Ztracené město Z

• Nový Zéland

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

• rikitiki

O filmu jsem si nic nezjistila a myslela jsem - já naiva - že to bude dobrodružství ve stylu Indiana Johnese. A taky jo. Chlapík umanutě hledá pozůstatky staré civilizace v amazonské džungli. To by Indy koukal, jak to jde udělat nudně a nezáživně! Bojují sice s útrapami, nemocemi, domorodci, džunglí, ale žádné napětí se nedostavuje. Jen úmornost a podivení, proč se ten chlapík vůbec ženil, když pořád radši zdrhá do amazonské džungle, kde na každém kroku číhá smrt, než by byl doma s manželkou. ____ Pro ženy je film varováním: cestovatelům se vyhýbejte. Jedině v případě, když chcete, aby manžel věčně neokouněl doma. Pak je pro vás cestovatel správná partie. Děti mu na cesty nepůjčujte a uzavřete na něj vysokou životní pojistku.(2.4.2018)

Film, který se mi svou atmosférou přesně trefil do nálady- umírněné emoce, na klišé, nebo nějaké hlubokomyslné projevy rovnou zapomeňte, tenhle film je v jádru chladný jako led, přestože se odehrává v tropických džunglích. Charlie Hunnam zas a znova dokazuje, že roste do 1.A herecké třídy, kdo však překvapil, je Robert "jak si se Stmíváním zkurvit kariéru" Pattinson, tyhle dramatické role mu svědčí. Perfektní, skoro až old-schoolovej snímek, který jde proti proudu současné dementní mainstreamové produkci.(11.2.2018)

• Jara.Cimrman.jr

"Cena kaučuku stoupá tak závratně, až to může vést k válce." A proto je třeba do Bolivie vyslat britské královské geodety. Tomu rozumím a taky mi to celkem zavonělo dobrodružstvím. Jenže tak nudné a zdlouhavé dobrodružství jsem už dlouho neviděl. Tím nechci nijak znehodnocovat objevitelské cesty Percyho Fawcetta, ale přesto mi brzy bylo jedno, jestli našel město Z nebo jenom prošel indiánským trávícím ústrojím. Stejně mi připadalo, že hlavně prchal před rodinou. Ale hlavně mě zaujalo, jak je snadné jet na voru proti proudu bez plachet, vesel či motoru. To se musím taky naučit, kdyby se mi někdy chtělo navštívit zemi, kde si mohu vybrat, zda zahynu hladem, chorobou, vyčerpáním nebo šípem. Ach ta rozmanitost.(26.12.2017)

Hlavne nečakajte Indyho Jonesa. Stratené mesto Z nie je veľkoplátnová dobrodružná zábava (naposledy plochý Kong), ale takmer komorná dráma o snílkovi, ktorý by bol rád dobrým manželom a otcom, ale ešte viacej ho kupredu poháňa nekonečné odhodlanie v objavovaní skrytých svetov. Postavy, atmosféra, duch príbehu. Žiadny otravný digitál, ale ani žiadna naozaj strhujúca scéna. Charlie Hunnam dobrý, Brad Pitt si ho tu produkčne tvaruje akoby svojho mladšieho nastupcu. Čo má vôbec Pitt s tými Z-tkami?(20.4.2017)

Major Fawcett nebyl doktor Jones, ale teprve až ve druhé půli mi došlo, že sleduju netradiční „based on true story“, protože něco tak starosvětského, velmi strohého a přitom co do diváckého požitku výživného, by žádný soudný producent neschválil, i když to stálo prostých 30 milionů. Bohužel to nevydělalo ani třetinu, a protože Hollywoodu vládnou účetní, mám trochu strach o modrookého blonďáka Hunnama, který (v českých kinech) v rozmezí měsíce předvedl dva diametrálně odlišné charismatické výstupy. Je to škoda, už jenom pro tu potemnělou atmosféru, soustředěnou a pečlivou režii a velmi nevtíravé glosy dané doby, by si to zasloužilo silnější diváckou odezvu.(2.8.2017)

• - Režisér a scénárista James Gray většinu nocí během natáčení filmu vařil pro tým a herce těstoviny. (dan4815)

• - Podľa režiséra Jamesa Graya najťažšia vec pri príprave filmu bolo prvých 30 minút, kedy sa každý aspekt príbehu musel podrobne vysvetliť. (chesterko)

• - V posledný deň natáčania si Tom Holland (Jack Fawcett) zlomil nos. (chesterko)