyvíjet partnerské vztahy apod. Trochu z toho na mě dýchla i jistá nostalgie - jakoby se dnes už podobná zemitost kamsi vytratila a lidé byli už mnohem víc orientovaní na svůj vlastní svět, který se už tolik neprolíná se světy těch ostatních kolem. ()

topi80

Když jsem film zhlédl před dávnými časi, bral jsem ho tak, že se ve svém rodném domě sešli bráchové, společně udělali trochu té venkovsé práce, popili, pokecali, zatímco jejich ženské je při tom prudily. Ale takhle jednoduché to samozřejmě není. Ač ani tento motiv ve filmu nechybí, Štefan Uher tady rozehrává krásný mix nostalgie, venkovské poetiky, ale i psychologického dramatu se značným uměleckým přesahem. Není to film veselý, ale je to film opravdu krásný a zaslouženě na plný počet. ()

ostravak30

Film o tom, kterak je rodina důležitá a proč. Nakonec jen rodinní příslušníci mohou držet pospolu. Někdy člověku ale trvá než si to uvědomí. Jednoduchý příběh staví na pozvánce pro syny s tím, že je třeba pokosit louku. A jen díky příjezdu si synové uvědomí, co je v životě důležité. Možná by film byl horší, ale díky moc dobrým hercům a příjemné lokaci si to třeba uvědomí i nějaký ten divák. Jen mě fascinuje, že Češi museli být dabováni zatímco slováci v českých filmech dabováni povětšinou nikdy nebyli. ()

Mikecat

Prirovnal by som situaciu k "Pásla kone na betóne..." ťažké vnútorné zamyslenie nad ľudskou povahou a charakterom ()

carl.oesch

Bože můj, o čem to vlastně mělo být? Nejdu z davem, podíval jsme se na do nebe vynášená slovenský film a musím konstatovat, že to bylo nějak tak typicky...slovenské. A to i přes import českých "herců", kdy se ukázalo, jak je Rudla Jelínek trapný herec, i když neztvárňuje hrdinného hradce v Zemanovi. Sledování tohoto filmu hodnotím jako naprostou ztrátu času. ()

`barocco

Dalsi z paradnych filmov od Stefana Uhera, plny poetiky a hladania odpovedi na kazdodenne starosti v rodine ktorym sa nik v zivote nevyhne. ()

PTuranyi

Nostalgická spomienka synov na detstvo pri návšteve svojho otca. Nostalgia je však len pozlátka, ktoré prekrýva reálne problémy v rodne. Alkoholizmus, nové začiatky, odchod od rodičov... ()

the_weaver

4 v 1: rodinné balenie partnerských drám↵  Ak by mal film mať meno v štýle epizód Big Bang Theory, tak by som ho nazval Akcelerácia evolúcie partnerských vzťahov. Pozdáva sa mi najmä zobrazenie konfliktu medzi tým po čom túžime a tým, čo v skutočnosti máme a akí sme, ktoré bolo tak reálne a sugestívne, že ma mrzel každý Martinov hlt pálenky, jeho ženu by som zas hneď naložil na fúrik a odviezol na najbližšiu zastávku autobusu, zato s Helenkou by som sa len veľmi ťažko lúčil. Menej známi herci veru príjemne prekvapili!↵  Film nemá konkrétnu pointu a jediný happyend si užilo JRD. ()