Temple Grandinová (TV film)

Temple Grandin

Drama / Životopisný

USA, 2010, 104 min

Inšpiratívna sonda do stavu mysle autistickej ženy Temple Grandin, ktorá v mnohých štátoch USA úspešne bojovala za humánnejšie vraždenie zvierat na bitúnkoch. Nahliadnutie do jej psychiky je fascinujúce a veľmi realisticky zobrazené. Dokázal som sa úplne vcítiť do jej mysle, do toho, prečo nerozumie ľuďom a prečo je taká empatická k zvieratám. Povedal by som, že jej absolútne rozumiem.(11.2.2014)

Naprosto skvělé zpracování "true story" z produkce HBO !!! :-) Člověk si řekne, další chudák autista, co zase ke splnění amerického snu přišel, ale tohle je jiné.. Není to zachycení toho, jak na autisty pohlíží okolí, ale toho, jak okolí vnímá autista.. Navíc geniální autista.. Moc se mi líbilo zachycení Templiných vizí.. Perfektní výkon Claire Danes, životní role Catherine O'Hara a standardně skvělá Julia Ormond.. Ps: nenechte se odradit "dobytčím" tématem filmu !!!(10.10.2011)

Poutavý příběh o vynikající osobnosti. Výborně zahraná hlavní postava, skutečně jsem jí to věřila. Také jsem si na ni musela ze začátku zvykat, ale postupně už jsem jí pouze držela palce. Pěkná ukázka toho, co všechno může dokázat postižený člověk, když má talent a neuvěřitelnou píli i ctižádostivost. Společně s kvalitním rodinným zázemím a s vedením výborného pedagoga, bez nichž by zřejmě Temple nebyla tam, co je dnes. Líbilo se mi, jak film ukazoval způsoby myšlení autistů v obrazech. Bylo to hezky zpracované a srozumitelné.(12.12.2013)

Nedávno som videl silný pravdivý a kritický film FOOD o vplyve kadejakých firiem okolo fastfoodov, McDonalds, Monsanto, ako v honbe za ziskom silne ovplyvňujú politiku statu a poľnohospodárstvo nielen v Amerike. A tu sa zrazu objaví mlada Temple ako autistka vhupne rovno do toho virvaru a snaží sa snaží ... aspoň troska keď nie zvrátiť, tak aspoň zľahčiť ten proces okolo "výroby mäsa". Veľmi zaujímavý príbeh. Dobrý scenár, a excelentný výkon hlavnej predstaviteľky. S pohodou dvam 5b. (A ten film FOOD si choďte pozrieť, tam je ešte naturalistickejsie vidieť prácu texaských a chicagskych bitunkov) :)(27.2.2013)

Autistka ktorá svoj život zasvätila chovu a humanizácii podmienok chovu hovädzieho dobytka..v stručnosti takto som si pozrel info o filme ktorým som si chcel pozrieť v sobotný podvečer....nič nevýrazné a zívajúc som zapol domáce kino....prvá facka bola v úvodnom logu...spoločnosť HBO má na svojom konte vždy len zaručenú kvalitu...spozornel som....a....už to šlo....nedá sa to čo veľmi povedať...námet filmu znie ináč ako je krásne natočená forma !!! môžete mi veriť...ak by som to mal opísať jednoducho tak poviem ,že je to taký mix Rain mana a svojím spôsobom aj Forresta Gumpa....ten Forrest Gump je v tom možno viacej cítiť ako Rain Man...film má prirýchly scenár a dosť skáče v obrazoch ale výsledok je famózny....jej videnie sveta v obrazoch je geniálnou formou ako ukázať jednotlivé aspekty scény ktorá by ináč vyznela trápne...nie však v podaní predstáv Temple.....neviem čím to je ale film túto tému ktorá si priam pýta lacné klišé a nátlak na city obchádza neuveriteľne obratne..ani raz som nemal pocit,že je to umelé alebo účelové....všetko to nejak tak samo prirodzene ubieha..Temple si ide svojou cestou ktorá je na prvý pohľad zložitá a nevšedná lenže dopredu ju ženie chuť objavovať nové dvere....a to nie je metafora....tie dvere sú v podstate alfa a omega tejto perly ktorá ma v túto sobotu donútila poriadne sa zamyslieť....ústami Temples ...príroda je krutá ale my nemusíme... a Claire Danes už nie je len tá ..čo hrala Júliu......je to pani herečka ktorá bravúrne stvárnila krásnu rolu v krásnom a inšpiratívnom filme aký tu od čias minimálne Forresta Gumpa nebol !!! moje súkromne prekvapenie roka !(18.5.2013)