Půlnoc v zahradě dobra a zla

Midnight in the Garden of Good and Evil

Polnoc v záhrade dobra a zla

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 155 min

Záhadná vražda v Savannah. Eastwood mohl tentokrát film trochu zkrátit, to je pravda, ale stejně jde o zajímavou podívanou. Kevin Spacey jako milionář podezřelý z vraždy a John Cusack jako novinář z New Yorku, který má případ popsat a prověřit, jsou oba skvělí. Za zmínku stojí i malá role Geoffreyho Lewise a především mladé režisérovi dcery Allison, která je opravdu krásná a elegantní. Určitě nadprůměrný a zajímavý film, s povedenou atmosférou, podbarven tradičně kvalitní Niehausovou hudbou. Jeden z nejméně doceněných počinů Eastwooda jako režiséra. To hlavní však mělo pro Clinta teprve přijít.(18.11.2009)

Veselá ujetá taškařice s kriminální zápletkou. Všechno s nadsázkou a jen tak halabala. Chybí logika, ale nechybí nadhled. Přístup, který mám daleko radši, než ta vážná dramata o světě "za zrcadlem". Chvílemi to vypadalo jako Stepfordské paničky. Pak to trochu zvážnělo a to bylo dobře. Novinář, který prochází pitoreskním světem obce Savannah, objevuje pod pokličkou nablýskaných vil a limuzín spleť sexuálních odchylek, pomluv, nevěr a voodoo magie, zároveň ale neztrácí nadhled a sám dosti pobaveně sleduje vývoj příběhu. Prostě fajn legrácka, ovšem teda asi ne pro každého tak zábavná, jako byla pro mne. 85%(14.8.2013)

Ať si každej říká co chce, mě se ten film líbil. Pravdou je, že byl docela dlouhý, ale mě to nějak nevadilo. Zápletka je výborná. John Cusack se ocitá jako Alenka v říši divů, zvláštní lidi a jejich chování. Líbí se mi detaily, které by tam vůbec nemuseli být, ale nebýt nich, tak by se člověk opravdu nudil. Tím myslím třeba tu scénku, když jde John spát a pustí si magneťák, kde jsou zvuky velkoměsta. Aby mohl usnout, protože je na něj zvyklý.(6.3.2004)

Znáte to - parta mladých yankeeů se při výletu na venkov dostane do spárů zdegenerovaných a šílených jižanských buranů sužovaných sadismem, kanibalismem, fyzickou degenerací a mentální retardací zapříčiněnou příbuzenským pářením. Tady je to malinko podobné - newyorský pisálek John Cusack přijíždí do Savannah napsat článek o jednom večírku pro jakýsi bulvární plátek. A vůbec netuší, co všechno ho čeká... Tenhle brilantní až geniální Eastwoodův jižanský opus magnum je divácky nepochopitelně zanedbávaný, soudě podle počtu komentářů. Neprávem! Tak silnou magicko-realistickou atmosférou se může pochlubit jen málokterý film. Skvěle to vystihl Cusack telefonující se svým agentem: "Tohle místo je úžasný! Je to jak Sever proti Jihu na meskalinu! Chodí tu s imaginárními psy na vodítku. Všichni jsou tu těžce ozbrojení a opilí. New York je nuda!" Mimochodem od zhlédnutí The Grifters a tohoto filmu mám Johna Cusacka hodně rád a nenechám si to vymluvit. Navíc ještě vynikající Kevin Spacey, naprosto nezapomenutelná Miss Chablis, výrazný mladý Jude Law, muž s mouchami na provázcích, černá vúdúbaba, černošský ples, kde černé dámy v bílém a černí páni v černém tančí valčík... prostě okouzlující a svérázná jižanská poetika. Knižní předlohu jsem nečetl, ale musí stát za to. A mimochodem díky naší osvícené době s takovými vychytávkami, jako je Google Street View, mohu doporučit aspoň virtuální procházku po Savannah - nádherné město.(13.11.2013)

Velka skoda, ze Vychodnyles nikdy nenamocil svoju rezisersku ruku do hororoveho jazera /vacsinou tocil a toci westerny, dramy ....../. Mohlo by veru vzniknut nieco unikatne. Tento film ma tak trochu okultnu, a tym padom hororovu atmosferu. Ale fakt iba trochu. Vyborny scenar, reziser Eastwood vladne skusenou a zrucnou rukou, to nemozno popriet. Zucastneni herci ako Cusack a Spacey hraju na urovni. Ucast krasnej Alison Eastwood potesi oko i filmu znalu dusu divaka. Co vsak film drzi len v miernom nadpriemere, je prave ta rozvlacnost, 155 min je fakt dost. 74 %(20.7.2013)

• - Mercer House, kde se snímek odehrává - se nachází v samotném srdci Savannah v Georgii. V roce 1981 v této viktoriánské rezidenci zemřel Danny Hansford a podezřelým z vraždy se stal bohatý a všemi vážený majitel domu Jim Williams, který tvrdil, že jednal v sebeobraně. Celkem čtyřikrát stanul Williams před soudem, aby byl v květnu roku 1989 zbaven obvinění z vraždy prvního stupně. Byl to velice kontroverzní rozsudek, který se stal inspirací pro newyorského spisovatele Johna Berendta, který samozřejmě později prodal Hollywoodu práva na zfilmování svého bestselleru. (ClintEastwood)

• - V rámci příběhu dbal Eastwood na to, aby reálie filmu neodbíhaly od skutečných událostí. (ClintEastwood)

• - Clint Eastwood později přiznal, že byl jedinou, dostatečně šílenou osobou, která byla ochotna tento projekt zfilmovat. (ClintEastwood)