Ztracené město Z

Stratené mesto Z

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

• verbal

Krásně netočená, avšak dost nezajímavá a přeukrutně natahovaná společenská patlanice jako od Óstenky s opět výborným a sympatickým Karlíkem Huhňanem a tradičně slizkým a prkenným Homopýrem, co tam vypadá jako marioneta po chemoterapii. Vezmeme-li v ocas, že nikdo pořádně neví, co se s Prsym stalo, tak když už o tom, kurva, fabuluju a mám v zádech bandu lidožravých domorodců, udělám toho Karlíka aspoň trochu Akčního / Dobrodružného a zejména prudce jedlého a dokonale záživného, ne?! Nějaká romanticky osvíčkovaná otrava bolehlavem partičkou vyteplených, sokratovsky laděných indiánů, to zduří leda tak artového hnědopicha, ukrutně se těšícího na čarokrásnou nudu plnou maligních metaspor a existenciálních jinochujů. A rovněž jsem docela geofyzikálně zmaten. Já tedy nevím, ale když vidím kohortu Livingstonů na prachsprostém voru, nikde žádný motor, ani stopa po plachtě, všichni se líně povalují na palubě a nikdo nevesluje, a přesto si to vesele třemi uzly štrádují jakože proti proudu, začínám se rozpačitě škrábat na koulích a přemítat, jestli to Rio Verde náhodou nakonec fuckt neteče směrem ke svému prameni!(4.7.2017)

Děj snímku reflektuje téměř třicetileté období života “amazonského Davida Livingstonea“, Percy Fawcetta. Během něj sváděl boj nejen s nehostinnou amazonskou divočinou, ale i s nepřáteli v zákopech první světové války a nakonec i ve vlastní rodině, kdy se jeho dlouhá nepřítomnost podepsala na vztahu k jeho dětem i manželce. Ztracené město Z se stalo jedním z příjemných překvapení letošního Berlinale. Režisér Gray představil velkolepou historickou podívanou, která je obohacená o téma destruktivní snahy dosáhnout kýženého cíle a vyniká vykreslením psychologicky zajímavých charakterů (jeden z nejlepších výkonů kariéry zde podává například Robert Pattinson). Film je díky své komplexnosti, stylistické nápaditosti a téměř transcendentálnímu konci milým zpestřením v žánru dobrodružného biografického filmu, který se v posledních několika letech přemístil hlavně na televizní obrazovky.(10.4.2017)

Jdete se odreagovat do kina na 145 minutový dobrodružný film, od kterého čekáte něco ve stylu Indiana Jonese, a nakonec koukáte na artovku, která spíše připomíná Výspu pokroku od Da Silvy. Nakonec to na škodu nebylo, protože tenhle námět si zasloužil vážně myšlený scénař, který je syrový, plný odhodlání hlavního hrdiny a zároveň tak depresivní a smutný. Po dlouhé době jsem u Holywoodského filmu, který se promítá ve všech multiplexech, viděl kvalitní příběh bez klišé chvilek a bez jakéhokoliv humoru. Režie je mistrovská, precizní a bez známky jakékoliv rutiny. U Pattinsona je fajn, že se snaží vykoupit se z role Edwarda a od posledního dílu Stmívání roste s každou další hereckou rolí, a navíc i jeho výběr rolí je zatím kvalitní.(24.4.2017)

Takový potenciál. Taková látka, která tady nějakou dobu nebyla. Dobrodružné drama s životopisnými prvky, atraktivní prostředí, slušní filmaři (kupříkladu kameraman Sedm nebo Evity Darius Khondji) za kamerou. Hlavní hrdina se vrací do amazonské džungle, aby dokázal existenci uvědomělé civilizace. Prostě žádného podřadného druhu. Jenže vrací se tam opakovaně a tím nám lehce kazí možnost si to celé pořádně prožít. Do nástrah džungle se tak nikdy zcela neponoříme, zvlášť když se pořád vracíme do civilizace, která se tak nějak opakuje „neshodami“ s manželkou nebo sponzory. Náš hrdina je navrch necharismatický a nezajímavý, že by se o něj nebála ani vlastní žena. Překonává překážky, které vlastně ani nejsou moc obtížné nebo napínavé, celé je to pojaté starosvětsky, za což režiséra a scenáristu Jamese Graye můžeme pochválit, ale postavy nemají žádné zajímavé charaktery, vlastně ani jasně dané vlastnosti (náš badatel má doma vždy těhotnou manželku, ale stejně se vydává na několikaletou cestu: je obyčejný sobec nebo zapálený výzkumník?), což mrzí u jinak zajímavého Pattinsona. Charlie Hunnam zase lehce připomíná Heathe Ledgera, herecky je však o míle pozadu. Děsí i stopáž – mdlá akce či nezajímavé scény ji jednoduše nevyplní. Škoda, těšil jsem se dost.(9.7.2017)

Vcelku lákavý námět i slibný Charlie Hunham, který se po Artušovi slušně zviditelnil, ale na můj vkus prostě nuda. Ono kdyby se celý film odehrával v samotné Džungli s kanibaly, tak je to pro mne mnohem záživnější, ale jakmile se začne cestovat domů a zpátky, tak to výrazně ztratí tempo i můj zájem. Výprava slušná, vizuálně ok, ale pomalé tempo i nesmírně dlouhá stopáž filmu ublížila. 55%(20.7.2017)

• - Natáčelo se v Kolumbii a Severním Irsku. (M.B)

• - Tom Holland (Jack Fawcett) musel pri natáčaní filmu nosiť nalepené fúzy, pretože ešte nezarastal. (chesterko)

• - V posledný deň natáčania si Tom Holland (Jack Fawcett) zlomil nos. (chesterko)