Opravdová kuráž

Skutočná guráž

True Grit

Western / Drama / Dobrodružný

USA, 2010, 110 min

Nesnáším filmy, kde se vám zprotiví hlavní postava hned na začátku. A já musel v sobě najít Opravdovou kuráž, abych film dokoukal do konce. Mladá holka v podání Hailee Steinfeld si jde sice za svým, ale pěkně ostrým způsobem. A stejně jako Jeff Bridges se ji chcete zpočátku zbavit. Ale v polovině si vás stejně získá (tím, že už moc nekecá a dává prostor ostatním) a vy si užíváte pravou kovbojku, jak má být. I když jde sice jen o remake, ale dobře po Coenovsku zpracovaný.(18.1.2011)

Bratři Coenové a western? No páni! A jednu z hlavních postav hraje agent James Bourne? Fíha! A to ani nemluvím o klasickém westernovém anti-hrdinovi v podání Jeffa Bridgese, či ryzím (?) záporákovi, zakukleném do nepoznatelného Barryho Peppera... Tyhle všechny ale strká do kapsy "malá holka" Hailee Steinfeld, která se svého partu zhostila s mazáckou suverenitou a předvedla něco, co jsme ve westernu ještě nikdy neviděli. Absolutně dospělý a precizní výkon téhle dívčiny mě fakt zaujal a jsem zvědav, zda jej ještě někdy v kariéře dokáže aspoň částečně napodobit. Hlavně ona má zásluhu na těch čtyřech "texasrangerovských" hvězdičkách, které Opravdové kuráži tímto uděluji.(18.6.2013)

Rozpočet $38miliónovTržby USA $171,050,328Tržby Celosvetovo $252,084,251Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA $22,952,796 //počet predaných kusov 1,473,778║ Úvod vo svižnom nástupe herečky Hailee Steinfeld z obratným jazykom bol veľmí pôsobivý, lenže akonáhle do sedla sadli Jeff Bridges a Matt Damon akoby uťalo a k vytúženému cieľu to ubiehalo sakramentsky pomaly, škoda, nakoniec mi z toho vychádza len priemer, v ktorom jednoznačne kraľuje Hailee Steinfeld. /60%/(3.12.2011)

WESTERN konečne žije a zarába aj v kinách!!! Po priemerných kúskoch so slabým scenárom ako 3:10 to Yuma, Appaloosa atď. je tu konečne prírastok do žánru, ktorý za to stojí. Scenár je napísaný dobre a funguje tu všetko tak ako má. Škoda len miernej uťahanosti a akcie mohlo byť tiež viac. Som však spokojný. P.S.: veľmi pekných posledných 20 minút. 8/10(8.1.2011)

„S uštipačnosťou u mňa ďaleko nezájdeš, zlato. Keď som tu tak sedel, kým si spala, chvíľku som aj uvažoval nad bozkami, aj keď si mladá, chorá a vôbec nie si pekná. Ale teraz uvažujem tak nad piatimi šiestimi ranami opaskom.“ Bez spoilerovanie nedokážem napísať, prečo dávam len 60%, ale asi by sa bez prezrádzania dalo sucho skonštatovať, že druhá polovica je horšia, ako výborná prvá (hoci sa možno nájdu diváci, ktorí budú tvrdiť presný opak). Herecké výkony sú výborné. Ako fanúšik Jeffa Bridgesa musím napísať, že je skvelý, ale s milým prekvapením rád skonštatujem, že minimálne rovnako dobrý je i Matt Damon. Výkon 14-ročnej takmer debutantky Hailee Steinfeldovej je potom neuveriteľný; taký dobrý „detský“ výkon som naposledy videl pred viac, ako desiatimi rokmi (v ŠIESTOM ZMYSLE). Bridges nehrá hrdinu príbehu – hrdinami sú všetci traja. Iskrí to medzi nimi, každý má svoj „príbeh“, povahu, názory, postoj k životu, riešeniu problémov. Jediné, čo majú všetci spoločné - nijako extra sa nepozastavujú nad zabíjaním. Vlastne vôbec – Mattie Rossová nerieši, či zlosyna treba zabiť, ale hnevá ju, že nebude obesený v JEJ meste. Bohužiaľ, druhá polovica ponúkne podozrivo zlý scenár a dokonca ani ten „návratový“ koniec nebol zďaleka taký dojímavý, ako som čakal. Coenovci a producent Spielberg akoby až ODMIETLI dať platiacemu divákovi to, čo chce vidieť. Ale už kvôli ústrednému trojlístku a vtipným dialógom si SKUTOČNÚ GURÁŽ pozrite. Minimálne prvých 60 minút guráž má. Viac v mojej recenzii (a už aj so spoilermi) na Recenzie.org.(17.1.2011)

• - Zvyk s natažením lana kolem nocležiště, který je ve filmu k vidění, je založen na mýtu, že hadi přes lano vyrobené z koňských žíní nepřelezou a nemohou tak spícímu člověku ublížit. Účinnost tohoto jednoduchého triku je však stále sporná. (pajik)

• - J. K. Simmons tu má malé cameo, kdy jej můžeme poznat v hlase J. Noble Daggetta, tedy advokáta Mattie. (JayZak)

• - Rooster Cogburn ve filmu používá následující zbraně - kolt Single Action Army, Winchester model 1873 a dva kolty Navy 1851. Mattie nosí kolt Dragoon po svém otci. La Bouef má kolt Single Action Army a pušku Sharps 1874 Cavalry. Tom Chaney ukradl svou zbraň Henry model 1860 otci Mattie a Ned Pepper se pyšní revolverem Remington 1875 a puškou Winchester 1866 zvanou „Yellow Boy“. (HellFire)