Tucker & Dale vs. Zlo

• Česko Tucker a Dale vs. Zlo (více)

Parta mladistvých intelektuálů podniká cestu z města. Příslib bezelstné zábavy v lůně neposkvrněné horské přírody ale nebude mít dlouhého trvání. Na samotě u lesa studentská kvítka narazí na individua podezřelého vzezření, kterým sláma čouhá nejen z bot. Žoviální burani Tucker a Dale si přitom též chtějí pouze užít volný čas: dát do kupy starou chatu, postavit kadibudku, ulovit pár ryb, a naopak vypít větší než menší množství piv. Bude však stačit jediné nedorozumění a požár bude na střeše, nejedna končetina se uřeže, drtička na dřevo vytryskne v krvavé sprše a konec bude jedné mládeže… Přímočará, ale zábavná parodie, získala mezinárodní renomé na řadě festivalů (SXSW, Fantasia, Sundance), českému publiku byla představena při příležitosti 45. ročníku MFF Karlovy Vary (2010). Kanadsko-americký snímek udělá radost především znalcům žánrové kinematografie. Tucker & Dale vs. Zlo se nápaditě strefuje do spousty hororových klišé z oblasti slasheru („vyvražďovaček“) a hixploitation (či hick flicks – filmy o křupanech). Na jednu stranu film přehnaně zvýrazňuje ustálené motivy (mj. hrozivé „Jiné“ v podobě zanedbaných vidláků), na stranu druhou komediální horor výsměšně napodobuje scény z ikonických děl (namátkou: Sežráni zaživa, Texaský masakr motorovou pilou, Predátor, Smrtelné zlo, Pátek třináctého, Fargo či Záhada Blair Witch), aby posléze vše obrátil na ruby a nastavil zrcadlo nám samým, když vyprávění šibalsky podřízne větev pod stereotypním rozdělením: kultivované město versus nebezpečný venkov. (Česká televize)

mala_kea

Názorná ukázka, že i střeva mohou být vtipná, prostě výborný nápad, stavějící nahlavu klasické klišé vidláckých vyvražďovaček, je bohužel znehodnocen slabším zpracováním. Obsazení je přesné, scénář mohl být ještě lepší, ale přesto je zábavný, jen to zpracování pokulhává, ačkoliv gore je celkem solidní. Přesto jako vtipnou hororovou komedii můžu film doporučit, jen od toho nesmíte moc čekat. Ať žijou sebevražední studenti. ()

Doomedx

Tenhle film mě doslova překvapil, opravdu jsem nečekal takovou nálož zabavy. Dva blbouńové z venkova, kteří by ani mouše neublížili, se dostávají do situací, při kterých nevinní studentíci umírají v drtičce dřeva nebo napíchlí na kůl, zatímco zbytek studentů si myslí, že ti dva jsou šílení vrazi. Miluji hororové komedie a Tucker and Dale působí vynikajícím dojmem, bavil jsem se celých 90 minut, takže 5* je zasloužených dle mého. ()

raud

Průměrně natočený, ne zcela využívající skvělej námět, ale za hlavní hereckou dvojici a genialní námět 4*. ()

katzo

Zaujímavý nápad., ale výsledok nepodarený. Ešte originálnejšie by bolo, keby Craig film natočil prvú polovicu ako klasický horor z pohľadu študákov a druhú polovicu ako komédiu z pohľadu vidlákov. ()

mourinho

Pecka! Jednoduchá zábavná hororová komedie plná krve a masakrálních úmrtí. Že vám to nejde dohromady? V tom případě neholdujete černému humoru a k filmu se ani nepřibližujte. Pro vás ostatní je tady nachystána parádní jízda od začátku až do konce. Těch hlášek, nápadů, parodických odkazů na celou řadu známých exploiterů, to nemá chybu. A postavit vidláky do role kladných hrdinů (či spíš nešťastníků) je taky docela neotřelé. U mě silné čtyři a velké doporučení. ()

J. T. Kirk

No, takhle to dopadá, když se vydá banda vystrašených měšťáčkých studentů na venkov. Tento film jsem už viděl nejmíň 3x a pokaždé jsem se skvěle bavil, nutno dodat, že to bylo 3x ve 14 dnech, což už něco znamená. Hodně šílená hororová komedie, která by sice mohla být ještě lepší, ale mě osobně to stačí i takhle. Nejlepší Tuckerova hláška: ,,Studenti! Studenti!" ()

Olík

K tomuto „slasheru naruby“ jsem se dostal vlastně úplně náhodou při hledání další možnosti k setkání s Katrinou Bowden, jejíž siluetu jsem měl po Zkratce ke smrti (r.2009) neustále před očima a s přimhouřením (nebo lépe řečeno s vydloubnutím) jednoho oka nemusím ničeho litovat – Katrinu Bowden jsem viděl a celkem slušně jsem se u toho pobavil. A kdyby souboj dvou „neškodných“ vidláků se zažitými žánrovými klišé trochu ubral na „Ernestovitosti“ a snažil se na oko tvářit trochu vážněji, mohlo být ještě lépe. Tucker & Dale vs. Zlo těží především z oblíbenosti a zároveň nedostatku podobně laděných snímku, s nadsázkou imitujících hororová témata, jako byli například Wirkolův Mrtvý sníh nebo Soumrak mrtvých se Simonem Peggem. Právě díky nízkému výskytu tematických spřízněnců promíjím této kanadské „krvedii“ fakt, že ji chybí to něco navíc, co měl například o rok dříve natočený Zombieland. ()

hEROic

no tak ja se moc nesmal, ale presto jsem se bavil :) ulitla vyvrazdovacka, ktera nic nebere vazne... celkem zajimava inovace hororu... 70% ()

Adm.Nelson

Pozeral som to s partiou kamarátov, a bavili sme sa na tom kvalitne, pričom toľko výbuchov smiechu si už dlho nepamätám. Ako paródia na tie idiotské "hororové" vyvražďovačky je to takmer dokonalé. 8/10. ()

xdudka00

Nejlepší byla ta parodie na Texaský masakr motorovou pilou, jak najel motorovkou do vosího hnízda ... a nebo jak vytáhl půlku borce z drtičky na dřevo a zeptal se "Are you OK?" :-D ()

char_t

Celkem vtipná exkurze do vyvražďovaček - parta teenage pitomců vidí vrahy na každém rohu, a zatímco se snaží domnělé vrahy porazit, neskutečně pitomým způsobem se zabíjejí sami. Tohle by měli povinně pouštět po každém rádoby děsivém teen-hororu. ()

owwidius

Vobec som netusil o com to bude takze som bol mrte prijemne prekvapeny, ten napad je za 100 bodov :) Samozrejme ak ma clovek napozerane podobne hill-billy vyvrazdovacky.. Chybalo tomu uz len dotiahnut to do dokonalosti ale inak je to veeelice podareny film, vyborna zanrova oddychovka. [#48/2013] ()

strikeman

I když je to děsná blbina, docela upřímně jsem se zasmál - ve vlaku, ještě se dvěma kamarády, na trase Ostrava Svinov - Košice... :-) ()

MickeyStuma

Měla to být hororová komedie, ale zatím jsem viděl pouze filmík poskládaný se spousty odkazů na různé snímky. Do parodie, či přímo trapnosti to však naštěstí nespadlo a tak pro filmové fanoušky poznajíc ony filmové citace se bude možná zdát tento snímek zajímavým, načež těm neznalým zcela nepřípustným až zhovadilým. Což znamená, že se nejedná o dílo pro každého. K zasmání tu skutečně toho moc není. Občas se mi i zdálo, že se dosti přehrává, ale možná to bylo i úmyslem. A tak jistá ztřeštěnost je zcela na místě, ale jak jsem se již zmínil výše, pochopí to jen ten, kdo pozná citace. A vlastně je to dost škoda. Protože takhle je snímek určen jen pro malý divácký okruh. ()

BazzoxCZ

Prostě mi to připomělo mě, když jsem jednou šel do lesa, sice tam nebyli dva starší burani ani několik hloupých fakanu a buchta na vrch ale bylo tam TICHO a čerstvý vzduch. :3 Ani nevím jestli to má spojitost snad jen ten les :D ale jde o to že i když to v jádru byla blbost já se bavil jak pán který čeká v u gynekologa na svou starou :D ()

Rockerman

Dva kamarádi si koupí polorozpadlou chatrč, kterou chtějí opravit a v blízkém jezeře chytat ryby. Idylka se změní v noční můru, když do stejného místa přijíždí skupina studentů, kteří tu chtějí tábořit a trochu se vykoupat. Následuje nekonečná řada nedorozumění, náhod a dvojsmyslů, které jsou, až na výjimky vtipné a to přesto, že mrtvol kvapem přibývá. Dějově nenáročná, až primitivní parodie na slashingové horory se mi moc líbila a já nevidím jediný důvod nedat tomuto filmu za pět hvězd! ()

Eeuanmainyaq

Filmy podobneho zanru zvyknu posobit velmi umelo a hlupo, no tento je vynimka. Bavil som sa a nevadilo mi takmer nic, comu by som nemohol uverit. ()

Raziel_cz

Černá komedie, která převrací klišé slasherových filmů. Skvěle napsaná, profesionálně natočená, dostatečně krvavá, třeskutě vtipná a nabitá hláškami, které budete dlouho citovat. Nedá se popsat, musíte ji vidět. Pozapomenutý klenot, právoplatný kult. ()