Den trifidů (TV seriál)

The Day of the Triffids

Invázia trifidov

Thriller / Akční / Horor / Sci-Fi

Velká Británie, 2009, 2x90 min

Chtěl jsem vidět věrnou adaptaci jednoho z mých nejoblíbenějších sci-fi románů? Ani ne. Nic nového by totiž nenabídla, jen by nabourala mou představu. Britská televizní minisérie naštěstí není adaptací, spíše volnou modernizací, která do 21. století přivádí nejen kulisy v nichž se odehrává, ale také samotný příběh, vystavěný znovu podle současných trendů a vypravěčských postupů. Postavy stejně jako příběh jsou akčnější, atmosféra apokalypsy je ponurá a temná, filmové zpracování využívá slušných digitálních triků, barevných filtrů i dalších současných filmařských nezbytností, i když, na druhou stran, také řady současných klišé. Navíc příběh, který se po úvodu, poměrně věrném předloze a na televizní poměry docela působivém, začíná postupně od originálu odklánět až ke zcela novému příběhu, nabízí možnost podívat se vše z trochu jiného úhlu, když se soustředí na boj Masena s moci chtivým psychopatem Torrencem a na různé komunity přeživších a mechaniky jejich fungování. Přes skepsi, s níž jsem k novému Dni trifidů přistupoval, jsem byl nakonec spokojen, těch několik lapsů a nedostatků jsem v pohodě zkousl a ten zbytek si užil.(8.5.2011)

• Martrix

Nic bych neměl proto tomu, že si to tvůrci udělají po svém. Zvlášť když to přiznají. Copus se snaží vytěžit z námětu i to, co Wyndham musel, nebo chtěl v knize vynechat. Klidně bych se na Den trifidů díval jako na svébytný film bez ohledu na knižní předlohu, ale pak bych musel konstatovat, že tvůrci měli jen pár dobrých nápadů, ale jinak to stojí za houby. A navíc já vím, že ty dobré věci jsou zásluha Wyndhama. Tento filmový scénář...no, myslím že něco takového mohl napsal někdo, kdo četl knihu před dvaceti lety a moc se mu nelíbila. Takže si zapamatoval Londýn, lidi kteří oslepli(asi se dívali do slunce), kytky které zabíjí a lidi, kteří zneužívají toho, že vidí. To zní jako pěkná blbost, že? A taky že ano. Wyndham by se otáčel v hrobě.... . Na druhou stranu kvituji s povděkem snahu zfilmovat knižní sci-fi skvosty.(7.6.2011)

Hodně volné zpracování mého oblíbeného románu. Jenom škoda, že jsem se chvilkami i nudil. Občas se sice povedla budovat atmosféra, pak ale přišlo nějaké to klišé, náhodička atd. a šlo to zase do kopru. Konec je trošku úsměvný, ale zase nemohu upřít autorům trošku své invence. A trifidi se mi celkem líbili, i když s těmi románovými neměli moc společného. Takže za ně o hvězdičku víc. Seriál BBC z roku 1981 se mi ale líbil o trochu víc a byl také víc podobný knižní předloze bez zbytečných pomocných berliček navíc. Mimochodem, nepřipomínal Vám Torrence herce Jana Kanyzu?(9.9.2010)

*SMRTIACA ALOE VERA* Odklon od knižnej predlohy je značný, ale výraznejšie mi to neprekážalo. Triffidi sú urobení solídne, ale vyzerajú ako prerastená aloe vera. Chýba mi tu výraznejšia interakcia medzi ľuďmi a triffidmi a film preto skôr pôsobí ako boj proti fanatikovi túžiacemu kontrolovať za každú cenu vznikajúcu komunitu preživších, než ako boj proti nebezpečným rastlinám. Triffidi sú tu tak len akýmsi doplnok než hlavným motívom. Prvá časť minisérie je vydarenejšia než tá druhá. Prvá je charakteristická celkom citeľným napätím prameniacim z katastrofy, ktorá ľudstvo postihla, z chaosu, ktorý ako dôsledok katastrofy vládne a z predstavovania schopností nepriateľských rastlín. Pre druhú je typické neustále menenie lokácií, keďže hlavní hrdinovia sa po krajine presúvajú, a taktiež sa zameriava na priblíženie rôznych vznikajúcich vzťahov. V týchto pozíciách už film prestáva byť originálnym a zaujímavým a ako keby len tak ležérne po obrazovke pretekal. Verdikt v 1 vete: Filmová adaptácia, ktorá mohla dopadnúť aj horšie. 22.05.12(22.5.2012)

• johnymdoe

Dvě hvězdy za hlavní hrdinku kterou mám rád z Nip/Tuck a za Trifidy. Jinak katastrofálně nepochopené dílo (moje nejoblíbenější kniha totálně zprzněná), protože z originálu nezůstalo nic,jen jména hlavních dvou hrdinů. Ostuda že toto natočila BBC.Verze z 1981 která nemá sice efekty je pětkrát lepší, ale doporučuji spíše knihu. Ps.: Neodpustím si ještě rozvést to co mě na této verzi štvalo nejvíc..že NIC nezůstalo z knihy.!!! SPOILERY!!! Scény typu že se doktor nechá nasměrovat od nic netušícího Masena k oknu a pak vyskočí..Nebo jak po něm chtějí pacienti co jsou na postelích aby jim zapnul světlo a dožadují se toho ačkoliv je pokoj krásně prosvětlen.Nebo i ten fakt že z toho že každý vidící byl připoután ne k jednomu ale k mnoha nevidících a naopak tato bizardnost byla "vylepšena" o padající letadlo(chtěl bych vidět jak někomu pomůže pár nafouklých vest k přežití,ale raděj neřeším).O tom že si přimysleli otce hlavního hrdiny a naopak umazali několik hlavních postav a to že se kniha odehrává v několika letech,včetně popisů pozdějších návštev Londýna který se rozpadá (Na to holt asi nebyly prachy. Prostě kdo nemusíte,nedívejte se na to!(7.6.2011)

• - Scény v sídle náboženské společnosti se ve skutečnosti natáčely v Nemocnici svatého Kříže ve Winchesteru. (Terva)

• - Joely Richardson, která hraje Jo Playton, je ve skutečnosti dcera Vanessy Redgrave, představitelky Durrantové. (pavlikv)

• - Dům Billa Masena (Dougray Scott) je ve skutečnosti sídlo Groombridge u Tunbridge v hrabství Kent. Stejný dům byl využit i při natáčení snímku Pýcha a předsudek (2005). (Terva)