Kapesní zloděj Skip (Richard Widmark) jednoho dne v přeplněném metru vytáhne z kabelky pohledné Candy spolu s peněženkou i mikrofilm s chemickým vzorcem, na který mají spadeno komunističtí špioni. Legendární noirový thriller, oceněný na festivalu v Benátkách, představil na svou dobu revoluční žánrové prvky a zároveň pohněval šéfa FBI J. Edgara Hoovera. (MFF Karlovy Vary)

Martin741

Film, ktory je tematicky hlboko v studenej vojne, reziser Samuel Fuller ma daleko lepsie filmy ako Big Red One s Marvinom. Najma v strede sa toho deje fakt minimum, pre mna je tento noir nepochopitelne precenovany, co tam sakra bolo take uchvatne, ze to ma 81 % ? Pre mna teda len 50 % ()

Topco

Skvelá zápletka! Na tú dobu odvážna a aktuálna, no zaujímavá aj pre súčasného diváka + svižné tempo, rozumná minutáž a výborné ženské herecké výkony, ktoré prebíjajú tie mužské. Jeden z najnásilnejších noirov (spolu s The Big Heat, Kiss Me Deadly, The Big Combo či Phoenix City Story). ()

flyboyeda

Ikdyz povazuji milostnou zapletku za krapet naivni, ta hlavni odrazi svou dobu a funguje skvele, film ma kvalitni atmosferu / naboj i spad, bezesporu disponuje svym kouzlem. Jean Peters je tu naprosto uzasna, fanouskum starych noir filmu urcite doporucuji... ()

Mol

YOU BOYS ARE TALKING TO THE WRONG CORNER. I'M JUST A GUY KEEPING MY HANDS IN MY OWN POCKETS!!! Teda rvačka mezi Candy a Joeym byla něco. To jak s ní mrdnul o ten stoleček, kterej se rozletěl jako by byl z Ikea mě dostalo. No a rvačka mezi Skipem a Joeym ve stanici metra, to bylo taky dost dobrý. Pěsti lítali vzduchem jako sršni pod rynó. Celkově mi ale přišlo, že film má spoustu slabších míst a tak hodnotím "jen" za tři. ()

marvan

Úvodní scéna v metru je udělaná stylem, který vzhledem k době vzniku působí jako zjevení. Rychlým střihem na detail vytvoří napětí a tempo, který si udržuje film až do konce. Formálně Fuller exceluje, vadila mi jen ta poplatnost šovinismu 50. let. ()

vitekpe

Samozrejme nelze jinak nez za plny pocet. Widmark se predvadi na jednicku, "niagarska" Jean Peters je tady uplne skvela (a dostava, chudak, pekne do tela...) a Thelma Ritter jako vzdy bozi. Tento film je natocen zpusobem, ktery nezklame zadneho priznivce kvalitniho noiru... :-) Radost. ()

Han22

Kurýrka, která přenáší mikrofilm pro komunisty a netuší o tom. Zloděj, který ukradne co nemá. A k tomu policajti na jedné straně a komunističtí špioni na druhé straně. Základ pro vynikající thriler, který se netáhne, nenudí a není vůbec hloupý. Pefektní postavy - krásná femme fatale, která dostává v celém filmu pořádnou nakládačku, zlodějíček, který neuhýbá na stranu dobra, stárnoucí práskačka s hrdostí, pár výborných napínavých scén a skvělá závěrečná bitka v metru. Navíc vzhledem k námětu to svádělo k těžké propagandě, ale té nás tvůrci ušetřili, jen možná v celkovém vyznění - že slušní darebáci nepracují s komunisty. Parádní záležitost. ()

Alt.64

Film s atmosférou, která se na vás přímo vrhne. New York 50. let s nebezpečnou podzemkou, komunisti a pickpockets. Film by měl minimálně sloužit jako prevence pro kapsáře, nikdy nevíte, co a komu ukradnete :) A co se týče toho závěrečného antikomunismu, není to nic co by mi vadilo, možná spíš naopak, a navíc hláška: "Nevím o komunistech nic, ale vím, že je nemám ráda" hezky vystihuje tehdejší dobu. ()

Rozjimatel

"Are you waving the flag at me?"     Akýsi antikomunistický špionážny thriller so zápletkou hodne pritiahnutou za vlasy. Naivita trčí odvšadiaľ - z dialógov, zo správania postáv, ale najmä zo scenára (babizňa, čo vie všetko, policajti neprehľadajú inkriminované miesto, aby našli dôležitý materiál, nechajú zastreliť dôležitého svedka, atď.). Filmu nepomáha ani to, že tu nie sú žiadne herecké hviezdy, ale len jedinci s jalovým hereckým prejavom (snáď s výnimkou Thelmy Ritter, ale aj tá niekedy pôsobila ako omámená). A tak tu máme zlodeja s prihlúplym úškľabkom (Richard Widmark, americký klon Jiřího Korna), akúsi tupú femme fatale, ktorá nestále vyzerá ako sfetovaná (strašne toporná Jean Peters) a ako bonus vrcholne trápnu melodramatickú romancu medzi nimi dvoma. A tá bitka na konci filmu ma dorazila - doslova som vybuchol do rehotu. Čo však filmu nemôžem uprieť, je celkom slušná atmosféra (hlavne v pasážach bez dialógov), pokiaľ niekto neotvorí ústa a nepovie nejakú "múdrosť". A čo záverečné ponaučenie? Aj tie najhoršie kriminálne živly sú lepši ľudia ako komunisti (veď podľa amerických kritérií sú to v zásade morálni ľudia s dobrým srdcom). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "You got any Happy Money?" "Happy Money?" "Yeah, money that's gonna make me happy." ()

Mikino00

Noir spojený se špionážní zápletkou v hlavní roli se skvělým Widmarkem, pěknou slečnou a sympatickou Moe. Děj samotný je plný napětí, zlých komunistů s velmi přímočarou zápletkou, vystupňovaný do dramatického konce. ()

hazaba

Nedivím se, že film naštval šéfa FBI - úsměvné scény, které ukazují stupiditu FBI, kdy kapesnímu zlodějíčkovi říkají, co vlastně ukradl, aby z této informace se posléze pokusil vytřískat, co to jde, neukazuje agenturu v dobrém světle. V tomto filmu najdeme znatelně Fullerův rukopis - dlouhé záběry, dlouhé pohledy, zajímavý příběh a podobně jako v případě Čtyřiceti pušek i pár nejednoznačných postav. ()

Lusů

Perfektní film, skvěle odsýpající, stylové rvačky :)) Ve Varech na film dokázala úžasně naladit i Fullerova živelná žena, která projekci uvedla! ()

Killingjoke

Film, který má všechno, co od výborné noir žánrovky očekávám. Cynické drsné chlapy na obou stranách zákona, uhrančivou femme fatale k pomilování, mazaného zlodějíčka v hlavní roli, spoustu adrenalinových scén a řízných bonmotů. Jen ta linka s všudypřítomným vlastenectvím a bojem proti komunismu by mne v dnes natočeném filmu dost štvala a působila by prvoplánově. Ale tady ne. Film vznikl v období "studené války" a tak jsou tyto dobové souvislosti pochopitelné. Richard Widmark do své role perfektně sedl, Jean Peters je až netradičně angažovaná a živelná ženská, kterou nelze nemilovat. Výbornou roli pak sehrála Thelma Ritter, jenž má opravdu perfektní přehled o pěšácích šedé ekonomiky a v záloze má spoustu metod, jak své znalosti zpeněžit. Skvělá na filmu je jeho akční poloha. Rány padají odevšad, ostří hoši si to štrádují temnými uličkami či přístavem a není tak divu, že ránu pěstí schytá nejen kdejaký chlápek, ale občas i ženská. Tenhle film je špičková esence noirů... ()

sonoluca

Fuller to prostě servíruje s takovou noblesou, že se tomu jednoduše nedá odolat. Widmark prostě umí - s touhle držkou a po zkušenostech z minula nemůže hrát stoprocentního klaďase, fakt ne (Kazan to zkusil v Panic In The Streets). Jean Peters mě dráždila ještě hodně dlouho dobu po skončení a to, co předvádí Thelma Ritter, je pro mě vrchol herectví. Spousta "drobnejch detailů", kterých si člověk všimne až při dalších shlédnutích ()

Veseldaa.!

46. MFF Karlovy Vary Již od první sekundy, kdy se na plátně objevilo staré logo 20th Century Fox, tak mé filmové srdce zaplesalo radostí. Vynikající noirová atmosféra mě plně vrátila do raných šedesátých let, kdy praskání zvukové stopy černobílých filmů mělo neskutečné kouzlo a kdy každý chlap nosil oblek a klobouk a z rádií se linul jazz. Nejvíce do paměti se mi zaryla skvělá Thelma Ritter jako Moe. ()

ilclassico

Charismatický Richard Widmark v dalším výborném "Fortune" filmu, trpícím však Hollywoodským neduhem, t.j. zbabraným koncem. Téma je poplatná době, dnes jen na smích, no herecké výkony (hlavně Thelma Ritter) a zpracování jsou na vysoké úrovni. V rámci žánru za 4. ()