Ztracené město Z

The Lost City of Z

Stratené mesto Z

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

Tak tohle byl zážitek, na který mě ten podivně dobrodružný název rozhodně nestihl připravit. (Protože jsem o filmu a pravém Fawcettovi předem nevěděla skoro nic, jenom že to byl objevitel a že ho hraje Hunnam.) Grayovo odhodlání obsáhnout skutečně široké spektrum událostí formujících život a úděl svého fikcionalizovaného hrdiny je obdivuhodné, ale na druhou stranu si myslím, že právě to mu možná u širokého diváctva podrazilo nohy. Sama jsem byla dost překvapená, když první výprava do džungle najednou skončila. Sice se mi povětšinou líbilo, jakým směrem se film vydal dál, ale řekla bych, že obvyklý divák v něčem, co velmi silně vypadá jako blockbuster, není zvyklý na takto neobvyklý a rozvolněný dějový oblouk. Protože tohle není blockbuster, ale velmi drahé artové zamyšlení nad tím, v který moment se motivované odhodlání přeměňuje na nezdravou posedlost. Ale ani tohle téma se filmu nedaří zpracovat úplně bezchybně a srozumitelně. Takže divácký požitek ve výsledku nejvíc závisí na tom, jak moc je člověk ochoten být shovívavý a hledat si tam zrovna to, co by sám nejraději chtěl vidět.(9.11.2017)

Výstavní "oduševnělý" staromódní historicko-dobrodružný "životopis". Epický příběh, avšak s komorní, snad až intimní atmosférou (vybudovanou hlavně nádhernou kamerou a precizním pomalým tempem). Hlavního hrdinu (ve skvělém podání Charlieho Hunnama) pro jeho zaníceného objevitelského ducha prostě musíte mít rádi. ___ Srovnávat Grayův snímek s Indiana Jonesem je v podstatě naprostý nesmysl. Indy vznikl jako láskyplná pocta brakové zábavě, Ztracené město Z má oproti tomu svým (příkladně ukázněným a naprosto nepodbízivým) pojetím velmi blízko některým velkofilmům (zde již také zmiňovaného) Davida Leana, přičemž úplně od věci určitě nejsou ani zmínky o "amazonských" opusech Wernera Herzoga (přestože tento počin ani jeho ústřední postava nepůsobí ani trochu "vyšinutě"). Ve všech směrech zatraceně poctivá filmařina, jíž nechybělo mnoho, aby se mi pořádně zadřela pod kůži... Jen to holt není moc o "zábavě", strhujících scénách a stopáž je v kombinaci s mírně nadprůměrnou náročností lehce vysilující. 70 %(28.12.2017)

Trošku jsem zaváhal na začátku, když badatel Percy vyrazil hledat pramen řeky po proudu. Naštěstí se to ale mezi námi chlapáky rychle vyjasnilo, a pak už byl prostor jen na touhu a vášeň, která člověka žene do prčic. Myslím, že bychom si rozuměli. Škoda, že Amazonie nedostala ještě větší prostor, pokrytce sedící doma připrcle na zlatých vejcích bych tam tak často vidět nemusel, to je snad všem jasné, že tohle k ničemu nevede. Škoda je i to, že takhle zajímavý a nevšední film zmizí z kin stejným fofrem, jakým se v džungli ztratí běloch.(24.4.2017)

• LIVINGDEAD

To byl nejnudnější dobrodružný film, jaký jsem kdy viděl! Chlápek jel na výpravu, nic nenašel, vrátil se domů, naprcal starou, jel na další výpravu, vrátil se domů, naprcal starou a jel na další výpravu, vrátil se domů, naprcal starou.... a tak pořád dokola. A stará by rodila do dneška, kdyby už nebyla po přechodu!(2.7.2017)

Lidem, kteří Ztracené město Z srovnávají s Indianou Jonesem a o jeho hrdinovi mluví / píší jako o Indyho předchůdci, chybí nejspíš soudnost, přehled nebo obojí a špetka zdravého rozumu k tomu. Mně film, od něhož jsem zprvu popravdě moc nečekal, nakonec připomněl především Lawrence z Arábie, a to v tom nejlepším slova smyslu. Je to podobně působivá dobrodružná podívaná, jaksi staromódně natočená (místy meditativním stylem připomínajícím Terrence Malicka), skvěle napsaná (hledání, nalézání, předsudky...) a také tak zahraná. Obzvlášť mě překvapil Robert Pattinson, kterého jsem dosud viděl jen v malé roli v Harrym Potterovi a který má filmovému světu rozhodně co říct.(25.4.2017)

• - Charlie Hunnam byl v době natáčení o 20 let mladší než skutečný Percy Fawcett v době poslední výpravy. (Kaufman)

• - Podľa režiséra Jamesa Graya najťažšia vec pri príprave filmu bolo prvých 30 minút, kedy sa každý aspekt príbehu musel podrobne vysvetliť. (chesterko)

• - V posledný deň natáčania si Tom Holland (Jack Fawcett) zlomil nos. (chesterko)