Ježíš je normální!

Tereza Nvotová

Tereza Nvotová

David Cysař
  • Stanley

Z hlediska hodnoty dokumentárního žánru bohužel značně prázdný a nenápaditý snímek. Vhodný leda jako informační materiál pro ty, kteří nikdy neprojíždí pražským Andělem (kde JE můžou potkat) a o podobných církvích dosud nic nevěděli. Přitom téma je velmi atraktivní a rozhodně by se dalo pojmout mnohem osobitěji. Tanto fenomén nelze ignorantsky smést ze stolu a všechny jeho přívežence označit za fanatické maniaky. Už jen proto, že neexistuje žádné objektivní měřítko, dle kterého lze posuzovat, kdo je "Pravdě" a "Skutečnosti" blíže. Osobně mě zajímají osudy lidí, kteří přišli k víře, zajímají mě jejich životy, jejich prožitky a zajímá mě jejich psychika. V jistém ohledu jsou totiž zajímavější než uniformní loutky z nákupních center. V dokumentu padlo pár poměrně závažných otázek - např. který způsob výchovy a výuky dětí je vlastně manipulativní a jestliže je manipulativní, pak jak a k čemu je nabádající. Je jasné, že vychovávat děti v duchu bezmyšlenkové náboženské poblouzněnosti představuje nepřirozené a neomluvitelné pokřivování jejich náhledu na svět. Jenže stejně tak zhoubu páchající je na opačném pólu stojící sekulární materialismus, který v konečném důsledku umí nadělat v duši člověka snad ještě větší škody. Kam se hroutí naše postmoderní, morální hodnoty pozbývající společnost je každému aspoň trochu všímavému člověku jasné, proto kontrasty mezi ateisticky zaslepenými a teisticky zaslepenými budou navzdory dřívějším sociologickým předpovědím stále výraznější a viditelnější. Kde mezi tím je přitom snaha o rozkvět skutečné moudrosti, skutečné rozumnosti, skutečné srdečnosti a snad i skutečné duchovnosti? K tomu nás nepřivede žádné společenství, žádná církev, žádné zakoupené zboží a produkty, žádné vymantinelované vědecké či filosofické zaměření, o kterém bychom se mohli dozvědět v nějakém dokumentu, neboť to jednoduše záleží na každém z nás.(7.3.2011)

Haleluja to je fakt v hajzlu totok. Nic proti nikomu, nic proti všemožným deviacím, názorům či víře, ovšem jen do doby kdy do toho aktivisté nezatahují proti své vůli jiné. A děti? Jakou sakra můžou mít nějakou vlastní vůli? Jako upřímně, při některých scénách jsem měl vážně chuť přijít a dát některým lidem pořádné dělo. Nejvíce mě ovšem iritovala kráva, co valila klíny do hlavy těm dětem...! PÍČO DEMENTNÍ! Samozřejmě že nehodnotím podle obsahu, o čem dokument byl, to by pak bylo na jistý odpad!. Hodnotím spíše přístup Nvotové, která i když hlásá, že je to s odstupem a bez soudu, tak normální divák může reagovat jen jedním způsobem. Proto je škoda, že se skončilo u hloupého rejpání do jenoho profesora, místo aby někdo něco řekl oněm nebezpečným fanatikům. Přesto volba zajímá a záběry docela beroucí. Jen v tomhle případě nejsem pro nezávislý přístup... Navíc kompaktnost taky kulhá. Přesto teda jsem si jistý názor udělal, dokument mi něco ukázal a neberu ho tak nějak výrazné negativně. Tři hvězdy halelujah Aštan Šeran sleduje tvé probuzení ve Strážní Věži. Halelujah(12.7.2010)

Neexistuje žádná správná církev pro opravdové křesťanství. Přesvědčených křesťanů je samozřejmě hodně, nejhorší jsou ale ti dogmatici slova, kteří nejsou s to se ani správně vyjádřit, na všechno mají přesný výklad a názor a tu svoji arogantní pravdu ("to je prostě fakt") možná proto každou pochybnost či cestu, která se neshoduje s tím co je v bibli naprosto odsuzují a přejí jí zatracení. Pokud je víra slepá, není jí pomocí a všichni ti, kteří ji následují, skončí ve svém vlastním soukromém pekle. Z tohoto tématu se film točí vlastně sám, Nvotová tomu přes své mládí ale určitě neublížila, hlavně sestřihané je to dobře, možná je jen škoda, že rozhovor bývalých žáků s jejich učitelem (dogmatik jako blázen) je do velké míry ovlivněn tím, že si jej pamatují jako velkou autoritu a nedovolí si v debatě s ním dojít někam dál, kam by se většina z nich možná ráda vydala. Jinak se celý film zaměřuje pouze a jedině na zdokumentování průběhu akcí Hnutí víry, kteréžto boží slovo šíří zejména výkřiky typu "haleluja, bůh je totálně dobrej", omletými frázemi a pohanskými rituály, které u většiny přítomných (bohužel zejména dětí) navozuje trans (fyziologicky je docela jednoduché dostat člověka do transu) - pomocí kterého se snaží subjektům vnuknout to, že jsou v přímém styku s bohem --- to je samozřejmě jednoduché, není třeba nic velmi vysvětlovat, každému je dopřán určitý nadpozemský zážitek, který při troše dobré manipulace zastane více než tisíc slov. Hlavně že se moc nepřemýšlí, víra je silná, stojí za ní vlastní zážitek --- ale dohromady je to naprosto prázdné a kromě odvahy a krátkodobého dobrého pocitu to člověku nic nepřinese, možná později jen zklamání, deziluzi, neurózy - je to jedna velká LEŽ. 8/10 (poměrně vysoké hodnocení dávám za intenzivní příležitost si zapřemýšlet) PS: po shlédnutí dokumentu Jesus Camp snižuju hodnocení na 6,5/10 - viditelně to jde i líp(18.1.2009)

• COF_666

Nejsem věřící a křesťané mi nevadí. Když někdo věří, je to jeho věc a já mu to neberu, tohle ale bylo opravdu moc. Více vymytých mozků se snad před kamerou nikdy nesešlo a při pohledu na ty děti mě mrazilo v zádaech. Jak jsem řekl, nevadí mi věřící, ale tenhle fanatismus bytostně nesnášim. Navíc ten dokument nic neřeší, připadá mi že se pouze snaží šokovat.(10.1.2009)

• Aidan

Jako religionista jsem ocenil záběry z echt charismatického evangelikálního prostředí a snahu režisérky o nezaujatost. Jako milovník češtiny jsem málem vyletěl z kůže nad frázemi typu "Ježíš tě totálně miluje", "Ježíš je absolutní borec" nebo "Musíme chytit ducha Bible" (Wow! Misionáří hnutí Víry zjevně z USA nejen přinesli "evangelium prosperity", ale nechali si též odborně zamerikanizovat mateřštinu). Jako křesťan jsem byl - už leta jsem - na rozpacích z teologie podobných hurá křesťanských skupin, které prokládají "radostnou zvěst" o bohatství a zdraví rytmickou pop music a v nichž se hysterie, případně ztráta sebeovládání považuje za projev Ducha svatého. A jako divák jsem trochu litoval, že byl film tak zmatený, neměl směr a jen neškodně klouzal po povrchu.(25.7.2009)

• - Režisérka Nvotová ve filmu reflektuje vlastní zkušenost ze školy amerických misionářů „Hnutí víry“ při setkání s bývalými spolužáky a s třídním učitelem. (FFilipCZ)