poster

Ať žijí rytíři! (TV seriál)

Historický / Dobrodružný / Komedie

Česko, 2009–2010, 6 h 35 min (Minutáž: 28–30 min)

 • Deimos
  **

  TV/// Obsazení 6/10 Děj 3/10 Hudba 5/10 Výprava 7/10/// +hezká výprava, příjemná hudba, pěkná krajina, kamera, někteří herci -zdlouhavé, natahované, moc dětské, směšné souboje, mluva, dialogy, chování postav/// Tak nevím jestli to byl dobrý nápad roztáhnout krátký film na 7 dílů a udělat z toho seriál. Film jsem zatím neviděl, ale určitě bude lepší, protože tam nechají to nejlepší. A naopak tady je spousta zbytečných míst. Třebas takové běhání z místa na místo, které nedává moc smysl. Snad jen ten aby se zaplnil čas. Pro děti je to rozhodně dobrý. Ty se bavit budou skvěle. Však kdy tady byla naposledy dětská historická pohádka? Jenže vše je podřízeno dětskému publiku. I herci, takže některé jejich výstupy jsou až neúnosné a hloupé. Pavel Kříž si to evidentně užíval s vědomím, že se na něj budou dívat malí diváci, jinak si nedokážu vysvětlit o co se snaží. Škoda, být to regulerní historický film s touto výpravou a mojí oblíbenou Terezkou, skákal bych dva metry vysoko nadšením. Tahle se divím, že jsem to dokoukal./// Celkem 47%///(4.3.2010)

 • wosho
  **

  Janák je komerční režisér, sázící spíše na pozlátko, než hloubku. Proti této kinematografii osobně nic nemám, jen musí splňovat jistá má očekávání. Ať žijí rytíři jsou určení pro menší publikum, místo než pro puberťáky tak pro caparty pod 12let. Po technické stránce nelze moc filmu co vyčítat, na naše poměry je to dobře odvedené práce (kritika ve stylu, že je to málo akční, bez hromadných scén je směšná a hloupá). Problém je zde zakopán zcela jinde a to v obsazení. Horší dětské herce si Janák najít nemohl. Horší je však obsazení skoro všech hlavních dospělých partů-na myslí mám zcela příšerného Pavla Kříže. Není ani zlovostně ďábelský, či přehnaně komický. Je nudný a jeho výkon patří mezi ty nejméně podařené jaké předvedl. Ať žijí rytíři jsou sice průměrným snímkem jenž potápí herecké nevýkony, ale z pohledu malých dětí by se mohlo jednat o dobrou zábavu, jenž dává rodičům jistoty bezpečí před hloupostí a plitkostí mnoha filmů určených pro menší, co se dnes točí na celém světě.(14.12.2010)

 • Kimon
  **

  Nebývá mým zvykem, abych hodnotil dříve, než zhlédnu celý film či seriál. Po zhlédnutí prvních dvou dílů si však dovolím pár slov. Označit tento vyloženě dětský seriál jako historický je naprosto nevhodné. Historický film by měl vycházet ze skutečností tak, jak se příběh dle dochovaných záznamů zachoval. Tedy co do faktů nejvíce přibližující se skutečnosti. Nestačí pouze smyšlený děj v dobových kostýmech zasazený kamsi do historie. Tohle je ale pouze smyšlená pohádka o rytířích, lapcích, dobru a zlu. Tolik na adresu toho, kdo označuje zde na ČSFD seriál jako "historický". Dobrodružný pro děti a mládež, to určitě je. Na adresu ČT bych si dovolil kritiku na upoutávky ve vysílání ČT1 ohledně toho, že označují tento seriál jako rodinný. Myslím, že nejlépe by charakterizovalo tento snímek označení "dobrodružný, dětský". Dospělák se sice s dětmi kouknout jistě může, ale domnívám se, že svou naivitou to bude pro dospěláka znamenat "úsměvnou" trpěnou nudu. V každém případě může být toto dílo Karla Janáka ve spolupráci s ČT pro dětského diváka dosti zajímavé. Mít třináct let, asi bych byl nadšený a se svými kamarády bych měl o čem diskutovat. A nakonec ještě jednu kritiku na adresu ČT. Tento seriál by neměl zastávat místo v nejsledovanějším čase pátečního večera. Více by mu slušela doba nedělního dopoledne. V pátek večer by nám dospělákům mohla nabídnout ČT něco vyspělejšího. Abych ale jen nekritizoval, musím objektivně uznat, že snímek je zvládnutý režisérsky, kamerou i scénářem vskutku velmi dobře.(26.12.2010)

 • rt12
  *

  Další Janákova podbízivá nedopečená záležitost. Po prvním dílu jsem ztrácela chuť pokračovat v dalším sledování. Chyběla tomu atmosféra, která by strhla a přikovala mě zadek k sedačce. Pavel Kříž tu přehrává přímo neskutečně, asi proto, že je zde obklopen bandou herců, kteří hrají jako ochotníci. K tomu z nich lezou debilní dialogy. Velmi nesympatické děti z dnešními manýry, které mi do středověku neseděly.(20.5.2014)

 • Tosim
  odpad!

  Tak trochu blbý středověk, ve kterém se zbrojnoš diví, že má někoho odkráglovat. Roztomilost dětí je v druhém díle na výprask, pobíhání mezi tvrzemi a nepřítomnost děje cítíte sami v nohách skoro od začátku. K tomu všemu velikánské bitvy o desíti lidech, totálně nesnesitelný Pavel Kříž, který byl vždy spíš úsporný a tady je nomen omen pro přehrávání a tuny patetických proslovů, snad aby zaplniny "hluchá místa." Pro desítileté děti to snad je, zbytek rodiny by měl vyfakovat tuhle Janákovu nedomrlost a ještě hodiny kroutit hlavou nad tím, že celovečerní film, určený pro kina, by snad mohl být mistrovské dílo.(22.2.2010)