Ztracené město Z

Stratené mesto Z

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

• PBLead

Ne, tohle bylo špatný. Zaprvé, je to neuvěřitelně roztahané a vůbec mě to nevtáhlo do děje. 3x se vydá do džungle, stihne bojovat v 1. sv. válce. Scénárista tam toho chtěl dát strašně moc, což pak znamená, že to nemá žádný "drive". Zadruhé, kamera je tmavá jak prase a půlku filmu jsem se ptal, proč furt kameraman snímá záběry přímo proti sluníčku (možná to byla chyba Premier Cinema v Hostivaři, ale jakýkoliv detail naprosto nerozpoznatelný - tj. např. netušil jsem, zda střílel na jaguára či prase. Pak se ukáže, že to bylo černé prase, ale takhle se to opakovalo nesčetněkrát. A v neposlední řadě z toho bolely pěkně oči. Ptal jsem se pár lidí, zda měli stejný dojem a všichni mi to potvrdili.) No a pak některé věci jako téma feminismu (něco jako "Drahý, já do té Amazonie pojedu také! Ženy nejsou o nic horší než vy muži. Zvládnu to... bla bla bla..." jako kdyby prý nejlepší žena široko daleko nepochopila, že to není o rovnoprávnosti, ale o fyzičce. To jí ostatně muž záhy vysvětlí, ale takovéhle žblebty si snad i mohli odpustit) , dále dvojice uměleckých scén jako je kartářka a opera v džungli (tak určitě) a nakonec pro mě nepochopitelný fakt, proč hlavní protagonista Percy a jeho syn se vydají do džungle za doprovodu velké družiny a pak (snad aby jim nevyfoukl někdo objevitelské první místo) družinu nechají někde po cestě a ztracené město hledají sami? Naopak se mi líbil Pattison. Je vidět, že je to docela fajn herec (i když škraloup ze Stmívání mu zůstane navždy). Škoda, že si třeba nenechal víc zarůst obočí a nebo že jej víc maskéři nenamaskovali na staršího. Vypadal by víc jako ten ztroskotanec, kterým aspoň na začátku měl být. Osobně bych dal tak 5/10.(24.4.2017)

Obdivuhodně chladný, přesně konstruovaný film, na němž je nejzajímavější, jak málo emocí vyvolává - a to nemyslím nutně negativně. Jako by filmaři ani nestáli o to, aby bylo jejich dílo vtahující - jako by ho naopak chtěli uzavřít a vystavit jako nedotknutelný exponát. Sám nevím, co si o tom myslet.(19.4.2017)

Horší verze Měsíčních hor meets horší verzi Až na krev. Což ovšem neznamená, že by v jakémkoli ohledu šlo o nezajímavý či snad dokonce špatný počin. Ba naopak, tohle je ne až tak dobrodružný film o conradovské destruktivní posedlosti při hledání chiméry a přesně ten typ filmu ze staré školy, kterému by slušel v kině klapot klasické promítačky na "předpotopní" filmové pásy spíše než klimatizované ticho narušované chroupáním popcornu. Jedinou chybou je, že na rozdíl od těch nejlepších filmů podobného ranku, tohle funguje o něco hůře pokud již Fawcettovy osudy znáte.(24.4.2017)

Lidem, kteří Ztracené město Z srovnávají s Indianou Jonesem a o jeho hrdinovi mluví / píší jako o Indyho předchůdci, chybí nejspíš soudnost, přehled nebo obojí a špetka zdravého rozumu k tomu. Mně film, od něhož jsem zprvu popravdě moc nečekal, nakonec připomněl především Lawrence z Arábie, a to v tom nejlepším slova smyslu. Je to podobně působivá dobrodružná podívaná, jaksi staromódně natočená (místy meditativním stylem připomínajícím Terrence Malicka), skvěle napsaná (hledání, nalézání, předsudky...) a také tak zahraná. Obzvlášť mě překvapil Robert Pattinson, kterého jsem dosud viděl jen v malé roli v Harrym Potterovi a který má filmovému světu rozhodně co říct.(25.4.2017)

Když se z úkolu stane životní cíl tak silný, že o tom dokáže vzniknout poutavé dobrodružné drama, aneb ještě stále existují historické příběhy, které jsou hodny zfilmování. Stopáž je tak slušná, že film stihne plynule přecházet hned z několika expedic zpátky do Anglie a naopak a stihnout ještě náhled na bitevní pole 1. světové války. Zatímco příběhově uplyne více než 20 let, touha hlavního hrdiny po nalezení bájného města Z roste až do samotného finále. Na závěr nutno říct, že jsem dlouho ve filmu neviděl tak příjemné herecké obsazení a hezké lokace bez digitálních efektů.(21.4.2017)

• - Původně zamýšlenou volbou pro roli Percyho Fawcetta byl Brad Pitt, kterého námět nadchl. Nakonec si ale kvůli zamýšlenému náročnému a až 6 měsíčnímu natáčení v džungli rozmyslel svoje rozhodnutí, nicméně u filmu zůstal a se svojí produkční společností Plan B Entertainment zajišťoval produkční záležitosti. Roli Fawceta nakonec ztvárnil Charlie Hunnam. (Tristan Rafael)

• - Režisér James Gray napsal Francisu Fordu Coppolovi, který natáčel svůj film Apokalypsa (1979) v džungli, žádost o radu. Coppolova odpověď na to zněla jen: "Nikam nechoď". (Tristan Rafael)