Reklama

Reklama

V roce 1906 se britský badatel Percy Fawcett (Charlie Hunnam) poprvé vydává do Amazonie. Během několika expedic pod záštitou Královské geografické společnosti podplukovník Fawcett a jeho asistent Henry Costin (Robert Pattinson) zmapují dosud neznámé území v Bolívii. S pomocí domorodců se vydávají proti proudu Rio Verde. Výprava čelí kanibalům, nemocem, nekonečným dešťům a nedostatku potravin, ale Fawcett se nevzdává. Hluboko v srdci pralesa nachází důkazy o existenci neznámé, velmi vyspělé civilizace. V Anglii sklízí Fawcett jen posměšky ze strany vědecké obce, která jeho ztracenou civilizaci nazývá pouhými divochy. Ale Percyho odhodlání a posedlost najít bájné město Z, je stále silnější. S podporou své oddané manželky (Sienna Miller) se v roce 1925 Percy, společně se synem (Tom Holland) a věrným přítelem Costinem, znovu vydávají do hluboké džungle... (Bioscop)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (497)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Spíše The Lost City of F a jestli to F znamená Fawcett, nebo Family nechám na Vás, protože sám autor jako by to nevěděl.. V neměnné poloze ukotvený Hunnam, Pattinson s nalepenými vousy (aby byly jeho, musel by se přestat holit v šesti), rodící Sienna Miller (jediná postava, co opravdu přináší tolik skloňovanou oběť) a výlety jednoho sobeckého badatele za poznáním, které provází to nejhorší, co se může poznání týkat. Lhostejnost.. Gray na rozdíl od voru Fawcettovy výpravy nepředstíral, že pluje proti proudu, ale evidentně mu chyběly peníze, dramaturg a hlavně vize. A přitom se tolik nabízelo, aby se vydal podobnou řekou jako kdysi Coppola.. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Horší verze Měsíčních hor meets horší verzi Až na krev. Což ovšem neznamená, že by v jakémkoli ohledu šlo o nezajímavý či snad dokonce špatný počin. Ba naopak, tohle je ne až tak dobrodružný film o conradovské destruktivní posedlosti při hledání chiméry a přesně ten typ filmu ze staré školy, kterému by slušel v kině klapot klasické promítačky na "předpotopní" filmové pásy spíše než klimatizované ticho narušované chroupáním popcornu. Jedinou chybou je, že na rozdíl od těch nejlepších filmů podobného ranku, tohle funguje o něco hůře pokud již Fawcettovy osudy znáte. ()

Reklama

Kothy 

všechny recenze uživatele

Konečně jsem se k tomuto snímku dostal. Film je to celkem dlouhý, a ne každému může sednout jeho tempo. Vypráví příběh britského objevitele Percivala Fawcetta, který se v letech 1905-1925 třikrát vydal do Amazonského pralesa hledat onu ztracenou civilizaci. Zda se mu to povedlo, či ne, musí každý posoudit sám. Charlie Hunnam se této role zhostil opravdu slušně, a to samé mu říct i o jeho druhovi Robertu Pattinsonovi. Tom Holland je tam bohužel až na konci jako jeho syn. Bylo hezké sledovat jeho snahy napříč nelítostnou džunglí a i to, že mu jeho kolegové v Británii nevěřili a vysmívali se mu. Podepsalo se to i na jeho rodinném životě, protože věčně nebyl doma a na rodinu tedy moc času neměl. Sienna Miller se role jeho ženy ujala docela dobře. Je tam i jeden segment věnovaný jeho účasti v první světové válce. "Nebudu se omlouvat!" ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Bylo by to za čisté čtyři a možná bych uvažoval i o plném bodování, kdyby si film odpustil pár dialogů hodících se spíše do přednášek o politické korektnosti na úsvitu 21. století než do prostředí o 100 let staršího. Percy Fawcett byl sice znám tím, že s domorodci jednal mírně a respektem, ale rozhodně nevedl řeči zpohodlnělého intelektuála naší doby, který se džungli přiblíží nejvíce skrze obrazovku svého HD televizoru. Film si také události poněkud upravuje v zájmu autorova pohledu (např. poslední výpravy se účastnili tři muži, kromě Fawcetta a jeho syna ještě Raleigh Rimell, který ve filmu vůbec není zmíněn). Když se přes toto přenesu, stále The Lost City of Z zvládá být tou pravou dobrodružnou podívanou ze staré školy (tedy nezkaženou popkornovým Indijána Džounsem) o zaplňování bílých míst na mapě a pátrání po neznámém. Doma mám starou knihu ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů a během čtení o výpravách a dobrodružstvích známých i téměř neznámých mužů, kteří v průběhu tří tisíc let přispěli k poznání našeho světa, jsem zažíval stejné pocity jako u tohoto filmu. Jeho nejsilnějšími stránkami jsou prvotřídní hudba, vytříbená kamera, atmosféra a dobří herci (Patizón má ode mne opravdu palec nahoru). Je skutečně škoda, že podobných filmů vzniká takové minimum. Ještě jedno musím filmu přiznat, opět mi připomněl dle mého vůbec nejlepšího zástupce tohoto žánru, a to zde již uživatelem DaVid'82 zmíněné Měsíční hory. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Mohlo to být výpravné dobrodružství filmového desetiletí. Temné, krvavé a tísnivé jako Kanibalové, ale profesionálně natočené a podané. Mohl to být i depresivní epos jako Aguirre, hněv Boží o honění se za vlastním přeludem. Mohlo to být kurva cokoliv! A on to nakonec byl jen sentimentální kýč s nádechem rodinného dramatu, kde si taťka se synem tváří tvář jisté smrti jen uspokojeně usmějí, dají si imaginárního placáka, mrknou na sebe a pronesou: "Stálo to za to", po objevení naprosto ničeho... Do prdele, námět byl tohle: "Světoznámý objevitel Fawcett se ztratil spolu s dalšími dvěma muži v džungli a už ho nikdy nikdo neviděl". Kdyby produkce předala toto zadání libovolnému dítěti a ne Grayovi, a to si pustilo jeden díl infantilního Vinnetoua, zaručeně by vymyslelo dobrodružnější zápletku než Gray za celou úmornou stopáž, kde se snažil směšně flirtovat s psychologií a vklouznout díky tomu divákovi pod kůži, přitom na konci filmu vyšel jen s mohutným usráním z jeho prdele. Ukázkový typ skvělého námětu, který když se předá do rukou průměrnému režisérovi/scénáristovi, výsledek je navzdory očekávání tristní. Film má spoustu chyb, ale pokud není schopen za dvě a půl hodiny ani na vteřinu přiblížit atmosféru nepropustného pralesa plného kanibalů, tak je fakt dost nepovedený. 60 % ()

Galerie (99)

Zajímavosti (17)

  • Kniha Davida Granna vyšla v ČR pod názvem „Ztracené město v Amazonii“ v roce 2010. (Kaufman)
  • Natáčení probíhalo z velké části v Kolumbijské džungli a internet zde byl tak špatný, že se Charlie Hunnam (Percy Fawcett) několik týdnů ani nesnažil volat či psát domů. (ArsenalEagle)
  • Malá pověšená hlava v čase 1:14:45 je takzvaná „smrštěná hlava“ - Tsantas. Jde o fenomén domorodých kmenů Jižní Ameriky. Pokud válečník zabil nepřítele, stáhl jeho kůži z hlavy a ramen a po týdenní proceduře vaření, sušení a šití se neporušená kůže i s vlasy a víčky smrskne na velikost pěsti. Válečník ji pak pověsil u vstupu do svého obydlí a při slavnostních příležitostech ji nosil pověšenou na krku. (cze.Oi)

Související novinky

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

S blížícím se Silvestrem vám tradičně přinášíme hlasování TOP uživatelů ČSFD.cz za nej filmy a seriály uplynulého roku. Jaké jsou jejich "topky" i s krátkým shrnutím názoru můžete vidět níže. Z filmů… (více)

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

Hrstka nejoblíbenějších uživatelů ČSFD.cz tradičně vybrala osobní trojku nej filmů, uvedených do české a slovenské distribuce nebo na filmových festivalech v roce 2017. A někteří dali hlasy taky svým… (více)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (více)

Reklama

Reklama