Den trifidů (TV seriál)

The Day of the Triffids

Invázia trifidov

Thriller / Akční / Horor / Sci-Fi

Velká Británie, 2009, 2x90 min

Nejprve jsem myslel, že nejrazantnějším zásahem do celého příběhu je celková modernizace děje, s kterou jsem se po chvíli smířil a bral ji jako zajímavý přínos, přesto mi zamrzelo, že se nešlo cestou dobového zpracování. Nicméně tvůrci si ponechali z Wyndhamovi předlohy jen Triffidy a celkový rozjezd příběhu, přičemž nakonec dovedli celý děj daleko od knižní myšlenky a vytvořili soudobý akční film. Spousta prvků přinášela velké nelogičnosti pokud člověk ještě měl sílu hodnotit a srovnávat se známou verzí. Myslím, že vzrušené pero scénáristy přineslo dosti velké absurdní situace, a nebálo se ani záměny pohlaví jedné postavy. Celkově jsem byl hodně zklamán a očekávám, že se někdy někdo pustí do velkého zpracování, které uchová myšlenku knihy podobně jako verze z roku 1981.(27.7.2010)

• Phobia

Malá anketní otázka: Vysílá to TV NOVA v prajmtajmu - myslíte, že to může být kvalitní adaptace kultovního sci-fi románu? Potřebujete-li ke správné odpovědi nápovědu ve formě možností A), B), C), pak s vámi nejspíš něco není v pořádku, ale budiž: A) Ne. B) Ani náhodou. C) Leda hovno. Správnou odpověď se dozvíte v závěru komentáře. První část filmu se ještě v mlžných obrysech drží předlohy - hlavní hrdina je vědec, zkoumající agresivní mobilní rododendrony s mrštným oslepujícím pestíkem a chlípně tvarovanou bliznou. Přísámbohu, u nás v prdelovických lesích tato flóra existuje - loni mě nějaký trifid tak lísknul větví přes hubu, že mám dodnes jizvu... (kontrola v zrcadle) hm, tak ne - povislá pleť, beďary a vrásky jizvu zamaskovaly, bohudík, fakt mě hyzdila! Přírodní světelná show na obloze způsobila, že se lidstvo stalo poněkud omezeným v rozhledu; potížím unikli jen ti, co si divadlo na nebi nechali z různých důvodů uniknout. V tomto ohledu mě překvapilo, jak málo mužů koukalo, zato čučely skoro všechny děti a kojenci zírali úplně všichni! Někdo se snaží pomáhat, někdo vycítí svou příležitost chopit se moci a stát se arcipadouchem. Situaci komplikují lidožravé keře, které opustily farmy a vyrazily za potravou do velkých měst. Scénárista vše zabalil do otravně akčně-romantické vaty, polepil ekoagitkou, přilípnul i nějaké to náboženské blouznění, ozvláštnil spoustou zajímavého chování a nepravděpodobných náhod. V druhé části už jsem vskutku zmírala trapností i smíchy. Asi nejvíce se mi líbilo, jak "přirozeně" se reportérka, stíhačka hlavního hrdiny, dostala přesně tam, kam potřebovala. Nadšeně jsem chrochtala při jejím útěku lesem, ono je tak úžasně logické prchat před autem po silnici a ještě si svítit baterkou, aby řidič svou kořist dobře viděl - bezpečnost především! Už té paní chyběla akorát reflexní vesta a na prdeli cykloblikačka. Nebudu to protahovat, jistě netrpělivě čekáte na výsledek ankety. P) je správně! P jako Ptákovina, Pitomina, Pytlovina, Pee-čovina! Ani Brandon tomu nepomohl, možná proto, že mu chyběla Brenda, Dylan a další dyliny z Beverly Hills - a hodili by se sem náramně! Pokud John Wyndham nebyl zpopelněn, pak jistě urputně pracuje na opuštění své hrobky, aby mohl tvůrce této frašky umlátit vlastní lebkou. 36%(9.6.2011)

Adélu jsem ještě přežil, ale co je moc, to je příliš. Tenhle film mně naprosto změnil. V práci jsou naštvaný, že na ně koukám přes svářecí brýle. Kytky jsem věnoval sousedům, do lesa nechodím už dávno a pro jistotu nejím ani špenát. Snad se vše vyřeší příští týden, kdy se stávám námořníkem - ( Trifidi prý neplavou ). Začátek dobrý, pak to trochu rozbředlo - slabší ***(1.12.2011)

Jo, člověk občas byl jak na trní, když čekal, jestli bod dostane trifid nebo člověk, ale jinak nic moc. Přišlo mi to jako kombinace filmu Mlha (podle námětu Stephena Kinga), filmu Stalo se a Války světů. Tyhle tři jmenované filmy jsou sice skvělé, ale daleko raději mám neviditelnou ničivou moc rostlin (viz Stalo se) než pochodující a mluvící fialové kytky. Předloha může být sice skvělá, ale v téhle verzi....(7.6.2011)

*SMRTIACA ALOE VERA* Odklon od knižnej predlohy je značný, ale výraznejšie mi to neprekážalo. Triffidi sú urobení solídne, ale vyzerajú ako prerastená aloe vera. Chýba mi tu výraznejšia interakcia medzi ľuďmi a triffidmi a film preto skôr pôsobí ako boj proti fanatikovi túžiacemu kontrolovať za každú cenu vznikajúcu komunitu preživších, než ako boj proti nebezpečným rastlinám. Triffidi sú tu tak len akýmsi doplnok než hlavným motívom. Prvá časť minisérie je vydarenejšia než tá druhá. Prvá je charakteristická celkom citeľným napätím prameniacim z katastrofy, ktorá ľudstvo postihla, z chaosu, ktorý ako dôsledok katastrofy vládne a z predstavovania schopností nepriateľských rastlín. Pre druhú je typické neustále menenie lokácií, keďže hlavní hrdinovia sa po krajine presúvajú, a taktiež sa zameriava na priblíženie rôznych vznikajúcich vzťahov. V týchto pozíciách už film prestáva byť originálnym a zaujímavým a ako keby len tak ležérne po obrazovke pretekal. Verdikt v 1 vete: Filmová adaptácia, ktorá mohla dopadnúť aj horšie. 22.05.12(22.5.2012)

• - Joely Richardson, která hraje Jo Playton, je ve skutečnosti dcera Vanessy Redgrave, představitelky Durrantové. (pavlikv)

• - Scény v sídle náboženské společnosti se ve skutečnosti natáčely v Nemocnici svatého Kříže ve Winchesteru. (Terva)

• - Dům Billa Masena (Dougray Scott) je ve skutečnosti sídlo Groombridge u Tunbridge v hrabství Kent. Stejný dům byl využit i při natáčení snímku Pýcha a předsudek (2005). (Terva)