Epizody(14)

Pět dětí na tvrzi a zákeřný soused za branami. Vítejte v tak trochu jiném středověku! Dobrodružný komediální seriál pro celou rodinu. (Česká televize)

ABLABLABLA

Po prvním dílu na ČT1 zatím 4 hvězdičky. Zábava, spletitý děj, dobrá hudba. Tmavovlasá herečka hrající jednu z dcer Davida Prachaře je velmi nesympatická, zato druhá dcerka, malá blondýnka, je teda úžasná. Ty její ksichtíky:) Takže zatím 4, uvidí se dále. Po druhém díle si stále myslím, že je to na 4 hvězdičky. Malá blondýnka mě nepřestává udivovat. Jak házela šípy po Pavlu Křížovi bylo velmi vtipné a herec Jan Komínek, kterého jsem viděla už v Horákových, se svými vynálezy je také dobrým zpestřením seriálu... Uvidí se po posledním díle, ale myslím, že hodnocení zůstane stejné...Poslední díl, ano, bavilo mě to a rozhodně hodnocení neměním. ()

svist10

Že by se blýskalo na lepší časy? Daleko pravděpodobnější je, že je to jen ojedinělý případ, přesto jsem rád za každý český produkt, film či seriál, který nemusím automaticky odstřelit do odpadu. Ať žijí rytíři jsou právě takový případ. Přestože trpí nevyrovnaností dílů (čtvrtý díl je peklo), má sympatické postavy a pohádkově přehrávajícího záporáka. Šermířské scény by sice chtěly cvičit a cvičit, ale šarvátka (Ne, nenapíšu "bitva", tohle slovo mám schované pro jinačí spektákly, v čele s Královstvím nebeským.) na konci má říz a konečně se klube něco jako pýcha na české tvůrce. Přesto nebudu přehlížet chyby. Spousta pasáží je neskutečně natahovaných (např. slaňování dětí z Krvenosova hradu,), za což asi může režisér, který nemá odvahu říct dost, celý seriál nemá sevřený děj a o gradaci pan režisér a scénárista Janák taky jaktěživ neslyšel. Vznikla z toho dobrodružná pohádka, ve které děti vysílají salvy šípů a hereckému osazenstvu kraluje jeho nejmladší člen. Průměrné tři hvězdy se zdají málo, ale v kontextu české (seriálové) tvorby je to málem na Emmy. ()

Elyssea

Jeden z nejpříjemnějších seriálových počinů posledních let. Je tu špatný název - správný je Ať žijí rytíři. Karel Janák to s dětmi umí a umí i pro děti točit. Rytíři se mu velice povedli jak po výběru herců, tak i po vizuální a hudební stránce. Pavel Kříž je jednoduše skvělý (mohlo by se zdát, že přehrává, ale mně se to líbilo) a u Matěje Hádka si jen přeji, aby dostal konečně nějakou kladnou roli. A mimochodem. Je to seriál pro děti a ne pro lidi, kteří jsou zvyklí na historickou řežbu ve stylu Království Nebeské. ()

Historik

Já si myslím, že kdybych dnes byl v dětském věku, tak bych byl úplně nadšený. Tyto seriály se mi tenkrát hrozně líbily a měl jsem ten dojem, že už se dnes netočí. Naštěstí točí. Je to skutečně hodně jiný středověk, ale já tu nadsázku beru. To je seriál pro děti, ne umělecký film á la František Vláčil. Dcera byla nadšená a přemlouvala mě, abych dal pět hvězdiček. Já už to vidím trochu střízlivěji, přesto musím říci, že mi to velmi sedlo. ()

Tosim odpad!

Tak trochu blbý středověk, ve kterém se zbrojnoš diví, že má někoho odkráglovat. Roztomilost dětí je v druhém díle na výprask, pobíhání mezi tvrzemi a nepřítomnost děje cítíte sami v nohách skoro od začátku. K tomu všemu velikánské bitvy o desíti lidech, totálně nesnesitelný Pavel Kříž, který byl vždy spíš úsporný a tady je nomen omen pro přehrávání a tuny patetických proslovů, snad aby zaplniny "hluchá místa." Pro desítileté děti to snad je, zbytek rodiny by měl vyfakovat tuhle Janákovu nedomrlost a ještě hodiny kroutit hlavou nad tím, že celovečerní film, určený pro kina, by snad mohl být mistrovské dílo. ()