Ztracené město Z

The Lost City of Z

Stratené mesto Z

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

Nekomerční přístup tenhle film drží vysoko. Naopak absence jakékoliv spektakulárnosti tenhle film citelně sráží. Celé to má prazvláštní strukturu. Film tak zažívá nemálo nudných momentů, cestopisných dýchánků do Amazonie i zpět a užijeme si i krátce "dunkerkskou" válečnou vřavu, německé nepřátele ani tentokrát neuzříme. Produkčně to ošetřil Brad Pitt, snad o sebe zase začne dbát, přece jen felace od kostmi harašící Angeliny je dobrou motivací. Do více jak dvouhodinového příběhu natahal Charlie Hunnama, spidervykuka Toma Hollanda a Roberta Pattinsona. Neuvěříte, co teď napíšu: jediný, kdo podal věrohodný herecký výkon široko daleko, byl právě Pattinson! Hunnam byl otřesný, jeho frčka z majora na plukovníka byla značná troufalost, za svoje podprůměrné ztvárnění badatele, posedlého ztracenou civilizací, kdy nebyl ani v jediné chvíli uvěřitelný, si nic jiného než siestu na ohni primitivního kmene nezasloužil. Ke všemu na jeho procesu stárnutí příliš nezapracovali maskéři, v rozpětí třicetiletého období vypadal nezměněný. Příběh mohl být dobrodružný, Amazonie je atraktivní z diváckého hlediska, až tak dobrodružné to ale není, podniknou se sem sice tři výpravy s odstupem několika let, jenže vše se přísně drží autentického syžetu. Nečekat Indyho! Můžu napsat, že to celkem fungovalo. Válečná vsuvka už tolik ne, i když připouštím, že to může být pro leckoho osvěžující. A divák musel absolvovat i zdlouhavé scény v podobě úvah a příprav před každou další výpravou. Sienna Miller, ztvárnila manželku, rodila jak na běžícím pásu, vypadala stále šik. Kameře a hudební složce se podařilo dosáhnout propojení. Kanibalský kmen ve věrohodném provedení. Závěr působivý. Nelze se zbavit ale toho, že Hunnam mohl zahrát mnohem lépe, nacpání více filmů do jednoho působí prazvláštně a stopáž je přepálená. Bylo ovšem evidentní, že film chce v prvé řadě působit autenticky, méně blockbusterově a ta sympatická jinakost je na filmu hodně znát. Výsledkem je netradiční životopisné drama. 8/10(20.1.2018)

• LIVINGDEAD

To byl nejnudnější dobrodružný film, jaký jsem kdy viděl! Chlápek jel na výpravu, nic nenašel, vrátil se domů, naprcal starou, jel na další výpravu, vrátil se domů, naprcal starou a jel na další výpravu, vrátil se domů, naprcal starou.... a tak pořád dokola. A stará by rodila do dneška, kdyby už nebyla po přechodu!(2.7.2017)

Bylo by to za čisté čtyři a možná bych uvažoval i o plném bodování, kdyby si film odpustil pár dialogů hodících se spíše do přednášek o politické korektnosti na úsvitu 21. století než do prostředí o 100 let staršího. Percy Fawcett byl sice znám tím, že s domorodci jednal mírně a respektem, ale rozhodně nevedl řeči zpohodlnělého intelektuála naší doby, který se džungli přiblíží nejvíce skrze obrazovku svého HD televizoru. Film si také události poněkud upravuje v zájmu autorova pohledu (např. poslední výpravy se účastnili tři muži, kromě Fawcetta a jeho syna ještě Raleigh Rimell, který ve filmu vůbec není zmíněn). Když se přes toto přenesu, stále The Lost City of Z zvládá být tou pravou dobrodružnou podívanou ze staré školy (tedy nezkaženou popkornovým Indijána Džounsem) o zaplňování bílých míst na mapě a pátrání po neznámém. Doma mám starou knihu ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů a během čtení o výpravách a dobrodružstvích známých i téměř neznámých mužů, kteří v průběhu tří tisíc let přispěli k poznání našeho světa, jsem zažíval stejné pocity jako u tohoto filmu. Jeho nejsilnějšími stránkami jsou prvotřídní hudba, vytříbená kamera, atmosféra a dobří herci (Patizón má ode mne opravdu palec nahoru). Je skutečně škoda, že podobných filmů vzniká takové minimum. Ještě jedno musím filmu přiznat, opět mi připomněl dle mého vůbec nejlepšího zástupce tohoto žánru, a to zde již uživatelem DaVid'82 zmíněné Měsíční hory.(18.8.2017)

Škoda biednej charakterizácie hlavnej postavy. Odkiaľ sa v ňom v tej dobe zobrala ohľaduplnosť voči pôvodným obyvateľom? U Angličana-vojaka tej doby?! Jeho prejav v Kráľovskej geografickej spoločnosti by pôsobil nepatrične aj s nejakým výstižným a šikovne nakrúteným prológom, bez neho je to na chytanie sa za hlavu. Škoda, pretože s pomalším tempom som nemal najmenší problém a finále bolo zvolené prvotriedne. Pritom, ako som si dodatočne prečítal, tu samozrejme priestor bol: otec narodený v Indii, brat nadšenec východných okultistických náuk a autor dobrodružných románov... a Fawcett sám veľký rojko, snívajúci o dávno stratených civilizáciách... nie, nesmiali sa a nerozumeli mu nie len kvôli "Stratenému mestu Z". Takže čo sa iným historickým postavám v rozpore so skutočnosťou pridáva, aby boli ich životy atraktívnejšie, tu sa ubralo, aby sa vytvorila legenda o serióznom bádateľovi, ktorý predbehol svoju dobu, namiesto toho, aby s nadhľadom natočili film o zasnenom dobrodruhovi, ktorého fantázie ale predsa len poslúžili svojmu účelu a priniesli výsledky. To prečo takto?(11.9.2017)

Film, který se mi svou atmosférou přesně trefil do nálady- umírněné emoce, na klišé, nebo nějaké hlubokomyslné projevy rovnou zapomeňte, tenhle film je v jádru chladný jako led, přestože se odehrává v tropických džunglích. Charlie Hunnam zas a znova dokazuje, že roste do 1.A herecké třídy, kdo však překvapil, je Robert "jak si se Stmíváním zkurvit kariéru" Pattinson, tyhle dramatické role mu svědčí. Perfektní, skoro až old-schoolovej snímek, který jde proti proudu současné dementní mainstreamové produkci.(11.2.2018)

• - Původně zamýšlenou volbou pro roli Percyho Fawcetta byl Brad Pitt, kterého námět nadchl. Nakonec si ale kvůli zamýšlenému náročnému a až 6 měsíčnímu natáčení v džungli rozmyslel svoje rozhodnutí, nicméně u filmu zůstal a se svojí produkční společností Plan B Entertainment zajišťoval produkční záležitosti. Roli měl poté ztvárnit Benedict Cumberbatch, ale i ten nakonec musel odstoupit, a to kvůli natáčení filmu Doctor Strange (2016). Roli Fawceta nakonec ztvárnil Charlie Hunnam. (Tristan Rafael)

• - Hned první výprava a poté i každá další, je proti proudu řeky Rio Verde. Během děje však můžeme pozorovat, že použité lodě či vory plují proti proudu řeky úplně samovolně, sami od sebe, jakoby se nechumelilo a aniž by kdokoliv z posádky používal vesla, pádla, bidla nebo snad motor, který by vůbec plutí protiproudu umožňoval. (Posheidon)

• - Celosvětová premiéra proběhla 15. října 2015 na New York Film Festival. (Stoka)