Zakázané ovoce

• Finsko Kielletty hedelmä (více)

Pohledná Maria opouští až příliš těsnou náruč své silně věřící rodiny i komunity a vydává se do velkoměsta. O poznání bojácnější Raakel ji následuje, ovšem nikoli kvůli požitkům, ale aby svou kamarádku přivedla pokud možno neposkvrněnou zpět. Kterou z dívek velký svět semele? Anebo se ukáže, že destruktivní bylo prostředí, v němž do té doby vyrůstaly? Film využívá melodramatická schémata k žánrovému uspokojení i srozumitelné problematizaci existenciálních otázek. Základním zdrojem dramatického napětí se stává střet dvou typů výchovy, z nichž ta nábožensky motivovaná navzdory planým slovům nepřeje jakékoli formě rozletu. Snímek však neidealizuje ani svět, který západní velkoměstská mládež považuje za „normální“, a svou pozornost citlivě rozděluje mezi lákavost běžných požitků i náznaky jejich nebezpečnosti. Jasně však říká – oddávat se slastem bez zlých úmyslů neznamená hřešit. (oficiální text distributora)

runner85

Dve kamarátky s jednej hnusnej hlboko konzervatívnej ortodoxno a ešte neviem čo -/ lestadianismus / dediny. Jedna ide spoznať "hriešny" svet a druhá ju ide zachrániť ... no každá s nich sa po svojom vyrovnáva s okolitým svetom, záver smutný ()

hygienik

Filmy na tému v čo (v koho), prečo a ako intenzívne verím ma nikdy neprestanú fascinovať asi preto, že túto otázku riešim celý svoj život. Mohol by som na tomto filme hľadať chyby, ale on bol tak krásne seversky melancholický, tak dojemný a z môjho hľadiska obsahovo hlboký a úprimný, že nemám slov. Ako som už raz napísal, pre takéto filmy o zmysle života má filmový priemysel zmysel. Pár tipov na podobnú tému o hľadaní vzťahu k Bohu a svetu: 1. http://www.csfd.cz/film/246364-to-verdener/ 2. http://www.csfd.cz/film/249240-ivetka-a-hora/ ()

PP66

Sektářství versus dospívání a touha dvou kamarádek ochutnat svět. Budou mít sílu opustit tolik svazující prostředí domova? Opatrnější a na první pohled dogmatičtější Raakel tu jiskru nenechá vyhasnout. Pěkně rozkreslené vnitřní souboje hrdinek i střety s komunitou. ()

radektejkal

Od té doby, co Eva otrhala všechna jablka v rajské zahradě, už žádné zakázané ovoce není. A hříchy jsou každému odpuštěny, pokud ho netrápí pocit viny. Indoktrinace dětí je špatná věc, lepší je se občas spálit. Nejsem příznivcem "co tě nezabije, to tě posílí", ale tímhle prošel skoro každý a lecjaký šrám si z toho odnesl... I hodnotu výpovědi filmu považuji za poměrně nízkou, přestože  pointu má: Kdo se neúspěšně pokusí zbavit se otroctví, dostene se do ještě většího, stejně jako ten, kdo za ní nemá čím zaplatit, protože svoboda není nikdy zadarmo. Za druhé všchny tyto sekty mají zákaz "rytmické hudby" (jsou o tom i knihy), čímž popírají kultovní obřady našich prapředků, na které stejně nevěří. Všechno se to točí kolem záhadné věty v Pater noster: "neuveď nás do pokušení". Kdo ale uvádí do pokušení, ke komu je to modlitba? ()

Huntelaar

Kouzlo zhlédnutí uprostřed noci je vykoupeno subjektivním hodnocením nakopávající to objektivní o několik desítek procent nahoru. Porovnání s Oddělenými světy mi přijde nepřesné, jednak je toto o trochu víc romantyčka než drama, druhak je do očí bijící geografická rozdílnost tvůrců a jejich konkrétní pohled na podobnou tématiku. A ještě mě to přivádí k dalšímu srovnání, tady jsem se mnohem více sžil s postavami. ()

MartinNDL

Být či nebýt ovečka? Nejde o bůhvíjak originální příběh, dvě holky vychovávaný na pošahaný radikálně křesťanský způsob si zkusí žít chvilku moderně. Proč se na Zakázaný ovoce dívat? Jednak to téma a příběh neurazí, stopáž už vůbec ne, ale především je to dobrá šance, jak se seznámit s Domem Karukoskim, což je dosti talentovanej rejža. A když jsem u toho talentu, tak the best of movie je zcela jistě Marjut Maristo, strašně šikovná herečka. ()

Marqta

Podlě mě povedený snímek, pojednávající o střetu dvou rozdílných světů. Je pravda, že po prvních dvaceti minutách se všechno zpomalí a natáhne, konec je už ale zase vydařený. Jestli je v pohledu do sektářské komunity tolik nadsázky a vytažení do extrému jako při pohledu do "normálního" života ve městě, tak není tenhle snímek zas tak realistický, ale to já bohužel (nebo možná naštěstí) nemůžu posoudit...Přesto byl film místy celkem působivý. Líbil se mi vývoj vztahu hlavních hrdinek k onomu "zapovězenému světu" venku i k sobě zároveň. Hezké je i fotogenické prostředí, které dává životu v sektě až reálně strašidelné rozměry. Hudba je taky povedená, ale to je tak všechno. Nejedná se o nic originálního a žádného velkého překvapení jsem se taky nedočkala. Rozhodně nelituju, že jsem snímek viděla i když mi to asi jednou stačilo. ()

Aljak

Zaujímavé prostredie konzervatívneho luteránskeho laestadianizmu, o ktorom sa veru moc nehovorí. Takže námet je vynikajúci, len škoda, že zo samotnej komunity a toho čo sa tam každodenne odohráva bolo zobrazené tak veľmi máličko - vlastne len pár minút na začiatku a pár minút na konci. Čo sa týka dvojice dievčat, ktoré sa vybrali objavovať "mesto hriechu", tak mi pripadali naozaj dezorientované a to ich správanie bolo občas maximálne schizofrenické. No ale týmto spôsobom bol pekne vyjadrený ten kontrast túžby a viery, medzi ktorým obe nešikovne balansovali z extrému do extrému. No keď už sa námet tejto náboženskej komunity dostal do príbehu, žiadalo si to podľa mňa aj niečo obšírnejšie a hlbšie. ()

Martin741

Moja fascinacia finskou kinematografiou /teda eeuropskou, a teda mimohollywoodskou/ nadalej uspesne pokracuje. Film je to sympaticky : sympatacka Maria ide z finskej dediny do velkomesta spoznavat zivot a ludi naokolo. Nasleduje ju aj Raakel, ale aby ju priviedla spat. na rozdiel od dalsich Karukoskiho diel /Domov sedych motylu, Leijonasydan/ je Kiellety Hedelma len taky znesitelny priemer : 70 % ()

DruidKarel

1307. hodnocený film: Před svatbou žádný sex, žádný alkohol a dokonce ani kouření (v obou slova smyslech). Tak tohle je taky podoba náboženství a krásná ukázka toho, jak se víra může zvrhnout v demagogické vymílání mozků mladých lidí. Když už i polibek je hříchem, jedná se o vážně nezdravou víru. Film se mi líbil moc a musím uznat, že dokázal postihnout problematiku vynikajícícm způsobem. Navíc herecké výkony obou dívek jsou skutečně dobré. 4* si film určitě zaslouží a mohu jej doporučit snad všem. 4* ()

1frida2

Zajímavé, jak se to celé obrátilo. Maria, rebelka,která touží po dobrodružství, poznání, zakázaném ovoci,zakotví doma.V prostředí, kde vyrůstala, odkud utíkala. V domově nábožensky sevřeném, ale jistém. Naopak plachá a poddajná Raakel opustí tuto jistotu a vydá se do světa nepoznaného, nejistého, ale pro ni svobodného, kde musí rozhodovat sama za sebe a podle toho také nést následky. A to byla stěžejní myšlenka celého filmu. ()

pakobylka

----- "Svět je zrádné místo. Slabé duše skončí v zatracení - na věky věků.“ ----- O konfrontaci dvou světů, o hledání vlastní pravdy - a vlastní cesty. O víře, která sice může (za vhodných podmínek) i hory přenášet, ale pokud je svázána nesmyslně přísnými pravidly, která mají udržet stádečko věřících v poslušnosti a v bázni Boží, stává se svou vlastní karikaturou. Snímek nemá tak promyšlenou koncepci a nezasáhne cíl s takovou razancí a přesností jako „Domov šedých motýlů“, přesto zůstal pevně vězet někde v mé hlavě, takže svůj účel splnil … 3,5* ()

sulimo

V málokterém filmu jsem náboženstvím tolik neopovrhovala jako v tomto počinu, poukazující na rozdíl mezi životem a existencí, mezi racionalitou a iracionalitou. Nádherně jemně natočené drama/ romantika s existencionálními prvky o poznávání a přijetí či odsuzování právě onoho rozdílu, který je zde představen pomocí přátelství, jenž je ovšem narušeno chápáním světa každé z dívek a povede nevyhnutelně k návratu nebo k úprku z té až dábělsky náboženstvím posedlé komunity. Při sledování filmu jsem byla opět o kus šťastnější, že jsem nepoznala nic, jako je víra v Boha. Náboženství je vskutku opiem lidstva. ()

majo25

Zvláštny film. Veľmi podobný Oddeleným svetom. Aj tu sa mladý človek snaží zistiť, kto je, čo je, či je silný alebo slabý v tom, čomu verí. Uniknúť do svetského sveta plnom nástrah a pokušení alebo ostať v rodinne založenej komunite odstrihnutý od zvyšku sveta? A kde je pomyselná hranica? Predvídateľný i keď nelogický záver trochu kazí celkové dojmy. ()

farmnf

Severská záležitost jak má být. Skvělá kamera, nadprůměrná hudba. Holky tu řeší problém, zda žít doslova v okovech víry dané prostředím a rodinou a nebo žít normálně(Je normálně, taky dobře?). No a nějak to vyřeší, nechte se překvapit, která do toho práskne. Film plný zajímavých obrazů, neobyčejného prostředí a děje, který je pro protagonistky vážně Vážný. Najdete tu plno neobvyklých scén. Milujme se aniž se dotýkáme. Scéna se sexem ve stodole je taky nesmírně originální, onanující chlapec prosí za odpuštění hříchu svojí dívky. Kurva, viděl jsem asi 10 000 filmů ale tohle ještě ne! ()

oveckaoa

Ten tábor byl strašný všecko to tam pozabíjet nejlépe totální vymývačka mozků. Jinak film mě moc nechytl průměr. ()

Antimana

Severské drámy obľubujem no táto sa mi akosi nedostala pod kožu skôr sa okolo mňa len obšuchla. Vadila mi prílišná citlivosť zbližovania sa blonďavej predstaviteľky s chlapcom.... popravde išlo mi z toho rozpučiť hlavu. Fanaticky veriace dievčatá z komunity oddelenej od civilizovaného sveta sa mohli viac odtrhnúť z reťaze. Inak téma má veľký potenciál len to spracovanie mi nevyhovovalo ... citlivé, intímne, nevyvodzujúce žiadne závery, nikoho neurážajúce ()

Tom:)

Severský film opět nezklamal. Už od začátku bylo jasné, jak to musí dopadnout, ale i přesto film nenudil. Některé scény jsou trochu přitažené za vlasy, ale všechno zachraňují hlavní představitelky, které hrají opravdu dobře a uvěřitelně. Tenhle film mi nepřišel jako drama, tak jak na něj jsem ze severských filmů zvyklý, ale spíš sklouzával k melancholickému vyprávění, především díky dlouhým klidným záběrům na detail, které dávají člověku čas přemýšlet nad motivací postav. Ubírám jednu hvězdu za plochý (byť nečekaný) konec a celkově na drama pomalejší tempo... ()