Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

Renciasko

No po pozretí filmu, bez snahy o hranie sa na nejakého filmového kritika musím povedať, že to bol film, ktorého zhliadnutie rozhodne neľutujem. Na druhú stranu natiahnutý na dve hodiny tak trochu zbytočne, zábery klasické, konzervatívne, ťahajúce sa ako čínske nudle.. svojim spôsobom až vágny. Od začiatku totiž človeku dojde pointa celého filmu a posolstvo ktoré so sebou nesie sa aj tak točí okolo jednej, dvoch postáv. Asi rovnako ťažké to mala manželka, vnútorné boje.. a ako to odrzkadlili? vyronením slzy na lavičke a toť vsio. Dalo by sa to asi aj lepšie spracovať. Videl som niekoľko dobre podchytených životopisných filmov. Pripomenulo mi to trošku film Wonder o tom chlapcovi.. aj ten film poukazoval ani nie tak utrpenie len jeho (hoci to vníma gro ľudí).. ale aj celej rodiny, ktorá s ním žila.. alebo napr. sestra, ktorá bola doma nepovšimnutá lebo všetka pozornosť išla chlapcovi.. ale dobre teda.. chápem, že pre publikum transgenderov tento film je veľkým prelomovým dielom až kultovým a ostatných to malo aspoň vtiahnuť do sveta týchto ľudí.. zábery inak natočené detailne, herecké výkony bezpochyby skvostné chýbal tu tak trošku akýsi moment prekvapenia možno.. alebo škandál (hoci áno znázornili prepadnutie na ulici).. prioritne šlo režisérovi ale o hranie na emočnú stránku.. pre mňa zaujímavá postava - Matthias Schoenaerts - 65% *** ()

Colomba666

Skvělé obsazení hlavní postavy, to se musí nechat. I přesto, že je Redmayne hetero, přinejmenším dle dostupných zdrojů (manželka a 2 děti), jeho vizuálno odpovídá opravdu osobě sexuálně nevyhraněné, to nemyslím ve zlém, ale je to takový, moderně řečeno, "fluid". Toto téma osobně nemám ráda, ale s ohledem na fakt, že se jednalo relativně o životopisné drama, se tvůrci plus minus drželi životního příběhu Einara Wegenera/Lili Elbe. Není to ale film, který bych si pustila jen tak pro zpříjemnění večera, to opravdu ne. ()

Ammit

Eddiemu tahle role vlezla na mozek tak moc, že hraje Dánskou dívku ve všech filmech, ve kterých se dodnes vyskytl. ()

NikiVai

Tenhle herecký koncert  Eddieho Redmayna jsem si opravdu užila. Téma samo o sobě je silné a  když si uvědomím, čím vším tihle lidé museli v minulosti procházet, je mi z toho smutno. Nicméně film je na pět hvězd! ()

Thalin

Vzhledem k tomu, že jsem četla i knihu, tak tenhle film nedokážu ocenit na víc jak tři hvězdy. Eddie se sice zhostil postavy Lili vcelku přesvědčivě, ale celkový dojem z filmu to tak nepozvedlo. Až na pár chvilek mi to přišlo poměrně kýčovité a ne tak dobře uchopené a procítěné. Kniha je prostě lepší. ()

suomifilm

Nikdy v živote som nevidel tak komplexný film. Od festivalu v Benátkach som sa nevedel dočkať, kedy si ho opäť pozriem. V tomto filme je dotiahnuté všetko do dokonalosti (trochu nesúhlasím s DjsVorel). Dokonalé dobové kostýmy - už od začiatku naznačujú, že Einar bude zvláštny vďaka štýlu obliekania. Maskéri spravili neskutočnú prácu - aj vďaka nim Eddie vypadá, keď sa Einar odlíči - žensky. Všetka česť za strih - každú scénu nechali doznieť (narozdiel od Teórie všetkého). Scenáristka urobila z trošku zmätočnej knihy (autor si aj dosť domýšľal) úžasný dej, kde všetko do seba zapadalo, zbavila sa historických nepresností z knihy a očistila Einara/Lilli zo schyzofrenického nádychu, ktorý v knihe bol. Tom Hooper odviedol skutočný kus roboty. A Eddie s Aliciou? Obaja stupňujú svoje výkony od filmu k filmu, čo môže byť u držiteľa Oscara problém. Ak Jared Letto dostal za transsexuálnu postavu Oscara, tak Eddie... Aspoň dvoch(aj keď... podľa mňa páprdovia z akadémie asi skôr uprednostnia di Capria - ale dúfam, že sa mýlim)? A Alicii... aspoň nominačku, ak by to náhodou na Oscara ešte nedosiahla . Som skutočne zvedavý, kam to ďalej dotiahnu. Jednoznačne najlepší film, aký som videl. ()

Pierre95

Redmayne si jde pro druhého Oscara a Vikander nejspíš pro prvního :) Bombový film, jen pro citlivé duše, ne pro homofoby!!!! ()

copyrig4t

Co DiCaprio ! Tentokrát to zase bere na sebe Eddie Redmayne v celé své parádě. Ten si jde pro druhého Oscara v řadě. Eddie je prostě budoucnost filmařiny. To byl skvost ()

NoodlesCZ

Čekal jsem pecka výkon od Eddieho, ale daleko víc se mi líbila Alicia její charakter sem jí naprosto uvěřil (možná ten jeho těkavej úsměv) . Vizuál dokonalost, bezchybnatá pastva pro oko. Možná na úkor tlaku pro oko vyprchala ta pravá podstata útrap takové změny a postava Lili působila občas ploše jako by se jen hnala za napodobováním ženy. Možná taky škoda, že napálili změnu hned ze startu na plno a po přeměně už nebylo kam dál maskovat. Každopádně velké plus za další posunutí tématu. ()

Karoleec

Tenhle film mě ohromil a šokoval, v tom pozitivním slova smyslu. Zanechal ve mně tolik emocí, naprosto mi vzal slova. Čekalo se od Eddieho Redmayna něco velkolepého, něco podobného Teorii všeho, ale tohle dle mého názoru překonal o několik levelů. Ač se mi Teorie jako celek líbila víc, asi především proto, že Dánská dívka je vážně hodně silné drama s těžce stravitelným tématem, Dánská dívka mě ohromila ve všech směrech. Je ojedinělé dostat se takto blízko k takové problematice, být svědkem celé přeměny a zároveň pozorovat emoce a myšlenky hlavních aktérů. Eddie Redmayne do toho vložil všechno, ze začátku balancoval mezi svou mužskou a ženskou stránkou, jako kdyby si tím opravdu na vlastní kůži procházel. V každé scéně bylo poznat, kým se nyní cítí, čí myslí přemýšlí. Ke konci už v něm člověk nedokázal nalézt ani špetku Einara. Bylo to tak... emotivní, smutné, ohromující. Alicia Vikander jako oddaná manželka byla bravurní, oba si zaslouží nominaci na Oscara a Eddie ji dle mého i přemění, ať už mu bude konkurovat kdokoli. Ke konci filmu už jsem ho ani nepoznávala, byl to nový člověk. Moc se mi líbila celá výprava, interiéry a kostýmy. Tohle krásně dokreslovalo celou atmosféru, navozovalo to ten správný dojem a hudba Desplata, ta je prostě překrásná. Těším se, až se na to s odstupem času podívám znova, protože v tom filmu bylo tolik emocí, že jsem je ani nestihla všechny pochytit. ()

phoebinka

Tesila jsem se na to hodne, ale moje ocekavani to rozhodne nenaplnilo. Daleko zajimavejsi by byl pohled Gerdy. Nekolikrat jsem se pri tom pristihla, ze jsem se nudila. ()

lulik01

Konečne sme sa dočkali...Eddie Redmayne sa úplne vyzlečie a než sa stačíme spamätať stane sa z neho žena...ale teraz vážne...zaslúžil by si ďalšieho oscara...každá jedna póza, každé žmurknutie či úsmev mali v sebe tajomno, ktoré sa odkrývalo postupne až do konca...zahral to úplne famózne...až tak, že chvíľami sa pristihnete pri tom, že rozmýšľate ten chlap to len hraje? alebo má v sebe naozaj kúsok ženy?...kombinácia spolu s Aliciou Vikander a Matthiasom Schoenaerts nemohla dopadnúť inak ako veľmi dobre...Najviac na celom filme sa mi páčila záverečná scéna so šálom v krásne surovej prírode...pre niekoho gýč, pre mňa vrchol dokonalosti...na konci som mala chuť zatlieskať za tento fenomenálny filmový zážitok... ()

awerto

Nominacia na Oskara opat Eddie Redmayne a nebojim sa povedat, ze i Amber Heard, ktora zo svojho partu dokazala vytazit maximum. Vyborna skvela vec, uprimne, bez patosu. Prosto pathviezdickovy film. Excelentne vykony. ()

RushRush

Eddie má neskutečný cit vcítit se do role,finále je strhující,Lili šla za svým snem až do konce,kdo by tohle dokázal,oba herci naprosto bravurně stvárnily tyto zapomenuté postavy. ()

EllaFox

Tenhle film jsem vytáhla namátkou, když jsem nevěděla, co si pustit. Netušila jsem do čeho jdu, o čem to bude, ani jsem nikdy neslyšela o Lily Elbe. Nemůžu tedy hodnotit faktografické chyby, pokud tam nějaké byly. Můžu ale říct, že se mi film líbil od začátku do konce. Není to přesně žánr, na který se obvykle koukám, ale vcuclo mě to do děje tak, že mi na konci dokonce ukápla slza. Hlavní postavy byly zahrány perfektně, výprava byla suprová a rozhodně velká pochvala pro maskéry a kostyméry! ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)