Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Na Coeny divácky vděčné, ale na druhou stranu i dějově ploché putování vyprahlou (resp. promrzlou) krajinou, jež se zavděčí především milovníkům westernů a těm, kteří se rádi přemlouvají, že viděli něco unikátního. Ehm... neviděli. Na to True Grit nabízí až příliš velký počet šablonovitých postaviček, dějových zvratů a k uzívání vyprázdněných dialogů, které nevedou nikam jinam než k natahování stopáže. Btw. co se v tom filmu vlastně stalo? Hodinu se hledal vrah, aby ho omylem našli u řeky. Párkrát se vystřelilo z bambitky... a byl konec. Nutno dodat, že vzhledem k celé imbecilitě závěru s pádem mezi hady notně mimózní konec. 7/10(25.2.2011)

„Na devadesát yardů trefím komára do oka!“ Podobný střelecký výkon nezvládnu ani po nitrožilní aplikaci ohnivé vody a patrně proto by padesátidolarovka nedonutila mou ctihodnou lennost vstát z gauče a vyrazit na indiánské území na zatýkací výpravu. Ale z bezpečí obývacího pokoje mohu konstatovat, že jsem si užil výkon cílevědomé školačky i lihovinou prolitého hláškujícího lovce a kdyby byl texasský ranger o něco méně seriózní, tak bych s připnutím páté hvězdy na hruď tohoto snímku rozhodně neváhal.(23.10.2012)

Coeni jsou známí svou maximální pečlivostí, s jakou přistupují ke každému ze zkoušených žánrů a připravovaných filmů. Na Opravdové kuráži je to poznat v každém ohledu, ať už jde o casting, výběr rekvizit, promakaný scénář a především tradičně kvalitní režii. Tenhle film představuje návrat k tradičnímu westernu, který prožíval své zlaté období před nějakými 60 lety a v posledních dekádách spíš živořil. Právě proto, že jde o návrat ke kořenům příslušného žánru, nekonají se žádná zásadní překvapení a nejde o nějakou moderní žánrovou variaci typu Mrtvého muže nebo Tance s vlky. Tohle je klasický souboj dobra a zla, tvrdých mužů a divočiny, kde právo a spravedlnost mají daleko k tomu, co si představujeme z dnešních soudních síní. Je to nicméně syrovější, méně romantické a poněkud střízlivější než slavné snímky zlaté éry. Navíc přítomnost sveřepé dívky, která si tvrdohlavě jde za svým cílem pomstít otcovu smrt a sekýruje přitom přítomné pistolníky, přináší do filmu důležité odlehčení. Bylo by asi zbytečné v případě Coenů vyzdvihovat ostatní filmové složky, jako je kamera nebo hudba, protože ty jako obvykle fungují na jedničku. Celkový dojem: 80 %. Kdybych byl fanda příslušného žánru, neváhal bych s 5* ani vteřinu.(6.6.2011)

Na True Grit jsem se těšil, ačkoli western není ani zdaleka můj oblíbený žánr. Přecijenom to pro mne byla první příležitost vidět příběh z Divokého západu na velkém plátně. Film je profesionálně nadprůměrně zvládnutý, ale to nemůže nikoho překvapit, protože Coeni točit prostě umí. Na rozdíl od většiny ostatních diváků jsem měl ale citelný problém s herci, a to se všemi kromě Jeffa Bridgese. Damon, Brolin i do nebes vychválená Steinfeld mi přišli takoví ... strojení. Prostě mi do toho westernového prostředí vůbec neseděli a neuvěřil jsem, že se jedná o lidi. Viděl jsem jen na papíře napsané postavy. Z toho plyne další výtka, kterou k filmu mám - nastavovaný závěr. V posledních asi pěti minutách Coeni zkouší ždímat emoce. Dělají tak poměrně nečekaným způsobem, jehož dramatický záměr jsem v kině nepobral. Zpětně už je mi jasný a víceméně jej oceňuju, neboť je docela netradiční, což však nic nemění na tom, že na mě osobně nezafungoval. True Grit mě zklamal podobně jako před třemi lety Tahle země. Coeny raději komediálně :)(26.2.2011)

Já ty westerny prostě nemusím ... A tohle jsem teda nějak nepobral. Naprosto nezajímavej, jednoduchej film bez jakýhokoliv napětí, zvratů, pořádnýho vyústění děje. Herecké výkony tří postav ... normálka. Holka byla fajn. Ale prostě nuda. Přímočarý film který si jde od začátku do konce za jednoduchým dějem a cílem. Tohle není pro mě.(1.5.2011)

• - Kdybychom brali v potaz všechny mrtvé osoby, napočítáme jich celkem 13. (MeanWhile)

• - Přestože má Cogburn ve filmu 40 let, Jeffovi Bridgesovi bylo v době natáčení už celých 61. (Taninaca)

• - Při hádce mezi Cogburnem (Jeff Bridges) a LaBoeufem (Matt Damon), umístí Cogburn pouzdro s pistolemi na sedlovou hrušku, ovšem v dalším záběru už se nachází na přední rozsochoně sedla. (moznazitra)