Ježíš je normální!

Tereza Nvotová

Tereza Nvotová

David Cysař
  • Stanley

Z hlediska hodnoty dokumentárního žánru bohužel značně prázdný a nenápaditý snímek. Vhodný leda jako informační materiál pro ty, kteří nikdy neprojíždí pražským Andělem (kde JE můžou potkat) a o podobných církvích dosud nic nevěděli. Přitom téma je velmi atraktivní a rozhodně by se dalo pojmout mnohem osobitěji. Tanto fenomén nelze ignorantsky smést ze stolu a všechny jeho přívežence označit za fanatické maniaky. Už jen proto, že neexistuje žádné objektivní měřítko, dle kterého lze posuzovat, kdo je "Pravdě" a "Skutečnosti" blíže. Osobně mě zajímají osudy lidí, kteří přišli k víře, zajímají mě jejich životy, jejich prožitky a zajímá mě jejich psychika. V jistém ohledu jsou totiž zajímavější než uniformní loutky z nákupních center. V dokumentu padlo pár poměrně závažných otázek - např. který způsob výchovy a výuky dětí je vlastně manipulativní a jestliže je manipulativní, pak jak a k čemu je nabádající. Je jasné, že vychovávat děti v duchu bezmyšlenkové náboženské poblouzněnosti představuje nepřirozené a neomluvitelné pokřivování jejich náhledu na svět. Jenže stejně tak zhoubu páchající je na opačném pólu stojící sekulární materialismus, který v konečném důsledku umí nadělat v duši člověka snad ještě větší škody. Kam se hroutí naše postmoderní, morální hodnoty pozbývající společnost je každému aspoň trochu všímavému člověku jasné, proto kontrasty mezi ateisticky zaslepenými a teisticky zaslepenými budou navzdory dřívějším sociologickým předpovědím stále výraznější a viditelnější. Kde mezi tím je přitom snaha o rozkvět skutečné moudrosti, skutečné rozumnosti, skutečné srdečnosti a snad i skutečné duchovnosti? K tomu nás nepřivede žádné společenství, žádná církev, žádné zakoupené zboží a produkty, žádné vymantinelované vědecké či filosofické zaměření, o kterém bychom se mohli dozvědět v nějakém dokumentu, neboť to jednoduše záleží na každém z nás.(7.3.2011)

Prierez činnosťou neo evanjelizačných hnutí alebo čo sa skrýva za plagátmi, lákajúcimi na prednášky, doku filmy a meditačné stretnutia pod aureolou samotného pána Ježiša. V nechronologickom poradí uvidíme systém práce s veriacimi od maličkých detí cez školu až po prednášky a sedenia pre dospelých. Dej, preskakujúci z Bratislavy do Prahy a späť, je založený na osobnej skúsenosti režisérky - bývalej žiačky jednej z kresťanských škôl tohto typu. Retrospektívne stretnutie bývalých študentov s učiteľom striedajú zábery z pražských náboženských sedení. Na premiére filmu bola časť divákov pobúrených technikami manipulácie, slúžiacich financovaniu pokútnych spoločností. Som si istý, že komentáre odsudzujúce manipuláciu s vierou sa budú objavovať na čsfd často. Žiaľ, málo ľudí si uvedomí, že ide skôr o dokonalý kurz psychoterapie s využitím kombinácie rôznych techník (spánková, smiechu, plaču, pohybová, muzikoterapia, arteterapia...) ako o čokoľvek iné. Sami autori filmu na diskusii povedali, že sa postupne na týchto sedeniach začali cítiť veľmi príjemne (podotýkam - ako na každej dobrej terapii). Za kvalitnú službu tohto typu sa väčšinou vo svete platí. Barlička viery tu je, ale považujem to za legitímne. Pretože ak aj ide o pyramídovú hru na ťahanie peňazí - s marketingovo šikovne dosadeným Bohom na vrchole - minimálne pomerne slušnú terapeutickú protihodnotu tu klient dostane. Za manipulačné a za hranicou únosnosti považujem predvedené techniky na malých deťoch, ktoré nemajú vybudované dostatočné obranné mechanizmy; tieto zábery patrili, popri názore na satanistické pôsobenie skupiny Beatles, k najspornejším.(17.12.2008)

• LIVINGDEAD

Tak to byla síla! A tuto sračku opravdu pouštějí v kinech. To snad ani není možné! Dokument o pošahaných fanaticích, kteří jen řvou "Ježíš je BOREC". Pak se začnou třepat, polovina z nich jsou mongoloidi, takže ani nevědí co dělají. A ke všemu tyto shity vtloukávají do hlavy už i děckám! Viz. sezení s malými dětmi, kteří ještě snad chodili i do školky. Malá Terezka chtěla jít na wc a ta pošahaná fanatička ji na to řekla tohle : "Terezko musíš to vydržet, Ježíš taky kvůli potřebě neslezl ze kříže" No je tohle NORMÁLNÍ? A nebo ty kecy toho malého chlapečka, který prý viděl světlo a snad i pána Boha, jasně bylo vidět, že se tyto kecy učil nazpaměť. Takové lidi, kteří se zúčastnili těchto sezení bych veřejně ukamenoval. Vzývám tě SATANE, aby jsi se ukázal a těm panbíčkářům už konečně ZAVŘEL HUBU! Uctívám tebe, Králi Zla, tělem, jímž jsi byl stvořen - k obrazu Ďábla. S nevinností, vášnivě, Tebe já uctívám, Králi Zla! Uctívám Tebe, Pane Zlomyslnosti, Duší, jíž jsi byl tvarován. Krásný jako kalich lilie, při temném slunci odhalen. Tebe já uctívám, Pane Zlomyslnosti! Při žízni, krutém dychtění, Po věcech nekonečných, neslýchaných. Sny záhuby a loupení --- Písně, v nichž slovo boha očekávat nemůžeš. Písně zločinu --- a písně dychtění --- Při chmurných očích Ďábla, Jež pusté a neplodné se třpytí. Tebe já uctívám, Králi Zla, Těmito rty, suchými a hořkými, Jako pusté oči Ďábla! Já uctívám Tebe - invokuji Tebe, Já pokořuji Sebe před Tebou, Formulemi, jež jednou probudí chtíč chaosu - Já uctívám Tebe. Já uctívám Tebe --- Já invokuji Tebe!(17.1.2009)

Máloco ve mě v poslední době nahromadilo tolik destruktivní energie jako sledování pošuků s rukama nad hlavou a modlitbama ala (křesťanskej) rockovej koncert. A ještě víc bych si podal tu p*č* co to zkouší na dětech. Dokument jako takovej myslim nemá nějak promyšlenou stavbu, scénář a už vůbec ústřední myšlenku, alespoň ve směru k divákovi. Není to v tomto případě úplně na škodu, jenže přece jen mi tam větší konfrontace chyběla. Jako dílo 20leté holky, která si prošla právě tímhle systémem debilizace mozku a rozhodla se s tím vyrovnat filmem to ale určitě zaslouží pozornost.(4.10.2009)

• ilemas

Tohle vymývání mozků by mělo být trestné. Haleluja! Ať jsi věřící nebo ne, shlédní tenhle dokument o pošahaných lidech. Haleluja! Doporučte tenhle dokument všem známým. Haleluja! Šiřte ho dál! Haleluja! Už mě z toho dočista jebe. Haleluja.Tu, co za každým slovem říkala Haleluja, bych praštil tím mikrofonem do hlavy, aby se probrala.Haleluja! Doporučuji shlédnout. Haleluja. Dík Terezko za tenhle dokument, ikdyž dávám tak malé hodnocení, rozhodně to stálo za to. Haleluja! A navíc jsi docela pěkná a sympatická baba. Haleluja! Měl jsem hříšné myšlenky.Haleluja!(28.9.2010)

• - Režisérka Nvotová ve filmu reflektuje vlastní zkušenost ze školy amerických misionářů „Hnutí víry“ při setkání s bývalými spolužáky a s třídním učitelem. (FFilipCZ)