Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Silné v detailech. Coenovci nabízí něco víc než jen příběh o rázné holce, která chce pomstít svého tátu. Umí to podat tak jak jsme to ještě neviděli. A Jeff Bridges měl dostat zlatého plešouna až letos za ikonickou roli maršála Cogburna. Jinak výborně zahrané (opravdu skvělá Hailee Steinfeld) a prohláškované dobrodružné drama, které překvapí tam, kde to nečekáte. Tvých padesát dolarů je pryč a whiskey zadržená jako důkaz je taky pryč.(25.5.2011)

možné malé spoilery Po trailerech sem si myslel, že 5 hvězd bude jasných, no žel Opravdová kuráž nesplnila všechny moje očekávání a trailer podbarvený Johnem Casem byl až příliš dobrý. Zas na druhou stranu, abyste si nemysleli, že to zklamání bylo nějak velké. Stále tu máme opravdu výborný western s pravou, špinavou atmosférou západu, kde nebylo vůbec lehké žít a už vůbec ne lehké dokonce přežít. No tempo je na můj vkus opravdu pomalé, a hlavně úvod filmu se opravdu táhne a nebýt Hailee, nudil bych se. Ta je naštěstí jeden z mladých objevů roku a její tvrdohlavá, cílevědomá a nevzdávající se Mattie Ross je zahrána bravurně, i když skoro sem ty chlapy (všechny! :)) někdy litoval. Kvůli tomu, jak s nim mávala, a i kvůli tomu, že i když se nemohla rovnat jejich badass vzhledu, často je překonávala sympatičností. Ne že by Jeff Cogburn Bridges na tom byl až tak špatně. Jeho charisma a hlasový projev, který ho podporuje, + jeho ne zrovna romanticky působící postava (bojím se, že Shatterhandovi by nepomohla ani železná pěst, ani henryovka či medvědobijka, kdyby se dostal na tento západ) je prostě vynikájící a máme tady po Crazy Heart další výkon, který by zasloužil oscara. Damon je pak texaský ranger jak má být. a hraje tu svoji podivnou postavu perfektně, ale to je u něho klasika. Dialogy jsou precizní, napěchované humorem tvrdým jak olovo, které Cogburn sype do nepřátel, soundtrack většinou zkrášlující scény, ale na můj vkus až příliš opakuje stále stejný motiv, a na PG-13 mně docela překvapily krvavé scény (hlavně tedy v tom srubu to bylo opravdu na R). No a až po scénu, kdy se poprvé objeví hlavní záporák bych stále možná uvažoval o 5ti, ale pak se to náhle rozjede jako rychlík a máme tu předčasný konec a úplně nevýrazné finále (podtržené ještě tím dovětkem...). Tohle mně opravdu zklamalo, jakoby náhle film ztratil všechnu svoji promyšlenost a náladu, a zbylo jen podivné něco. Kvůli tomu bych byl schopný dát i 3 (těch 5 totiž rozhodně nebylo nejjistějších), ale uvědomuji si, že sem dal 3 i mnohem zbytečnějším a "hnusnějším" filmům a tohle, i když musím říct, že ti, co píšou, že 3:10 to Yuma je sračka s divným koncem, se mýlí hodně a ten film se tomuhle vyrovnal (i když byl dost jiný) a závěrem ho totálně převálcoval. škoda, mohl to být western ještě mnohem lepší (možná i jeden z nejlepších filmů roku), neviděl sem originál a ani ho raději vidět nechci, aby mi to nezkazilo chut a atmosféru úplně, takhle to je "jen" dobrý film" s krutým vyobrazením západu, perfektními hereckými výkony a coenovskou režií. PS: ty záběry na horizont a samotné cestování napříč krajinou jsou nejlepší záběry filmu.(5.1.2011)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výtečný temný western kořeněný černým humorem a jasnými hláškami. K tomu nám do historie westernu přibyly dvě inovované výrazné postavy - čtrnáctiletá prostořeká a odvážná Mattie a věčně opilý zkušený lovec lidí Rooster (=Kohout) Cogburn. Podotýkám, že jde o remake ceněného westernu Maršál (True Grit), za který dostal Oscara v roce 1969 John Wayne za roli šerifa Roostera, zatímco zde možná ještě lepší Jeff Bridges získal na tuto zlatou sošku jen nominaci. Trailery: http://www.csfd.cz/film/268611-opravdova-kuraz/videa/(15.3.2011)

Jedna velká westernová poezie páchnoucí po střelném prachu, po fazolích a po slzách. Film, který se v coenovském rodokmenu asi nejvíce blíží No Country For Old Men, ale svou pokorou vůči žánrovým konvencím a naprosto brilantní práci s ústředním trojúhelníkem vytváří v bratrském univerzu velmi příjemné a vřelé místo nostalgie a melancholie po starých zaprášených časech hrdinství.(15.2.2011)

WESTERN konečne žije a zarába aj v kinách!!! Po priemerných kúskoch so slabým scenárom ako 3:10 to Yuma, Appaloosa atď. je tu konečne prírastok do žánru, ktorý za to stojí. Scenár je napísaný dobre a funguje tu všetko tak ako má. Škoda len miernej uťahanosti a akcie mohlo byť tiež viac. Som však spokojný. P.S.: veľmi pekných posledných 20 minút. 8/10(8.1.2011)