Reklama

Reklama

Epizody(14)

Pět dětí na tvrzi a zákeřný soused za branami. Vítejte v tak trochu jiném středověku! Dobrodružný komediální seriál pro celou rodinu. (Česká televize)

Recenze (42)

Kimon 

všechny recenze uživatele

Nebývá mým zvykem, abych hodnotil dříve, než zhlédnu celý film či seriál. Po zhlédnutí prvních dvou dílů si však dovolím pár slov. Označit tento vyloženě dětský seriál jako historický je naprosto nevhodné. Historický film by měl vycházet ze skutečností tak, jak se příběh dle dochovaných záznamů zachoval. Tedy co do faktů nejvíce přibližující se skutečnosti. Nestačí pouze smyšlený děj v dobových kostýmech zasazený kamsi do historie. Tohle je ale pouze smyšlená pohádka o rytířích, lapcích, dobru a zlu. Tolik na adresu toho, kdo označuje zde na ČSFD seriál jako "historický". Dobrodružný pro děti a mládež, to určitě je. Na adresu ČT bych si dovolil kritiku na upoutávky ve vysílání ČT1 ohledně toho, že označují tento seriál jako rodinný. Myslím, že nejlépe by charakterizovalo tento snímek označení "dobrodružný, dětský". Dospělák se sice s dětmi kouknout jistě může, ale domnívám se, že svou naivitou to bude pro dospěláka znamenat "úsměvnou" trpěnou nudu. V každém případě může být toto dílo Karla Janáka ve spolupráci s ČT pro dětského diváka dosti zajímavé. Mít třináct let, asi bych byl nadšený a se svými kamarády bych měl o čem diskutovat. A nakonec ještě jednu kritiku na adresu ČT. Tento seriál by neměl zastávat místo v nejsledovanějším čase pátečního večera. Více by mu slušela doba nedělního dopoledne. V pátek večer by nám dospělákům mohla nabídnout ČT něco vyspělejšího. Abych ale jen nekritizoval, musím objektivně uznat, že snímek je zvládnutý režisérsky, kamerou i scénářem vskutku velmi dobře. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 6/10 Děj 3/10 Hudba 5/10 Výprava 7/10/// +hezká výprava, příjemná hudba, pěkná krajina, kamera, někteří herci -zdlouhavé, natahované, moc dětské, směšné souboje, mluva, dialogy, chování postav/// Tak nevím jestli to byl dobrý nápad roztáhnout krátký film na 7 dílů a udělat z toho seriál. Film jsem zatím neviděl, ale určitě bude lepší, protože tam nechají to nejlepší. A naopak tady je spousta zbytečných míst. Třebas takové běhání z místa na místo, které nedává moc smysl. Snad jen ten aby se zaplnil čas. Pro děti je to rozhodně dobrý. Ty se bavit budou skvěle. Však kdy tady byla naposledy dětská historická pohádka? Jenže vše je podřízeno dětskému publiku. I herci, takže některé jejich výstupy jsou až neúnosné a hloupé. Pavel Kříž si to evidentně užíval s vědomím, že se na něj budou dívat malí diváci, jinak si nedokážu vysvětlit o co se snaží. Škoda, být to regulerní historický film s touto výpravou a mojí oblíbenou Terezkou, skákal bych dva metry vysoko nadšením. Tahle se divím, že jsem to dokoukal./// Celkem 47%/// ()

Reklama

Tosim odpad!

všechny recenze uživatele

Tak trochu blbý středověk, ve kterém se zbrojnoš diví, že má někoho odkráglovat. Roztomilost dětí je v druhém díle na výprask, pobíhání mezi tvrzemi a nepřítomnost děje cítíte sami v nohách skoro od začátku. K tomu všemu velikánské bitvy o desíti lidech, totálně nesnesitelný Pavel Kříž, který byl vždy spíš úsporný a tady je nomen omen pro přehrávání a tuny patetických proslovů, snad aby zaplniny "hluchá místa." Pro desítileté děti to snad je, zbytek rodiny by měl vyfakovat tuhle Janákovu nedomrlost a ještě hodiny kroutit hlavou nad tím, že celovečerní film, určený pro kina, by snad mohl být mistrovské dílo. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Jestli CSFD v nějaké podobě přežije dalších 10-15 let, budou preference seriálu Ať žijí rytíři nezadržitelně stoupat, protože se na databázi bude podílet čím dál víc uživatelů, kteří na něj koukali s nadšením jako děti a bude na ně působit nostalgie. Je to podobné, jako když hodnotím Covington Cross, o kterém můj oblíbený uživatel flanker.27 napsal, že jde o středověké Beverly Hills 90210. Je to svatá pravda a bráno z objektivního pohledu, nemělo by podobné dílko být v červené kategorii, jenže já a mnozí další jsme ho viděli v pubertě, tedy mezi cílovou skupinou. Ať žijí rytíři jsou určené dětské kategorii mezi 6 až 13 lety a tam budou určitě bodovat, přestože nebo právě proto, že jsou hodně infantilní, povrchní, s mělkým a protahovaným scénářem a problematickým herectvím řady postav. Karel Janák je zkušený komerční rutinér, který ví, kdy své dílko shodit, takže spousta nedostatků se zakryje tím, že se to směřuje do pohádkové taškařice. V řadě ohledů je to spíš na odpad, seriál v podstatě rezignuje na nějaké předstírání středověku, slovník je ryze moderní, s řadou typicky pražských slovních obratů. Takhle se baví děti někde na sídlišti na Proseku a ne v imitaci středověku. Vzhledem k tomu, že seriál je určený pro děti a má být pohodový, tak se v něm ani neumírá a jsou pečlivě vyretušované potenciálně temné tóny. Řada herců v čele s Křížem silně přehrává, což je přesně podle režisérovy představy. Celkový dojem: 25 %. Celkem směšné je, že za tímhle projektem stojí Česká televize a nasadila ho v hlavním vysílacím čase. Jde o komerční záležitost vhodnou spíš na Novu v dopoledních hodinách. ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Já si myslím, že kdybych dnes byl v dětském věku, tak bych byl úplně nadšený. Tyto seriály se mi tenkrát hrozně líbily a měl jsem ten dojem, že už se dnes netočí. Naštěstí točí. Je to skutečně hodně jiný středověk, ale já tu nadsázku beru. To je seriál pro děti, ne umělecký film á la František Vláčil. Dcera byla nadšená a přemlouvala mě, abych dal pět hvězdiček. Já už to vidím trochu střízlivěji, přesto musím říci, že mi to velmi sedlo. ()

Galerie (40)

Reklama

Reklama