Ztracené město Z

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

Příběh Percy Fawcetta jsem neznal, o filmu jsem si předem mnoho nezjišťoval a proto jsem netušil, že se v podstatě jedná o životopisný snímek. Pokud bych to totiž věděl, je možné, že bych Ztracené město Z úplně vyškrtl ze seznamu filmů, na které se chci podívat. Jestli se mi totiž nějaký filmový žánr za poslední léta zprotivil, je to právě ten životopisný. Většina snímků je totiž postavena podle té nejstereotypnější šablony, která ovšem často (většinou asi z důvodu toho, že se to prostě takhle opravdu stalo) pomíjí jakákoliv pravidla filmové dramaturgie a dějové výstavby. Příběhy jsou tak absolutně nudné, ploché, sterilní a povětšinou si stejně říkám, proč vůbec podobná díla vznikají. Nebýt časových údajů, které v Grayově snímku oddělují čas, trvalo by mi velice dlouho uvědomit si, že se dívám na životopisný film. V mnoha ohledech je totiž Ztracené město Z díky bohu atypickým příkladem životopisného příběhu. Scénář klade důraz na postavy, jejich emoce a vnitřní postoje, často se řeší morálka a morální dilema. K tomu je i citlivě uzpůsobeno vyprávění, které působí určitým staromilským způsobem. Je pomalejší, často formálně připomíná kinematografii 70. let (třeba pomalé atmosferické nájezdy transfokátorem) a dějově dává důraz na okamžiky, které by jiný současný film patrně opomíjel. Gray na nich naopak staví a díky tomu jsou jednotlivé postavy mnohem více lidské a obyčejně srozumitelné. Výhrady mám snad jen k posledním desítkám minut, ve kterých se přeci jen už projevuje to životopisné břemeno a čas a děj je najednou velice rychle posouván vpřed, aby se stihl celý dovyprávět. Prvních 100 minut filmu je ale znamenitých. V příjemné kooperaci funguje práce s mizanscénou s prací kamery a Charlie Hunnam je ve vážné charakterní roli opravdu dobrý. Ztracené město Z není jednoznačně film pro většinového diváka, pro toho okrajovějšího je ale určitě neobvyklým a příjemně staromilským zjevením. 7/10(4.7.2017)

• rikitiki

O filmu jsem si nic nezjistila a myslela jsem - já naiva - že to bude dobrodružství ve stylu Indiana Johnese. A taky jo. Chlapík umanutě hledá pozůstatky staré civilizace v amazonské džungli. To by Indy koukal, jak to jde udělat nudně a nezáživně! Bojují sice s útrapami, nemocemi, domorodci, džunglí, ale žádné napětí se nedostavuje. Jen úmornost a podivení, proč se ten chlapík vůbec ženil, když pořád radši zdrhá do amazonské džungle, kde na každém kroku číhá smrt, než by byl doma s manželkou. ____ Pro ženy je film varováním: cestovatelům se vyhýbejte. Jedině v případě, když chcete, aby manžel věčně neokouněl doma. Pak je pro vás cestovatel správná partie. Děti mu na cesty nepůjčujte a uzavřete na něj vysokou životní pojistku.(2.4.2018)

Vcelku lákavý námět i slibný Charlie Hunham, který se po Artušovi slušně zviditelnil, ale na můj vkus prostě nuda. Ono kdyby se celý film odehrával v samotné Džungli s kanibaly, tak je to pro mne mnohem záživnější, ale jakmile se začne cestovat domů a zpátky, tak to výrazně ztratí tempo i můj zájem. Výprava slušná, vizuálně ok, ale pomalé tempo i nesmírně dlouhá stopáž filmu ublížila. 55%(20.7.2017)

Spíše The Lost City of F a jestli to F znamená Fawcett, nebo Family nechám na Vás, protože sám autor jako by to nevěděl.. V neměnné poloze ukotvený Hunnam, Pattinson s nalepenými vousy (aby byly jeho, musel by se přestat holit v šesti), rodící Sienna Miller (jediná postava, co opravdu přináší tolik skloňovanou oběť) a výlety jednoho sobeckého badatele za poznáním, které provází to nejhorší, co se může poznání týkat. Lhostejnost.. Gray na rozdíl od voru Fawcettovy výpravy nepředstíral, že pluje proti proudu, ale evidentně mu chyběly peníze, dramaturg a hlavně vize. A přitom se tolik nabízelo, aby se vydal podobnou řekou jako kdysi Coppola..(26.9.2017)

Výstavní "oduševnělý" staromódní historicko-dobrodružný "životopis". Epický příběh, avšak s komorní, snad až intimní atmosférou (vybudovanou hlavně nádhernou kamerou a precizním pomalým tempem). Hlavního hrdinu (ve skvělém podání Charlieho Hunnama) pro jeho zaníceného objevitelského ducha prostě musíte mít rádi. ___ Srovnávat Grayův snímek s Indiana Jonesem je v podstatě naprostý nesmysl. Indy vznikl jako láskyplná pocta brakové zábavě, Ztracené město Z má oproti tomu svým (příkladně ukázněným a naprosto nepodbízivým) pojetím velmi blízko některým velkofilmům (zde již také zmiňovaného) Davida Leana, přičemž úplně od věci určitě nejsou ani zmínky o "amazonských" opusech Wernera Herzoga (přestože tento počin ani jeho ústřední postava nepůsobí ani trochu "vyšinutě"). Ve všech směrech zatraceně poctivá filmařina, jíž nechybělo mnoho, aby se mi pořádně zadřela pod kůži... Jen to holt není moc o "zábavě", strhujících scénách a stopáž je v kombinaci s mírně nadprůměrnou náročností lehce vysilující. 70 %(28.12.2017)

• - Režisér a scénárista James Gray většinu nocí během natáčení filmu vařil pro tým a herce těstoviny. (dan4815)

• - Kniha Davida Granna vyšla v ČR pod názvem „Ztracené město v Amazonii“ v roce 2010. (Kaufman)

• - Malá pověšená hlava v čase 1:14:45 je takzvaná „smrštěná hlava“ - Tsantas. Jde o fenomén domorodých kmenů Jižní Ameriky. Pokud válečník zabil nepřítele, stáhl jeho kůži z hlavy a ramen a po týdenní proceduře vaření, sušení a šití se neporušená kůže i s vlasy a víčky smrskne na velikost pěsti. Válečník ji pak pověsil u vstupu do svého obydlí a při slavnostních příležitostech ji nosil pověšenou na krku. (cze.Oi)