Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

IvonaK

Tak tohoto kluka vybrali dobře. Toho lze zaměnit za ženu. Jinak děj klasika. O klukovi který ač se snažil být tím, kým si přejí ostatní aby byl i pod tím největším tlakem, nakonec stejně šel na léčbu pohlaví aby byl sám sebou. Takových filmů o LGBT tématice je milion, ale tady tento se odehrával ve 20. letech. Proto se mi líbily ty kostýmy a dobové interiéry. Zatímco v dnešním moderním světě se ty coming-outové filmy točí jak přes kopírák. Mládež co chodí na střední, mikiny a sluchátka v uších včetně futuristické architektury. ()

DjsVorel

Sedím doma, koušu si nehty a netrpělivě čekám, až se konečně někde objeví Dánská dívka. Při pohledu na trailer si říkám: „Ty kráso, Eddie Redmayne si říká o dalšího Oscara!“. Ty tři týdny čekání se vážně vyplatily. Tom Hooper si ujíždí na ztvárněních historických a autobiografických příběhů, ale tentokrát si vzal kapánek velké sousto. Námět první transgenderové operace je opravdu unikátní a řadí se mezi doposud filmařsky neprobádaná témata. Asi se shodneme, že bude jednodušší se vyjádřit k hereckým výkonům než filmu samotnému. Nemyslela jsem si, že Eddie dokáže někdy překonat svého excelentního Stephena Hawkinga, jenže jsem byla opět vyvedená z omylu. Netuším, jestli si film říká o panáčka, ale silně pochybuji, že se objeví někdo, kdo by mohl Redmaynovi vyfouknout zlatou sošku. Od začátku do konce totálně strhující představení, plné emocí, citu, podepřeno opět skvělou mimikou, kterou nastudoval naprosto dokonale. Vedle mu sekundovala neméně přesvědčivá a uhrančivá Alicia Vikinder. Ti dva již dlouhodobě reprezentují novodobou talentovanou britskou hereckou školu a jejich herecké výkony s každým nově natočeným filmem eskalují. Vyjadřovat se ke komukoliv jinému je naprosto zbytečné, vzhledem k tomu, že snímek je postaven na hlavních protagonistech. Film nemůžu za nic hanit, protože po všech stránkách splnil to, co jsem od něj očekávala. Jediná nepatrná kritika by byla k hudbě, která samozřejmě film skvěle dotvářela, ale bohužel mám pocit, že poslední dobou slyším v britské produkci velmi podobné melodie a proto člověk někdy dostává dojem, že to nepřináší nic nového. Ale to je banalita oproti tomu, jak skvělý, noblesní a přitom delikátní snímek byl natočen. Pokud přijmete fakt, že koukáte na film, který je postaven především na hereckém umění a s velmi jednoduchou zápletkou, která se nemá moc kam posouvat, pak věřím, že vás Dánská dívka nemůže zklamat a nepohorší ani ty největší homofoby. Syrový film by ode mě dostal tři a půl hvězdy, ale Eddie s Aliciou ho opravdu posunuly mezi čtyřhvězdičkové krále. // Původně jsem dala plnou palbu, ale po dlouhém přemýšlení jsem opravdu musela s hodnocením polevit. ()

Zolky

Veľmi som sa tešil na tento film, pretože som očakával od Eddieho veľkolepé divadlo a naozaj nesklamal. Podal nadpozemský výkon a vôbec by som nebol prekvapený, ak by získal ďalšieho Oscara. Mňa to okamžite vtiahlo do deja a film som si užil až do konca. ()

Athree

Rozhodně mě film překvapil. Scéna, kostýmy, hudba byli na místě. Herecké obsazení překvapující. Alicia Vikander se dokázala prosadit už začátkem roku v Ex Machina a teď tomu dala třešničku na dortu. Bohužel na letošních filmových cenách má obrovskou konkurenci. Obdivuhodný výkon. Co se týče herce Eddieho Redmayne, tak ten je pro mě letošním vítězem. I když se velkolepé filmové ceny pomalu přiklánějí spíše ke komerčním výkonům, (viz Zlaté glóby) tak mě Eddie přesvědčil snad i více než v Teorie všeho. Fascinující výkon. Klobouk dolů. Doporučuji! ()

Hjuud

Souhlasím zde s jedním komentářem, že tento film jde vyloženě po oscarové sošce. Tyhle filmy jsou vlastně všechny stejné: všichni herci mluví jako kniha, nikdy spolu nemluví tak nějak normálně, jak by se v těch situacích lidi bavili, pořád se tam jenom pláče. Nicméně film zabavil a kvalita se mu upřít nedá. Slabší 4* ()

Daertelon

Po krátké odmlce jsem se dostal z citového rozrušení a místo sraček napíšu objektivní názor na tento film. Houbeles, subjektivní. Každý ho budeme vnímat jinak a nic se nedá globalizovat. Pro mě ten film znamenal obrovské emoční vypětí, z příběhu samotného a ještě Redmayneovo hereckého výkonu mě mrazilo. Eddie podal Lili tak neuvěřitelně dokonale, že jste mu uvěřili naprosto každou pasáž. Trošku zvláštní rysy využil pro zahrání jedné z nejsilnějších žen světové historie a zapsal se tak do dějin kinematografie. Nevím, jestli si film někdy pustím znovu, každopádně vždycky jen v původním znění. Hudba byla obstojná, decentní a k postavení celého celku pasovala. Některé scény dojaly, jiné byly oproti nim trochu provokativní, což dohromady dává kontrast typický pro život a syrovou realitu. Herci, jak jsem zmínil, výjimeční. Estetika se zabývala každým detailem, hrála si s barvami a dohromady připravila perfektní podklad pro děj. Málo filmů má ode mě 100% a tomuhle ani nic jiného dát nelze. ()

Barghest

Tom Hooper si vybral další silnou látku s oscarovým potenciálem a zase si s tím poradil na výbornou. Liliino i Gerdino utrpení si empatický divák dokáže dopředu představit, ale díky Hooperově režii a výkonům ústřední dvojky je ta bolest až hmatatelná. Eddie Redmayne podává další parádní výkon a být mezi nominovanými na Oscara si rozhodně zaslouží, proto pro mě bylo trochu překvapením, že Alicia Vikander byla podle mě ještě o fous lepší. Tahle půvabná Švédka má vážně kopu talentu. A když se k tomu přidá krásná Cohenova kamera a uchu lahodící Desplatův OST, vyleze z toho vydařené dílo, které si všechnu tu slávu a uznání zaslouží. K dokonalosti mu ale přece jen něco chybí. Především to, že se režisér málo zajímá o reakce okolí, které v té době musely být pěkně bouřlivé. I v tolerantním Dánsku. ()

jafuska

Nádherný, mám slabost pro neobvyklé a jiné filmy, už jeom proto, že je mi to blízké, ale neskotečně skvěle odehrané, herci naprosto skvěle vše zahrály, klidně bych tento film mohla vidět vícekrát, ()

Felisr

Za mě plnou palbu! Už jen famózní herectví Eddieho i skvělý výkon Alicie, výprava, hudba a přesvědčivost si to zaslouží. Z knižní předlohy použita většina podstatného, i když od skutečného života se to prý zčásti liší. Bohužel mám velké obavy, že Eddie bude jistě bitý na oceněních, když dostal loni nějaké za Teorii všeho, tak letos se na něho vyprdnou a dají to radši DiCapriovi či jiným, byť třeba horším. ()

Maxwell28

Těžko říct. Tohle není zrovna typ filmu na kterých bych šel sám od sebe, ale přítelkyně zavelela, tak se šlo. Znáte to. Protentokrát teda pominu námět, který měl absolutně nezajímá a budu se na to soustředit, jako na každý jiný film. První půlka totální nuda, nic se neděje a celý to zachraňuje jen sexy Alicia Vikander. Skoro jsem usnul, ale hned, jak se děj filmu přesunul do Paříže, tak to nabralo obrátky a začalo mě to zajímat, jak to bude dál. Taky se mi celkem líbilo, že se na konci moc nehraje na city, jako to u podobných dramatů často bývá. Celkově slušný tři hvězdy za Aliciu Vikander a skvělýho Eddieho Redmaynea. No budeš to mít zase těžký Leo... ()

Ikedar

Bohužiaľ ide o jeden veľký, patetický a sentimentálny gýč. A nielenže to výkon Redmaynea vôbec nezachraňuje, on tomu pod Hooperovou réžiou ešte pomáha. ()

Sylvin

Eddie Redmayne je hvězda, fakt. Má nyní dvě ikonické role, o kterých si už napořád budou lidé povídat (modří již odtušili, že ta druhá je Stephen Hawking). Jeho řemeslná práce je dech-beroucí, on si na tom vždycky fakt mákne. A je fajn a je mi sympatickej a asi to bude chytrej kluk a táákhle moc ho miluju. ALE ONA! Bože, možná, že Alicia Vikander (budiž jí třikrát sláva) trochu těžila z dějový linky, nicméně kolem a kolem - ona mě dostala! Přestože ztvárnila roli ženy, v jejíž pozici se nikdo z nás smrtelníků a upočítačesedů (budiž tomu tak) nedostane, tak jsem se dokázala vcítit, sežrala jsem jí ty emoce i bez šlehačky a kdykoliv se byť jen "nějak" koukla (především zhruba ve třetí třetině filmu až do konce), tak jsem bulela jak malá holka. Člověk má po tom filmu pocit, že ví, jaký to je pozorovat svýho manžela, kterýho milujete, jak se postupně mění v kámošku, která se chce jednou vdávat. A to díky jejímu výkonu. Ocenění za ztvárnění týhle role je na místě a ten zlatej panáček oprávněně neskončil v jinejch rukou, než právě v těch slečny Vikander. A buďte si všichni chytrý, jak chcete. I kdyby se vám klukoholky a transky protivily (nechci být radiklání, ale podobné pocity chovám trochu i já), přesto se na Danish girl podívejte. Kvůli Alicii. Prosím. ()

lucka603

Tento film jsem viděla až po udílení Oscarů, tudíž jsem dostatečně nedokázala ocenit udělení Oscara za vedlejší roli pro Aliciu Vikander, teď už to chápu a oceňuji, protože takhle sympatickou a dobře zahranou roli jsem již dlouho neviděla. Vikander výtečně doplňuje Eddie Redmayne, který je s každým dalším filmem lepší a lepší, postavu transsexuála zahrál naprosto skvěle. Když máte zajímavý příběh podle skutečné události, který je navíc kontroverzní a k tomu přidáte vynikající výkony obou hlavních představitelů, nemůže z toho vzniknout nic jiného, než filmový klenot. ()

Guran

Hodně velká kravina, kde kladně se dá hodnotit jedině ženská podoba Eddieho Redmaynea. Jinak je to hodně velká blbost. Nevím, co víc k tomu napsat. Jenom prostě radím - nemarněte s tímto filmem čas. ()

kubilov

Pohled zpět do doby, kdy to ještě transgender osoby neměly tak krásné jako dnes. Jasně, pořád se najdou miliardy ignorantskejch lidí, který se pletou do cizích věcí, a jasně, stále je to nejutlačovanější komunita z LGBT, ale Danish Girl přináší pohled do doby, kdy byl opravdový průser cítit se jako někdo jiný. Eddie Redmayne velice dobrý, i když mně daleko více uchvátil o rok dříve jako Steven Hawking, za to Alicia Vikander je úžasná! A nejenom kvůli tomu full frontalu. Už bylo načase mít další mladou a navíc krásnou a talentovanou herečku v Hollywoodu. Alicia se navíc od Američanek liší svým exotičnem. Oscar zcela po právu. Jinak celkově film myšlenkově výborný, ovšem to provedení mi zrovna úplně nesedlo a tak jsou z toho vzhledem k potenciálu lepší 3* ()

KaZbunda

Musím přiznat, že z počátku jsem trochu zíval, ale jak příběh plynul, čím dál víc jsem se do něj ponořoval. Za zmínku stojí především excelentně zahraná ústřední dvojice, která skvěle nasnímaný, ale přece jen poněkud jednoduchý příběh zvedá na solidní tři hvězdy. ()

mac000

Mimořádně citlivě natočený příběh který stojí a padá na jedinečných hereckých výkonech E. Redmaynea a A. Vikanderové (je poněkud paradoxní, že Vikanderová byla nominována na Oskara v kategorii "vedlejší ženská role" i když vytváří hlavní roli a je plnou polovinu filmu na plátně). Pohlavní a především emocionální rozpolcenost hlavího hrdiny - malíře Einara Wegenera, je nosnou osou děje, do kterého je divák vtažen s nebývalou intenzitou. Na základě uvedení filmu do kin vzrostl zájem o malířský odkaž Gerdy Wegenerové, jenž vyústil ve velkou retrospektivní výstavu jejích obrazů roku 2016 v Kodani ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)