Orel Deváté legie

• Velká Británie The Eagle (více)

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

RobbieM@N

Plýtvání režisérským talentem na film, jehož scénář je maximálně účelový a dialogy tupější než je zdrávo. Nevím proč si Macdonald vybral zrovna takový popcorn, Tatum není nejhorší, ale věřit mu vážnější roli moc nejde. Navíc při cestě tak širou zemí není možné, aby se děj odehrával tak jak se odehrává, působí to stejně blbě jako v Camelotu. Natočené to však není vůbec sterilně, je na tom cítit Macdonaldův režijní um hlavně při akčních scénách, jsou surové a nekompromisní, i děti neujdou dýce zapíchnuté do zad. ()

ratpile

Začátek se rozjíždí slušně. Tatum se představí jako sympaťák, o jehož postavu byste mohli mít během sledování snímku snad i trochu zájem. První bitva je natočená skutečně dynamicky a poutavě, ale člověk už tak nějak tuší chvíli, kdy se tahle eye-candy podíváná zvrhne v nudnou běhací road-movie po severu Británie. A tak se i samozřejmě stane, navíc ještě skrze dokonale naplněné klišé vztahu otroka s jeho pánem. Ano, i klišé se dá podat kulervoucím způsobem, jak je toho u spousty snímků zvykem; tady se ale nic takového nekoná. Slušný rozjezd, atraktivní prostředí římské expanze, zbytek vata. Kvalitní řemeslo, které neurazí ani nenadchne, čekal jsem větší zábavu. ()

kubas369

Přijemné překvapení, lepší bratr Centuriona jen by to chtělo víc krve. Po hudební stránce pro mě naprosto dokonalý film. No jo no já mám pro tyhle "historický" kousky prostě slabost a s tím asi už nic nenadělám. ()

Daxus

O tomhle filmu jsem před shlédnutím nic neslyšel. Není divu, není o čem mluvit. Slabé, velmi slabé. Od začátku do konce nepravděpodobné až běda, scénárista si s oříškem, kterak se dostat a přežít na totálně nepřátelském území nevěděl rady a hlavně nelámal hlavu a tak je celý film jen průměrně natočená předvídatelná slepenina s absurdním a směšným koncem. Čest mu nezachrání ani pár solidně natočených bitek. 25% za hřbitov padlých římanů. ()

Oxymoron5

Další film z mnoha o ztracené Deváté... No co si myslet? Děj je přímočarý a bez nějakého většího nápadu. Scenérie a hudba jsou dostačující. A na závěr nesmí chybět boj hrstky statečných proti přesile. Verdikt: Vcelku pěkný film na jedno zhléhnutí, který neurazí....až teda opět na tragický český překlad. To se to nemohlo jmenovat normálně jenom Orel?? ()

Solverino

Tak to se mi opravdu líbilo! Film by akutně potřeboval více peněz a trochu doladit, ale i tak super! Ve filmu nejsou žádné zamilované scény a žádná láská - což považuju za naprosto super - žádné vysloveně hluché místo! Hlavní hrdina Tatum je sice trochu prkenej, ale to až tak nevadí (u vojáka se neočekává baletní krok teplouše). Moc se mi líbili reálie i vkusné efekty (Hadránův val apod.). Taktéž vkusně krvavé a drsné. Vysoce hodnotím a očekávám více takových filmů. Super! ()

intro

Celkem příjemná podívaná, která určitě nikoho nezklame. Má sice pár slabších míst, ale pěkných 70% si film určitě zaslouží. Já The Eagle doporučuji. ()

otilrak

Channning Tatum vyrůstá ve skvělého herce a Jamie Bell taktéž překvapil. Film se mi hodně líbil. Pět hvězdiček za zaujetí při sledování. Ale nejen za to, děj parádní. Vůbec jsem na začátku nečekal takový vývoj událostí. ()

DJ Kritik

Dobre pozerateľné, i keď ničím výnimočné dielo. Film sa veľmi podobá filmu Centurion, ale tu, je dej sústredený skutočne len na hlavnú postavu a preto celý film stojí a padá práve na Channingovi. Niečo tomu chýba, niečo čo dokáže skutočne strhnúť. Vtiahnutie do deja: **** Akcia: ** Historičnosť: *** Dramatičnosť: * ()

driftm

I když jsem tento film nechtěl moc vidět,tak jsem si nakonec řekl,že se překonám a kouknu na něj a velice mě překvapil a proč????Protože akční historickej film,který vás chtěl poslat hned do bitvy,ale neposlal nechal vás čekat až nakonec,opravdu povedený!4* ()

tartan

Legenda o zmiznutí IX. légie Hispana v Piktskej divočine okolo roku 117 n.l. je zrejme natoľko atraktívna, že sme sa v krátkom čase dočkali hneď dvoch jej filmových spracovaní. Orol pritom na prvý pohľad vyzerá ako priame pokračovanie Centuriona, ide však o dva úplne samostatné filmy, pričom ten prvý vychádza z rovnomennej literárnej predlohy anglickej spisovateľky Rosemary Sutcliffovej z roku 1954. Zatiaľčo však v Centurionovi sledujeme, ako Rimania prišli o svojho Orla (posvätný znak a symbol každej légie, stratiť ho bolo najväčšou hanbou), v jeho nedobrovoľnom pokračovaní sa spolu so synom veliteľa 1. kohorty zmienenej légie (a teda nie jej veliteľom, ako si tu viacerí v komentároch pletú) vydávame po jej stopách na sever, za Hadriánov val, na nebezpečnú cestu za obnovením rodinného mena a osobnej cti. Samozrejme, nemožno oba filmy neporovnávať, ale nemyslím si, že by rozdiel v ich výslednej kvalite bol nejako výrazný. Pri oboch sa jedná o nižšierozpočtové historicko-dobrodružné filmy európskej proveniencie, v ktorých kamera zaberá skôr šírku krásnej krajiny ako početné komparzy účinkujúcich. Pritom práve tá kamera je oveľa lepšia v Orlovi ako v Centurionovi. Scenáristicky a z hľadiska dejovej logiky tiež vyznieva lepšie Orol, herecky je to zhruba vyrovnané, výprava je ľahko zameniteľná a veľkej akcie je poskromne v jednom aj druhom - o (zväčša) brutálnu akciu však našťastie núdza ani v jednom z nich nie je :-). Na Orlovi mi však vadil trochu nepresvedčivý záver (niežeby to v Centurionovi bolo oveľa lepšie), oba filmy sú však veľmi príjemným a navýsosť dobrodružným výletom na okraj vtedy známeho sveta v prvej polovici 2.stor. n.l. Viac takých... ;-) Ešte malá historická poznámka. Deviata légia podľa všetkých indícií nebola určite celá zničená/zmiznutá na severe Británie, ale až o niečo neskôr na Východe, v bojoch s Partmi , alebo počas protirímskeho povstania Bar Kochbu v Judei. ()

blacktomas

Římani byli prostě pohani jako sviň. Modla v podobě orla je pro ně důležitější než celá legie v počtu 5000 ks. Inu "nas mnogo" platilo i v starověkém světě. A symbol je prostě symbol, přes to vlak nejede. No a nějaký Marcus Aquila (Aquila jako Aquila a ne aquila jako aquila) se rozhodne tuto zlatou orlici, ztracenou před dvaceti lety přivést nazpět a vrátit tak své rodině čest, neboť světe div se, právě jeho otec velel oné deváté legii, která onu orlici ztratila a po níž se slehla zem. To je ve zkratce pointa tohoto snímku, který nás zavádí na sever Británie až za val císaře Hadriána. Barbarství a hloupost je ukázána z obou stran. Technická stránka je standardní, minimum digitálních efektů považuji za plus. Souboje jsou decentní, jedna useklá hlava, noha a to ještě zpovzdálí, to je naopak mínus. Filmu se dá leccos vytknout. Spousta scén je diskutabilních, ale to už jaksi nemá cenu komentovat. Snad jen maraton tuleního národa, který opravdu předčil vše. Přes všechny nedostatky film nepostrádá atmosféru a dá se na něj s chutí dívat a to je hlavní. ()

Zam

Mám rád tenhle typ filmů. Začátek se slušně rozjel a čekal jsem víc. Bohužel film potom sklouzává k průměru. Kdo má ale rád Řím, Devátou a krajinu za Hadriánovým valem, tak 4*. ()

PetrC.

Stejně jako o rok starší Centurion představuje i Orel Deváté legie příjemný standard. Čang Čchienovské téma filmu z prostředí římské Britannie v bojovém pojetí se dobře sledovalo, navíc k tomu hrála i zajímavá hudba. Dokonce ani Channing Tatum mi nelezl na nervy. 60 % ()

Nessos

Vynikající. Čekal jsem všelico, ale to, co jsem dostal, se dá jen těžky popsat. Mám rád filmy z období římského impéria, bohužel, kvalitních kousků je pramálo. A The Eagle k nim patří. Aby taky ne, když má všechno, co divák potřebuje. Na historické drama přijatelnou stopáž, kvalitní herecké výkony (Jamie je dobrej pozn. autora), dobré tempo, příběh, překvapivé rozuzlení. Takové filmy si nechám líbit. ()

petrik11 odpad!

Tak toto bol vrchol nevkusu. Režisér si mohol čosi o rímskej ríši aj naštudovať lebo takto by Rimania prepadli pri prvej bitke a svet by Rimanovani nezaznamenal. Nemám rád americké filmy, ktoré sa točia okolo antického Ríma. Rím je epocha európskej histórie na ktorú majú byť Európania právom hrdí, ale táto americká "sračka" bola tažkým výsmechom. ()

Peter-1307

Rozbeh celkom slušný, čoskoro len voľný dojazd. Len tak tak, že nadobudnutá rýchlosť zo začiatku stačila na nejaký pohyb, aby film došiel do cieľa. Tento snímok je len prachobyčajná, hranicu podpriemernosti ohrozujúca blockbusterovka . ()

xxlch

Ejhle římská legie- v poslední době je to další výprava za Hadriánův val a myslím že velice úspěšně.Rozhodně úspěšnější nez Centurion.Jedna z možných verzí o tom,jak že to bylo když zmizela tzv.Devátá legie ()

thornhill

Trochu slabšie ako Centurion,ktorý sa nebral až tak vážne ale je to celkom pohodová jednohubka . Scenár priemer ale Macdonald je slušný remeselník. ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku