Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Nesnáším filmy, kde se vám zprotiví hlavní postava hned na začátku. A já musel v sobě najít Opravdovou kuráž, abych film dokoukal do konce. Mladá holka v podání Hailee Steinfeld si jde sice za svým, ale pěkně ostrým způsobem. A stejně jako Jeff Bridges se ji chcete zpočátku zbavit. Ale v polovině si vás stejně získá (tím, že už moc nekecá a dává prostor ostatním) a vy si užíváte pravou kovbojku, jak má být. I když jde sice jen o remake, ale dobře po Coenovsku zpracovaný.(18.1.2011)

„S uštipačnosťou u mňa ďaleko nezájdeš, zlato. Keď som tu tak sedel, kým si spala, chvíľku som aj uvažoval nad bozkami, aj keď si mladá, chorá a vôbec nie si pekná. Ale teraz uvažujem tak nad piatimi šiestimi ranami opaskom.“ Bez spoilerovanie nedokážem napísať, prečo dávam len 60%, ale asi by sa bez prezrádzania dalo sucho skonštatovať, že druhá polovica je horšia, ako výborná prvá (hoci sa možno nájdu diváci, ktorí budú tvrdiť presný opak). Herecké výkony sú výborné. Ako fanúšik Jeffa Bridgesa musím napísať, že je skvelý, ale s milým prekvapením rád skonštatujem, že minimálne rovnako dobrý je i Matt Damon. Výkon 14-ročnej takmer debutantky Hailee Steinfeldovej je potom neuveriteľný; taký dobrý „detský“ výkon som naposledy videl pred viac, ako desiatimi rokmi (v ŠIESTOM ZMYSLE). Bridges nehrá hrdinu príbehu – hrdinami sú všetci traja. Iskrí to medzi nimi, každý má svoj „príbeh“, povahu, názory, postoj k životu, riešeniu problémov. Jediné, čo majú všetci spoločné - nijako extra sa nepozastavujú nad zabíjaním. Vlastne vôbec – Mattie Rossová nerieši, či zlosyna treba zabiť, ale hnevá ju, že nebude obesený v JEJ meste. Bohužiaľ, druhá polovica ponúkne podozrivo zlý scenár a dokonca ani ten „návratový“ koniec nebol zďaleka taký dojímavý, ako som čakal. Coenovci a producent Spielberg akoby až ODMIETLI dať platiacemu divákovi to, čo chce vidieť. Ale už kvôli ústrednému trojlístku a vtipným dialógom si SKUTOČNÚ GURÁŽ pozrite. Minimálne prvých 60 minút guráž má. Viac v mojej recenzii (a už aj so spoilermi) na Recenzie.org.(17.1.2011)

Renesance westernového žánru. V případě True Grit se potkalo mistrovsky zvládnuté řemeslo a cit pro jemné nuance dnes už trochu zaprášeného žánru a především pak ochota se jimi řídit a plout v jimi vytčeném korytu. Bratři Coenové natočili tenhle remake s takovou bravurou, že dostal zcela novou kvalitu, původní western jsem viděl již hodně dávno, ale nezanechal ve mně tak silný dojem jako právě tenhle nový Coenovic opus. Sám námět však v sobě má ten rozměr, který koreluje s temným, a právě proto tak přitažlivým, viděním světa téhle bratrské dvojice a který by se dal charakterizovat parafrází názvu jejich stěžejního snímku - Tahle země není pro slabý... Velmi překvapivá (na western) byla ta neobyčejně vysoká míra humoru (ovšem rozhodně ne na bratry Coeny), většinou hodně černého a dekadentního, což bylo na celém filmu možná to nejvíce atraktivní. Tenhle western byl vlastně černou komedií, což je u tohoto žánru jev spíše raritní. V souvztažnosti byl pak velmi vyhraněný naturalismus popisovaného, bývá zvykem zobrazovat divoký západ jako svět drsných mužů, Opravdová kuráž má ovšem před výše zmíněným několik kroků náskok, tak jak bývá ve filmech bratrského tvůrčího svazku často zvykem...(16.4.2011)

LIDÉ NEVĚŘILI, ŽE MLADÉ DĚVČE OPUSTÍ DOMOV A VYRAZÍ V ZIMĚ POMSTÍT OTCOVU SMRT. ALE STALO SE TO..... /// Dcera nebožtíka Franka Rosse ji má. (Kuráž samozřejmě). Není to ubohé dítě a nevypadá ani jako uplakaný truchlící potomek. Spíš je to někdo, kdo hledá chlápka, kterej jí má taky. OPRAVDOVOU. (Kuráž, samozřejmě...). A dokáže zblbnout kvůli malý holce..... Super pocit z toho, jak si J.Bridges svoji roli užívá (a vlastně ta holka taky) dlouho převažuje unylé (že by westernové?) tempo. Vlastně tu už o nic jinýho nejde, jen o herce a westernovou atmosféru. Původní film neznám a dlouho jsem žádnej western neviděl, možná i proto dávám (lehce) nadprůměrné hodnocení. A samozřejmě i za to, že ji měli! Všichni! (Kuráž. Opravdovou!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se na území Choctawů a potřebuji cestovní rychlokurz. 2.) Nevím proč po mě můj děda - starej zálesák – furt chce ,,indiánskej pepř“. 3.) Vlakem do Yumy už jsem jel, tak proč (pro změnu) neosedlat koně? /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(26.5.2011)

Skvělý vizuál bratří Coenů převádí na filmové plátno román Charlese Portise a zároveň předělává legendu s Johnem Waynem film Maršál (1969). Jako milovník westernů jsem měl málem z tohoto filmu bláto na hřišti. Konečně někdo zkusil natočit to tak, jak se to vždycky dělávalo nebo jak by se to přinejmenším mělo. Tak nějak musel Divoký západ vypadat. Žádné načančané westernové kulisy a vyfintění indiáni jak z malůvek Buffalo Billa. Žádný západ slunce a džentlmeni v kloboucích. Pěkně na tvrdo a bez milosti. Jeff Bridges (mimochodem vesměs kladná postava) kope do indiánských dětí jako do prašivých psů. Neříkám, že je to nejlepší moment z filmu, ale kde jinde to vidíte, že? Tyto a mnohé další detaily dělají z filmu Opravdová kuráž opravdovou podívanou. Když se navíc přeneseme přes skvělé výkony zúčastněných aktérů, zabředneme do celkem napínavého vyprávění o jedné nemalé pomstě a necháme se unášet uvěřitelným dobrodružstvím. Navíc nás pohltí i zmiňovaná autenticita, která prostě nejde přehlédnout. Z tohoto filmu mám daleko dokonalejší povědomí o tzv. Divokém západě, než z kteréhokoliv jiného dílka. Nezbývá než dodat, že se to bratrům Coenovým opět povedlo.(23.4.2011)

• - O roli Lucky Neda Peppera se ucházel Micheal Biehn. Nakonec ji ale získal herec, shodou okolností s totožným příjmením, Barry Pepper. (Taninaca)

• - Jeff Bridges je vo filme o dva roky mladší od Johna Wayna, ktorý stvárnil postavu Ruebena J "Roostera" Cogburna v originálnej verzii filmu z roku 1969. (Kofolacik)

• - Kvôli scéne na šibenici, ktorá sa odohráva v období prichádzajúcej zimy, bolo nutné ručne otrhať všetko lístie zo stromov, pretože sa natáčalo v lete. (gogo76)