Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

The Grid...digital frontier...ale ne, sakra, špatný film. Tedy ne špatný, to chraň ruka páně - nesprávný film. Tady se bude řešit The Grit - True Grit. Takový omyl... Inu dvě velké Bridgesoviny v jednom roce, a je to hned, zvlášť když jsou obě stejně zábavné, i když ne stejným způsobem. A vlastně není ani fér říkat tomu Bridgesovina, protože tohle je čistá Coenovina. Sice jsem měl občas pocit, že se Cogburnova cesta protnula s poutí Williama Blakea, ale o nic míň mě to kvůli tomu nebavilo. Western skoro bez střílení, ale nabitý ostrými herci. A ti když spustí tu svoji "palbu", tak už se můžete jenom vézt a ty skoro dvě hodiny utečou jako nic. Josh Brolin jako naprostý tragéd, Jeff Bridges jako starý nas*aný tak trochu měkkosrdcatý frajer, Barry Pepper jako nejluxusnější špinavý kojot za spoustu let (škoda, že je ve filmu asi tak deset minut), a po zásluze opěvovaná, paličatá, chvíli děcko a chvíli dospělá, Hailee Steinfeld. Jo, je tu i Matt Damon, ale i když i on patří do toho soukolí, které jede tak hladce, že vás baví každá scéna, kde si lidi jen tak povídají, je s tou svojí fajfkou tak nějak v pozadí. V popředí, pozadí a vůbec všude je naprosto famózní kamera Rogera Deakinse, který vyfasoval už asi tisící nominaci na Oscara, a ve finále byl tak jako pokaždé akademicky vyfuckován, což je známka čirého šílenství celé té jejich Akademie. Hudbě Cartera Burwella taky sedí divoce západní kabát jako ušitý na míru, a vlastně mě nenapadá nic, co bych mohl Kuráži vytknout. Přesto z nějakého důvodu - asi té starosvětskosti - mě to "jen" zatraceně bavilo, ale neshazovalo mě to ze sedačky ani mi to nesvíralo srdce. Proto dávám 80% a říkám, že tenhle film nemůže zapadnout.(25.8.2011)

Skvělý vizuál bratří Coenů převádí na filmové plátno román Charlese Portise a zároveň předělává legendu s Johnem Waynem film Maršál (1969). Jako milovník westernů jsem měl málem z tohoto filmu bláto na hřišti. Konečně někdo zkusil natočit to tak, jak se to vždycky dělávalo nebo jak by se to přinejmenším mělo. Tak nějak musel Divoký západ vypadat. Žádné načančané westernové kulisy a vyfintění indiáni jak z malůvek Buffalo Billa. Žádný západ slunce a džentlmeni v kloboucích. Pěkně na tvrdo a bez milosti. Jeff Bridges (mimochodem vesměs kladná postava) kope do indiánských dětí jako do prašivých psů. Neříkám, že je to nejlepší moment z filmu, ale kde jinde to vidíte, že? Tyto a mnohé další detaily dělají z filmu Opravdová kuráž opravdovou podívanou. Když se navíc přeneseme přes skvělé výkony zúčastněných aktérů, zabředneme do celkem napínavého vyprávění o jedné nemalé pomstě a necháme se unášet uvěřitelným dobrodružstvím. Navíc nás pohltí i zmiňovaná autenticita, která prostě nejde přehlédnout. Z tohoto filmu mám daleko dokonalejší povědomí o tzv. Divokém západě, než z kteréhokoliv jiného dílka. Nezbývá než dodat, že se to bratrům Coenovým opět povedlo.(23.4.2011)

Chytlavý pradědeček texaského Rangera Walkera, co ještě nekope nohou rychlostí světla jako jeho ryšavý pravnuk, nýbrž karabinou Sharp, ústnaté děvčátko vyhrožující soudními procesy a stále lehce napuštěný Dude bez bowlingové koule a županu. Jářku, nesourodá trojice…, ale řeknu vám, až se objeví banda zpustlého Barryho Peppera, po všech čertech cílevědomá… Mohlo by jít o klasický model westernového žánru, kdyby však v kolonce autorů nebyla uvedena jména, co tam jsou uvedena. Černý humor, na žánr nezvykle užvaněné postavy a explicitní násilí - to vše upečeno v lehce rozpoznatelné značkové formě minnesotské fabriky na absurdno s názvem Coen Bros. Je zvláštní, že i přes některé vydařené jednotlivosti nefunguje True Grit bezchybně jako celek (podobně jako Burn After Reading), nicméně to už se autorům v kariéře stalo několikrát a vždy pak přišli ve vydobyté tvůrčí svobodě s něčím novým, co vyrazilo všem dech. A tomu se teprve říká opravdová kuráž..(29.6.2011)

Rozpočet $38miliónovTržby USA $171,050,328Tržby Celosvetovo $252,084,251Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA $22,952,796 //počet predaných kusov 1,473,778║ Úvod vo svižnom nástupe herečky Hailee Steinfeld z obratným jazykom bol veľmí pôsobivý, lenže akonáhle do sedla sadli Jeff Bridges a Matt Damon akoby uťalo a k vytúženému cieľu to ubiehalo sakramentsky pomaly, škoda, nakoniec mi z toho vychádza len priemer, v ktorom jednoznačne kraľuje Hailee Steinfeld. /60%/(3.12.2011)

S týmto filmom trochu bojujem a veľmi málo chýbalo, aby som dala len 3*. Keďže som ale pri Jessi Jamesovi dokázala akceptovať experimentálny segment, ktorý tam pomerne zapasoval, tak do istej miery som schopná oceniť konverzačný, charakterovo zaujímavý western od Coenovcov. Navyše, mám rada, keď tvorcovia dokážu odvracať zaužívané filmové postupy a tento film je dôkazom toho, že western nemusí byť vždy nabitý len leonovskou akciou a eastwoodovskou nesmrteľnosťou, aby dokázal zaujať. Veľmi dobrý scenár, plný tarantinovských nepodstatných kecov, vynikajúca Hailee Steinfeld, no najviac mi učaroval Jeff Bridges ako ľahostajná opilecká kreatúra. Chvíľami príliš uťahaný film, čo narúša jeho kompaktnosť a určite by si zaslúžil viac akcie, no na druhej strane mi imponuje, že Coenovci sa nehrajú na veľké umenie, True Grit je nenápadný a pomalý, no tiež komorný a osobný film s peknými postavami a nádherným prostredím.(25.7.2011)

• - Film byl již druhou spoluprací Ethana a Joela Coenových a Joshe Brolina (Tom Chaney). (Itar)

• - Kvôli scéne na šibenici, ktorá sa odohráva v období prichádzajúcej zimy, bolo nutné ručne otrhať všetko lístie zo stromov, pretože sa natáčalo v lete. (gogo76)

• - Počas nakrúcania zimných scén museli tvorcovia hľadať územia s väčším množstvom snehu, preto sa väčšina exteriérov natáčala v Novom Mexiku a niektoré zase v texaskom Grangeri, ktorý má stavby z konca občianskej vojny. (ash99)