Reklama

Reklama

Opravdová kuráž

  • USA True Grit (více)
Trailer 2

Farmáře Franka Rosse zastřelí jeho najatý pomocník Tom Chaney kvůli dvěma zlatým destičkám, a uprchne do indiánské rezervace s dalším zločincem Nedem Pepperem, kde ho jen tak někdo nenajde. Po Frankovi zůstane vdova a tři děti. Jeho nejstarší dcera, čtrnáctiletá Mattie, to nehodlá nechat jen tak. Zajede do města a z peněz po otci si najme lovce hlav Roostera Cogburna, který je podle vyprávění ten nejlepší z nejlepších. Chce, aby byl Chaney postaven před soud a popraven. Na celou akci také hodlá osobně dohlížet. S tím však Rooster nesouhlasí a odjede. Rooster se domluví s texaským rangerem La Boeufem, který Chaneyho hledá kvůli vraždě senátora v Texasu. Mattie je však dožene a rozhodně se nehodlá vracet. Po několika dnech se Rooster a La Boeuf pohádají a Rooster zůstává s Mattie sám. Dozví se, že na Neda čekají v chatě v pustině dva muži. Jeden z nich je zraněný a Rooster chce informace o Nedovi. Zraněný muž chce vypovídat, ale druhý ho bodne do hrudi. Rooster ho bez milosti zastřelí. Z úkrytu sleduje chatu a vidí, že někdo přijíždí. Je to La Boeuf, ale má smůlu. V patách je mu Ned Pepper a jeho muži. Dojde k přestřelce, při které je La Boeuf zraněn, ale má štěstí, že vše viděl Rooster. Dojde k přestřelce, při které jsou dva Nedovi muži zabiti, ale ostatním se podaří uniknout. Skupina pokračuje v pátrání, ale pak se La Boeuf zase rozhodne odejít. Mattie zůstává s Roosterem. Když jde ráno k řece pro vodu, ocitne se tváří v tvář Chaneymu, který ji chce napadnout. Mattie má otcův revolver, ale neumí s ním moc zacházet, přesto se jí podaří Chaneyho zranit a zavolat Roostera na pomoc. Ale Chaney není sám, je tam i Ned a jeho lidé. Ti přesvědčí Roostera, aby odjel a nechal Mattie, jinak ji zabijí. Ned s bandou odjíždí a ponechávají Mattie s Chaneym, který ztratil koně. Ned ho varuje, aby jí nic nedělal. Slibuje, že mu koně pošle. Mezitím se Rooster postaví Nedovi a jeho mužům. Dojde k přestřelce a Ned je vážně zraněný, ale živý. U Mattie se náhle objevuje La Boeuf, který Chaneyho zpacifikuje a z velké vzdálenosti Neda zastřelí. Když se pak s Mattie vrátí do Nedova tábora, Chaney už je zase vzhůru a udeří La Boeufa do hlavy, a ten ztrácí vědomí... (TV Prima)

(více)

Videa (10)

Trailer 2

Recenze (1 297)

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Na True Grit jsem se těšil, ačkoli western není ani zdaleka můj oblíbený žánr. Přecijenom to pro mne byla první příležitost vidět příběh z Divokého západu na velkém plátně. Film je profesionálně nadprůměrně zvládnutý, ale to nemůže nikoho překvapit, protože Coeni točit prostě umí. Na rozdíl od většiny ostatních diváků jsem měl ale citelný problém s herci, a to se všemi kromě Jeffa Bridgese. Damon, Brolin i do nebes vychválená Steinfeld mi přišli takoví ... strojení. Prostě mi do toho westernového prostředí vůbec neseděli a neuvěřil jsem, že se jedná o lidi. Viděl jsem jen na papíře napsané postavy. Z toho plyne další výtka, kterou k filmu mám - nastavovaný závěr. V posledních asi pěti minutách Coeni zkouší ždímat emoce. Dělají tak poměrně nečekaným způsobem, jehož dramatický záměr jsem v kině nepobral. Zpětně už je mi jasný a víceméně jej oceňuju, neboť je docela netradiční, což však nic nemění na tom, že na mě osobně nezafungoval. True Grit mě zklamal podobně jako před třemi lety Tahle země. Coeny raději komediálně :) ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

The Grid...digital frontier...ale ne, sakra, špatný film. Tedy ne špatný, to chraň ruka páně - nesprávný film. Tady se bude řešit The Grit - True Grit. Takový omyl... Inu dvě velké Bridgesoviny v jednom roce, a je to hned, zvlášť když jsou obě stejně zábavné, i když ne stejným způsobem. A vlastně není ani fér říkat tomu Bridgesovina, protože tohle je čistá Coenovina. Sice jsem měl občas pocit, že se Cogburnova cesta protnula s poutí Williama Blakea, ale o nic míň mě to kvůli tomu nebavilo. Western skoro bez střílení, ale nabitý ostrými herci. A ti když spustí tu svoji "palbu", tak už se můžete jenom vézt a ty skoro dvě hodiny utečou jako nic. Josh Brolin jako naprostý tragéd, Jeff Bridges jako starý nas*aný tak trochu měkkosrdcatý frajer, Barry Pepper jako nejluxusnější špinavý kojot za spoustu let (škoda, že je ve filmu asi tak deset minut), a po zásluze opěvovaná, paličatá, chvíli děcko a chvíli dospělá, Hailee Steinfeld. Jo, je tu i Matt Damon, ale i když i on patří do toho soukolí, které jede tak hladce, že vás baví každá scéna, kde si lidi jen tak povídají, je s tou svojí fajfkou tak nějak v pozadí. V popředí, pozadí a vůbec všude je naprosto famózní kamera Rogera Deakinse, který vyfasoval už asi tisící nominaci na Oscara, a ve finále byl tak jako pokaždé akademicky vyfuckován, což je známka čirého šílenství celé té jejich Akademie. Hudbě Cartera Burwella taky sedí divoce západní kabát jako ušitý na míru, a vlastně mě nenapadá nic, co bych mohl Kuráži vytknout. Přesto z nějakého důvodu - asi té starosvětskosti - mě to "jen" zatraceně bavilo, ale neshazovalo mě to ze sedačky ani mi to nesvíralo srdce. Proto dávám 80% a říkám, že tenhle film nemůže zapadnout. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Bridges by si Waynem vyleštil boty. Kdyby mu záleželo na jejich lesku… nebo na čemkoli jiném. Nejméně výstřední Coenovka nestojí na mccarthyovsky nepřikrášleném násilí a černém humoru (které prozrazují povědomí filmu o proměnách, jimiž žánr prošel), nýbrž na konfrontaci nedospělé hrdinky s drsným prostředím divokého západu. V rozporu s mačismem klasických westernů je to Mattie, kdo nejen nastoluje nostalgický tón vyprávění (její něžný hudební motiv, pomalé prolínačky), ale zároveň naraci udává do pohybu. Zatímco její mužský doprovod svou leností, ješitnosti nebo sebestředností dění zdržuje, ona jde odhodlaně, ničím nerozptylována za cílem. Použití retrospektivního ženského voice-overu zároveň zesiluje motiv stesku po starých časech a opravdových mužích jako byl Rooster. Slast sledovat. Třebaže radikální pravičáctví klasických westernů je zde vyhroceno na hranu parodie (nakládání s menšinami, naprostá neúcta k lidskému životu, obchodnická logika), v celku jde o nezvykle seriózní pokus nakopnout skomírající žánr. Panoramatům texaské krajiny dodává na velkoleposti hudba a dojem dnes málo vídané vypravěčské i řemeslné poctivosti zesilují také biblické motivy nebo neuspěchané tempo. Tento zdánlivý návrat ke kořenům se ovšem nevzpírá ani jiné interpretaci. Starosvětskost filmu můžeme vnímat jako projev autorského rukopisu. Ochota postav – padouchy nevyjímaje – k dialogu je třeba typicky coenovská. Díky tomu se k Opravdové kuráži budu rád vracet nejen jako k dalšímu podařenému filmu svých oblíbených režisérů, ale také jako k westernu se vším všudy. 85% Zajímavé komentáře: DaViD´82, tron, novoten, genetique, Flego, ScarPoul ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Výborné herecké výkony a perfektní technická stránka, které dominuje skvělá kamera a nádherná hudba Cartera Burwella (mimochodem značně jiná, než jakou byste od westernu čekali), bohužel nedokážou v mých očích dostat příběh do roviny, ve které by mě bavil. Konfrontace mezi mladou odvážnou slečnou, která si získala všechny moje sympatie a plesnivým starým ožralou, sice nabídla mnohé a bratři Coenové ji i dokázali patřičně využít, ale na téměř dvouhodinový film je to trochu málo. Zejména posledních pár minut pak sklouzává už do dost velké nudy a spousta dlouhých dialogů mě prostě nebavila. Je to škoda, protože první polovina opravdu měla tu potřebnou kuráž a už jsem skoro začínala věřit, že bratři Coenové dokážou dát skomírajícímu žánru westernu alespoň naději na vzkřísení (přestože já osobně mu zrovna neholduju). Western potřebuje nový dech, nový přístup, jinak se populárním znovu nestane. Bohužel, Coeni vsadili na starou dobrou jistotu, ale to mi jednoduše nestačí. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Film o tom, jak se někdo někoho rozhodne zabít a tak jede, jede, jede, jede, jede, jede, jede a jede a až ho dojede, tak ho nakonec překvapivě zabije, nedává už sám o sobě moc prostoru pro kudrlinky a docela si na něm spálili obřízku a vylámali menoru i židí bratři! Ač je můj milovaný Džef Mosty naprosto excelentní kraví hoch a ta emancipovaná čtrnáctka je nepochybně vlhkým snem všech militatntních feministek, neobsadit do role Texas rangera Šuka Rorýse je téměř neodpustitelná castingová chyba. No co naděláme, je teď chudák na roztrhání a tak jim asi nezvedal týmobajl. ()

Galerie (82)

Zajímavosti (30)

  • Natáčení probíhalo v Novém Mexiku a v Texasu, a také na Jamajce. (ČSFD)
  • Zvyk s natažením lana kolem nocležiště, který je ve filmu k vidění, je založen na mýtu, že hadi přes lano vyrobené z koňských žíní nepřelezou a nemohou tak spícímu člověku ublížit. Účinnost tohoto jednoduchého triku je však stále sporná. (pajik)
  • Celosvětová premiéra proběhla 14. listopadu 2010 v New York City (New York, USA). (ČSFD)

Související novinky

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký…

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Bratři Coenovi jsou oscarovými scenáristy a režiséry a většinu času tráví vlastními projekty. Sem tam ale napíší film i někomu jinému a v posledních letech dali dohromady třeba Nezlomného nebo Most…

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake

17.09.2016

Westerny v posledních letech slaví opatrný comeback. Opravdová kuráž vydělala 252 milionů dolarů, Nespoutaný Django si došel pro 424 milionů a za úspěch se dá považovat i 155 mega, jež nastřádala…

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se…

Reklama

Reklama