Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

WESTERN konečne žije a zarába aj v kinách!!! Po priemerných kúskoch so slabým scenárom ako 3:10 to Yuma, Appaloosa atď. je tu konečne prírastok do žánru, ktorý za to stojí. Scenár je napísaný dobre a funguje tu všetko tak ako má. Škoda len miernej uťahanosti a akcie mohlo byť tiež viac. Som však spokojný. P.S.: veľmi pekných posledných 20 minút. 8/10(8.1.2011)

Opravdová dokonalost se nekoná, protože Coeni místo redefinování žánru (viz No Country for Old Men) jedou těžce na jistotu, ale při závěrečných titulcích na mě ta poctivá westernová síla dolehla pořádně. Největší herecké zásluhy si připisuje jednoznačně Bridges, jehož rozšafně rozevlátý i nekompromisně drsný Rooster kraluje, naopak překvapivým zklamáním je občas lehce unylá Hailee Steinfeld. Docela dlouho jsem měl menší problémy i s nevyváženým tempem snímku, ale tady všechno zachraňuje závěrečná půlhodina. Z minuty na minutu přijde nástup hlavního záporáka a o napětí a emoce od té chvíle není nouze ani na vteřinu, nemluvě o bezchybném finiši. S odstupem mi sice dochází, že některé dějové zákruty byly až příliš jasné, ale přesto se na film díky jeho přímočarosti a upřímnosti nedokážu zlobit. 70%(28.1.2011)

Rozpočet $38miliónovTržby USA $171,050,328Tržby Celosvetovo $252,084,251Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA $22,952,796 //počet predaných kusov 1,473,778║ Úvod vo svižnom nástupe herečky Hailee Steinfeld z obratným jazykom bol veľmí pôsobivý, lenže akonáhle do sedla sadli Jeff Bridges a Matt Damon akoby uťalo a k vytúženému cieľu to ubiehalo sakramentsky pomaly, škoda, nakoniec mi z toho vychádza len priemer, v ktorom jednoznačne kraľuje Hailee Steinfeld. /60%/(3.12.2011)

Už ta první scéna jak zastaví vlak a je záběr na celé městečko mě stačila k tomu, že si sliny udělaly menší trek z mé pusinky ven. Fakt nádhera. Trošku jsem se bál toho dětsko - dívčího prvku, aby se z Opravdový kuráže nestala nekořeněná omáčka pro jemnocitný dámičky, ale má obava se ukázala od začátku jako naprosto zbytečná. Nejen že jsem od prvních minut žuchnul do příběhu jak jeskyňář do Macochy, ale ony i jednotlivé scény byly jak trip do filmařskýho ráje. Scény jako souboj na koních, vyjednávání o ceně za poníky, setkání Mattie a Toma, přestřelka u chajdy a nebo sestřelování housek nebo čeho ve stádiu silné opilosti navždy vejdou do paměti každého westernového fandy. Westernům hrozně sluší velké plátno, rozlehlá krajina, ze které je slyšet dusot koní, dívat se do očí nebo do oka chlapům z dobře fungujícím tlukoucím orgánem nebo prostě jenom vidět, jak se práší od koňských kopyt, to všechno je možná jen nepatrná součást příběhu, ale za to hrozně intenzivní a málokdy jsem víc vděčný vynálezu zvanému kino jako právě při Opravdové kuráži. A herci ? Asi takhle, seřaďte se slečno Steinfeld a pánové Bridges a Damon, zasloužíte si totiž za svoje herecké výkony vyznamenání s čestnou dělostřeleckou salvou navrch.(22.2.2011)

Původní film s Waynem jsem neviděl, každopádně bratři Coenovi udělali docela pěknej, poctivej western, ale to je asi tak všechno, nevim proč zrovna oni maj zapotřebí něco remakovat, ale budiž, špatný to neni a Jeff Bridges je správněj drsňák a ztroskotanec a docela bych si ho dokázal představit v Jonah Hex místo Brolina, na druhou stranu to tu krapet kazí Damon, kterej se fakt do westernu nehodí, ale celkově to má dobrou atmosféru a Bridges, Hailee Steinfeld a banda nechutnejch banditů jsou skvělí.(7.1.2011)

• - Kdybychom brali v potaz všechny mrtvé osoby, napočítáme jich celkem 13. (MeanWhile)

• - Aby docílil co nejlepšího ztvárnění hlasu poté, co si ukousne jazyk, použil Matt Damon sponku do vlasů. (HellFire)

• - Na konci filmu, po čtvrt století, dospělá Mattie Rossová drží leták na Wild West Show s datem 1903. Děj filmu se tedy odehrává v zimě roku 1878. (Chuppa)