Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

„S uštipačnosťou u mňa ďaleko nezájdeš, zlato. Keď som tu tak sedel, kým si spala, chvíľku som aj uvažoval nad bozkami, aj keď si mladá, chorá a vôbec nie si pekná. Ale teraz uvažujem tak nad piatimi šiestimi ranami opaskom.“ Bez spoilerovanie nedokážem napísať, prečo dávam len 60%, ale asi by sa bez prezrádzania dalo sucho skonštatovať, že druhá polovica je horšia, ako výborná prvá (hoci sa možno nájdu diváci, ktorí budú tvrdiť presný opak). Herecké výkony sú výborné. Ako fanúšik Jeffa Bridgesa musím napísať, že je skvelý, ale s milým prekvapením rád skonštatujem, že minimálne rovnako dobrý je i Matt Damon. Výkon 14-ročnej takmer debutantky Hailee Steinfeldovej je potom neuveriteľný; taký dobrý „detský“ výkon som naposledy videl pred viac, ako desiatimi rokmi (v ŠIESTOM ZMYSLE). Bridges nehrá hrdinu príbehu – hrdinami sú všetci traja. Iskrí to medzi nimi, každý má svoj „príbeh“, povahu, názory, postoj k životu, riešeniu problémov. Jediné, čo majú všetci spoločné - nijako extra sa nepozastavujú nad zabíjaním. Vlastne vôbec – Mattie Rossová nerieši, či zlosyna treba zabiť, ale hnevá ju, že nebude obesený v JEJ meste. Bohužiaľ, druhá polovica ponúkne podozrivo zlý scenár a dokonca ani ten „návratový“ koniec nebol zďaleka taký dojímavý, ako som čakal. Coenovci a producent Spielberg akoby až ODMIETLI dať platiacemu divákovi to, čo chce vidieť. Ale už kvôli ústrednému trojlístku a vtipným dialógom si SKUTOČNÚ GURÁŽ pozrite. Minimálne prvých 60 minút guráž má. Viac v mojej recenzii (a už aj so spoilermi) na Recenzie.org.(17.1.2011)

S týmto filmom trochu bojujem a veľmi málo chýbalo, aby som dala len 3*. Keďže som ale pri Jessi Jamesovi dokázala akceptovať experimentálny segment, ktorý tam pomerne zapasoval, tak do istej miery som schopná oceniť konverzačný, charakterovo zaujímavý western od Coenovcov. Navyše, mám rada, keď tvorcovia dokážu odvracať zaužívané filmové postupy a tento film je dôkazom toho, že western nemusí byť vždy nabitý len leonovskou akciou a eastwoodovskou nesmrteľnosťou, aby dokázal zaujať. Veľmi dobrý scenár, plný tarantinovských nepodstatných kecov, vynikajúca Hailee Steinfeld, no najviac mi učaroval Jeff Bridges ako ľahostajná opilecká kreatúra. Chvíľami príliš uťahaný film, čo narúša jeho kompaktnosť a určite by si zaslúžil viac akcie, no na druhej strane mi imponuje, že Coenovci sa nehrajú na veľké umenie, True Grit je nenápadný a pomalý, no tiež komorný a osobný film s peknými postavami a nádherným prostredím.(25.7.2011)

| Scenár: Joel & Ethan Coen / Charles Portis | Hudba: Carter Burwell | Produkcia: Joel Coen, Ethan Coen, Scott Rudin, Steven Spielberg | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Scott Rudin-Skydance-Mike Zoss Productions | Rozpočet: 38 miliónov $ | Tržba: 249,250,624 $ | To, že z True Grit sa nikdy nestane nadčasový western, (aj napriek tomu, že je z remeselnej stránky dokonalý) má jediný dôvod. A to predlohu - ktorá stavia na detskú, a to ešte k tomu dievčenskú postavu, ktorá jednoducho nemá šancu utiahnuť dvojhodinový epos medzi velikánmi, ako je Bridges alebo Damon. Preto sa na konci nedostaví ten očakávaný pocit naplnenosti z pomsty a skutočnej guráže vlastne počas celého filmu...(25.1.2011)

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Dělat remake už tak dobrému filmu není žádná kuráž. Plácat po zádech si tedy Coeni vůbec nezaslouží a o nějakém oživení westernu bych také nemluvil. Sázka na jistotu, která nevychází (resp.: bohužel mají Coeni fanouškovskou základnu stále velkou a ta zaslepeně sype dolary ve velkém) aneb jednooký mezi slepými králem. Ale pořád jen jednooký. Čekal jsem více vtipu i napětí, ale větší tvůrčí odvaha natož invence se nedostavuje. Průměr zachraňují slušní herci, kterým kraluje nejmladší a překvapivě ta nejlepší - Hailee Steinfeld a dále technické zpracování, jenž má svůj styl, hezkou kameru a taktéž hudbu. Nikdy však žádné pamětihodné výšiny nezdolává. Raději jen klasiku a nekřísit mrtvoly než takové novodobé tu(c)tovky. ___ Nominován z bezdůvodné setrvačnosti = na Oscarech pouze do počtu.(20.2.2011)

Originál jsem neviděl, ale zřejmě si ho seženu. Protože tenhle western se mi vcelku líbil. A hlavní zásluhu na tom mají herci. Nejlepší výkon (podle mě) podala Hailee Steinfield, která, jak doufám, před sebou má bohatou hereckou kariéru. Své standardně dobré výkony podali Jeff Bridges a Matt Damon, kteří mi do rolí kovbojů seděli. Josh Brolin na prostoru 15 minut taky potěšil. Jinak je to určitě jeden z nejlepších filmů bratří Coenových, ale pořád nemůžu dát plný počet. A proč? Protože jiné westerny na mě zapůsobily více (a teď nemluvím o klasikách typu Tenkrát na Západě či Hodný, zlý a ošklivý, ale např. o 3:10 Vlak do Yumy). Nicméně musím objektivně uznat, že to bylo mnohem lepší, než jsem očekával. 80 %.(22.1.2011)

• - Ve scéně, kde Mattie Ross (Hailee Steinfeld) vyleze se svým vraníkem z řeky, jsou její šaty mokré. Hned v dalším záběru jsou už ale zcela suché. (TooMoneyToo)

• - Postava Lucky Peppera v podaní B. Peppera má na rukovätiach svojich koltov znak štastia - štvorlístok. (gogo76)

• - Počas nakrúcania zimných scén museli tvorcovia hľadať územia s väčším množstvom snehu, preto sa väčšina exteriérov natáčala v Novom Mexiku a niektoré zase v texaskom Grangeri, ktorý má stavby z konca občianskej vojny. (ash99)