Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

hoci som sa snazila, film ma proste nechal absolutne chladnou, dokonca zo mna na dve hodinky urobil ladovu kralovnu. Nebola som velmi nadsena ani z vykonov, ani zo scenara, ale to uz v mojom pripade u bratov Coenovcov tak byva... Kazdopadne sa musim trosku odosobnit a filmu uznavam jeho kvality, ktore rozhodne ma, ale tento psik brechal u zlej brany.(2.6.2011)

Znáte ten krásný pocit, kdy si jako malé dítě užíváte každou minutu s čirou a bezelstnou radostí? Mně se to doposud poštěstilo jen u malého počtu filmů ... True Grit patří mezi ně. Famózní ve všech ohledech, nejlepší western od Hodného, zlého a ošklivého a jeden z nejlepších filmů za posledních 20 let. Dokonalý kontrapunkt mezi naivistickou šestákovou předlohou (pistolníci se chovají k vyspělé slečně jako gentlemani) a modernistickým McCarthyho pojetím amerického národního žánru (rasismus, všudypřítomná špína a bizarní postavičky - zde zubař! - projíždějící krajinou). Je mi líto všech, kdo to považují za nudnou selanku, protože přicházejí o krásný zážitek. (A k hejtu na Damonovu osobu se nepřidávám, protože jeho jižanský hejsek s cingrlátkama na obleku je famózní vedlejší postava, takovou by "herecké dřevo" zahrát nedovedlo)(18.2.2011)

Původní film s Waynem jsem neviděl, každopádně bratři Coenovi udělali docela pěknej, poctivej western, ale to je asi tak všechno, nevim proč zrovna oni maj zapotřebí něco remakovat, ale budiž, špatný to neni a Jeff Bridges je správněj drsňák a ztroskotanec a docela bych si ho dokázal představit v Jonah Hex místo Brolina, na druhou stranu to tu krapet kazí Damon, kterej se fakt do westernu nehodí, ale celkově to má dobrou atmosféru a Bridges, Hailee Steinfeld a banda nechutnejch banditů jsou skvělí.(7.1.2011)

Mluvit o nejlepším westernu posledních 10 let není moc smysluplné, vzhledem k tomu, že za toto období se žánrových souputníků lze dopočítat na prstech. Nešlo by tedy o obzvlášť hodnotný titul pro film, který by v dobách pro filmový divoký západ mnohem příznivějších patřil ke slušnému nadprůměru. K plusům patří rozhodně podstatně vyšší syrovost a uvěřitelnost v porovnání s adaptací s Johnem Waynem, dobří herci a schopnost přesvědčit diváka, že starý ožralý sípající U. S. Marshall si to za asistence jižanského hejska a otravné děvčice může rozdat se čtyřmi desperáty na férovku. Plus hudba, kamera a chřestýši.(24.2.2011)

[imdb: 8.4/10] | me: Westernov je už málo ako Šafránu, ale ak už ma nejaký prísť, tak radšej nech stojí za to - no a tento film (aj keď jedná o remake) je dobrým príkladom. Obsahuje správnu kombináciu toho, čo dobrý western má mať a hoci to nie je western kde sa kolty tasia ako na bežiacom páse, je to film, ktorý ma čo ponúknuť - cez dobrú výpravu, tvrdých chlapov, ostrých dialógov a whiskey až po špinavých banditov. Spestrením a svojským korením filmu je hlavná predstaviteľka, ktorá dáva celému nádychu špecifický ráz. ...Dobrý film. "Ground's too hard. Them men wanted a decent burial, they should have got themselves killed in summer." (7.1.2011)

• - Postava Lucky Peppera v podaní B. Peppera má na rukovätiach svojich koltov znak štastia - štvorlístok. (gogo76)

• - Kvůli zákonu zakazujícímu práci mladistvých nemohli bratři Coenovi natáčet s Hailee Steinfeld po odbití půlnoci. Jelikož se k tomu přidaly i problémy s dodržením natáčecího plánu, nahradila Hailee v každém záběru, kdy vidíme jinou postavu přes její ramena nebo záda, osobní dablérka. (HellFire)

• - Film byl již druhou spoluprací Ethana a Joela Coenových a Joshe Brolina (Tom Chaney). (Itar)