Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

The Grid...digital frontier...ale ne, sakra, špatný film. Tedy ne špatný, to chraň ruka páně - nesprávný film. Tady se bude řešit The Grit - True Grit. Takový omyl... Inu dvě velké Bridgesoviny v jednom roce, a je to hned, zvlášť když jsou obě stejně zábavné, i když ne stejným způsobem. A vlastně není ani fér říkat tomu Bridgesovina, protože tohle je čistá Coenovina. Sice jsem měl občas pocit, že se Cogburnova cesta protnula s poutí Williama Blakea, ale o nic míň mě to kvůli tomu nebavilo. Western skoro bez střílení, ale nabitý ostrými herci. A ti když spustí tu svoji "palbu", tak už se můžete jenom vézt a ty skoro dvě hodiny utečou jako nic. Josh Brolin jako naprostý tragéd, Jeff Bridges jako starý nas*aný tak trochu měkkosrdcatý frajer, Barry Pepper jako nejluxusnější špinavý kojot za spoustu let (škoda, že je ve filmu asi tak deset minut), a po zásluze opěvovaná, paličatá, chvíli děcko a chvíli dospělá, Hailee Steinfeld. Jo, je tu i Matt Damon, ale i když i on patří do toho soukolí, které jede tak hladce, že vás baví každá scéna, kde si lidi jen tak povídají, je s tou svojí fajfkou tak nějak v pozadí. V popředí, pozadí a vůbec všude je naprosto famózní kamera Rogera Deakinse, který vyfasoval už asi tisící nominaci na Oscara, a ve finále byl tak jako pokaždé akademicky vyfuckován, což je známka čirého šílenství celé té jejich Akademie. Hudbě Cartera Burwella taky sedí divoce západní kabát jako ušitý na míru, a vlastně mě nenapadá nic, co bych mohl Kuráži vytknout. Přesto z nějakého důvodu - asi té starosvětskosti - mě to "jen" zatraceně bavilo, ale neshazovalo mě to ze sedačky ani mi to nesvíralo srdce. Proto dávám 80% a říkám, že tenhle film nemůže zapadnout.(25.8.2011)

„S uštipačnosťou u mňa ďaleko nezájdeš, zlato. Keď som tu tak sedel, kým si spala, chvíľku som aj uvažoval nad bozkami, aj keď si mladá, chorá a vôbec nie si pekná. Ale teraz uvažujem tak nad piatimi šiestimi ranami opaskom.“ Bez spoilerovanie nedokážem napísať, prečo dávam len 60%, ale asi by sa bez prezrádzania dalo sucho skonštatovať, že druhá polovica je horšia, ako výborná prvá (hoci sa možno nájdu diváci, ktorí budú tvrdiť presný opak). Herecké výkony sú výborné. Ako fanúšik Jeffa Bridgesa musím napísať, že je skvelý, ale s milým prekvapením rád skonštatujem, že minimálne rovnako dobrý je i Matt Damon. Výkon 14-ročnej takmer debutantky Hailee Steinfeldovej je potom neuveriteľný; taký dobrý „detský“ výkon som naposledy videl pred viac, ako desiatimi rokmi (v ŠIESTOM ZMYSLE). Bridges nehrá hrdinu príbehu – hrdinami sú všetci traja. Iskrí to medzi nimi, každý má svoj „príbeh“, povahu, názory, postoj k životu, riešeniu problémov. Jediné, čo majú všetci spoločné - nijako extra sa nepozastavujú nad zabíjaním. Vlastne vôbec – Mattie Rossová nerieši, či zlosyna treba zabiť, ale hnevá ju, že nebude obesený v JEJ meste. Bohužiaľ, druhá polovica ponúkne podozrivo zlý scenár a dokonca ani ten „návratový“ koniec nebol zďaleka taký dojímavý, ako som čakal. Coenovci a producent Spielberg akoby až ODMIETLI dať platiacemu divákovi to, čo chce vidieť. Ale už kvôli ústrednému trojlístku a vtipným dialógom si SKUTOČNÚ GURÁŽ pozrite. Minimálne prvých 60 minút guráž má. Viac v mojej recenzii (a už aj so spoilermi) na Recenzie.org.(17.1.2011)

Za sebe musím říci, že Opravdovou kuráž řadím z filmů roku 2010 hned za Počátek na druhé místo. Jestli jde o nejlepší western co jsem kdy viděl, ukáže až čas (nebo až se mi to rozleží v hlavě), určitě však patří mezi nejlepší. Coeni opět šlápli tou správnou nohou na to správné místo a odměnou jim jsou tentokrát i pohádkové výnosy ze zámořských kin. Určitě od nich byl odvážný tah, nechat film odtáhnout neznámou čtrnáctiletou tvářičkou, avšak ta se po boku es v podobě Jeffa Bridgese, Matta Damona a Joshe Brolina neztratila a dokonce se svým kolegům vyrovnala. Byla to od nich určitě opravdová kuráž, která se následně bohatě odvděčila. Díky bohu.(16.1.2011)

Mluvit o nejlepším westernu posledních 10 let není moc smysluplné, vzhledem k tomu, že za toto období se žánrových souputníků lze dopočítat na prstech. Nešlo by tedy o obzvlášť hodnotný titul pro film, který by v dobách pro filmový divoký západ mnohem příznivějších patřil ke slušnému nadprůměru. K plusům patří rozhodně podstatně vyšší syrovost a uvěřitelnost v porovnání s adaptací s Johnem Waynem, dobří herci a schopnost přesvědčit diváka, že starý ožralý sípající U. S. Marshall si to za asistence jižanského hejska a otravné děvčice může rozdat se čtyřmi desperáty na férovku. Plus hudba, kamera a chřestýši.(24.2.2011)

Já ty westerny prostě nemusím ... A tohle jsem teda nějak nepobral. Naprosto nezajímavej, jednoduchej film bez jakýhokoliv napětí, zvratů, pořádnýho vyústění děje. Herecké výkony tří postav ... normálka. Holka byla fajn. Ale prostě nuda. Přímočarý film který si jde od začátku do konce za jednoduchým dějem a cílem. Tohle není pro mě.(1.5.2011)

• - Rooster Cogburn ve filmu používá následující zbraně - kolt Single Action Army, Winchester model 1873 a dva kolty Navy 1851. Mattie nosí kolt Dragoon po svém otci. La Bouef má kolt Single Action Army a pušku Sharps 1874 Cavalry. Tom Chaney ukradl svou zbraň Henry model 1860 otci Mattie a Ned Pepper se pyšní revolverem Remington 1875 a puškou Winchester 1866 zvanou „Yellow Boy“. (HellFire)

• - Kdybychom brali v potaz všechny mrtvé osoby, napočítáme jich celkem 13. (MeanWhile)

• - Na konci filmu, po čtvrt století, dospělá Mattie Rossová drží leták na Wild West Show s datem 1903. Děj filmu se tedy odehrává v zimě roku 1878. (Chuppa)