Temple Grandinová (TV film)

Temple Grandin

Drama / Životopisný

USA, 2010, 104 min

Hodně zajímavý příběh, ale trochu pokažený tím, že byl podán jako typický "americký sen". Celý film provází taková zvláštní "nervózní" atmosféra. Je to hlavně zásluhou hereckého výkonu Claire Danes. Ta zahrála hlavní roli opravdu parádně. Ale paradoxně kvůli tomu ve mně film vyvolal tísnivé pocity. Na jednu stranu je to dobře (film má útočit na emoce), ale na stranu druhou už to bylo možná trochu za hranou snesitelnosti.(4.12.2016)

Nedávno som videl silný pravdivý a kritický film FOOD o vplyve kadejakých firiem okolo fastfoodov, McDonalds, Monsanto, ako v honbe za ziskom silne ovplyvňujú politiku statu a poľnohospodárstvo nielen v Amerike. A tu sa zrazu objaví mlada Temple ako autistka vhupne rovno do toho virvaru a snaží sa snaží ... aspoň troska keď nie zvrátiť, tak aspoň zľahčiť ten proces okolo "výroby mäsa". Veľmi zaujímavý príbeh. Dobrý scenár, a excelentný výkon hlavnej predstaviteľky. S pohodou dvam 5b. (A ten film FOOD si choďte pozrieť, tam je ešte naturalistickejsie vidieť prácu texaských a chicagskych bitunkov) :)(27.2.2013)

Příběh tak bizarní, že by ho nikdo snad ani nevymyslel. Přesně využitá obrazová stránka, která ilustruje ujeté vnímání hlavní představitelky. Mimochodem, dost obtížně stravitelné, protože ona je fakt jiná. Chová se nepříjemně a cizorodě. Fajn, to je v pořádku, člověk by měl být schopný srovnat se i s něčím hodně zvláštním. A i když jí přeji, že nakonec prošla mnohými dveřmi a dokázala víc než většina lidí bez "postižení", tak film o ní je spíš jen ilustrace amerického snu: Když se snažíš, dokážeš cokoliv. Motivační záležitost, která nejspíš přece jen uhlazuje hrdinčino projevování se a způsob, jak komunikuje, aby to ve finále bylo stravitelné pro všechny.(21.4.2014)

Skvělý snímek s úžasnou Claire Danesovou, který přístupnou formou seznamuje diváky s tématem autismu (byť v tomto případě s lehčí formou). Při sledování vás ani nenapadne, že je tohle televizní film, HBO zkrátka umí. Mimochodem, jestli vás postava Temple Grandinové zaujala, tak se podívejte na její skutečný výstup na http://www.ted.com/talks/lang/eng/temple_grandin_the_world_needs_all_kinds_of_minds.html kde se i pozitivně vyjadřuje o tomto snímku!(26.4.2011)

Dívka, která si hrála s krávami (a kopala do těch, kdo ji naštvali). Mohla si vybrat, k čemu svůj dar (a prokletí v jednom) využije. Zvolila dobytek. Němé tváře, které ji neznervózňují a které chápe mnohem lépe než lidské bytosti okolo sebe. Prapodivný námět není věrohodný jen tím, že vychází ze skutečných událostí, ale také díky snaze tvůrců a Claire Denis pochopit svět Temple Grandinové (Denisová její trvalou nedospělost vystihla bravurně). Pro lepší představu vidíme lidi a věci jejíma očima. Nápady i emoce, s jejichž vyjadřováním má Temple problém, jsou převáděny do obrazů. Orbis pictus. Filmovější námět aby jeden pohledal. Hrdinčina nelehká cesta za jejím životním snem je zbavena patetických okamžiků a filmu škodí pouze doslovnost při vysvětlování, co autismus obnáší. Kromě hrdinčiny diagnóny je zohledněno i prostředí amerického jihozápadu 60. let, ovládaného výlučně muži – tím víc nás může fascinovat odhodlání jedné drobné dívky, potažmo ženy. 75%(20.9.2012)