Ztracené město Z

The Lost City of Z

Stratené mesto Z

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

Zatímco v kinech řádí Toretto a jeho parta rychlých šípů, tak v tichosti do kin, vstoupil film který ve mně vyvolal krásné vzpomínky na filmy jako Poklad Aztéků, Pyramida boha slunce a podobně laděné filmy, které sou zapomenuty. A když píšu v tichosti, tak opravdu v tichosti, to že tenhle film existuje sem se vlastně dozvěděl včera a včera i viděl, film nemá žádnou velkou propagaci a diváků moc nenalákal. A je to chyba, zatímco Rychlí zběsilci co během natáčení, pijí a konzumují, pouze a jen Red Bully, podle toho taky ten film vypadá, ode mně dostal čtyřku, tak tenhle si zaslouží čistou pětku. Proč ? Protože je to asi jeden z nejlepších dobrodružných filmů, co se za poslední dobu objevil, ale nejlepší na tom, že se tenhle nesnaží být cool, in a hrdinové dělají selfíčka po staru. Dobrodružný žánr tak jako fantasy žánr, tak nějak patří do starobince, takže tenhle film je dělán s láskou a s fanouškovským zápalem. Tenhle film cílí, na podobně smýšlející lidi a pokuď máte rádi čistě dobrodružný film, kde nejsou věci co teď frčí, tak tenhle film je přesně pro vás. Navíc Robert Pattinson, podává nejlepší herecký výkon za celou svou kariéru. jo a je ještě zajímavé, ta závěrečná pointa, která docvakla po skončení filmu a lze na to aplikovat i jedno přísloví.(26.4.2017)

Lidem, kteří Ztracené město Z srovnávají s Indianou Jonesem a o jeho hrdinovi mluví / píší jako o Indyho předchůdci, chybí nejspíš soudnost, přehled nebo obojí a špetka zdravého rozumu k tomu. Mně film, od něhož jsem zprvu popravdě moc nečekal, nakonec připomněl především Lawrence z Arábie, a to v tom nejlepším slova smyslu. Je to podobně působivá dobrodružná podívaná, jaksi staromódně natočená (místy meditativním stylem připomínajícím Terrence Malicka), skvěle napsaná (hledání, nalézání, předsudky...) a také tak zahraná. Obzvlášť mě překvapil Robert Pattinson, kterého jsem dosud viděl jen v malé roli v Harrym Potterovi a který má filmovému světu rozhodně co říct.(25.4.2017)

Film, ktorý má spoločného viac s Herzogovými eposmi o posadnutosti uprostred džungle a prekvapivo s tohtoročným Mlčaním, ako s akčnými, kvázi exotickými hollywoodskymi dobrodružstvami. Grayov scenár ide proti klasickej dramaturgickej výstavbe, založenej na gradácii a nesnaží sa strhnúť dejom, ale pohltiť atmosférou a hĺbkou toho, že prostredníctvom jeho filmu začneme premýšľať nad našou civilizáciou. Kto je v rámci vývoja ľudstva tým konečným zetkom, necháva na divákovi a po filme o tom môžete filozofovať, koľko chcete. Ale radšej sa vyberte do džungle a pokiaľ tam okrem krokodílov a hadov nikoho nestretnete, určite spoznáte samých seba a aj svet viac, ako pri monotónnom mestskom živote.(24.4.2017)

Když se z úkolu stane životní cíl tak silný, že o tom dokáže vzniknout poutavé dobrodružné drama, aneb ještě stále existují historické příběhy, které jsou hodny zfilmování. Stopáž je tak slušná, že film stihne plynule přecházet hned z několika expedic zpátky do Anglie a naopak a stihnout ještě náhled na bitevní pole 1. světové války. Zatímco příběhově uplyne více než 20 let, touha hlavního hrdiny po nalezení bájného města Z roste až do samotného finále. Na závěr nutno říct, že jsem dlouho ve filmu neviděl tak příjemné herecké obsazení a hezké lokace bez digitálních efektů.(21.4.2017)

/ Subjektivně asi čtyřhodinový film, zbytečně (nebo možná nevyhnutelně, přičemž o to šíleněji pak působí snaha z toho vydolovat film) rozsekaný na několik částí, které samy o sobě nejsou zdaleka tak naplňující, abych je musel vidět všechny a celé. Nenechte se zmýlit, Charlie Hunman je ultimátní frajer a velká škoda, že po tomhle roce si už v ničem dlouho nezahraje, na druhé straně zase Sienna Miller potvrzuje, že ji nemiluji jen tak pro nic za nic - ani jejich výkony a působivá režie uvnitř džungle ale nestačily na to, aby tenhle film spasily od sebe samotného. Přitom dobrodružství to mohlo být opravdu pěkné. Škoda ho. 6/10(5.7.2017)