Den trifidů (TV film)

The Day of the Triffids

Invázia trifidov

Thriller / Akční / Horor / Sci-Fi

Velká Británie, 2009, 2x90 min

Hodně volné zpracování mého oblíbeného románu. Jenom škoda, že jsem se chvilkami i nudil. Občas se sice povedla budovat atmosféra, pak ale přišlo nějaké to klišé, náhodička atd. a šlo to zase do kopru. Konec je trošku úsměvný, ale zase nemohu upřít autorům trošku své invence. A trifidi se mi celkem líbili, i když s těmi románovými neměli moc společného. Takže za ně o hvězdičku víc. Seriál BBC z roku 1981 se mi ale líbil o trochu víc a byl také víc podobný knižní předloze bez zbytečných pomocných berliček navíc. Mimochodem, nepřipomínal Vám Torrence herce Jana Kanyzu?(9.9.2010)

• k212

Tak jsem je konečně viděla - hýbající se, se žahadlem v akci, s drnčícími kořeny - jejich mluvou. Koho - inu Trifidy. Sice jsem si je vysnila trochu jinak, nicméně zásadní ergonomické znaky byly zachovány, některé nadsazeny pro větší -asi horrorový- efekt. Dávám přednost předloze, tento film mě svoji televizní průměrností s nadbytečnou akcí zásadním způsobem nepřekvapil, očekávala jsem, že lepší to nebude. Nevadilo mě ani zasazení do současnosti, rozladil mě spíš překopaný závěr. Pokud mám reagovat na zdejší výkřiky po skvělé předloze a příšerné adaptaci -asi tak: Wyndhamova knížka je klasika post-apokalyptické sci-fi, žánru, jehož hnacím motorem byla studená válka, díky tomu dostalo dílko neodolatelně stísněný punc. Podotýkám, že jak Midwichské kukačky, Kukly i Kraken se probouzí skvěle doplňují žánrový a obsahově zářný kvartet tohoto autora. Pokud bychom chtěli polemizovat o literáních kvalitách Wyndamových knížek - průměrný jazyk a větné konstrukce versus skvělý příběh. Vždy to bylo o příběhu a atmosféře, nikoliv o vyšší literatuře jako takové, také o myšlenkách - většinou zamyšleních, které se týkají sociálního uspořádání společnosti (zní to divně, ale je to tak). Takže asi tak - průměrný literární jazyk, skvělý děj a zajímavé myšlenky - to všechno padlo do osidel průměrné televizní adaptace, to však nědělá z knihy perlu světové literatury :) 40%(18.8.2012)

Přišel den, kdy svět, takový jaký jej známe, skončil. Záblesk komety oslepil většinu obyvatel Země, a jen pár mělo to štěstí, že v době záblesku byli mimo dosah ničivého světla. A těchto několik jedinců se kromě standardních problémů jako je lidská hrabivost či touha po moci musí vypořádat i s daleko větším nebezpečím, zvláštní rostlinou zvanou Triffid. Tato masožravá rostlina, pokud není držena "pod zámkem" se stává extrémně nebezpečnou všemu živému ... Wyndhamův Den trifidů patří k mým nejoblíbenějším knihám, a tak jsem byl zvědav, jak se podaří jeho převod na filmové plátno. Je pravda, že hlavně v druhé polovině se k původní předloze film ani nepřibližuje, ale ani mi to tentokrát moc nevadilo. I "televizní herecké obsazení" mi tentokráte docela sedlo (když si odmyslím docela nesympatickou představitelku hlavní ženské role (Joely Richardson), naopak musím vyzdvihnout zde výborného Jasona Priestlyho (škoda že se chlapec tolik "zahrabal" v Beverly Hills 90210 - jeho Coker má k Brendu Walshovi pekelně daleko). Skvělá hudba, sympatické vizuální efekty (když jsem ráno za tmy odjížděl do práce, tak jsem z tůjí u baráku měl docela strach :) ) - prostě celková spokojenost. Ale určitě se ještě příležitostně podívám na původní seriál z roku 1981, který zde všichni tak vychvalují...(3.3.2010)

Knihu neznám, takže nejsem jejím obsahem ovlivněná, navíc psali, že film si z ní vzal pouze dvě hlavní postavy a masožravky, jinak téměř nic. Já mám tyhle filmy, kde si lidi zahrávají s vědou, technikou a přírodou směrem ke špatným koncům ráda, líbí se mi to otevřené varování a tohle zpracování považuji za poměrně zdařilé.(7.6.2011)

*SMRTIACA ALOE VERA* Odklon od knižnej predlohy je značný, ale výraznejšie mi to neprekážalo. Triffidi sú urobení solídne, ale vyzerajú ako prerastená aloe vera. Chýba mi tu výraznejšia interakcia medzi ľuďmi a triffidmi a film preto skôr pôsobí ako boj proti fanatikovi túžiacemu kontrolovať za každú cenu vznikajúcu komunitu preživších, než ako boj proti nebezpečným rastlinám. Triffidi sú tu tak len akýmsi doplnok než hlavným motívom. Prvá časť minisérie je vydarenejšia než tá druhá. Prvá je charakteristická celkom citeľným napätím prameniacim z katastrofy, ktorá ľudstvo postihla, z chaosu, ktorý ako dôsledok katastrofy vládne a z predstavovania schopností nepriateľských rastlín. Pre druhú je typické neustále menenie lokácií, keďže hlavní hrdinovia sa po krajine presúvajú, a taktiež sa zameriava na priblíženie rôznych vznikajúcich vzťahov. V týchto pozíciách už film prestáva byť originálnym a zaujímavým a ako keby len tak ležérne po obrazovke pretekal. Verdikt v 1 vete: Filmová adaptácia, ktorá mohla dopadnúť aj horšie. 22.05.12(22.5.2012)

• - Scény v sídle náboženské společnosti se ve skutečnosti natáčely v Nemocnici svatého Kříže ve Winchesteru. (Terva)

• - Dům Billa Masena (Dougray Scott) je ve skutečnosti sídlo Groombridge u Tunbridge v hrabství Kent. Stejný dům byl využit i při natáčení snímku Pýcha a předsudek (2005). (Terva)

• - Joely Richardson, která hraje Jo Playton, je ve skutečnosti dcera Vanessy Redgrave, představitelky Durrantové. (pavlikv)