Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Na první pohled přímočará a velmi vtipná (!) žánrovka. V jádru pokus o jakousi re-dekonstrukci westernových mýtů, kdy se v příběhu orámovaném nespolehlivým vypravěčem jednotlivé postavy jen stěží vyrovnávají pověsti, kterou se o sobě snaží šířit (z toho vychází i většina humorných situací). Vyhlášený šerif je stárnoucí ožrala, namistrovaný texas ranger je roztomile nejistý floutek, hlavní kriminálníci a záporáci jsou buď nešťastní chudáci nebo překvapivě nejčestnější postavy ve filmu a čtrnáctiletá holka má sice opravdovou kuráž, ale musí pochopit, že za všechno v životě se pyká, jakkoli (ne)spravedlivé se to může zdát. A čekáte snad, že ji to v jejím zatvrzelém přesvědčení zlomí...? ________ Nehodnotím zatím plným počtem, protože, ač je i tady mistrovské řemeslo Coenů nepopiratelné, přece jen v kontextu jejich tvorby osobně nemůžu zařadit mezi to nejlepší. Vše se ale velmi lehce může časem změnit.(26.2.2011)

LIDÉ NEVĚŘILI, ŽE MLADÉ DĚVČE OPUSTÍ DOMOV A VYRAZÍ V ZIMĚ POMSTÍT OTCOVU SMRT. ALE STALO SE TO..... /// Dcera nebožtíka Franka Rosse ji má. (Kuráž samozřejmě). Není to ubohé dítě a nevypadá ani jako uplakaný truchlící potomek. Spíš je to někdo, kdo hledá chlápka, kterej jí má taky. OPRAVDOVOU. (Kuráž, samozřejmě...). A dokáže zblbnout kvůli malý holce..... Super pocit z toho, jak si J.Bridges svoji roli užívá (a vlastně ta holka taky) dlouho převažuje unylé (že by westernové?) tempo. Vlastně tu už o nic jinýho nejde, jen o herce a westernovou atmosféru. Původní film neznám a dlouho jsem žádnej western neviděl, možná i proto dávám (lehce) nadprůměrné hodnocení. A samozřejmě i za to, že ji měli! Všichni! (Kuráž. Opravdovou!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se na území Choctawů a potřebuji cestovní rychlokurz. 2.) Nevím proč po mě můj děda - starej zálesák – furt chce ,,indiánskej pepř“. 3.) Vlakem do Yumy už jsem jel, tak proč (pro změnu) neosedlat koně? /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(26.5.2011)

Bridges by si Waynem vyleštil boty. Kdyby mu záleželo na jejich lesku… nebo na čemkoli jiném. Nejméně výstřední Coenovka nestojí na mccarthyovsky nepřikrášleném násilí a černém humoru (které prozrazují povědomí filmu o proměnách, jimiž žánr prošel), nýbrž na konfrontaci nedospělé hrdinky s drsným prostředím divokého západu. V rozporu s mačismem klasických westernů je to Mattie, kdo nejen nastoluje nostalgický tón vyprávění (její něžný hudební motiv, pomalé prolínačky), ale zároveň naraci udává do pohybu. Zatímco její mužský doprovod svou leností, ješitnosti nebo sebestředností dění zdržuje, ona jde odhodlaně, ničím nerozptylována za cílem. Použití retrospektivního ženského voice-overu zároveň zesiluje motiv stesku po starých časech a opravdových mužích jako byl Rooster. Slast sledovat. Třebaže radikální pravičáctví klasických westernů je zde vyhroceno na hranu parodie (nakládání s menšinami, naprostá neúcta k lidskému životu, obchodnická logika), v celku jde o nezvykle seriózní pokus nakopnout skomírající žánr. Panoramatům texaské krajiny dodává na velkoleposti hudba a dojem dnes málo vídané vypravěčské i řemeslné poctivosti zesilují také biblické motivy nebo neuspěchané tempo. Tento zdánlivý návrat ke kořenům se ovšem nevzpírá ani jiné interpretaci. Starosvětskost filmu můžeme vnímat jako projev autorského rukopisu. Ochota postav – padouchy nevyjímaje – k dialogu je třeba typicky coenovská. Díky tomu se k Opravdové kuráži budu rád vracet nejen jako k dalšímu podařenému filmu svých oblíbených režisérů, ale také jako k westernu se vším všudy. 85% Zajímavé komentáře: DaViD´82, tron, novoten, genetique, Flego, ScarPoul(5.2.2011)

Už ta první scéna jak zastaví vlak a je záběr na celé městečko mě stačila k tomu, že si sliny udělaly menší trek z mé pusinky ven. Fakt nádhera. Trošku jsem se bál toho dětsko - dívčího prvku, aby se z Opravdový kuráže nestala nekořeněná omáčka pro jemnocitný dámičky, ale má obava se ukázala od začátku jako naprosto zbytečná. Nejen že jsem od prvních minut žuchnul do příběhu jak jeskyňář do Macochy, ale ony i jednotlivé scény byly jak trip do filmařskýho ráje. Scény jako souboj na koních, vyjednávání o ceně za poníky, setkání Mattie a Toma, přestřelka u chajdy a nebo sestřelování housek nebo čeho ve stádiu silné opilosti navždy vejdou do paměti každého westernového fandy. Westernům hrozně sluší velké plátno, rozlehlá krajina, ze které je slyšet dusot koní, dívat se do očí nebo do oka chlapům z dobře fungujícím tlukoucím orgánem nebo prostě jenom vidět, jak se práší od koňských kopyt, to všechno je možná jen nepatrná součást příběhu, ale za to hrozně intenzivní a málokdy jsem víc vděčný vynálezu zvanému kino jako právě při Opravdové kuráži. A herci ? Asi takhle, seřaďte se slečno Steinfeld a pánové Bridges a Damon, zasloužíte si totiž za svoje herecké výkony vyznamenání s čestnou dělostřeleckou salvou navrch.(22.2.2011)

The Grid...digital frontier...ale ne, sakra, špatný film. Tedy ne špatný, to chraň ruka páně - nesprávný film. Tady se bude řešit The Grit - True Grit. Takový omyl... Inu dvě velké Bridgesoviny v jednom roce, a je to hned, zvlášť když jsou obě stejně zábavné, i když ne stejným způsobem. A vlastně není ani fér říkat tomu Bridgesovina, protože tohle je čistá Coenovina. Sice jsem měl občas pocit, že se Cogburnova cesta protnula s poutí Williama Blakea, ale o nic míň mě to kvůli tomu nebavilo. Western skoro bez střílení, ale nabitý ostrými herci. A ti když spustí tu svoji "palbu", tak už se můžete jenom vézt a ty skoro dvě hodiny utečou jako nic. Josh Brolin jako naprostý tragéd, Jeff Bridges jako starý nas*aný tak trochu měkkosrdcatý frajer, Barry Pepper jako nejluxusnější špinavý kojot za spoustu let (škoda, že je ve filmu asi tak deset minut), a po zásluze opěvovaná, paličatá, chvíli děcko a chvíli dospělá, Hailee Steinfeld. Jo, je tu i Matt Damon, ale i když i on patří do toho soukolí, které jede tak hladce, že vás baví každá scéna, kde si lidi jen tak povídají, je s tou svojí fajfkou tak nějak v pozadí. V popředí, pozadí a vůbec všude je naprosto famózní kamera Rogera Deakinse, který vyfasoval už asi tisící nominaci na Oscara, a ve finále byl tak jako pokaždé akademicky vyfuckován, což je známka čirého šílenství celé té jejich Akademie. Hudbě Cartera Burwella taky sedí divoce západní kabát jako ušitý na míru, a vlastně mě nenapadá nic, co bych mohl Kuráži vytknout. Přesto z nějakého důvodu - asi té starosvětskosti - mě to "jen" zatraceně bavilo, ale neshazovalo mě to ze sedačky ani mi to nesvíralo srdce. Proto dávám 80% a říkám, že tenhle film nemůže zapadnout.(25.8.2011)

• - J. K. Simmons tu má malé cameo, kdy jej můžeme poznat v hlase J. Noble Daggetta, tedy advokáta Mattie. (JayZak)

• - První film bratří Coenů, který v kinech v USA utržil více jak 100 milionů dolarů. (HellFire)

• - Kdybychom brali v potaz všechny mrtvé osoby, napočítáme jich celkem 13. (MeanWhile)