poster

Ať žijí rytíři! (TV seriál)

Historický / Dobrodružný / Komedie

Česko, 2009–2010, 6 h 35 min (Minutáž: 28–30 min)

 • gudaulin
  *

  Jestli CSFD v nějaké podobě přežije dalších 10-15 let, budou preference seriálu Ať žijí rytíři nezadržitelně stoupat, protože se na databázi bude podílet čím dál víc uživatelů, kteří na něj koukali s nadšením jako děti a bude na ně působit nostalgie. Je to podobné, jako když hodnotím Covington Cross, o kterém můj oblíbený uživatel flanker.27 napsal, že jde o středověké Beverly Hills 90210. Je to svatá pravda a bráno z objektivního pohledu, nemělo by podobné dílko být v červené kategorii, jenže já a mnozí další jsme ho viděli v pubertě, tedy mezi cílovou skupinou. Ať žijí rytíři jsou určené dětské kategorii mezi 6 až 13 lety a tam budou určitě bodovat, přestože nebo právě proto, že jsou hodně infantilní, povrchní, s mělkým a protahovaným scénářem a problematickým herectvím řady postav. Karel Janák je zkušený komerční rutinér, který ví, kdy své dílko shodit, takže spousta nedostatků se zakryje tím, že se to směřuje do pohádkové taškařice. V řadě ohledů je to spíš na odpad, seriál v podstatě rezignuje na nějaké předstírání středověku, slovník je ryze moderní, s řadou typicky pražských slovních obratů. Takhle se baví děti někde na sídlišti na Proseku a ne v imitaci středověku. Vzhledem k tomu, že seriál je určený pro děti a má být pohodový, tak se v něm ani neumírá a jsou pečlivě vyretušované potenciálně temné tóny. Řada herců v čele s Křížem silně přehrává, což je přesně podle režisérovy představy. Celkový dojem: 25 %. Celkem směšné je, že za tímhle projektem stojí Česká televize a nasadila ho v hlavním vysílacím čase. Jde o komerční záležitost vhodnou spíš na Novu v dopoledních hodinách.(6.3.2010)

 • Elyssea
  ****

  Jeden z nejpříjemnějších seriálových počinů posledních let. Je tu špatný název - správný je Ať žijí rytíři. Karel Janák to s dětmi umí a umí i pro děti točit. Rytíři se mu velice povedli jak po výběru herců, tak i po vizuální a hudební stránce. Pavel Kříž je jednoduše skvělý (mohlo by se zdát, že přehrává, ale mně se to líbilo) a u Matěje Hádka si jen přeji, aby dostal konečně nějakou kladnou roli. A mimochodem. Je to seriál pro děti a ne pro lidi, kteří jsou zvyklí na historickou řežbu ve stylu Království Nebeské.(27.2.2010)

 • Deimos
  **

  TV/// Obsazení 6/10 Děj 3/10 Hudba 5/10 Výprava 7/10/// +hezká výprava, příjemná hudba, pěkná krajina, kamera, někteří herci -zdlouhavé, natahované, moc dětské, směšné souboje, mluva, dialogy, chování postav/// Tak nevím jestli to byl dobrý nápad roztáhnout krátký film na 7 dílů a udělat z toho seriál. Film jsem zatím neviděl, ale určitě bude lepší, protože tam nechají to nejlepší. A naopak tady je spousta zbytečných míst. Třebas takové běhání z místa na místo, které nedává moc smysl. Snad jen ten aby se zaplnil čas. Pro děti je to rozhodně dobrý. Ty se bavit budou skvěle. Však kdy tady byla naposledy dětská historická pohádka? Jenže vše je podřízeno dětskému publiku. I herci, takže některé jejich výstupy jsou až neúnosné a hloupé. Pavel Kříž si to evidentně užíval s vědomím, že se na něj budou dívat malí diváci, jinak si nedokážu vysvětlit o co se snaží. Škoda, být to regulerní historický film s touto výpravou a mojí oblíbenou Terezkou, skákal bych dva metry vysoko nadšením. Tahle se divím, že jsem to dokoukal./// Celkem 47%///(4.3.2010)

 • Historik
  ****

  Já si myslím, že kdybych dnes byl v dětském věku, tak bych byl úplně nadšený. Tyto seriály se mi tenkrát hrozně líbily a měl jsem ten dojem, že už se dnes netočí. Naštěstí točí. Je to skutečně hodně jiný středověk, ale já tu nadsázku beru. To je seriál pro děti, ne umělecký film á la František Vláčil. Dcera byla nadšená a přemlouvala mě, abych dal pět hvězdiček. Já už to vidím trochu střízlivěji, přesto musím říci, že mi to velmi sedlo.(25.2.2010)

 • štísko
  *

  Obávám se, že většina lidí si tento seriál plete s filmem. Nedovedu si jinak vysvětlit těch 63%. Něco tak vyčpělýho jsem ještě neviděl. Po prvním dílu jsme doma ztratili chuť pokračovat v dalším sledování. Je ovšem možné, že došlo později k zázračnému zlepšení. ale moc tomu nevěřím Brrr. zcházela tomu atnosféra, což pro mne znamená něco jako pít kafe bez kofejnu, nebo pivo bez alkoholu.(26.2.2010)