Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

LaCro1x

K filmu se hodí stejná kritika jako k samotnému Stanfordskému experimentu: postavy jsou příliš statické, předvídatelné, stejně jako děj, a vůbec se nebere v potaz individuální zodpovědnost jedince. Fanatismus Whitakerovy postavy je podle mě až přehnaný (proč se sám pasoval do role "vůdce", když všichni strážci měli rovné pozice + k tomu "posedlost" červeným světýlkem...). Ostatní stránky filmu se mi líbily, akorát závěr takový... nemastný neslaný. ()

Evziiik

Jediné, co opravdu šokuje, je fakt, že to někdo nechal dojít tak daleko. Protože to, že se lidi dokážou chovat jako hovada, už víme dávno. A ani nemusí být pod takovým tlakem. ()

Shadowrat

Průměr. I když jde o snímek na základě zajímavém experimentu a účinkuje v něm jeden z mých oblíbených herců, nemohu říci, že by ně film oslovil. Kdysi dávno jsem viděl snímek na podobné téma a zasáhl mě mnohem více. Tady jsem měl pocit až neuvěřitelně rychlého děje - všichni začnou šílet rychle, všem začne hrabat rychle a tak to také skončí... rychle. Závěrečná část filmu jako by tam vůbec nepatřila. I když se zřejmě snažila přiblížit nám pocity účastníků experimentu, tak se tak nestalo. ()

Limewithmint

Tak tohle byla docela síla. Film mě od počátku prostě chytil a nepustil, prostě jsem od toho nemohla odejít s tím, že se na to kouknu někdy jindy, ačkoli film končil v jednu a vstávám v pět :) Člověk si u toho říká, jak je možné, že se z normálních lidí po pár dnech ve vypjaté situaci stanou takové kreatury, které jsou schopné páchat taková zvěrstva na někom, kdo je člověk, navíc v tomto případě ve skutečnosti stejně svobodný člověk, jako oni sami. Herecké výkony na jedničku, hlavně F.W., který byl tak přesvědčivý, že už ho asi nikdy nechci vidět, i kdyby hrál vílu zubničku, prostě jsem z něj měla husí kůži od začátku do konce. Kdybych nevěděla, že se to zakládá na skutečné události, asi bych si řekla, že je to blbina, přitažená za vlasy, ale takhle...brrrr.... Dej člověku moc a peklem se ti odmění ()

luxus1

Německou verzi jsem neviděl ale tato lahůdka mi utekla jakoby měla jen 30minut )) Forest zase zaválel a celkový děj je svižný.// ()

Edge_666

Po shlédnutí německého originálu měním své hodnocení. Originál vypovídá více o tomto experimentu. Americká verze je jen hloupý film, který nerozebírá nijak psychiku lidí a podstatu tohoto experimentu. ()

eexDon

Für mich - 65%, - /takové jakési moc krátké, šlo to ráz naráz, celkově takové průměrné, takových filmů jsem už viděl docela dost/, + /Adrien + Forest dobří, námět/děj zajímavý/, hodnocení - zfilmovaný Stanfordský experiment v americké úpravě, docela to šlo, ale jinak takové průměrné ()

pajapeta

A já chci vědět, kdo šel sedět. Autoři experimentu, tj. vědci, kteří neposkytli ani blbej inzulín a pak tam ty chlapy nechali se umlátit, anebo bachař "já chci svý prachy za každou cenu"? A taky to morální vypořádání se sám se sebou bych chtěl vidět. Jestli je pořád přesvědčenej, že v rámci přidělené role po cestě za výdělkem postupoval správně (dle svého nejlepšího vědomí a svědomí) a třeba dva roky po experimentu dobře spí. První náraz prosluněné reality byl moc hezkej, ale co dál? Takových křivd se nám tam pospolu událo, kurňa, to je materiálu... ()

Widlicka4

Otázka je, jestli to má odkazovat k původnímu Stanfordskému experimentu, nebo být jakousi volnou interpretací experimentu ve stylu reality show. Proti SE jsou zde totiž dvě podstatné odlišnosti. Zaprvé, v původním experimentu byla skupina rozdělena na dvanáct dozorců a dvanáct vězňů, což si myslím, že v tomto případě nebylo, poměr nebyl shodný. Na wikipedii uvádějí 6 dozorců a 20 vězňů. To je ale samozřejmě poměrně dost odlišná výchozí situace, kde možnost toho, že se experiment zvrhne, je vyšší - v zásadě lze dovodit nepřímou úměru, že čím menší bude poměr dozorců vůči vězňům, tím větší napětí na ně bude doléhat a tím náchylnější budou k použití násilí. Zadruhé, v SE byli záměrně vybráni zdraví a psychicky vyrovnaní jedinci, což podle letmých profilů jednotlivých účastníků se mi úplně nezdá, že by byla pravda i v případě tohoto filmu. Spíše to tak vyvolává dojem reality show: vyberte pár podivných individuí, zavřete je do vězení, a ty potenciálně největší psychopaty vyberte za dozorce. Ostatně kdyby to byl monitorovaný vědecký experiment, asi by zasáhli v případě, když by zjistili, že jim jeden účastník zatajil svůj zdravotní stav, který se nevyvíjí dobře. Pokud si ale odmyslíme vše výše uvedené, film je poměrně dost působivý, zejména díky skvělým hereckým výkonům Foresta Whitakera, Adriena Brodyho a Cama Gigandeta. A lidskou psychiku to odkrylo docela přesně - když jsou v šestičlenné skupině dva magoři a jeden se postaví proti nim, co udělají zbylí tři? V zásadě nic, vezou se nezúčastněně na vývoji situace - a tím tedy podporují magory. Mimochodem zajímavá paralela s vlivem šedé zóny na komunistický režim... Na scénáři by se sice dala nějaká ta moucha najít, ale zas to není nic, co by šlo nějak výrazně proti logice zdravého selského rozumu. ()

simoniquita

Prva polovica filmu je dost zaujimava, cely film je dost napinavy, avsak su momenty, ktore su priam brutalne, hlavne ked doslo doslova k ponizovaniu...Mne osobne bolo pri tychto momentoch az zle... Je to zaujimavy film, no myslim ze len pre silne povahy. ()

Coumway

Uvidel som tento film a okamžite ma uchvátil bežal som za PC a dal som jednoznačne 5 hviezdičiek.Potom som si však všimol,že prvý a vlastne originálny snímok natočili Nemci a tak som ho hneď aj stiahol a čekol.A výsledok bol taký,že som upravil hodnotenie tohto filmu na 3 hviezdičky a tomu nemeckému som dal plný počet.Urobil som tak hlavne kvôli tomu,že americká verzia sa chcela až príliš podobať na tú nemeckú a nedali veciam volnejší priebeh akurat ich o niečo skrátili.Aha a ďalšia vec kvôli ktorej som hodnotenie znížil bol Brody,proste neznesiem ten jeho akože hrdinský výzor tváre. ()

jjemi

Z hodného Whitakera vyhřezl obratný, bezcitný manipulátor, opojený svou mocí. Brody přesvědčivě zahrál jediného skutečného člověka.Ostatní předvedli, jak slabší povahy vždy následují ty silnější, ale až když vidí, že mají šanci na vítězství. Ocenila jsem i nenápadného Cliftona Collinse, který už věděl, jak ve smečce bez újmy přežít. O experimentu jsem četla, ale lepší je vidět. Atraktivita filmu stojí na předloze a výkonech hlavních představitelů. ()

cartyci

Veľmi dobré herecké výkony v podaní hlavných hercov ako aj ostatných. Experiment o väzení až sa mi nechce veriť že také niečo natočili ale prečo nie?....Film ako film tento stál skutočne za pozretie. ()

Tereza11

Názorná ukázka lidské demence tento film, že při poslední větě z filmu, jestli jsme vážně na evolučním žebříčku výše než opice...nebudete dlouho otálet s odpovědí....Brody božský jako vždy...Nadprůměrné ()

JarinDL7

Velmi trapný pokus o napodobení neslavného stanfordského vězeňského experimentu. Postavy se chovají neuvěřitelně stupidně a nereálně. ()