Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Smysluplný remake. Coeni vzdávají originálu poctu, ale zároveň si uvědomují jeho chyby a rozhodně je neopakují. Vyvarovali se zdlouhavého úvodu, ty tam jsou vycíděné barvotiskové krajinkářské záběry i celková naivita. Tady vládne zaprášená drsná atmosféra, kde se pro ostré slůvko nej(e)de daleko. Coeni vsadili vše na postavy, což se jim vyplatilo, protože narozdíl od originálu jim dodali hloubku (Wayne byl prostě Wayne s páskou, zatímco Bridges je Cogburn a tak je to tu se všemi) a ani žádnou neodsunuli na vedlejší kolej. Díky tomu fungují především emoce, které v předloze poněkud absentovaly. A i přes výtečné výkony představitelů všech těch badass macho typů si pro sebe celý film krade (a největší "koule" má) čtrnáctiletá Hailee Steinfeld.(1.1.2011)

Originál Henryho Hathawaye jsem neviděl a po zhlédnutí Coenovic remaku už ani nepotřebuju. (Politicky) nekorektní film, jehož námětem si představuju nenapsaný román Cormaca McCarthyho (evidentně to nenapadlo jen mě :), v čele s brilantním Jeffem Bridgesem a neskutečnou (pro mě oscarovou) Hailee Steinfeld.(20.2.2011)

The Grid...digital frontier...ale ne, sakra, špatný film. Tedy ne špatný, to chraň ruka páně - nesprávný film. Tady se bude řešit The Grit - True Grit. Takový omyl... Inu dvě velké Bridgesoviny v jednom roce, a je to hned, zvlášť když jsou obě stejně zábavné, i když ne stejným způsobem. A vlastně není ani fér říkat tomu Bridgesovina, protože tohle je čistá Coenovina. Sice jsem měl občas pocit, že se Cogburnova cesta protnula s poutí Williama Blakea, ale o nic míň mě to kvůli tomu nebavilo. Western skoro bez střílení, ale nabitý ostrými herci. A ti když spustí tu svoji "palbu", tak už se můžete jenom vézt a ty skoro dvě hodiny utečou jako nic. Josh Brolin jako naprostý tragéd, Jeff Bridges jako starý nas*aný tak trochu měkkosrdcatý frajer, Barry Pepper jako nejluxusnější špinavý kojot za spoustu let (škoda, že je ve filmu asi tak deset minut), a po zásluze opěvovaná, paličatá, chvíli děcko a chvíli dospělá, Hailee Steinfeld. Jo, je tu i Matt Damon, ale i když i on patří do toho soukolí, které jede tak hladce, že vás baví každá scéna, kde si lidi jen tak povídají, je s tou svojí fajfkou tak nějak v pozadí. V popředí, pozadí a vůbec všude je naprosto famózní kamera Rogera Deakinse, který vyfasoval už asi tisící nominaci na Oscara, a ve finále byl tak jako pokaždé akademicky vyfuckován, což je známka čirého šílenství celé té jejich Akademie. Hudbě Cartera Burwella taky sedí divoce západní kabát jako ušitý na míru, a vlastně mě nenapadá nic, co bych mohl Kuráži vytknout. Přesto z nějakého důvodu - asi té starosvětskosti - mě to "jen" zatraceně bavilo, ale neshazovalo mě to ze sedačky ani mi to nesvíralo srdce. Proto dávám 80% a říkám, že tenhle film nemůže zapadnout.(25.8.2011)

Silné v detailech. Coenovci nabízí něco víc než jen příběh o rázné holce, která chce pomstít svého tátu. Umí to podat tak jak jsme to ještě neviděli. A Jeff Bridges měl dostat zlatého plešouna až letos za ikonickou roli maršála Cogburna. Jinak výborně zahrané (opravdu skvělá Hailee Steinfeld) a prohláškované dobrodružné drama, které překvapí tam, kde to nečekáte. Tvých padesát dolarů je pryč a whiskey zadržená jako důkaz je taky pryč.(25.5.2011)

Na True Grit jsem se těšil, ačkoli western není ani zdaleka můj oblíbený žánr. Přecijenom to pro mne byla první příležitost vidět příběh z Divokého západu na velkém plátně. Film je profesionálně nadprůměrně zvládnutý, ale to nemůže nikoho překvapit, protože Coeni točit prostě umí. Na rozdíl od většiny ostatních diváků jsem měl ale citelný problém s herci, a to se všemi kromě Jeffa Bridgese. Damon, Brolin i do nebes vychválená Steinfeld mi přišli takoví ... strojení. Prostě mi do toho westernového prostředí vůbec neseděli a neuvěřil jsem, že se jedná o lidi. Viděl jsem jen na papíře napsané postavy. Z toho plyne další výtka, kterou k filmu mám - nastavovaný závěr. V posledních asi pěti minutách Coeni zkouší ždímat emoce. Dělají tak poměrně nečekaným způsobem, jehož dramatický záměr jsem v kině nepobral. Zpětně už je mi jasný a víceméně jej oceňuju, neboť je docela netradiční, což však nic nemění na tom, že na mě osobně nezafungoval. True Grit mě zklamal podobně jako před třemi lety Tahle země. Coeny raději komediálně :)(26.2.2011)

• - Jedním z producentů filmu je Steven Spielberg (Jeremy.jk)

• - Rooster Cogburn ve filmu používá následující zbraně - kolt Single Action Army, Winchester model 1873 a dva kolty Navy 1851. Mattie nosí kolt Dragoon po svém otci. La Bouef má kolt Single Action Army a pušku Sharps 1874 Cavalry. Tom Chaney ukradl svou zbraň Henry model 1860 otci Mattie a Ned Pepper se pyšní revolverem Remington 1875 a puškou Winchester 1866 zvanou „Yellow Boy“. (HellFire)

• - Hailee Steinfeld porazila v castingu do filmu 15 000 hereček. (hansel97)