Vybraní vojáci základní služby v 50. letech v malé pohraniční jednotce střeží oddaně západní hranici, bojují s narušiteli a odhalují síť jejich pomahačů... (oficiální text distributora)

klukluka odpad!

Měl jsem to jen jako kulisu, ale přišlo mi to příšerný. Všichni si tu v komentářích pochvalujete, že je v tom “hodně humoru a málo propagandy”. A podle mě je i tohle forma propagandy- zasadit humor a domnělou moudrost (role Oldřicha Víznera) do prostředí, v němž by tyhle pro tento film nosné motivy ve skutečnosti vůbec nedostaly prostor. Pokud jste to neprokoukli, tak jste se právě stali oběťmi zakuklené, promyšlené propagandy. Takhle si představujete dění na pohraničních posádkách na počátku 50. let? Jako tuhle selanku? To jako vážně? Nebo se potřebujete u filmu smát do té míry, že jste mu za těch pár fórů ochotní odpustit tu vylhanou, vyfabulovanou idealizaci? Já osobně pociťuju jen hanbu za všechna ta “velká” jména, která se na tom podílela. ()

klúčik

Film pána Nováka , zapadol do histórie filmov našich hraniciach. Film sa snaží ukázať život na hraniciach. Zaujal ma hereckým obsadením, a hudbou.. Hudbu zložil Petr Hapka a je to počuť... Film na konci sveta , bol aj veľkou príležitosťou pre Bronislava Križana. Tento herec bohužiaľ moc hlavných postáv nezahral ... Film hodnotím 50%. ()

ArthasKarfa

Poměrně hezký příběh z pohraničního prostředí padesátých let, i když by se myslím z celého toho příběhu dalo vytěžit daleko víc, jen se některá postava nebo dvojice začne rozvíjet zasune se do pozadí a film zabředne do málo zajímavých scén, jinak tyhle filmy z pohraničí a začínajícími mladými čekateli SNB mám velice rád a tento mezi ně určitě patří i když ne mezi ty nejlepší. ()

MickeyStuma

Kterak pohraniční stráž hlídala v 50. letech minulého století československé hranice se Západem a snažila se odhalit a chytit narušitele. Snímek je ve své podstatě na stejné koleji, po které už jede ´Král Šumavy´ (1959). Jen už tolik ve snímku nedráždí politická agitace, i když samozřejmě i tady ukrytá je. A oproti Králi Šumavy je bohužel scénář daleko odfláknutější. Takřka poklidná a víceméně ne zase až tak moc náročná služba pohraniční stráže ještě dejme tomu, ale dějová linka s převaděčem je prostě nezajímavá. Nemá to patřičnou myšlenku a hlavně pořádný důvod. V zájmu zisku je na takový film prostě málo. Na správný vojenský film, obzvlášť z oblasti hranic, i tady samozřejmě dojde k přestřelkám, které sice mohly vypadat lépe, jako kdyby byly od režiséra Sequense, ale svým způsobem postačí. Atmosféra prostředí je však tak výrazná, že by to nejednoho mladíka snad i přesvědčilo, že sloužit základní vojenskou službu na hranicích zas až tak hrozné nebylo. Detektivní motiv prostřednictvím významů filozofie moc na zajímavosti nefunguje. Chybí tomu především správně podané napětí a patřičná hloubka, ale na sedmdesátá léta to nebylo nic neobvyklého. Takže v tomto vcelku nuda, ale jinak se snímek nejeví zase až tak špatně, jak by se mohlo zdát. Každopádně, ať se to někomu líbí nebo ne, výše zmíněný ´Král Šumavy´ (1959) je daleko napínavější. Z dnešního pohledu překvapí plejáda známých a samozřejmě mladých hereckých tváří. V roli pohraničníka se tu objevuje i Jiří Korn. Kdo by to byl kdy řekl. ()

Schlierkamp

Československý film odehrávající se v pohraničí v roce 1950, kde můžeme sledovat činnost vojáků střežících neprůchodnost hraniční čáry. Děj je situován na Sokolovsko do okolí Přebuzi, které je v současnosti označováno jako město s nejmenším počtem obyvatel (69) v Česku. Kromě boji s převaděči a ilegálním přechodem hranic se snímek zabývá i soukromými aktivitami vojáků, přičemž velký prostor byl věnován milostnému seznamování vojáka P. Svojtky a neteře místního správce a domnělé přesvědčené katoličky A. Čunderlíkové. Bohužel ani jedna část nebyla natolik zajímavá, aby filmu I. Nováka zajistila vyšší hodnocení. Vedoucího pohraniční jednotky ztvárnil nevýrazný B. Križan dabovaný R. Brzobohatým a hlavního protistátního narušitele představoval J. Zahajský spolu se Z. Řehořem. Jednu z mála zajímavých postav ztvárnil O. Vízner, jenž zosobňoval intelektuála, filozofa a učitele řečtiny svobodníka Maryšku, jenž dokonce svými znalostmi antických učenců přispěl k dopadení protistátních živlů. Před těžkým rozhodnutím stál voják V. Beneš, jehož bratr emigroval do Kanady a on bojoval s myšlenkou taktéž opustit socialistickou vlast. Jeho volba byla nakonec dle očekávání vyřešena v normalizačním stylu. V dalších rolích jsme mohli zhlédnout zmiňovaného správce L. Munzara s jeho ženou J. Hlaváčovou, a v postavách v zelené uniformě se ukázali K. Augusta, J. Kraus či J. Krampol. Nenápadnou roličku člena vojenského hudebního tělesa si zahrál i interpret úvodní filmové písně J. Korn. Hlídanou státní hranici se postupně pokusili překročit R. Rusev, M. Vávra a J. Pleskot, jenž byl dopaden. Novákův film z atraktivního prostředí pohraniční stráže se pochopitelně odehrává v normalizační atmosféře, jež však není nikterak přehnaná, avšak jako největší slabina snímku se mi jeví nízká dramatičnost a nezajímavý roztahaný děj, jenž divákovi skýtá minimální filmový zážitek a krátce po zhlédnutí veškerý dojem z díla vyprchá. ()

mira.l

No docela bída. Sice bylo zajímavé koukat na ty exteriéry vybydlené pohraniční obce kdesi u Karových Varů, ale za celou dobu se toho tam moc nestalo. Nejlepší hláška - "prsty se poddají, do týdne píšu." - Vízner. ()

vox_populi

taká akceptovateľná nuda...neurazí, ale ani nezaujme...sympatický Križan, angažovaný Kraus, učený Vízner a 4% pôsobiaci Korn - a totálna anarchia na posádke pohraničnej jednotky...že predabovali Slováka Križana, to chápem, ale prečo predabovali českú herečku Čunderlíkovú, to naozaj neviem pochopiť ()

Pitryx

Tak není to „pragma faulon“, ale že by to bylo čertví co, to také ne. Potěšili mladí herci, dnes již staří „kusové“. Je to takový neškodný filmík s několika pitomostmi, které až draly o stěnu, ale nevadilo mi to. ()

Jonatthan

Tento film mě potěšil hned z několika důvodů: 1.Baví mě tyto dobrodružné filmy z pohraničí padesátých let i přes jejich ideologické zaměření 2.Nostalgie - když poprvé Maryška v podání Oldy Víznera použil výraz "pragma faulon", uvědomil jsem si, že jsem to kdysi jako dítě viděl a měli jsme z toho ve škole děsnou prču... 3.Turistika - před dvěma lety jsem v Krušných horách jezdil na kole a musím říci, že místa jako Přebuz (sídlo posádky) a Vysoký Kámen (skála na začátku + několikrát během filmu) jsou úžasná a mají skvělou atmosféru i dnes... ()

honzic

Celkem průměrný film, kde mi však vadil dabing Brzobohatého na herce, který mu není vůbec podobný a pak taky trochu propaganda dobová. Hodnocení: 50 % ()

lexa.k odpad!

Normalizační propagandistický film, který se snaží ospravedlnit spuštění železné opony, dezinformuje o akci Kámen, kde Karlovy Vary leží na hranici se západním Německem, v 50. letech se courají pěkný holky jen tak přes hranici stejně jako západní agenti, něžná Andrea Čunderlíková mluví hrubým altem Jorgy Kotrbové a tvůrcům nestojí za práci ani zakrýt jméno Vysoká Pec na filmovém nádraží Pláně. ()

karel63

Tam, kde se to točilo, se jmenuje Přebuz - Krušné hory, mě bylo dvanáct, ten grošák, to byl Jurášek z filmu o popelce a na podzim to tam dnes vypadá pořád stejně. Akorát s tím rozdílem, že už tam máme hospodu. Jo a to auto pro vojáky jim tam zapadlo sněhem a odvezli ho až na jaře, kdy to dotáčeli. Rád vzpomínám. ()

tuctovychlap

pozerateľné..zaujímavé bolo zistenie, že brata spred dvoch rokov emigrujúceho imperialistického zapredanca odvelia na hranice (asi aby mal možnosť premýšľať nad útekom a pred koncom ideovo dozrieť:)) škoda ten jednoduchej zápletky..na druhej strane, Vízner bol príjemne filozofujúci, Korn vôbec nie iritujúci, hlas Brzobohatého nenahradil jeho neúčinkovanie, Čunderlíková toho navravela viac, než za celú Nemocnicu.. :D vôbec nie pragma faloun..za 50 % ()

Peabody

podle mne mnohem slabší než Soukupova Drsná planina, humor je anticky umělý, dabing nesmyslný, záplatka mnohem primitivnější. Je to takové povinné cvičení na normalizační zadání na téma ochrany hranic, celkově jako pan řežisér - sice bez hrubek, ale taky nic moc. Jeho starší krimi byly lepší. Dobrých herců jako much, ale potenciál nevyužitý. ()

vinducha

B.Križan nadabován panem Brzobohatým , jako skoro každý český film o pohraničnících hodnotím vysoko , škoda že chlapci bránili naše tehdejší hranice opačným směrem než měli... ()