Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (CinemArt)

Jolee

Skvělé herecké výkony - Eddiemu Redmaynovi bych fakt věřila, že je jemná dívka v těle zženštilýho chlápka a z Matthiase Schoenaertse, i když vypadá jako mladší a svalnatější Putin, jde tichá síla. Až na pár kýč scén má film opravdu silný příběh, vcelku zajímavou kameru a krásné kostýmy. ()

Demonic189

Skôr 2*, ale kvôli neuveritelne sexy a herecky pôsobivej Vikander idem o niečo vyššie. Alicia prehráva Eddieho o celú dlžku a k tomu má fantastickú riťuľku (krajšej snáď momentálne v Hollywoode niet!) a anjelsku tváričku. Film sam o sebe priliš neoslní, všetko je akosi hrr hrr hrr (Eddieho premena je akosi prirýchla a neprirodzená) a žiaľ celé ma to akosi nestrhlo. ()

pirulka

Jeden z filmov, ktorý vo mne niečo zanechal...okrem iného, zvláštnu melanchóliu a taký čudne naliehavý pocit smútku..Ak sa povie herecký výkon hodný oscara- pre mňa je to jednoznačne Eddie Redmayne, svoju rolu hrá akoby to bol jeho skutočný príbeh, výpoveď jeho života, veríš mu všetko. Ten jeho zvláštny úsmev a klopenie očí ma bude ešte dlho mátať ... 99%. ()

fichty91

Hodně velká ujeťárna. Klobouk dolu před hereckýma výkonama obou hlavních postav, ale mám z tohohle filmu hodně zvláštní pocit :D ()

Kocourek

Strhující Eddie Redmayne, stejně tak Alicia Vikander, v podstatě jsou v každém záběru úchvatné kamery, která místy svými pastelovými barvami působí jako obrazy. Citlivá režie, podařený scénář, příjemná hudba. Výborný film, ke kterému se rád zase někdy vrátím. ()

Simomon

Film se odehrává převážně v prostředí dánské Kodaně v 30. letech 19. století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) je uznávaný malíř, který má krásnou ženu Gerdu (Alicia Vikander). Ta se také snaží proniknout do uměleckého světa a to malováním portrétů. Jednoho dne Gerdě nemůže pózovat její modelka a tak požádá svého muže Einara, aby si vzal dámské šaty a stal se jejím modelem. Einar zjišťuje, že ho ženské šaty podivným způsobem vzrušují. Převlíkání do ženských šatů se opakuje a na veřejnosti se začne Einar vydávat přestrojen za svou fiktivní sestřenku Lily. Když si definitivně uvědomí, že je vlastně ženou v mužském těle, jediným řešením, které by ulehčilo jeho problémům, je operace. Taková operace je první svého druhu na světě. To všechno musí vytrpět jeho žena, přátelé a vůbec celá konzervativní společnost 19. století. To je tak nějak v kostce celá story filmu podle skutečných událostí oscarového režiséra Toma Hoopera. Vizuální stránka filmu je fajn. Záběry na Kodaň jsou hezké, kostýmy a především líčení Einera, převlíkajícího se za ženu, jsou nápadité a pořád celkem důstojné (může být převlíkání za ženu důstojné?). Dramaturgicky film už tak úplně nefunguje. Přesto že jste (asi jako většina diváků) o Einerovi nikdy neslyšeli, postup děje dokážete jasně předvídat, což je u dvouhodinového filmu problém. Dánská dívka není ale příběhovým filmem, spíše mozaika jednotlivých scén. Ty se ale všechny utápějí v nekonečných patetických dialozích. Psychologické vykreslení postav taky není úplně zvládnuto. Einerova přeměna v ženskou duši je příliš rychlá na to, aby byla uvěřitelná. Gerda zase měla být „silná žena“, namísto toho je nesnesitelná, poněvadž vždy chvíli Einera ve všem podporuje, aby mu posléze vše vyčetla. Zcela nesmyslnou postavou je přítel z Einerova mládí, který se vídá s Lily (Einar převlíkající se za svou fiktivní sestřenici). Když se doví, že Lily je vlastně celou dobu Einar, nevyvolá to u něj žádnou reakci. Věděl to tedy celou dobu? Pokud ano, dává to vůbec smysl? A jestli tušíte podivný milostný trojúhelník mezi Einarem/Lily – Gerdou – přítelem s dětství, tak ano! Ústřední téma- muž, který bojuje se svou pohlavní identitou a rozhodne se pro pře operování na opačné pohlaví, také není dostatečně rozvedeno. Praktické následky takové operace jsou jen zběžně nastíněny a ve filmu se ani příliš nerozebírá, jaký by taková operace způsobila společenský poprask. POSLEDNÍ SLOVO: Jedná se čistě o artový film, který se snaží být osudovějším a chytřejším, než ve skutečnosti je. Herecké výkony jsou výborné, ale se slabým námětem nic neudělají. 40%. ()

Kvasekus

Upřímně nic pro mě, ale to celý takový pěkný docela. Parádně vypadájící Kodan toho roku a na konci sem začal přemejšlet, že bych vzal krosnu a vyrazil do Velje. Každopádně sem spíš zvědav, co nám Eddie po Hawkingovi a týhle kočandě předvede dál. Jeho talent a divnost zároven je působivá. ()

MIRAS133

Eddie si fakt myslel, že za tuto roli dostane Oscara? :D Nejhorší na celým filmu bylo, jak se pořád usmíval, to je tak škaredej herec to není možný ... pořád ho mám v hlavě jak hrál Stephena Hawkinga v teorii všeho .. ta role mu však sedla skvěle ... měl by častěji hrát retardovaného génia. Musím prozradit, že vše dopadlo špatně, po uřezání šuldy přišel šok a náhlá smrt. Divím se jeho ženě Alicii, že mu se vším pomáhala a až do jeho konce stála při něm. 3* ()

haWranka

Hrozně těžko se mi tenhle film hodnotí. Pocitově je to na 3*, pokud bych to měla hodnotit objektivně, po rozebrání jednotlivých složek filmu,možná bych měla hodnotit víc. Asi takhle - děj byl takový, jak jsem ho očekávala. Poté, co jsem si přečetla, jak to v životě Lili a Gerdy bylo doopravdy, trochu mě zamrzelo, jak si tvůrci upravili časovou linku (to, co se ve skutečnosti odehrálo v průběhu 20 let bylo ve filmu jako rok - postavy vůbec nezestárly) i postavy samotné (Gerda s Einarem byli snad o dost starší než jejich přítelkyně baletka, ve filmu mi to připadalo naopak). Kamera byla úžasná, záběry na divokou krajinu i města mě uchvátily. Totéž můžu říct o hudbě, soundtrack moc povedený. A Alicia Vikander dostala za mě naprosto zaslouženě Oscara. S čím jsem měla velký problém, to byl Eddie Redmayne. Jistě, role se asi zhostil dobře, příprava určitě dala zabrat. ALE přišlo mi, že se naučil tři, čtyři grimasy a ty mlel pořád dokola. Konkrétně jeho "nesmělý pohled do dáli" mi po chvíli neskutečně lezl krkem! Podtrženo, sečteno, kvalitní snímek, na který se moc hezky koukalo. Ale spíše zásluhou vedlejších herců (Ach ten Matthias!), než že by za to mohl hlavní představitel. ()

mira.l

Dánskou dívku jsem chtěl vidět, protože... já vlastně pořádně nevím, proč. Protože Eddie Redmayne? Ne, to ne, jako chlap na mě působí dost odpudivě:). Protože Alicia Vikander a letošní Oscar? Hmm, možná. Protože pojednává o (na svoji dobu) dost odvážném tématu? No, to asi spíš. Knižní předlohu jsem - zatím - nečetl, ale nejspíš to co nejdřív napravím. Zajímavý příběh z přelomu 20. a 30. let minulého století, životní osud dánského malíře Einara Wegenera, který se narodil jako žena "zajatá" v mužském těle a jeho manželky Gerdy. Poté, co Gerda Einara jednou požádá, aby se převlékl do dámských šatů místo modelky, která jí nedorazila k portrétování, Einar postupně poznává, že jeho pravé "JÁ" je v ženském těle a postupně se k tomuto cíli za vydatné pomoci své ženy Gerdy propracovává a stává se ženou, začíná si říkat Lilly Elbe. Při sérii několika operací nutných pro změnu pohlaví však po jedné z nich umírá. Tolik stručně děj, i když, jak jsem se dočetl na Wikipedii, celé to bylo trochu složitější, o tom, že těch operací bylo více než dvě, že Gerda měla lesbické sklony a že jejich manželství bylo nakonec anulováno, film taktně mlčí. Mě osobně je trochu divné, že Einar/Lilly se pro tak zásadní krok rozhodl(a) před téměř 100 lety, kdy pravděpodobnost úspěchu série takových zákroků musela být dost mizivá, i dneska je to nesnadný proces, ale těžko soudit, kdo něco podobného nezažil, asi se do takové situace nedokáže vcítit, on(a) to asi viděl(a) jako jediné východisko. Co se týká zpracování, podařilo se natočit decentní film o nevšedním tématu (v té době), absolutorium jistě zaslouží výkon Eddieho Redmayna, který se s touto psychicky asi dost náročnou rolí popasoval na výbornou, stejně tak Alicia Vikander v roli jeho milující a chápající ženy byla skvělá. Nicméně se nějak nemůžu ubránit pocitu, že pokud si tady někdo zasloužil Oscara, byl to spíš Eddie než Alicia. Její role byla sice ztvárněná velmi zdařile, nemám proti ní námitek, ale role Einara byla jistě náročnější. No, jak vidno, akademici za louží byli asi jiného názoru. Ale na to už jsem si nějak zvykl, viz třeba Birdman... Já hodnotím celkem poctivýma 4 *. Film se mi líbil, ale přece jen to není zrovna ten, který bych v brzké době měl potřebu vidět znova a dosáhl by na plný počet, na to, abych posoudil, jestli je hezčí Eddie Redmayne jako Einar Wegener nebo jako Lilly Elbe, dostanu chuť tako možná za rok, rok a něco. ()

E lan

Dobrá zajímavá záležitost s dobře vybranými herci v hlavních i vedlejších rolích. Prostě zajímavá podívaná navíc podle skutečné události. ()

255085349

Je z toho až moc cítit touha po oceněních, je to po všech stránkách hodně konzervativní a neinvenční. Eddie Redmayne je možná dobrý herec, ale takovéhle šíleně autentické metamorfózy už jsou trochu moc hardcore. Třetí hvězdička je za usilovně hrající Alicii Vikander v nesnadné roli. ()

bearmeedek

Obecné hodnocení vyznívá podobně, jako můj pocit po zhlédnutí filmu. Ženy jsou z něj nadšeny, muži mají výhrady ke slabému náboji filmu i k poklidnému chování široké veřejnosti, hlavně vzhledem k dané době. Konkrétní zpracování je určitě působivé a pocity hned tak z hlavy nevymizí. Člověk akorát nechápe (to už není na úkor hodnoty filmu), jak manželka Gerda v žádném období neudělala tlustou čáru za rozpadnutým svazkem a do poslední chvíle téměř pokorně a trpitelsky doprovází svého muže/ženu na cestě za jeho/jejím snem. ()

RAFT

Režisér, nám po skvělých Bídnících ,natočil další dobrej kousek do sbírky .Parádní drama .Eddie co se převlíká za ženu ,no nutno dodat že, ten herec je už na první pohled vypadá jako žena ,nutno ještě podoknout že,herec si musel asi hodně nacvičovat nebo tělit do ženské role .Ale herci si v tomhle filmu zahráli přímo skvěle ,i když já mám ,takové filmy natočené z takovéto doby rád .Hlavní postovou je pro mě vynikající Alicii Vikander ,ta herečka umí natočit dobrý film , mohla by mít oscara za hlavní ženskou roli ve filmu .Tom Hooper umí opravdu natočit vynikající filmy ,no uvidíme co předvede příště.Doufám že, oscara dostane konečně Dicaprio a ne nějaký šašek v manéži .No kritici to budou mít hodně těžké .80% ()

janak.t

Doufám že Eddie Redmayne bude nominovaný na oskara,protože si myslím že za zahrání této role si ji právem zaslouží Za mě skvělí film,hudba,herci vše ()

vladivostok

Vau, Eddie je herec. Nikoho ineho si v hlavnej postave clovek ani nevie predstavit. Jeho zena Gerda vsak nebola o nic horsia. Vynikajuci namet + excelentne herecke vykony = nadsenie, spokojnost / 80 % ()

3mates33

Pri pozeraní toho filmu som sa fakt cítil divno. Nemám nič proti takým to ľuďom, no pozerať sa nato bolo fakt divné. Film bol dobrý, až na ten pocit z toho. Alicia podala skutočne skvelý výkon, možno hodný aj toho oskara. Musela to mať ťažké, presvedčiť ľudí aby jej ľudia uverili lásku k Onomu. Eddie si zaslúži v mojich očiach viacej oskara než Leo. Úprimne nemám rád takéto filmy, pozrel som si ho iba kvôli hereckým výkonom, ale celkom to hodnotím kladne, ako som spomínal, až na ten divný pocit. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)