Ztracené město Z

The Lost City of Z

Stratené mesto Z

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

Největším problémem filmu je, že očividně vyvolal klamná očekávání. V dnešní době unikátní dílo, které nestrhává pozornost na jednotlivé stylistické a dramatické atrakce, nýbrž staví na nesmírně komplexně zkonstruovaném příběhu, který pokrývá celé dvě dekády, ale díky precizní práci s vývojem motivací a narativních linií zkrátka nenudí a nutí diváka k bedlivému sledování. Více zde(26.4.2017)

Když se z úkolu stane životní cíl tak silný, že o tom dokáže vzniknout poutavé dobrodružné drama, aneb ještě stále existují historické příběhy, které jsou hodny zfilmování. Stopáž je tak slušná, že film stihne plynule přecházet hned z několika expedic zpátky do Anglie a naopak a stihnout ještě náhled na bitevní pole 1. světové války. Zatímco příběhově uplyne více než 20 let, touha hlavního hrdiny po nalezení bájného města Z roste až do samotného finále. Na závěr nutno říct, že jsem dlouho ve filmu neviděl tak příjemné herecké obsazení a hezké lokace bez digitálních efektů.(21.4.2017)

• PBLead

Ne, tohle bylo špatný. Zaprvé, je to neuvěřitelně roztahané a vůbec mě to nevtáhlo do děje. 3x se vydá do džungle, stihne bojovat v 1. sv. válce. Scénárista tam toho chtěl dát strašně moc, což pak znamená, že to nemá žádný "drive". Zadruhé, kamera je tmavá jak prase a půlku filmu jsem se ptal, proč furt kameraman snímá záběry přímo proti sluníčku (možná to byla chyba Premier Cinema v Hostivaři, ale jakýkoliv detail naprosto nerozpoznatelný - tj. např. netušil jsem, zda střílel na jaguára či prase. Pak se ukáže, že to bylo černé prase, ale takhle se to opakovalo nesčetněkrát. A v neposlední řadě z toho bolely pěkně oči. Ptal jsem se pár lidí, zda měli stejný dojem a všichni mi to potvrdili.) No a pak některé věci jako téma feminismu (něco jako "Drahý, já do té Amazonie pojedu také! Ženy nejsou o nic horší než vy muži. Zvládnu to... bla bla bla..." jako kdyby prý nejlepší žena široko daleko nepochopila, že to není o rovnoprávnosti, ale o fyzičce. To jí ostatně muž záhy vysvětlí, ale takovéhle žblebty si snad i mohli odpustit) , dále dvojice uměleckých scén jako je kartářka a opera v džungli (tak určitě) a nakonec pro mě nepochopitelný fakt, proč hlavní protagonista Percy a jeho syn se vydají do džungle za doprovodu velké družiny a pak (snad aby jim nevyfoukl někdo objevitelské první místo) družinu nechají někde po cestě a ztracené město hledají sami? Naopak se mi líbil Pattison. Je vidět, že je to docela fajn herec (i když škraloup ze Stmívání mu zůstane navždy). Škoda, že si třeba nenechal víc zarůst obočí a nebo že jej víc maskéři nenamaskovali na staršího. Vypadal by víc jako ten ztroskotanec, kterým aspoň na začátku měl být. Osobně bych dal tak 5/10.(24.4.2017)

Zřejmě si více z kina odnesete pokud nevíte jak to ve skutečnosti dopadlo. Jako v mém případě, já znal "Foseta" jen jako boháče a to byl navíc jiný "Foset" než o kterém je řeč. Asi hlavně díky tomu mi 2 a půl hodiny utekly jako voda. A to je u polo artovky nečekané. Povedená výprava, vše má reálný jungle nádech, každou z výprav jsem si užil, Charlie Hunnam to zahrál opravdu dobře, věřil jsem mu každé nadšení, elán, zklamání, jeho doposud nejlepší role. Na akci zapomeňte, ta je tady důležitá jako splachování na latríně. Nějaké chybky to má, ale což o to, bavil jsem se Amigos.(27.4.2017)

The Lost City of Z mi dal niekoľko nádejí do budúcna; rovnako ako priniesol trochu pochmúrne myšlienky. Tie myšlienky patria asi k súčasti filmového biznisu - a to, že nie každý film bude zapĺňať kinosály, aj keď si to v rámci kvalít plne zaslúži. The Lost City of Z zjavne bude ďalším takýmto filmom, keďže počas dnešného premiérového dňa ho v tunajšom kine videli len traja ľudia. Čo je škoda, pretože sa jedná a kvalitný film. James Gray podľa mňa odviedol kus dobrej roboty. Film napriek tomu že sa javí ako grandiózne dobrodružstvo (čo v rámci príbehu aj je), je natočené vcelku komorne, a dáva vynikať postavám, ktoré tento príbeh a film nesú na svojich ramenách. Každý technický detail presahoval úrovne priemernosti, a tak sa na toto pátranie v srdci džungle, pekne pozeralo. Film však postráda nejaký výraznejší komponent, ktorý by ho urobil viacej zapamätania hodným. Plus, dĺžka a tempo filmu boli v mnohých chvíľach poznateľné na mojej neposednosti v sedačke; aj napriek tomu že niekedy napätie bolo naozaj vysoké. Herecky ansámbel ukazuje svoje schopnosti a prednosti v tomto remesle; a vôbec by som nebol prekvapený keby si Sienna Miller odniesla nomináciu na Oscara. A keďže som na začiatku hovoril aj o nádeji, tak tou bol predovšetkým Tom Holland. Chalanisko vie hrať a ešte väčšmi sa teším na jeho stvárnenie pavúčieho muža. The Lost City of Z je filmom ktorý si zaslúži šancu vidieť ho v kine, lebo je to niečo iné a v rámcu možností osviežujúce na tomto preplnenom filmovom poli.(24.3.2017)

• - Původně zamýšlenou volbou pro roli Percyho Fawcetta byl Brad Pitt, kterého námět nadchl. Nakonec si ale kvůli zamýšlenému náročnému a až 6 měsíčnímu natáčení v džungli rozmyslel svoje rozhodnutí, nicméně u filmu zůstal a se svojí produkční společností Plan B Entertainment zajišťoval produkční záležitosti. Roli Fawceta nakonec ztvárnil Charlie Hunnam. (Tristan Rafael)

• - Režisér James Gray napsal Francisu Fordu Coppolovi, který natáčel svůj film Apokalypsa (1979) v džungli, žádost o radu. Coppolova odpověď na to zněla jen: "Nikam nechoď". (Tristan Rafael)

• - Charlie Hunnam byl v době natáčení o 20 let mladší než skutečný Percy Fawcett v době poslední výpravy. (Kaufman)