Zakázaná planeta

• USA Forbidden Planet (více)

V roce 2200 přistávají astronauti ve vzdáleném planetárním sytému, kde mají pátrat po přeživších z předchozí kosmické expedice. Setkají se zde s vědcem ze Země (Walter Pidgeon), který se vyzbrojil poznatky již zaniklé civilizace. Žije tu se svojí krásnou dcerou (Anne Francis) a fenomenálním robotem. Planeta však skrývá i jedno strašné tajemství... (Pohrobek)

fefee

V celku podarené Sci-Fi s klasickými "paprndeklovými" efektami tej doby s celkom dobrým príbehom. Podzemné šachty a elektronické priestory boli vizuálne dokonalé a ešte aj dnes na mňa zanechali veľký dojem, no už menej ten herecký. ()

pursulus odpad!

Pitomost, klasika, poselství a forma.¬         Jestliže zavrhneme formu a ponecháme pouze myšlenkový odkaz díla, má "Zakázaná planeta" nezanedbatelnou hodnotu, srovnatelnou s hodnotou kreseb našich dítek, na nichž se maminka s tatínkem drží za ruce a nad nimi svítí sluníčko, vedle pak domeček se zahrádkou (standardně oplotovanou). Zavrhneme-li však formu v umění, zavrhli jsme umění samo stejně, jako zavrhneme-li poselství aktu na úkor formy. Zatímco však forma bez poselství může býti uměním, poselství bez patřičné formy nikoli — je pak pouhým manifestem, výrokem. Takovým manifestem je i snímek "Zakázaná planeta". Takové počiny, počiny špatně oděné ovšem škodí i jejich poselství, neboť forma pomáhá zesíliti účinek pocitový nezanedbatelně.¬                 Tento snímek svým chatrně šitým hávem inklinuje k pitomosti a tento fakt nezachraňuje ani to, že byl snad ve své době klasikou genru vědecké fantastiky. ()

Spock

Pro mě jedno z průlomových sci-fi. Zdařilý děj, kterému nechybí nadhled a trocha toho humoru, opatřit si alkohol na druhém konci galaxie zase není tak těžké. :-) Zároveň oceňuji velmi dobré triky. ()

Ichabod

O deset let starší a přitom mnohem koukatelnější a jakoby uvěřitelnější než například Star Trek seriál. Nejen díky přítomnému humoru je Forbidden planet poměrně zábavný film, člověk nemá pocit, že si tvůrci na něco hrají a přitom efekty na svojí dobu jsou výtečné. Mimochodem první film co jsem viděl, kde Leslie Nielsen nemá ještě bílé vlasy :-) ()

MI-380

Pro celoživotního sci-fi fana další příjemná položka do sbírky. A to se všemi nelogičnostmi, zastaralými triky a naivnostmi doby. Překvapující je pohled na tehdy už rázného a suverénního, ale velmi mladého Leslie Nielsena, příjemný je pohled na roztomilou, líbání se učící spoře oblečenou Anne Francis. A nesmí chybět záhadný a charismatický šílený vědec (přesně do role padnoucí Walter Pidgeon). 60%. ()

Dreadd

V poslední dekádě 21. století se lidstvu podařilo přistát na Měsíci. Tak začíná příběh natočený 13 let před skutečným přistáním na Měsíci. Už jen tahle představa byla pro tehdejší lidstvo naprosto neuvěřitelná, ale tvůrci šli ještě mnohem dál. Nečekaně až tak daleko, že příběh získal filosofický rozměr. Největší civilizace, jakou kdy vesmír poznal, se nakonec sama zničí, protože navenek civilizované osoby jsou ve svém podvědomí stále primitivní bestie. Triky jsou provedené skvěle, občas se sice objeví nějaká technická nebo střihová nedokonalost, ale poctivá práce trikařů je znát. Rovněž studiové kulisy jsou perfektní, především pozůstatky civilizace Krell jsou úchvatné. Jednu z hlavních rolí obsadil Leslie Nielsen, který svou kariéru začínal překvapivě vážně. A nebyla by to dokonalá 50. léta bez krásky v nesnázích. ()

Braddy

Klasický sci-fi snímek, který ač z roku ´56 je stále koukatelný. Efekty na svoji dobu výborné, herecké výkony nejsou špalkovité jak to u sci-fi z oné doby bývá, navíc je film podbarven zajímavou elektronickou hudbou. Je to mimochodem první film, ve kterém byla použita výhradně elektronická hudba. A co se týká námětu, tak pokud znáte Shakespearovu "Bouři", tak si všimněte jistých podobností (otec s dcerou na osamělé planetě, ovládá "nadpřirozené" schopnosti, nevítaní návštěvníci..). Každopádně si film nenechte ujít! ()

tempus

Mé vědomí poznalo hned u prvních titulků, že odtud je inspirační základ Star treku. V průběhu začátku mi oponoval zajímavými podrobnostmi jako označení vojenských hodností nebo nádoba na pití (baňka s ouškem), kterou někdo jistě přinesl z předchozíí výpravy. Robot (jeh zjev) mi napověděl, že Ikarie XB tu měla také svoji malou kulisovou inspiraci. Když se dostanou pod povrch, do štol, tak se svojí velkolepostí relativně vyrovná klidně i s Interstellarem. Na příběhu si cením jeho syrovosti, která by se dala přenést velmi snadno do současnosti. Pokud bych mohl s obsahem něco dělat, tak by se s rozklíčování záhady začalo dříve, aby to nevypadalo malinko, že si pointu vycucaly z prstu (to ale skoro přehlédnete, protože to co se děje potom je hodně napínavé). Na to myslelo moje vědomí. Moje podvědomí si Zakázanou planetu užívalo jako sci-fi-přepsání Zániku domu Usherů (jako taková se mi líbila, ale Poe dokáže být i lepší) a pustilo myšlenku až druhý den do svěžího vědomí. ()

Han22

Kdybych si z padesátých let měl vybrat jediné sci-fi, tak šáhnu po Zakázané planetě. Je to film, který jsem kdysi dávno viděl a zanechal na mě nesmazatelný dojem a i po těch stovkách nakoukaných filmů je stále působivý. Gene Rodenberry se musel zcela jasně isnpirovat tímhle, když tvořil klasický Star Trek, protože tohle je přesně jako nejlepší díly TOSky. Vesmírná loď něčeho jako Federace přilétá na planetu, nachází stárnoucího vědce, jeho mladou dceru, ale také neznámé a prakticky nezničitelné monstrum a odhalují historii planety. Příběh nikam nespěchá, nechá divká popást se na skvělých efektech, pobavit se vtipnými scénami (alkohol, líbání) a až v průběhu rozjede příběh, nabídne solidní akci a téměř filozofické finále. Leslie Nielsen je zde mladý, vážný a v podstatě jasný předobraz pro kapitána Kirka a všechny ty efekty paprskometů, vesmírných lodí nebo interiéru planety jsou výborné a možná by si toho Oskara zasloužily více než Desatero přikázání - nevím, neviděl jsem, nemůžu srovnávat. A ta skvělá psycho hudba. Sci-fi roku 1956. ()

Zagros

Po Invazi lupičů těl jsem se mrkl i na další starší sci-fi kousek z roku 1956 - Zakázanou planetu. Zatímco Invaze lupičů těl stavěla na hutné atmosféře a hereckých výkonech, Zakázaná planeta se vyžívala spíše v efektech a efektní výpravě, která ve své době mohla ohromit a dnes už spíše lehce zastarala. Také herecké výkony mi připadají o level níže, jsou podivně toporné a možná lehce přehrávané. Nicméně díky zajímavé pointě samotného příběhu si Zakázaná planeta nakonec vysloužila tři hvězdy. ()

DocBrown

Rozhodne zadne becko, jak by se z plakatu mohlo zdat. Na svou dobu skvele efekty a treba pruchod obrim strojem ohromi i dnes. Nejsilnejsi stranou je ale pribeh a vygradovani napeti, ktere dela z mnoha dnesnich "sci-fi" bezduche pocitacove obrazky. Leslie (na jehoz pocest jsem si to sehnal) sice ponekud zklamal, vsechny prehrava Walter Pidgeon jako Morbius. ()

Paity

Jde o neuvěřitelně starou klasiku s Leslie Nielsenem v hlavní roli. Ano, je to vše často šíleně primitivní, pokud jde o triky, ale na těch to celé naštěstí nestojí... ()

Milan25

Na tehdejší dobu velice zdařilé sci-fi, kde je sci-fi atmosféra dotvářena blikáním, svištěním a bzučením. V dnešní době to vypadá všechno velice úsměvně, ale před téměř 60 lety to mohl byt docela vizuální nářez :-) ()

Matematicka

Ještě donedávna jsem se žánru sci-fi ve filmu i v literatuře spíše vyhýbala. Několik kvalitních knih a tento film mě však přesvědčily o tom, že může jít i o velmi inteligentní podívanou se silnou myšlenkou. Částečně komediální ladění ji vhodně doplňuje. S odstupem času možná působí mírně komicky i něco, co tak původně zamýšleno nebylo, ale film neztratil nic ze své aktuálnosti i určité hloubky ani po tak dlouhé době. Klobouk dolů! Zajímavé komentáře: Djkoma, Pohrobek, Lima, Galadriel. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "In the final decade of the 21st century, men and women in rocket ships landed on the moon."     Prvý sci-fi film s veľkým rozpočtom, čím sa žáner v podstate po prvý raz dostal do serióznych, áčkových vôd. Téma je žánrová klasika - objavovanie obývateľných planét v iných solárnych systémoch, strety s vyspelými mimozemskými civilizáciami - to je presne to vzrušujúce vesmírne dobrodružstvo, čo ma na žánri sci-fi tak priťahuje. Dielo je to filozoficky hlboké, nápadité, plné fantázie a pomerne inteligentné aj čo sa týka vedecko-technických záležitostí. Škoda len viacerých hlúpostí (akýchsi béčkových reliktov), ako sú vyslovene debilný útok na monštrum (so zbytočnými obeťami), prihlúpla romanca (Anne Francis tu je určite mimoriadne pôvabná, ale jej rola je tak trošku trápna), kapitán "bez mozgu" behom okamihu odhalí tajomstvo, na ktoré profesor s enormnou inteligenciou neprišiel ani za 20 rokov (ale istý psychologický zmysel to má, zrejme ide o potláčanie podvedomia). Trochu to kazí aj ten typický, ideologicky pokrútený americký pohľad na svet ("The lord sure makes some beautiful worlds."), ktorý je v takomto sci-fi dosť rušivý. Technickú stránku filmu nemá význam príliš rozoberať, zodpovedá dobe vzniku, ale pre mňa tie kulisy a aj animované efekty majú svoj pôvab a rozhodne žiaden úsmev u mňa nevyvolávajú. Trochu horšie je to s návrhom toho robota, ktorý je veľmi čudný (zrejme mal byť akousi komickou postavičkou, ako C-3PO v Hviezdnych vojnách). Prekvapilo ma, ako veľmi mi to pripomína Star Trek a nemohol som si nevšimnúť aj istú podobnosť s filmom Solaris (1972) (žeby nepriznaná inšpirácia autora predlohy?). Inak, ten mladý Leslie Nielsen je tu na nepoznanie. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "We're all part monsters in our subconscious! So we have laws and religion." ()

joker2

Naprostý skvost a klasika. Hned vedle Ikarie XB1 (a dalších kultovek). Leslie Nielsen v jediné "vážné" roli, v jaké jsem ho kdy viděl. Právem kultovní film. Předchůdce a možná i předloha kapitána Kirka z hvězdné lodi Entreprise. Robot Robbie je praotcem všech filmových robotů a v mnohém je překonává: umí reprodukovat whiskey a je naprosto poslušný (jinak většinou filmoví roboti, aby byli zajímaví, moc Asimovovy zákony robotiky neuznávají: jsou zjevně nepřátelští k lidem a navíc ještě mají vlastní inteligenci). Příběh je zajímavý a triky z vnitřku planety dechberoucí. Když se fázery rozbíjejí o neviditelné zvíře, nemohl jsem si nevzpomenout na film Poslední jednorožec a tam přítomného ohnivého býka. Jak se ale obluda zjevuje postupně (např. sádrovým odlitkem nohy) je úžasné pro budování napětí. Scéna s bazénkem jen směšně napodobuje klasickou scénu z českého Eroticonu, ale možná se mělo jednat o poctu tomuto zakladateli žánru erotického filmu. Oblečky hlavní sexbomby, jak správně poznamenává Nielsen, více odhalují než ukrývají. A že je se na co dívat. Čili Star Trek original series jak vyšitý. Pomsta Kahna je podle mě srovnatelná s touto klasikou, i když se tváří vážněji. Robby Robot vystupoval ještě v řadě dalších filmů, takže se stal jakousi ikonou 50. let. I když jsme už dneska zvyklí na lepší (v jakém smyslu?) triky, tak svědomitý přístup tvůrců k detailům je třeba ocenit. Takže nakonec si jen položme otázku: je mimozemská technologie nebezpečná? A jak opakují v Big Bang Theory "Yay, captian."... ()

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?