Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

[imdb: 8.4/10] | me: Westernov je už málo ako Šafránu, ale ak už ma nejaký prísť, tak radšej nech stojí za to - no a tento film (aj keď jedná o remake) je dobrým príkladom. Obsahuje správnu kombináciu toho, čo dobrý western má mať a hoci to nie je western kde sa kolty tasia ako na bežiacom páse, je to film, ktorý ma čo ponúknuť - cez dobrú výpravu, tvrdých chlapov, ostrých dialógov a whiskey až po špinavých banditov. Spestrením a svojským korením filmu je hlavná predstaviteľka, ktorá dáva celému nádychu špecifický ráz. ...Dobrý film. "Ground's too hard. Them men wanted a decent burial, they should have got themselves killed in summer." (7.1.2011)

Jeff Bridges to dal hodně vysoko, fakt hodně. Coenovi zase TRUE GRIT dodali potřebné koule, které chyběly původnímu filmu a vytáhli to na úroveň, kterou tenhle příběh vyžadoval. Ke konci sem měl na krajíčku. Ty vole. 90%(17.2.2011)

Původní film s Waynem jsem neviděl, každopádně bratři Coenovi udělali docela pěknej, poctivej western, ale to je asi tak všechno, nevim proč zrovna oni maj zapotřebí něco remakovat, ale budiž, špatný to neni a Jeff Bridges je správněj drsňák a ztroskotanec a docela bych si ho dokázal představit v Jonah Hex místo Brolina, na druhou stranu to tu krapet kazí Damon, kterej se fakt do westernu nehodí, ale celkově to má dobrou atmosféru a Bridges, Hailee Steinfeld a banda nechutnejch banditů jsou skvělí.(7.1.2011)

Bratři Coenové a western? No páni! A jednu z hlavních postav hraje agent James Bourne? Fíha! A to ani nemluvím o klasickém westernovém anti-hrdinovi v podání Jeffa Bridgese, či ryzím (?) záporákovi, zakukleném do nepoznatelného Barryho Peppera... Tyhle všechny ale strká do kapsy "malá holka" Hailee Steinfeld, která se svého partu zhostila s mazáckou suverenitou a předvedla něco, co jsme ve westernu ještě nikdy neviděli. Absolutně dospělý a precizní výkon téhle dívčiny mě fakt zaujal a jsem zvědav, zda jej ještě někdy v kariéře dokáže aspoň částečně napodobit. Hlavně ona má zásluhu na těch čtyřech "texasrangerovských" hvězdičkách, které Opravdové kuráži tímto uděluji.(18.6.2013)

Instant classic. A obzvlášť dobré na tom je, že se to líbí i konzervativním milovníkům westernů, i těm, co považují western za přežitý žánr. ___________ Na tento film by také měly povinně chodit všechny náctileté milovnice Twilightu, aby si konečně utvořily nějaký dobrý životní vzor.(26.1.2011)

• - Přestože má Cogburn ve filmu 40 let, Jeffovi Bridgesovi bylo v době natáčení už celých 61. (Taninaca)

• - Rooster Cogburn (Jeff Bridges) nosí ve filmu pásku přes pravé oko. Představitel stejné role John Wayne ji před jedenačtyřiceti lety v původní adaptaci románu "True Grit" Charlese Portise nosil pro změnu vlevo. V obou případech jde o fantazii scénáristů, neboť v předloze má postava Roostera Cogburna jen jedno oko a pásku nenosí. (Shaqualyck)

• - Jedná se o remake westernu Maršál z roku 1969 s Johnem Waynem, Robertem Duvallem a Dennisem Hopperem. (Caszidy)