Ztracené město Z

The Lost City of Z

Stratené mesto Z

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

Film Ztracené město Z jsem vyhlížel asi stejně jako Percy Fawcett dávnou civilizaci. Nečekal jsem, že to bude dobrodružství ve stylu Indiana Jonese, takže jsem po zhlédnutí nebyl vůbec zklamaný, ba naopak dosti spokojený, o čemž svědčí i plné hodnocení. Příběhu nechybí napětí ani vynikající atmosféra, o kterou se stará skvěle zvolené prostředí. Nejméně chytlavé pro mě byly pasáže, které se odehrávaly v Anglii, avšak pro výsledný dojem představovaly nutnost. Naopak část reflektující 1. světovou válku byla příjemným zpestřením a odbočkou. Potěšily herecké výkony Hunnama a Pattinsona (kterého obecně moc nemusím), ale i ostatních. Po dokoukání tohoto počinu jsem měl nutkání si o skutečném příběhu Fawcetta něco přečíst a zjistit, jak to ve skutečnosti bylo a co si pro nás filmaři nachystali jen "pro efekt".(5.8.2017)

Takový potenciál. Taková látka, která tady nějakou dobu nebyla. Dobrodružné drama s životopisnými prvky, atraktivní prostředí, slušní filmaři (kupříkladu kameraman Sedm nebo Evity Darius Khondji) za kamerou. Hlavní hrdina se vrací do amazonské džungle, aby dokázal existenci uvědomělé civilizace. Prostě žádného podřadného druhu. Jenže vrací se tam opakovaně a tím nám lehce kazí možnost si to celé pořádně prožít. Do nástrah džungle se tak nikdy zcela neponoříme, zvlášť když se pořád vracíme do civilizace, která se tak nějak opakuje „neshodami“ s manželkou nebo sponzory. Náš hrdina je navrch necharismatický a nezajímavý, že by se o něj nebála ani vlastní žena. Překonává překážky, které vlastně ani nejsou moc obtížné nebo napínavé, celé je to pojaté starosvětsky, za což režiséra a scenáristu Jamese Graye můžeme pochválit, ale postavy nemají žádné zajímavé charaktery, vlastně ani jasně dané vlastnosti (náš badatel má doma vždy těhotnou manželku, ale stejně se vydává na několikaletou cestu: je obyčejný sobec nebo zapálený výzkumník?), což mrzí u jinak zajímavého Pattinsona. Charlie Hunnam zase lehce připomíná Heathe Ledgera, herecky je však o míle pozadu. Děsí i stopáž – mdlá akce či nezajímavé scény ji jednoduše nevyplní. Škoda, těšil jsem se dost.(9.7.2017)

• MartinezZ

No... tak...Heath Ledger, který se z nějakého důvodu přejmenoval na "Hunnam" nechává neustále doma manželku s dětmi, ne proto, aby očistil nějaké jméno rodu, či co, ale protože je to bláznivý dobrodruh a snaží se světu (tedy zaprděným Anglánům) otevřít oči a přesvědčit je o existenci prastarých civilizací. Aby z toho ale divák měl naprosté minimum, tak je všechno ve tmě či v šeru, takže toho moc vidět není. A pokud nekoukáte v naprosto zatemnělé místnosti, kašlete na obraz a jděte u té "rozhlasové hry" klidně žehlit, neuvidíte vůbec nic. No, a pan badatel objeví, co chtěl, a vezme při tom na smrt i svého syna, aniž by to jeho mámu nějak trápilo, že s sebou bere syna "na smrt". Navíc to je celé děsně utahané, rozvláčné, skoro dvě a půl hodiny, takže to evidentně neuhlídali ani autoři a nedostali se někam na snesitelnou hodinu a půl. Docela nuda. Zase další ukázka toho, že stejný režisér i scénárista není nejlepší řešení, chybí tomu nadhled cizího oka, když ho už nemá dramaturgie.(3.9.2017)

Tak nebol to síce Herzog a nemalo to kamerové kvality na aké som zvyknutý povedzme od E. Lubezkiho, no pravdou je, že sa dalo pritom aspoň vypnúť a relaxovať. Veľkou výhodou bolo, že ma upútal príbeh. Už od začiatku som sa tak mohol ponoriť do atmosféry džunglového dobrodružstva a nechať sa unášať snílkovskou romantickou predstavou objavovania niečoho neznámeho. Dobré tiež bolo, že sú tu akési prestávky vo forme krátkeho pobytu doma alebo na fronte. Inak ten Percy Fawcett mal ale zaujímavý život. Ja som spokojný, celkom príjemný pukanec. 75/100(23.7.2017)

• Asia_Power

Teda nevím jak vy, ale já bych si asi dovedla představit lepší způsob trávení života než v nějaký prdeli, zvaný Amazonie, sedět na pár kládách, co nesou hrdej název vor či dokonce loď, a čekat kdy mě nějakej místní ňamňam napíchne na svůj mohutný oštěp a ze samý lásky mě sežere. Když by se mě přece jen pokusili zlanařit a jako lákadla na mě vytáhli, že "loď" nemá ani stříšku, a já se tak budu píct na slunku, nebudu mít co žrát a k tomu všemu budu samej bolák, tak bych je zcela jistě poslala zcela gentlemansky do píči a radši bych noc co noc lízala koberec Millerové. Náš Hero, budoučí král Artuš a jeho pobočník upír Edward z Bradavický školy čar a kouzel ale můj názor nesdílí a tak radši svoje nejlepší léta trávěj v prdeli (buď v prdeli na řece, nebo zcela jistě v prdeli v džungli po svých a nebo naprosto určitě v noci v prdeli toho druhýho) a nadšeně znovu a znovu a ještě a znova hledaj bájný město Z, který zajímá je dva a pak už vlastně nikoho. Artuš přece jen občas trefí domů, vytáhne ExtrémníKalibr a Millerové naštěká do boudy, vykropí hrobku či nacpe buchtu tvarohem, no prostě zadělá na těsto a zas táhne do prdele k Edwardovi či s Edwardem.(9.9.2017)

• - Kniha Davida Granna vyšla v ČR pod názvem „Ztracené město v Amazonii“ v roce 2010. (Kaufman)

• - Robert Pattinson shodil během natáčení 16 kg. (M.B)

• - Původně zamýšlenou volbou pro roli Percyho Fawcetta byl Brad Pitt, kterého námět nadchl. Nakonec si ale kvůli zamýšlenému náročnému a až 6 měsíčnímu natáčení v džungli rozmyslel svoje rozhodnutí, nicméně u filmu zůstal a se svojí produkční společností Plan B Entertainment zajišťoval produkční záležitosti. Roli Fawceta nakonec ztvárnil Charlie Hunnam. (Tristan Rafael)