Vybraní vojáci základní služby v 50. letech v malé pohraniční jednotce střeží oddaně západní hranici, bojují s narušiteli a odhalují síť jejich pomahačů... (oficiální text distributora)

Hombre8

Příběh poměrně plytký, ale na film se dívat dá, má v sobě určité kouzlo, ani jeden nemusí být bývalý pohraničník. Klaďáci jsou klaďáci, lumpi lumpové a příroda na čáře krásná. ()

argus123

Na moje prekvapenie žiadna velka politicka agitka, jedine zosmiešňovanie viery vadilo inak celkom fajn drama so špetkou komedie a samozrejme akcie. Nieje to trhák, ale ani bolševická onánia pragmafaulon :D ()

ToddB

Nakonec docela slušný film. Agitace pomálu a světe div se i kapka porozumnění pro lidi , kterým se líbilo kousek za plotem. :-) Docela slušná plejáda známých komediálních herců připravila i pár komických situací. Akorát si myslím, že titulní roli mohl ten Brzobohatý hrát, když už ji namluvil. Totéž si ale nemyslím o Kotrbové, protože jí dabováná "Ina" byla v roli nadrbané katoličky fakt sexy. :-) Prima rolička pro filozofa Oldu Víznera ()

Josef.Svejk

Komunistický škvár. Propaganda z doby Husákovy normalizace. Mnoho dobrých herců, kteří si museli zahrát v této volovině, aby si vylepšili kádrový profil, jsou jediný důvod, proč jsem dál jednu hvezdičku, jinak bych hlasoval "odpad". ()

Pimburger

Musím říct, že mám filmy z pohraničí velice rád, protože odtud sám pocházím, ale když porovnám tohle s Drsnou planinou, kterou považuji za jeden z nejlepších českých filmů s touto tématikou, tak je to prostě mizérie. Je mi jasné, že vyznění tohoto snímku mělo být trošku jiné, ale stejně mi tam vadily logické chyby - agent přechází vždycky, když se zpoza hranice ozve kulomet a nikdo si toho nevšimne, voják, co mu brácha utekl za hranice, slouží na hranici a všem vypráví, že chce utéct, přitom se mu nic nestane, prochází se jim tam agenti chodci, jako by se nechumelilo, ale jediný, co je zajímá - a to včetně velitele - jsou holky z Role, střílí na ně, zastřelí jim psa, ale nikoho to nevzrušuje, hlavní je, aby holky dorazily a dobře bylo... Záchranou měly být samozřejmě scény s Oldřichem Víznerem jako filozofujícím samopalníkem, ale to mě bavilo jen do tý doby, než jsem si přeložil, že pragmafaulon neznamená "hovno", ale "skutečné". Asi jsem právě brutálně zaSPOILERoval, ale snad mi všichni odpustí. Po srovnání s Drsnou planinou, kterému se prostě jako její velký obdivovatel nemůžu vyhnout, dávám tomuhle jen dvě hvězdy plus jednu za Andreu Čunderlíkovou, protože v tomhle filmu je opravdu nádherná a Petrovi Svojtkovi jsem jejich společnou postelovou scénu celý film záviděl. ()

PavelKral

No tě pic... To bylo hodinu a půl utrpení... Luděk Munzar a Jana Hlaváčová OK, ostatní lež, příšerné přehrávání, nuda... ()

Egress

Bóže, to je ale pi**vina. Tohle si mnoho zůčastněných umělců (vč. bezmála disidentů typu Jana Krause) za rámeček asi nedává.. ()

milos.bradik

Tento film se mi nezdá být moc povedený, protože i když pominu ideologické zabarvení, které patří k době, tak například ve srovnání s dalšími filmy s podobnou tématikou, jako jsou například Drsná Planina nebo Boty plné vody, je tento nejslabší  a to ani nemluvím o Králi Šumavy. Jsou tam například i faktické chyby, hranice až do roku 1951 střežila SNB a byla velmi špatně vybavena a tady je uveden na začátku rok 1950 a vojáci nejen, že mají uniformy jako ze žurnálu, ale i vyzbrojeni jsou dobře, celkově je to prostě slabota a ani herci se moc nepředvedli. ()

Khotzilla

Až úsměvná ukázka normalizační produkce. Jen zaslepený a nebo duchem slabší jedinec si v tom nevšimne hutné ideologické masáže a agitační oslavy hrdinných pohraničniků prakticky v každé scéně, naivity, s jakou je předkládána vojenská služba, a zoufalé nerealističnosti jak z budovatelských příběhů. Herecké výkony tu prázdnotu taky moc nezachrání. Sledovat se to dá jen jako bizarnost, dokumentující dobu vzniku... ()