Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Originál Henryho Hathawaye jsem neviděl a po zhlédnutí Coenovic remaku už ani nepotřebuju. (Politicky) nekorektní film, jehož námětem si představuju nenapsaný román Cormaca McCarthyho (evidentně to nenapadlo jen mě :), v čele s brilantním Jeffem Bridgesem a neskutečnou (pro mě oscarovou) Hailee Steinfeld.(20.2.2011)

Jedna velká westernová poezie páchnoucí po střelném prachu, po fazolích a po slzách. Film, který se v coenovském rodokmenu asi nejvíce blíží No Country For Old Men, ale svou pokorou vůči žánrovým konvencím a naprosto brilantní práci s ústředním trojúhelníkem vytváří v bratrském univerzu velmi příjemné a vřelé místo nostalgie a melancholie po starých zaprášených časech hrdinství.(15.2.2011)

Silné v detailech. Coenovci nabízí něco víc než jen příběh o rázné holce, která chce pomstít svého tátu. Umí to podat tak jak jsme to ještě neviděli. A Jeff Bridges měl dostat zlatého plešouna až letos za ikonickou roli maršála Cogburna. Jinak výborně zahrané (opravdu skvělá Hailee Steinfeld) a prohláškované dobrodružné drama, které překvapí tam, kde to nečekáte. Tvých padesát dolarů je pryč a whiskey zadržená jako důkaz je taky pryč.(25.5.2011)

Na True Grit jsem se těšil, ačkoli western není ani zdaleka můj oblíbený žánr. Přecijenom to pro mne byla první příležitost vidět příběh z Divokého západu na velkém plátně. Film je profesionálně nadprůměrně zvládnutý, ale to nemůže nikoho překvapit, protože Coeni točit prostě umí. Na rozdíl od většiny ostatních diváků jsem měl ale citelný problém s herci, a to se všemi kromě Jeffa Bridgese. Damon, Brolin i do nebes vychválená Steinfeld mi přišli takoví ... strojení. Prostě mi do toho westernového prostředí vůbec neseděli a neuvěřil jsem, že se jedná o lidi. Viděl jsem jen na papíře napsané postavy. Z toho plyne další výtka, kterou k filmu mám - nastavovaný závěr. V posledních asi pěti minutách Coeni zkouší ždímat emoce. Dělají tak poměrně nečekaným způsobem, jehož dramatický záměr jsem v kině nepobral. Zpětně už je mi jasný a víceméně jej oceňuju, neboť je docela netradiční, což však nic nemění na tom, že na mě osobně nezafungoval. True Grit mě zklamal podobně jako před třemi lety Tahle země. Coeny raději komediálně :)(26.2.2011)

Nesnáším filmy, kde se vám zprotiví hlavní postava hned na začátku. A já musel v sobě najít Opravdovou kuráž, abych film dokoukal do konce. Mladá holka v podání Hailee Steinfeld si jde sice za svým, ale pěkně ostrým způsobem. A stejně jako Jeff Bridges se ji chcete zpočátku zbavit. Ale v polovině si vás stejně získá (tím, že už moc nekecá a dává prostor ostatním) a vy si užíváte pravou kovbojku, jak má být. I když jde sice jen o remake, ale dobře po Coenovsku zpracovaný.(18.1.2011)

• - Jeff Bridges je vo filme o dva roky mladší od Johna Wayna, ktorý stvárnil postavu Ruebena J "Roostera" Cogburna v originálnej verzii filmu z roku 1969. (Kofolacik)

• - Steven Spielberg produkoval tento film za sebe osobně a nikoliv za své značky Amblin Entertainment nebo DreamWorks. (MeanWhile)

• - Rooster Cogburn (Jeff Bridges) nosí ve filmu pásku přes pravé oko. Představitel stejné role John Wayne ji před jedenačtyřiceti lety v původní adaptaci románu "True Grit" Charlese Portise nosil pro změnu vlevo. V obou případech jde o fantazii scénáristů, neboť v předloze má postava Roostera Cogburna jen jedno oko a pásku nenosí. (Shaqualyck)