Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

Historik

Jako takřka pravidelný divák jsem vždycky rád, když si svůj nedělní televizní večer příjemně užiju. Jako třeba tentokrát. 70% ()

Sandiego

Rozhodně nadprůměrný televizní film s trefně napsanými postavami, které uvěřitelně zalidňují typickou vesnici, která se stává Epsteinovou doménou. To je klad snímku, stejně jako animace, které však mnohdy působí samoúčelně, stejně jako retrospektivy a jen rozdrobují příběh do zajímavých scén, které však dohromady nevytvářejí uspokojivý celek na nějž je neuměle navroubováno pochybné poselství. Nepříjemnější part dle mého sehrála chameleonka Doležalová a i Bareš nechal Trojana trochu ve stínu. ()

Pierre

To je zajímavý, jak vy tady všichni víte, na co kdo má, a na co ne. Když jsem na začátku viděl pokusy Duhlavy a Bareše o zahrání opilosti, trochu jsem se zděsil. A nažloutlá televizní kamera mi naznačovala, že uvidím už podruhé za sebou tento týden civilní film s Ivanem Trojanem, u kterého si především všimnu, co všechno se od té doby změnilo. Příběh o návratu herce Týla do jeho rodné vesnice a  podceňované zesměšňované oplácané holce Daně postupně začne ale celkem solidně plynout a nabídne určitě víc než jen mladého tehdy vycházejícího  Kluse hrajícího jinde než v pohádce. Také zasazení do specifického omezeného vesnického prostředí se ukázalo jako dobrý tah. Některé scény se mi překvapivě i dost líbily. Jsem rád, že nejsem jediný komu Šejdrem připomnělo i filmy Bohdana Slámy. Jen tady se režisér (nebo scénárista Epstein?) uchýlil nejen k občasnému přehrávanému figurkaření jako ze strany Bareše (který má ale  i momenty, kdy je dost přesný), ale i  násilnému zakomponování animovaných vsuvek, flashbacků a komentáře vypraveče, což podle mě k tomuto ryze obyčejnému lidskému příběhu v levnějším zpracování  moc nesedlo, ale jinak se mi to docela líbilo. ()

blackrain

Ivan Trojan nezklamal. Potěšila mě přítomnost Miroslavy Pleštilové. Mohla by se na obrazovce objevovat mnohem častěji. Nepatří totiž k těm příliš okoukaným tvářím, takže působí osvěžujícím dojmem. Postava Jaromíra Dulavy mě docela štvala. V příběhu je plno typických vesnických figurek. Věřím, že v těch filmových se ty skutečné určitě našly.. ()

topi

Televizní film podle scénaře Marka Epsteina vypráví o herci, který se vrací po více než dvaceti letech podívat do vesnice, ze které kdysi utekl do Prahy. Staré rány zůstaly nezaceleny a místní burani ho v lásce nemají a nemůžou mu odpustit, že dokázal něco více než oni. Moc dobrá je hudba Michala Němce, která mě občas připomínala seskupení Clarinet Factory. ()

Skip

Dalo se u toho celkem v pohodě pobavit, ale takových typů lidí už ve filmech bylo habaděj, takže nic nového pod sluncem. ()

kinderman

To chrapounství české vesnice se vším popíjením, buranským chvástáním a zjevnou zakomplexovaností je v tomto epsteinovsko- tycovském filmu podáno mimořádně věrohodně. ()

rakovnik

Tento televizní film je komediální opravdu jen lehce, protože náznaky vtipu a humoru přehlušují konflikty, které vzešly ze starých křivd a na které na vesnici nikdo nezapomněl. Myslím si, že kdyby scénář neměl až tak dramatický náboj, mohl tento film být vtipným pohledem na radosti i strasti dnešního venkova. Mnohé dialogy byly velmi lehké (především mezi teenagery), ale celkové vyznění filmu bylo poněkud rozpačité. ()

pakobylka

Ta naše povaha česká ... Nejenom májka, MY si občas stojíme tak trochu "šejdrem", jenomže si to nechceme přiznat - a tudíž nejsme ochotni nést jakoukoli míru viny. Ani čas na našich postojích většinou nic podstatného nezmění - přitom oběť, kterou se nám kdysi zachtělo uštvat a uklovat, nám tehdy chtěla utrpěná příkoří jen oplatit, nic víc ... Hořký i úsměvný příběh o nelehkém návratu, který se stal vítězstvím i prohrou. Příběh s dobrým scénářem a režií, která velice věrohodně vykreslila prostředí i charaktery jednotlivých postav. Ivan Trojan byl skvělý jako vždycky - a vlastně jsem nenašla nikoho, kdo by ve své roli nebyl přesvědčivý. ()

Šimpy

Když ty český filmy nejsou poslední dobou nic moc, tenhle měl aspoň nápad, byť závěr bych vymyslel jinak. a jedna hvězdička je za Tomáše Kluse bez trička ;-). ()

MJMilan

Obyčejný film z obyčejného českého prostředí s celkem obyčejnou zápletkou, která neurazí ani nenadchne, ale možná někoho potěší na duši. Solidní béčko. ()

Mylouch

Náš "Pražák" a naši furianti na prahu máje. Celebritní návštěvník katalyzátorem dění ve vísce svého mládí, s kterou ho minulost pojí víc, než si přiznával. Slušné režijní zvládnutí málo vídaných a velmi vyrovnaných hereckých výkonů plejády především seriálových herců ("Tady nejsi na divadle, žádný teploušský markýrování"), občas otravné jízdy kamery, nápadité stylotvorné vložky homevidea a kreslených animací, náladové černobílé retro-scény a příhodná většina ♫ kytarové části hudby. Tradice, láska a demence. 3-4* ()

dr.fish

Návraty nejsou jenom šťastné, ale i takové, které jsou plné očekávání, napětí, vzpomínek.Návrat Týna po pětadvaceti letech do vsi, z níž musel utéct, vlastně byl i vyhnán, není ničím jednoduchým. Přesto to musí podstoupit, aby mohl tu kapitolu uzavřít a srovnat se sám se sebou. Nachází všechno jinak, v obci už se jinak žije, ale chlapi jsou nakonec pořád stejní pitomci a i Týno v sobě objevuje věci, které považoval za dávno zapomenuté. A tak se nedozvídáme nic nového- stará příkoří v lidech zůstávají, závist světem vládne, staré lásky nerezaví a jablka nepadají daleko od stromů. I tak je to ale film zajímavý, neklidný a dobrý. Ivan Trojan ho sice táhne, ale zdaleka ne sám, ansámbl našich dnes již předních hvězd se také činí. Tyc prostě umí. 80% ()

touchmud

Po dlouhé době nový televizní film, z jehož sledování mi nebylo trapno. Standardně dobrý Ivan Trojan a v poslední době málo vídaná Miroslava Pleštilová taky potěšila. Scénář Marka Epsteina nezklamal. Ještě bych vzpomenul pěknou kameru a hudbu. ()

Master19

Díky -nejen- tomu filtru jsem při vší snaze nedokázal odhadnout, ze kterého roku tato pohodová komedie (?) je... Nehledě na dokonale vykreslenou vesnickou atmošku je nutno vypíchnout herecké obsazení. Trojanové samozřejmě tvrdí muziku, ale Klus, Dulava, Příkazký, Bareš i Olda Vlach mají co hrát. Marie "Saša" Doležalová vypadá skoro stejně jako v Comebacku, ale stejně bych jí téměř nepoznal a Mirka Pleštilová, inu tu vidím rád kdykoliv. Zápletka by vydala na jednu slabou anekdotu, ale film přesto nenudí a zejména ti, co odešli z vesnic do města, si rozhodně najdou svoje. ()

skinny

To jsem opravdu jediná, komu ten film připadal otřesný a naprosto o ničem? Dvě hvězdičky za polonahýho Tomáše Kluse a pár vtipných gagů, ale opravdu jen pár, jinak to byla aboslutní....víte co.... ()

insurgentes

Skvělá atmosféra, skvělý Trojan, všechno funguje jak má, akorát mě trochu zklamal závěr, jelikož se ukázalo, že zápletka byla kapánek banální. Takže film, na který jsem koukal u vytržení, i když z něj ve mně nakonec nic nezůstalo... ()