Vraždy v Yorkshiru: 1983

(TV film)
  • Velká Británie Red Riding: In the Year of Our Lord 1983 (více)
všechny plakáty

Vlk v rouše beránčím má pořád ostré zuby... Píše se rok 1983 a v západním Yorkshiru se ztratilo další dítě, jedno z mnohých za posledních čtrnáct let. Do případu je tak trochu proti své vůli zatažen nepříliš úspěšný právník John Piggott, který ve své snaze domoci se spravedlnosti naráží na neprostupnou hradbu mlčení, strachu a překážek ze strany místní zkorumpované policie. Zdá se však, že alespoň v jednom z detektivů se pohnulo svědomí... Snímek Vraždy v Yorkshiru: 1983 představuje třetí, závěrečnou část volné trilogie, kterou pro britský Channel 4 natočila produkční společnost Revolution Films. Trojice kriminálních thrillerů vznikla podle románů Davida Peace, adaptovaných renomovaným scenáristou Tonym Grisonim (Strach a hnus v Las Vegas, Krajina přílivu, Město a město). Filmy i knihy se ve svých fiktivních příbězích nechaly inspirovat atmosférou, doprovázející skutečný případ zpackaného vyšetřování zločinů sériového vraha Petera Sutcliffa, který v Západním Yorkshiru řádil na přelomu 70. a 80. let minulého století. (Česká televize)

007.

V závěrečném díle jsem se úplně ztrácel. Možná proto, že to v televizi dávali jednou za týden, nevím. 30% Viz komentář "rikitiki" ()

Adiemus

Jednoznačně nejlepší díl z trilogie za plný počet. Pravda, díky policejním metodám, které jsem ani napotřetí nedokázala skousnout (kde se to v těch distinguovaných Britech bere?) si Červenou Karkulku opakovaně nepustím. ()

Jablek

Završení vynikající trilogie, která vás svým drsným a realistickým pojetím nemůže nechat chladnými. I přesto, že každý díl točil jiný režisér a střídali se hlavní "hrdinové", drží si série vysokou kvalitu a typickou drásavou atmosféru od začátku do konce. Yorkshire není pěkné místo k životu a Red Riding vás o tom dozajista přesvědčí.. ()

flu

Celá televizní trilogie je udělaná hodně slušně, nicméně literární předloze (tetralogii) od Davida Peace se, zejména co se atmosféry a drobnokresby postav týče, nemůže rovnat. Film je solidní kriminálka, kniha je skrznaskrz prohnilý severoanglický noir, ze kterého vám skutečně nebude dobře na duši. ()

Ernie_13

Velmi vazna a perfektne zvladnuta trilogia "Red Riding" nam v prvej casti "1974" nacrtne o co pojde, zoznami nas s postavami a prostredim a vo svojej vlastnej atmosfere dojde k ukonceniu plnemu otazok. Druha cast "1980" iba ziska este viac na kvalite zobrazenia pribehu, prhlbi dejovu liniu a famozny koniec zanechava opat dalsie otazniky. V zaverecnej casti trilogie "1983" dojde postupne k prepojeniu a vysvetleniu predchadzajucich udalosti a rezisersky ide o najlepsiu cast zo vsetkych. Red Riding sa na nic nehra. Je drsny a nekompromisny ako vtedajsia realita. Rozhodol som sa hodnotit RR ako celok a bez zavahania mozem dat plny pocet 100%! ()

ostravak30

Třetí film je z celé trilogie asi nejlepší. Pravda ale je, že pokud filmy neshlédnete v krátké době za sebou, snadno se ztratíte v jednotlivých událostech a především pak jménech a letopočtech. Příběh je totiž tentokrát vyprávěn hned v několika rovinách a časových úsecích. Policie si stále mohla dělat v dané části země co chtěla a je zajímavé, že po tak dlouhou dobu. Policie tu funguje jako mafie a policisté jsou až příliš vražední a otevření. Skoro zůstává otázkou, jak je možné, že to ponechali jak místní, tak další kolem bez povšimnutí vyšších orgánů. V jednom policistovi se hnulo svědomí a tak přeci jen dojde k vyřešení. Film je temný, napínavý a vše směřuje k velkolepému závěru. Bohužel celou trilogií se nese občasná nuda a nezáživnost a dost velká přehnanost. Vyslýchat s násilím je něco, co se dělo svého času při výsleších i ve Francii. Ale tady je to dovedeno do extrému a nevěřím, že by si nikdo nepostěžoval, že by si nikdo nevšiml. Zvláštní je, každá část byla režírovaná jiným režisérem. ()

kolodej1

trilogie se sestupnou tendencí. I tento díl, stejně jako druhý, není vlastně o vyšetřování, vše se dozvídáme z ůtržků a náznaků, některé postavy se objevují a zase mizí, aniž by bylo vysvětleno, kde se vzaly, řada motivů zůstala nedořečena. Celé je to takové nahodilé, je vidět zjevná snaha to natočit jinak, jakoby umělecky, což někdy vyznívá spíš směšně. Závěr se mi nelíbil vůbec, kromě toho odporoval logice. Také dlouholeté spolčení policajtů ( na severu si děláme, co chceme ) je hodně přitažené za vlasy a jistě by se nic takového ani vzdáleně nemohlo v Angli dít, tohle byl spíše výplod velké fantazie. Kladem celé trilogie je kvalitní hudba, kterou by ovšem chtělo podpořit i stejně kvalitním obsahem, což se dařilo stále méně a méně ()

PTuranyi

Záverečný diel výbornej thrillerovej trilógie prináša rozuzlenie, ale ani teraz to nebude príjemné. Produkcia naďalej udržuje tiesnivú atmosféru a vyždíma z emócií čo sa dá. Herci sú opäť výborní a v perfektnom súlade s atmosférou stvárňujú temné zlo Yorkshiru. ()

Shaman::..

Škoda trochu zmatečnosti a nesourodosti s předchozími díly. I tak se však jedná o velmi dobrou trilogii, trochu svým "feelingem" připomínající skandinávské Millenium. ()

D||X

Skvělé, ponuré, temné... Všechny záhady vysvětleny. Dokonalé zakončení trilogie. 4* (Jsem obrovsky překvapený, že tahle trilogie je tak málo známá) ()

jizvoun

Uzavření depresivní trilogie tentokrát z pohledu jednoho zkorumpovaného policisty, ve kterém se probudilo svědomí. Žádná dramatická změna se zde nekoná, příběh stejně jako počasí je stále depresivní, poldové zkorumpovaný, až se tomu nechce věřit. Nicméně kromě hrdiny v podání policisty se do hlavní role cpe i postava právníka ve ztvárnění obtloustlého Marka Addyho. Skládačka se začíná dokončovat a závěr trilogie už jenom potvrzuje moje tušení, kdo za vraždami po celou dobu stojí. ()

Epics

Severoanglicka estrada plna korupce a nasili konci a s ni i cela Red Riding trilogie. Velmi koukatelny zaverecny dil trochu ubral na hudebnich orgiich a zejmena vyraznosti hlavniho hrdiny, coz vsak plne koresponduje s jeho roli v cele hostorii yorkshirskeho korupcniho cirkusu. Z sedive atmosfery tretiho dilu vsak vyrazne vycnivaji dalsi herci, zejmena Daniel Mays v roli odsouzeneho Mishkina a BJ alias Robert Sheehan. Vyborne zakonceni velmi povedene temne trilogie a jen vic takovychto televiznich pocinu, ktere jsou dukazem, ze filmova kvalita neni primo umerna rozpoctu, poctu hvezd a mohutnosti propagace! ()

radek.896

Sice je to trilogie, ale já vidět jen tento třetí díl. Začátek se mi vůbec nelíbil a dost mě nudil, proto srážím o * dolů. V oblasti Yorkshiru panovala velmi ponurá nálada. Vyšetřující policisté se chovali jako hyeny. Při výsleších v cele ale i přímo ve výslechové místnosti jsem si myslel, že to ani jeden z těch 2 neudělali. Potom, jak se oběsil podezřelý už bylo jasné, že za vraždami dívek vězí někdo jiný. Obtloustlý právník si šel tvrdě za pravdou a dařilo se mu zastrašit jednoho z policistů. Předchozí 2 díly vidět nemusím, protože mi je jasné, že budou jen o tvrdých výsleších a všichni kriminalisté se budou chovat hrubě, až v třetím dílu se jeden vzpamatuje a zafunguje u něj jeho svědomí... ()

bilder

S hodnocením jsem počkala na třetí díl. Když hodnotím jako celek, je to skoro dokonalé. Fakt je, že církev ani policie si nové fandy asi nezíská, ale to je život. Pěkně drsný život. ()