Ježíš je normální!

Tereza Nvotová

Tereza Nvotová

David Cysař
  • Fallen_One

Budu to hodnotit ne po filmové stránce, ale obsahové. Po Ivetce a hoře jsem si dobrovolně stáhnul tuhle věc a byl jsem upřímně zvědavý, čím mně tohle přeqapí. Tak nejdříve pozitiva: Jigsaw jako paňáca při výuce mně docela rozesmál, ale korunu tomu nasadilo zpodobnění Ježíše, který vypadal přesně jak Obi-Wan Kenobi. A tím pozitiva končí. Jestli ještě někdo někdy přede mnou řekne slovo haleluja, tak mu asi vytlačim oči ušima ven. Tohle bylo opravdu masakrózní. Nejsilnější (a nejdementnější zároveň) momenty: manipulace dětí od narození s vysvětlením, že později si to mohou přebrat sami - to je jako říct, že řeky tečou pozpátku, když se jim zachce. Připomíná mi to celé jednu mp3 co jsem kdysi slyšel od škrholy jménem Radim Hasalík, to jeho "ježíš je borec" a "ježíš tě totálně miluje" a jiný qantum překroucených plků mi vážně lezlo krkem. Výhoda mp3 byla, že to trvalo asi jen 5 minut, tady to do těch prázdných těl bez absolutní špetky vlastní vůle hustěj horem dolem, to se pak nedivim že jim z toho hrabe a stávají se fanatiky. To divadýlko s uzdravováním bylo opravdu směšný. Už vidim jak jim tam přijde zástup feťáků s HIV, aby jim pomohl jak od závislosti tak od nemoci. Čím víc se blížil konec, tím víc jsem nemohl uvěřit, že tohle se opravdu děje u nás, v České republice. V Americe chápu, tam maj slaboduchých plno (ještěže ten sál byl poloprázdný). Zpověď kluka co údajně při zpívání písniček s textem co by složil sousedův pes uviděl Ježíše někde na konci vesmíru, za velkým bílým světlem, bych dal metál za odvahu. Chudák, asi mu nikdo neřekl o supernově. Tyhle zla by se měli potírat a vymýtit, ten konec naznačoval, že se ti blázni chtějí rozrůst. "Nikdo už to nezastaví, vezmeme vás s sebou všechny" nebo tak nějak. Horší je, že těmhle šaškům můžete říct cokoliv, a oni si stejně myslí svoje. Bible bible bibleeeee, furt se jí oháněj. Cíl dokumentu byl co? Přiblížit nám lidi v téhle sektoidní komunitě? Ano, už o nich víme že jsou to bezduché zombie. A dál? Máte někdo plamenomet? Lidi, mějte vlastní vůli, nenechte si podsouvat smyšlenou hovadinu...(17.1.2009)

• baruss

Až na pár detí, všetci v tomto filme vyznejú ako idioti. Aj to je umenie - vykresliť vo filme všetkých ako idiotov (nuž obzvlášť v dokumentárnom filme). Učiteľa som si celkom obľúbil za jeho názory, ale nenávidím, ľudí, čo sa musia za každú cenu obhajovať. 12 rokov staré prešľapy a stále si človek nieje schopný pripustiť, že áno, možno som niekde urobil chybu.(21.12.2009)

Tenhle dokument vidím jako skvělou možnost, aby si lidé uvědomili nebezpečí náboženství. Je chyba myslet si, že časy křížových tažení a inkvizice jsou dávno pryč. Chápu, že pro pár slabomyslných jedinců, bez víry v sama sebe, touto pseudo-vírou možná přežijí částečně ve společnosti, ale nechápu vnucování to ostatním lidem. A ještě méně chápu, spíše odsuzuji, jako by měl každý normálně a moderně myslící člověk odsuzovat to, že to cpou do hlavy dětem. Ti lidé jsou buď totálně šílení, anebo sjíždějí na drogách, nic víc snad k tomu nejde říct.(27.6.2010)

Máloco ve mě v poslední době nahromadilo tolik destruktivní energie jako sledování pošuků s rukama nad hlavou a modlitbama ala (křesťanskej) rockovej koncert. A ještě víc bych si podal tu p*č* co to zkouší na dětech. Dokument jako takovej myslim nemá nějak promyšlenou stavbu, scénář a už vůbec ústřední myšlenku, alespoň ve směru k divákovi. Není to v tomto případě úplně na škodu, jenže přece jen mi tam větší konfrontace chyběla. Jako dílo 20leté holky, která si prošla právě tímhle systémem debilizace mozku a rozhodla se s tím vyrovnat filmem to ale určitě zaslouží pozornost.(4.10.2009)

Neexistuje žádná správná církev pro opravdové křesťanství. Přesvědčených křesťanů je samozřejmě hodně, nejhorší jsou ale ti dogmatici slova, kteří nejsou s to se ani správně vyjádřit, na všechno mají přesný výklad a názor a tu svoji arogantní pravdu ("to je prostě fakt") možná proto každou pochybnost či cestu, která se neshoduje s tím co je v bibli naprosto odsuzují a přejí jí zatracení. Pokud je víra slepá, není jí pomocí a všichni ti, kteří ji následují, skončí ve svém vlastním soukromém pekle. Z tohoto tématu se film točí vlastně sám, Nvotová tomu přes své mládí ale určitě neublížila, hlavně sestřihané je to dobře, možná je jen škoda, že rozhovor bývalých žáků s jejich učitelem (dogmatik jako blázen) je do velké míry ovlivněn tím, že si jej pamatují jako velkou autoritu a nedovolí si v debatě s ním dojít někam dál, kam by se většina z nich možná ráda vydala. Jinak se celý film zaměřuje pouze a jedině na zdokumentování průběhu akcí Hnutí víry, kteréžto boží slovo šíří zejména výkřiky typu "haleluja, bůh je totálně dobrej", omletými frázemi a pohanskými rituály, které u většiny přítomných (bohužel zejména dětí) navozuje trans (fyziologicky je docela jednoduché dostat člověka do transu) - pomocí kterého se snaží subjektům vnuknout to, že jsou v přímém styku s bohem --- to je samozřejmě jednoduché, není třeba nic velmi vysvětlovat, každému je dopřán určitý nadpozemský zážitek, který při troše dobré manipulace zastane více než tisíc slov. Hlavně že se moc nepřemýšlí, víra je silná, stojí za ní vlastní zážitek --- ale dohromady je to naprosto prázdné a kromě odvahy a krátkodobého dobrého pocitu to člověku nic nepřinese, možná později jen zklamání, deziluzi, neurózy - je to jedna velká LEŽ. 8/10 (poměrně vysoké hodnocení dávám za intenzivní příležitost si zapřemýšlet) PS: po shlédnutí dokumentu Jesus Camp snižuju hodnocení na 6,5/10 - viditelně to jde i líp(18.1.2009)

• - Režisérka Nvotová ve filmu reflektuje vlastní zkušenost ze školy amerických misionářů „Hnutí víry“ při setkání s bývalými spolužáky a s třídním učitelem. (FFilipCZ)