Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

LIDÉ NEVĚŘILI, ŽE MLADÉ DĚVČE OPUSTÍ DOMOV A VYRAZÍ V ZIMĚ POMSTÍT OTCOVU SMRT. ALE STALO SE TO..... /// Dcera nebožtíka Franka Rosse ji má. (Kuráž samozřejmě). Není to ubohé dítě a nevypadá ani jako uplakaný truchlící potomek. Spíš je to někdo, kdo hledá chlápka, kterej jí má taky. OPRAVDOVOU. (Kuráž, samozřejmě...). A dokáže zblbnout kvůli malý holce..... Super pocit z toho, jak si J.Bridges svoji roli užívá (a vlastně ta holka taky) dlouho převažuje unylé (že by westernové?) tempo. Vlastně tu už o nic jinýho nejde, jen o herce a westernovou atmosféru. Původní film neznám a dlouho jsem žádnej western neviděl, možná i proto dávám (lehce) nadprůměrné hodnocení. A samozřejmě i za to, že ji měli! Všichni! (Kuráž. Opravdovou!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se na území Choctawů a potřebuji cestovní rychlokurz. 2.) Nevím proč po mě můj děda - starej zálesák – furt chce ,,indiánskej pepř“. 3.) Vlakem do Yumy už jsem jel, tak proč (pro změnu) neosedlat koně? /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(26.5.2011)

Smysluplný remake. Coeni vzdávají originálu poctu, ale zároveň si uvědomují jeho chyby a rozhodně je neopakují. Vyvarovali se zdlouhavého úvodu, ty tam jsou vycíděné barvotiskové krajinkářské záběry i celková naivita. Tady vládne zaprášená drsná atmosféra, kde se pro ostré slůvko nej(e)de daleko. Coeni vsadili vše na postavy, což se jim vyplatilo, protože narozdíl od originálu jim dodali hloubku (Wayne byl prostě Wayne s páskou, zatímco Bridges je Cogburn a tak je to tu se všemi) a ani žádnou neodsunuli na vedlejší kolej. Díky tomu fungují především emoce, které v předloze poněkud absentovaly. A i přes výtečné výkony představitelů všech těch badass macho typů si pro sebe celý film krade (a největší "koule" má) čtrnáctiletá Hailee Steinfeld.(1.1.2011)

Opravdová dokonalost se nekoná, protože Coeni místo redefinování žánru (viz No Country for Old Men) jedou těžce na jistotu, ale při závěrečných titulcích na mě ta poctivá westernová síla dolehla pořádně. Největší herecké zásluhy si připisuje jednoznačně Bridges, jehož rozšafně rozevlátý i nekompromisně drsný Rooster kraluje, naopak překvapivým zklamáním je občas lehce unylá Hailee Steinfeld. Docela dlouho jsem měl menší problémy i s nevyváženým tempem snímku, ale tady všechno zachraňuje závěrečná půlhodina. Z minuty na minutu přijde nástup hlavního záporáka a o napětí a emoce od té chvíle není nouze ani na vteřinu, nemluvě o bezchybném finiši. S odstupem mi sice dochází, že některé dějové zákruty byly zcela jasné, ale přesto se na film díky jeho přímočarosti a upřímnosti nedokážu zlobit.(28.1.2011)

I. projekce [kino]: "Těšil, dočkal, nepobral." za 3*. Nyní II. projekce [domácí postelový HD]: Výborná zábava od začátku do konce, Divoký západ plný retardů, kokotů a hovad vs. jedna cílevědomá čtrnáctka (ach ty charaktery...), spousta potěšujících maličkostí nasázených bratry režiséry, dobrý tón, podruhé mi to sedlo - ale předně jako komedie!(26.5.2011)

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Dělat remake už tak dobrému filmu není žádná kuráž. Plácat po zádech si tedy Coeni vůbec nezaslouží a o nějakém oživení westernu bych také nemluvil. Sázka na jistotu, která nevychází (resp.: bohužel mají Coeni fanouškovskou základnu stále velkou a ta zaslepeně sype dolary ve velkém) aneb jednooký mezi slepými králem. Ale pořád jen jednooký. Čekal jsem více vtipu i napětí, ale větší tvůrčí odvaha natož invence se nedostavuje. Průměr zachraňují slušní herci, kterým kraluje nejmladší a překvapivě ta nejlepší - Hailee Steinfeld a dále technické zpracování, jenž má svůj styl, hezkou kameru a taktéž hudbu. Nikdy však žádné pamětihodné výšiny nezdolává. Raději jen klasiku a nekřísit mrtvoly než takové novodobé tu(c)tovky. ___ Nominován z bezdůvodné setrvačnosti = na Oscarech pouze do počtu.(20.2.2011)

• - Rooster Cogburn (Jeff Bridges) nosí ve filmu pásku přes pravé oko. Představitel stejné role John Wayne ji před jedenačtyřiceti lety v původní adaptaci románu "True Grit" Charlese Portise nosil pro změnu vlevo. V obou případech jde o fantazii scénáristů, neboť v předloze má postava Roostera Cogburna jen jedno oko a pásku nenosí. (Shaqualyck)

• - Aby docílil co nejlepšího ztvárnění hlasu poté, co si ukousne jazyk, použil Matt Damon sponku do vlasů. (HellFire)

• - Počas nakrúcania zimných scén museli tvorcovia hľadať územia s väčším množstvom snehu, preto sa väčšina exteriérov natáčala v Novom Mexiku a niektoré zase v texaskom Grangeri, ktorý má stavby z konca občianskej vojny. (ash99)