Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

„Na devadesát yardů trefím komára do oka!“ Podobný střelecký výkon nezvládnu ani po nitrožilní aplikaci ohnivé vody a patrně proto by padesátidolarovka nedonutila mou ctihodnou lennost vstát z gauče a vyrazit na indiánské území na zatýkací výpravu. Ale z bezpečí obývacího pokoje mohu konstatovat, že jsem si užil výkon cílevědomé školačky i lihovinou prolitého hláškujícího lovce a kdyby byl texasský ranger o něco méně seriózní, tak bych s připnutím páté hvězdy na hruď tohoto snímku rozhodně neváhal.(23.10.2012)

Už ta první scéna jak zastaví vlak a je záběr na celé městečko mě stačila k tomu, že si sliny udělaly menší trek z mé pusinky ven. Fakt nádhera. Trošku jsem se bál toho dětsko - dívčího prvku, aby se z Opravdový kuráže nestala nekořeněná omáčka pro jemnocitný dámičky, ale má obava se ukázala od začátku jako naprosto zbytečná. Nejen že jsem od prvních minut žuchnul do příběhu jak jeskyňář do Macochy, ale ony i jednotlivé scény byly jak trip do filmařskýho ráje. Scény jako souboj na koních, vyjednávání o ceně za poníky, setkání Mattie a Toma, přestřelka u chajdy a nebo sestřelování housek nebo čeho ve stádiu silné opilosti navždy vejdou do paměti každého westernového fandy. Westernům hrozně sluší velké plátno, rozlehlá krajina, ze které je slyšet dusot koní, dívat se do očí nebo do oka chlapům z dobře fungujícím tlukoucím orgánem nebo prostě jenom vidět, jak se práší od koňských kopyt, to všechno je možná jen nepatrná součást příběhu, ale za to hrozně intenzivní a málokdy jsem víc vděčný vynálezu zvanému kino jako právě při Opravdové kuráži. A herci ? Asi takhle, seřaďte se slečno Steinfeld a pánové Bridges a Damon, zasloužíte si totiž za svoje herecké výkony vyznamenání s čestnou dělostřeleckou salvou navrch.(22.2.2011)

Originál jsem neviděl, takže jsem k tomu přistupoval bez předsudků, jen s tradiční obavou, zda půjde o další Coenovic skvělý nebo nudný kousek. A je to paráda. Postavy, dialogy a Jeff Bridges, který naprosto mimořádně zaválel (i když všichni herci jsou dobří). Jen jsem měl malinko problém s tím višisovaným vizuálem, který na mě působil hrozně uměle.(1.7.2011)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výtečný temný western kořeněný černým humorem a jasnými hláškami. K tomu nám do historie westernu přibyly dvě inovované výrazné postavy - čtrnáctiletá prostořeká a odvážná Mattie a věčně opilý zkušený lovec lidí Rooster (=Kohout) Cogburn. Podotýkám, že jde o remake ceněného westernu Maršál (True Grit), za který dostal Oscara v roce 1969 John Wayne za roli šerifa Roostera, zatímco zde možná ještě lepší Jeff Bridges získal na tuto zlatou sošku jen nominaci. Trailery: http://www.csfd.cz/film/268611-opravdova-kuraz/videa/(15.3.2011)

Na Coeny divácky vděčné, ale na druhou stranu i dějově ploché putování vyprahlou (resp. promrzlou) krajinou, jež se zavděčí především milovníkům westernů a těm, kteří se rádi přemlouvají, že viděli něco unikátního. Ehm... neviděli. Na to True Grit nabízí až příliš velký počet šablonovitých postaviček, dějových zvratů a k uzívání vyprázdněných dialogů, které nevedou nikam jinam než k natahování stopáže. Btw. co se v tom filmu vlastně stalo? Hodinu se hledal vrah, aby ho omylem našli u řeky. Párkrát se vystřelilo z bambitky... a byl konec. Nutno dodat, že vzhledem k celé imbecilitě závěru s pádem mezi hady notně mimózní konec. 7/10(25.2.2011)

• - Ve všech scénách, kdy koně padají nebo je jim ubližováno, byly využity techniky používané při trénování koní a promyšlený střih. (HellFire)

• - Zvyk s natažením lana kolem nocležiště, který je ve filmu k vidění, je založen na mýtu, že hadi přes lano vyrobené z koňských žíní nepřelezou a nemohou tak spícímu člověku ublížit. Účinnost tohoto jednoduchého triku je však stále sporná. (pajik)

• - Rooster Cogburn (Jeff Bridges) nosí ve filmu pásku přes pravé oko. Představitel stejné role John Wayne ji před jedenačtyřiceti lety v původní adaptaci románu "True Grit" Charlese Portise nosil pro změnu vlevo. V obou případech jde o fantazii scénáristů, neboť v předloze má postava Roostera Cogburna jen jedno oko a pásku nenosí. (Shaqualyck)