Kapesní zloděj Skip (Richard Widmark) jednoho dne v přeplněném metru vytáhne z kabelky pohledné Candy spolu s peněženkou i mikrofilm s chemickým vzorcem, na který mají spadeno komunističtí špioni. Legendární noirový thriller, oceněný na festivalu v Benátkách, představil na svou dobu revoluční žánrové prvky a zároveň pohněval šéfa FBI J. Edgara Hoovera. (MFF Karlovy Vary)

Visáč

Filmársky mccarthismus v plnej palbe. Tá dobe vzniku poplatná pravičácka angažovanosť celého spektra postáv od najnižších sociálnych vrstiev až po policajtské elity je rovnako humorná ako femme fatale Jean Peters. Aspoň, že dostane efektne na hubu (od komouše, pochopiteľne) a Widmark je vo forme. ()

bassator

46th KVIFF 2011 - TRIBUTE TO SAMUEL FULLER - Pocta Samuelu Fullerovi (Pickup on South Street / PICKUP ON SOUTH STREET / Zátah na Jižní ulici) ()

classic

SKIP je vreckový zlodej,ktorý má vyhliadnutú ďalšiu obeť,keď v METRE potiahne kabelku od sexy dámy CANDY,pričom okrem istého obnosu peňazí sa tu taktiež nachádza istý mikrofilm,po ktorom bažia komunistickí špióni... Bravúrna réžia Samuela Fullera od prvého záberu záťahu v metre profesionálneho vreckára až po koniec taktiež v metre,tak je tu trademark,značka,že začiatok i koniec má spoločnú vlastnosť v podobe kolízii v úvode a v bitke medzi dvoma mužmi na konci.Neviem,či vôbec Skip vedel,čo obsahuje kabelka,samozrejme peniaze áno,mikrofilm: zrejme nie? Candy zatelefonuje svojmu kumpánovi,ktorý chce,aby zistila,kde býva,podplatila ho a získala film späť... Skip je v kontakte s policajnými detektívmi,lebo je nútený k spolupráci,inak by ho zašili. Vôbec v úvode bol so Skipom v metre i detektív,ktorý dokáže identifikovať podozrivého Skipa,a to vďaka istej staršej paní Moe Williams,ktorá vie pomocou postupu zlodeja zistiť,kto to je...A ona bude mať problém s kumpánom Joeym,ktorý chce vedieť,kde býva Skip? Miešanica medzi Skipom a SEXY CANDY,ktorá stojí za hriech,za pokušenie,má odvahu a pôjde jej o život,na Oscara je nominovaná,ale iná lady,a to Thelma Ritter,ktorá má svojské správanie,niečo už za sebou,pred sebou má posledné hodiny života,zmysel pre humor,odhodlanie nebyť udavačom,a tak zachráni tým pádom život! Radosť vidieť Candy,JEJ postavu,jej jazyk,zmysel pre získanie informácii,z čoho naberie opačný postoj,ako sa iba nabaliť,vznikne láska.Neviem prísť na chuť hlavnému predstaviteľovi Richovi Widmarkovi,neviem,čím to je,žeby mi bol nejako protivný? Vydiera,hrá na dve strany,koleduje si o výprask,čuduj sa svete,nič sa mu nestane! Obľúbil som si viac Candy a Moe ako Skipa! Réžia,kamera je na jednotku! ()

MontyBrogan

Drsný film, ktorý ale pôsobí drsne len tým, že sa postavy chovajú nezmyselne impulzívne. A to až do takej miery, že to pre ich cieľ môže byť kontraproduktívne. Na druhej strane rýchly spád, hravá réžia, ... Tento Film-Noir by sa mohol páčiť aj divákom, ktorí na daný žáner a dobu nie sú zvyknutí. ()

Flego

Šťavnatý noir s prvkami špionáže, veľmi vyvážený a poctivý. Vďaka minutáži rýchly a dynamický. ()

honajz

MOŽNÝ SPOILER!!! Ta prostřední část se navzdory nízké stopáži vlekla a nápadů tady moc není. Vlastně se vše rozjede až ke konci, kde jsou velmi dobrými scény smrti Moe, návrat do podzemky a bitka v kolejišti. Pak je zde ale pár nepřehlédnutelných logických děr včetně toho, že policajti jen důležitě chodí kolem, ale vlastně žádnou investigativní činnost nevykonávají. Jsou zde velice vizuálně zajímavé scény - rybářský domek -, ale oproti tomu další nijak dobře postavené. Slabé čtyři hvězdy, protože z 50. let existuje pár špionážních filmů, které skutečně šlapou lépe a více. ()

CiTrus007

Jako historický film zajímavé, příběhově ale trochu roztahané... Ale myslím, že komukoliv sedne Fuller obecně, nepohrdne ani tímto dílkem... [KVIFF 11] ()

MrCreosote

Zatímco u ostatních žánrově spřízněných filmů bývá častým problémem určitá statičnost a monotónnost vyprávění, Zátah na Jižní ulici překvapuje nezvykle dynamickým režijním přístupem, zálibou v detailních záběrech obličejů a pečlivým vedením herců, kteří bez výjimky předvádí uvěřitelné, civilní herecké výkony - skoro jako by za kamerou stál Elia Kazan. Stejně působivě vypadá i realistická a surová akce, takže když někdo dostane ránu do obličeje, svalí se na zem a už nevstane. Až se mi z toho nejspíš ani nehraného násilí chvílemi svíral žaludek. Pokud by zápletka nebyla tolik naivní a některé situace podivně useknuté, jednalo by se o žánrový klenot. ()

Blofeld

Skvělá kamera a Thelma Ritterová v roli Moe nechají zapomenout i na to, že tenhle film musel mít jeden zlý senátor z Wisconsinu dost rád... Jinak v podstatě Rob Roy řekl všechno. ()

liquido26

Pickup mě překvapil. Rozhodně se nejedná o žádnou trapnou protikomunistickou agitku, ale skvělé noirové krimi. Nejvíc ze všeho mě dostala vykreslená atmosféra. Obzvláště ten Wildmarkův domeček na vodě s vždy chlazeným pivem byl moc pěknej. Dále mě taky zaujaly akční scény (i když jich tam nebylo mnoho) a celkové pojetí násilí. Mydlí se to tu docela realisticky. Wildmark jako takový téměř kladný kapsář je skvělý. ()

corpsy

Správna drsňárna 50. rokov. Svižná, nekompromisná a tak nejako sexy. Prečo? Hľadal som ďalší ideál krásy tej doby a našiel som ho. Jean Peters. ()

Freemind

Nečekaně moderní snímek. Scéna v kuchyňském výtahu nebo závěrečná honička jsou odvážnými záblesky toho, co se dostalo do kriminálkového mainstreamu až o 10-15 let později - hlavním faktorem je zde asi fakt, že režisér nezneužíval hudbu jako umělý katalyzátor napětí, v akčních scénách si vystačí s pouhým obrazem a ruchy, což filmu dodává intenzivní, dusivou atmosféru. Scénář je bezchybný, postavy krásné výrazné, herecké obsazení na jedničku s hvězdičkou (hlavně ústřední pár - odděleně i společně). Nejlepší scéna - vražda Moe, syrová a smutná. Dokonalé dílo. ()

kaylin

Celkem intenzívní film noir, poměrně rychlý, kdy vás nenechá vydechnout a vy si ho užijete až do konce jako jízdu směrem k něčemu, co je docela hodně temné. Zajímavý nápad s tím, jak je možné snadno ztratit něco důležitého, a jaké to může mít následky na lidi, kteří se dostanou ve špatný čas na špatné místo. ()

Foma

Widmark je aspoň u nás nedoceněná hvězda, skvělá Thelma Ritter a celý to má spád, napětí, prostě radost pokoukat. Kapsář (Widmark) okrade krásku o šrajtofli, ve kterej převáží tajnej mikrosnímek. Ona to neví (že je tajnej), on nic neví , začnou je prohánět policajti a agenti a následky jsou docela drsný. ()

Toj

Komouš tady, komouš támhle, pozor komouš za dveřma.. "Možná jsem zloděj, ale rudejm bych nikdy nedonášela..." Film, který nemá rád komunisty. To mohla být v době černejch listin docela podpásovka pro spoustu umělců.. Samuel Fuller pracuje s krásným přímým stylem. Zřejmě to bylo opravdu psaní pro bulvár, které se na jeho stylu nesmazatelně otisklo a tak tenhle noir doslova krčí na diváka, stejně tak násilí zde přítomné. Hlavní hrdina se neostýcha knockoutovat ženu a přítomnost erotiky je nepřehlédnutelná.. Mimochodem myslím, že ani Hitchcock by nevymyslel tak 100% MacGuffin, jakým je mikrofilm s chemickým vzorcem o který bojuje USA s Komoušema :) ()

radektejkal

Svižná a poutavá detektivka, která mě nutí zapřemýšlet si, zda jsem už někdy viděl film s tak ostrou protikomunistickou agitací. Jako by scénář napsal sám McCarthy. I když v podstatě toto byl jen malý střípek v jeho celkovém plánu: Our long-term objective must be the eradication of Communism from the face of the earth - Naším dluhodobým cílem musí být odstranění komunismu z povrchu země. Nenuncoval sice spoustu komunistů i nekomunistů, ale jako každý správný alkoholik a požívač drog, to dál nedotáhl. Škoda, že mu také někdo neprohrábl kabelku. ()

Jufonka

[MFF KV 2011] Zátah na Jižní ulici byl můj první film během letošního festivalu ve Varech. Jsem zvyklá, že u prvního filmu většinou spím, takže jsem byla celkem mile překvapená, že během tohoto snímku jsem neusnula a dokonce mě i bavil. Moc často se nedívám na americké filmy z této doby, takže rozhodně tento snímek rozhodně nemůžu nějak detailněji porovnávat z dalšími podobnými filmy. Trochu mě na začátku překvapilo, že by Moe doopravdy hned věděla, kdo je kapesní zloděj. Stejně tak mě překvapilo o spoustu dalších věcí ve spojitosti s Moe, ale je možné, že to tak doopravdy chodilo. Nějaké scény mohly být určitě kratší, každopádně napětí nechybí a já jsem ráda, že jsem měla možnost Zátah na Jižní ulici vidět. Přece jen délka filmu je vyhovující, takže sledování tohoto snímu za ztrátu času nebude považovat snad skoro nikdo. Nedokážu si představit, že by někdo, kdo miluje Ameriku a speciálně 50. a 60. léta (jako třeba já), mohl bejt zklamanej. ()