Ztracené město Z

The Lost City of Z

Stratené mesto Z

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

Přiznám se, že podobné filmy mám rád: výpravné, technicky precizní se skvělou kamerou i soundtrackem, snažící se o nějaké sdělení a zároveň poskytující prostor pro divákovu fantazii. Ztracené město Z je snímek o lidské odvaze, touze po poznání a posedlosti dosáhnout vytčený cíl. Příběh z doby, kdy badatelé ještě museli být zároveň i dobrodruhy a chlapy, kdy skutečně šlo o to sáhnout si na dno sil a vědomě kalkulovat s tím, že své blízké při loučení vidím naposledy. Z hlediska žánru jde o kombinaci dobrodružné podívané (zbavené tolik oblíbených akčních a fantasy prvků) s životopisným příběhem majora Fawcetta, jehož úkolem se stalo zmapovat oblast "zeleného pekla" povodí Amazonie. O generaci později už cestovatelé používali letadla a motorové čluny, Percy Fawcett připomíná spíš proslulé cestovatele 19. století vybavené pouze kompasem a nezměrným odhodláním zaplnit obrovské bílé plochy na mapě. Na Ztraceném městě Z se mi líbí, že je to v každém ohledu dospělý film, nedělá žádné úlitby rodinnému publiku ani teenagerům, není založený na emocích a sentimentech. Pokud bych se měl nad něčím pozastavit, pak snad nad idealismem filmového Fawcetta ve vztahu k domorodým kulturám, který odpovídá názorům moderních městských liberálů euroamerické civilizace a nezapadá do dobového smýšlení britských důstojníků odkojených civilizační nadřazeností bílého muže a elitářstvím příslušníka britského impéria z doby jeho největšího rozkvětu. Film mohl být ve své latinoamerické části atmosféričtější, dalo se víc pracovat s prvky magického realismu. Scén, jako byl vstup výpravy do opery rovnou z džungle nebo halucinogenní scéna zajetí indiánským kmenem, mohlo být víc. Přesto naděluji poctivé 4* a 80 % celkového dojmu k tomu.(5.5.2017)

Atmosféricky takřka dokonalé, výborně zahrané a krásně natočené. Jenže Gray se až příliš snažil točit jako Malick, což se ukázalo jako chyba, protože to krásně pomálé tempo s hypnotickými obrazy zjevně ještě nemá v malíku, byť náznaky tu jsou. Každopádně tady vznikala spousta míst, které neměly co říct jak po stránce obrazové, tak po té verbální, což narušovalo už tak poklidné tempo a natahovalo stopáž k neúnosnosti. Zkrátka občas to chtělo víc Indiana Jonese, byť by to bylo na úkor autentičnosti. Z mého pohledu promrhaná příležitost. 60%(3.7.2017)

• Frajer42

Obsah snímku zní opravdu skvěle a dost jsem se před zhlédnutím podivoval nad nízkým hodnocení. Po zhlédnutí se podivuji nad hodnocením taktéž. S tím rozdílem, že snímek považuji za lehce nadhodnocený. Jedná se bezesporu o hodnotnou výpověď, která divákům dokáže nastínit, kterak probíhaly dříve dobrodružné výpravy a kolik nástrah se vázalo ke zmapování neprobádaného území. Filmem diváky provází příjemný hlas Hunnama, a dokonce jsem zahlédl první roli Parkinsona, kdy jsem neměl chuť si během filmu podřezat žíly. Na snímku mi nejvíce překážel střih, absolutně to za celou stopáž nikam negraduje a nikam se neposouvá. Zcela chybí jakýkoli záznam cesty. Hrdinové se někde objeví, chvíli tam pobudou a zase se vrátí do nudné civilizace. S absencí veškerých emocí. Celé je to spíše o nepříliš zajímavých společenských poměrech v Británii, než o cestách samotných, které mohly ze snímku udělat vynikající záležitost. Velké zklamání a hodně slabé dvě hvězdy.(10.7.2017)

Když jsme přišli do sálu multikina, kde měli film promítat, padla na mě klaustrofobie - a to jí netrpím. Celých 6 řad, mini plátno a sáleček na půl plný (prázdný) důchodců. Byli jsme varováni, přesto jsme se neohroženě zapustili do sedadel (sklápěcí sedačky?!) a čekali, co bude. I přesto, že film má spíše dokumentární, televizní formu, příběh plyne dosti nelineárně a v čase skáče o stošest, aniž by dovysvětloval, i přesto že Charlie Hunnam divně přehrává a frázuje jak na ochotnický scéně, tak přesto všechno se mi to líbilo. Žádná hyperakce, žádná zábava, ale silný příběh, smrtící džungle a párek fanatiků. Skvělé pokoukání pro všechny zastydlé archeology, důchodce a podivíny. 3,5 zaokrouhluju nahoru.(4.5.2017)

Přítulné vyprávění o posedlosti jednoho snílka. Intimní, nepodbízivé a vkusně snoubící dobrodružné putování s "obyčejným" životem v západní civilizaci. Hunnam se mi začíná zamlouvat a Pattinsona by člověk ani nepoznal (jak vizuálně, tak herecky). Ideální film na večerní rozjímání u sklenky dobrého koňaku.(8.7.2017)

• - Režisér James Gray napsal Francisu Fordu Coppolovi, který natáčel svůj film Apokalypsa (1979) v džungli, žádost o radu. Coppolova odpověď na to zněla jen: "Nikam nechoď". (Tristan Rafael)

• - Původně zamýšlenou volbou pro roli Percyho Fawcetta byl Brad Pitt, kterého námět nadchl. Nakonec si ale kvůli zamýšlenému náročnému a až 6 měsíčnímu natáčení v džungli rozmyslel svoje rozhodnutí, nicméně u filmu zůstal a se svojí produkční společností Plan B Entertainment zajišťoval produkční záležitosti. Roli Fawceta nakonec ztvárnil Charlie Hunnam. (Tristan Rafael)

• - Charlie Hunnam byl v době natáčení o 20 let mladší než skutečný Percy Fawcett v době poslední výpravy. (Kaufman)