Takový potenciál. Taková látka, která tady nějakou dobu nebyla. Dobrodružné drama s životopisnými prvky, atraktivní prostředí, slušní filmaři (kupříkladu kameraman Sedm nebo Evity Darius Khondji) za kamerou. Hlavní hrdina se vrací do amazonské džungle, aby dokázal existenci uvědomělé civilizace. Prostě žádného podřadného druhu. Jenže vrací se tam opakovaně a tím nám lehce kazí možnost si to celé pořádně prožít. Do nástrah džungle se tak nikdy zcela neponoříme, zvlášť když se pořád vracíme do civilizace, která se tak nějak opakuje „neshodami“ s manželkou nebo sponzory. Náš hrdina je navrch necharismatický a nezajímavý, že by se o něj nebála ani vlastní žena. Překonává překážky, které vlastně ani nejsou moc obtížné nebo napínavé, celé je to pojaté starosvětsky, za což režiséra a scenáristu Jamese Graye můžeme pochválit, ale postavy nemají žádné zajímavé charaktery, vlastně ani jasně dané vlastnosti (náš badatel má doma vždy těhotnou manželku, ale stejně se vydává na několikaletou cestu: je obyčejný sobec nebo zapálený výzkumník?), což mrzí u jinak zajímavého Pattinsona. Charlie Hunnam zase lehce připomíná Heathe Ledgera, herecky je však o míle pozadu. Děsí i stopáž – mdlá akce či nezajímavé scény ji jednoduše nevyplní. Škoda, těšil jsem se dost.(9.7.2017)

Velmi dobrý životopisný film reflektující skrze hlavní postavu tu překrásnou dobu, kdy svět byl ještě obrovský a nekonečný, čekající na své prozkoumání, plný tajemství a nebezpečí, na dobu velkých cestovatelů, explorerů, dobrodruhů a velkých objevitelských cest i selhání všeho humánního v institutu světové války... Na vrcholy žánru tenhle film nemá, Mise, Aguirre, hněv Boží či třeba experimentální Objetí hada jsou po umělecké stránce o nějaký ten level výše, ale přesto má Tajemné město Z svou sílu, která je ukryta především v dramatičnosti...film Jamese Graye je čistokrevné drama příběhu jednoho posedlého muže a jeho nezdolné vůle... Povedená exkurze do doby, v níž vodní toky byly nejčastější - a mnohde spíš jediné - dopravní tepny...(3.7.2017)

• Tuax

Tady jsem docela narazil, protože jsem si film pouštěl s očekáváním dobrodružného filmu a on to je vyloženě životopisný film, což jsou ovykle dost vzájemně odvrácené věci. Navíc ta forma byla natolik nezíživná, že i přes fajn vzhled a výpravu, mě to po celou dobu nudilo, nebavilo. Jako životoposný film to chápu, ale i přes těch pár událostí co v tom filmu jsou, to vypadalo, jako by to bylo celkem o ničem. Vždyť i to jeho nasazení v první světové muselo být dost o život, ale tady je to podané takovou formou, že mi tak vůbec nepřišlo. Nejlepší byla pro mě tak v tomto filmu asi jeho první výprava, kde to ještě mělo nádech dobrodružnosti, pak už to bylo jen hopsání tam a zase zpatky a nebo jinam zpatky a skákání časem. Je spousta životopisných filmů, které jsou nudné, protože dotyčný ač významný, prostě neměl dost barvitý život pro film, ale pak jsou životopisné filmy, které nedokáží filmovym zpracováním prodat to, co dotyčný prožil, což je tento případ. Hlavní postava si rozhdoně nezasloužila rodinný život, ať už se na veřejnosti k nim choval jakkoliv.(29.11.2017)

Jestli čekáte dalšího Indiana Jonese, hoďte hodně rychle zpátečku. The Lost City of Z je artový, pomalý a hlavně poznávací film, jako když se v noci za deště schoulíte ke krbu pod deku a čtete si výpravnou životopisnou knihu. Neměl sem s tim sebemenší problém a to hlavně díky skvělýmu obsazení. Navíc jsem se zase něco zajímavýho dozvěděl a po konci filmu už sem ležel na netu četl si všechno možné o Percym Fawcettovi. Pokud chtěl mít film větší divácké ambice, musel by jít konzumním divákům na ruku s akcí, mě to na odpočinek sedlo. Oscarová podívaná bez Oscarů.70%.(10.10.2017)

Bohužel stejně jsem čekal alespoň trošku toho Indyana Jonese. Nicméně, ani fakt že nepřišel v mých očích film kdovíjak nezvednul. Divák sleduje minimum Percyho zážitků a skoro mě přišlo že scénář byl takhle slabý spíše s ohledem na co nejnižší rozpočet. Charlie Hunman nicméně podává pozoruhodný výkon. 60%(5.7.2017)