Příběh je obrazem doby, začátku padesátých let, kdy ještě existují poslední relikty svobodného světa, jako např. americká tisková agentura, poslední jazzové kapely, a kdy berou za své i naivistické demokratické představy „bývalých“, tj. lidí, kteří neoddiskutovatelně patřili ke světu první republiky. Komunistický režim všechno „bere šmahem jako smrt“ a nejen jako. Ve středu dění se ocitá parta mladých lidí, kteří se točí kolem jazzové kapely a jedné krásné dívky. Geraldinka, ještě vlastně nedospělá a rozhodně nezodpovědná slečna, která si myslí, že je chytřejší než všichni a že na světě je proto, aby se bavila, se zaplete do režimních sítí, které ji zničí. Ale její životní nezkušenost nepřehluší její sílící a postupně vědomý smysl pro spravedlnost: potřebným je třeba pomáhat a oportunismus je jí rozhodně cizí. Původní Škvoreckého příběh je odrazem skutečných událostí, ale jeho stylizace je pro autora příznačná. Zdánlivě lehká a vtipná konverzace zamilovaných mladých lidí zachycuje jen část jejich života, druhá část neodvolatelně spěje k dramatickým událostem. (oficiální text distributora)

BDMarty007

Myslím, že se docela dobře podařilo převést literární předlohu do TV filmu. Casting podle mého názoru velmi dobrý, mezi hlavními aktéry to pěkně jiskřilo. Nálada docela dobře zachycená, včetně té hořko bolné romantiky, která se dílem okamžiku mění v obrovskou tragédii. Asi jediné co mi vadilo, byly prostřihy do současnosti, ty tomu daly takový ten feeling TV filmu, což je škoda, bez toho to mohlo být ještě lepší. Trochu mě iritovala nedokonalá produkce kapely, ale uvědomil jsem si, že přesně tak to asi v podání studentské kapely muselo vypadat. V rámci žánru velmi slušné. 75% ()

Pitryx

Bože některé dialogy (hlavně ty co se týkaly Danyho milostného života) by nesesmolil ani silně zaostalý puberťák. Tohle se tedy autorům vůbec nepovedlo. Zato ukázka STBácké práce je na výbornou. Hudba netrápí, písničky se dají přejet. Jazz je mi totiž přímo protivný. Scéna s tlumočníkem, kterému jde angličtina jako psovi pastva, byla excelentní. Bohužel mi celkově nesedl hlavní hrdina a nejradši bych jej kopl někam. Nu, hodnotím jako lehký nadprůměr. ()

hadouken

Musím dát 5*, tento počin mě opravdu dostal, dojal, naštval, zklamal všechno... všechny pocity se ve mě střídaly a měnily. Dokonale podchicená atmosféra, dobré herecké výkony, celkem chytlavá hudba. Zažral jsem se do děje téměř okamžitě a opustil jsem ho až po titulcích. Je strašné, že něco takového se vůbec v naší zemičce dělo, tu dobu sem nažil a doufám, že nic podobného nezažiju. U tohoto snímku se jedná o další z kvalitních českých věcí, mám opravdu rád české věci a kdo si pustí Rytmus v patách, tak pochopí proč... Více takovýchto filmů ať si můžeme vážit toho co máme. Skvělé, skvělé, skvělé. P.S. Kotek byl největší smolař. ()

rischa65

A zase 50. léta, komunisti, nekomunisti, reakční chátra, soudruzi z Vnitra, zlí, hodní a ti další kolem. Už s tím jděte do prdele, koho to dnes zajímá? Účty s komunisty, Stbáky a jejich kámoši, měly být srovnány hned po roce 90. Proč k tomu nesmělo dojít? Na to už vám pan Havel neodpoví. A k filmu: Zarážející a naivní způsob zpracování. Výsledkem je provařená agitka, kterou by mohli modří ptáci používat k náboru nových členů nebo s tím zahajovat své slety. Obsazení hezounků Dyka a Kotka do hlavních rolí-no to byla volba. Ale chápu, že jde v první řadě o sledovanost.Tyto projekty financuje ČT z našich koncesionářských poplatků...Kupte za ty prachy radši tenis s Petrou Kvitovou. Možná se na to bude dívat víc lidí, ale určitě to přinese více radosti. ()

fooggyy7

Docela dobrý. Je fajn vzpomínat na komunictickou minulost. Co mě ovšem trápí je to, že tam hrají herci kteří dneska spolupracují s podobnýma politikama, kteří tady zavádějí cenzuru a udavačství. A to je jenom začátek ()

Spike86

Dobrý příběh podle Škvoreckého. Scénář byl napsán Škvoreckým přímo pro ČT podle jeho povídek již před 10 lety a později trochu upraven. Vcelku kvalitní inscenace, kde teda žádný herecký výkon nijak extra nevybočuje z řady, nicméně to bylo docela zábavné podání doby minulé. Jako fandu swingu/jazzu mě potěšila přítomnost této hudby. Muzika byla ve skrze dobře zahraná, ikdyž ve zpěvu byly rezervy, tam si v tomto stylu dokážu představit zpěv na lepší úrovni. ()

R.Drson

Ačkoliv byl autor předlohy pan Škvorecký spokojen, tak já příliš spokojen nejsem. Možná je to obsazením, které mi tak trochu kazí atmosféru (zkrátka Dykovi ani Kotkovi nevěřím jejich zapálení pro jazz), možná je to zdůrazňováním předem jasného konce, který ničí veškeré možné napětí, nevím. Není vlastně jasná hlavní postava, protože se např. Geraldinka dá snadno, díky obsazení, splést se zpěvačkou orchestru. Mimochodem je zajímavé jak všichni skvěle tančí (tehdy asi netancovali normální lidé, ale jen profesionálové). Rytmus v patách nabízí silný příběh, který se ale díky detailům rozpadá a upadá v zapomnění, což je škoda. ()

katapultova

Rychle odsýpající film s množstvím nadějných mladých herců a trochu schizofrenní atmosférou - jako by někomu ještě nedošlo, že "nylonový věk" už je nenávratně pryč... Neříkám, že jde režisérka nějak zvlášť hluboko do nitra postav, na druhou stranu dobu vykresluje perfektně, hudba je příjemná, Berenika Kohoutová výborně zpívající. Líbili se mi i další aktéři - všichni tři mladí muži i Marika Šoposká. ()

Hombre8

Další příběhy Smiřického, tentokrát v roli úhoře. Předvoj Kavárny vs. pokroková úderka, která je v duchu doby usazuje ani ne tak do polí a továren, ale přímo do lapáku. Ještě že se dnes už tohle stát nemůže. Obě frakce totiž splynuly. Natočené poněkud chaoticky, ale docela věrně a koukatelně. I hudba fajn. Lizetka..! ()

magnifique

škorecký není můj favorit, tohle je celkem zdařilá adaptace....neokoukané tváře, příjemná hudba, drsný konec...ale jinak se příběh táhne... ()

gerojmanus

Doporučuju všem, kteří váhají koho mají volit, ať se na to podívají. Ať se podívají na to, jakým způsobem ty komunistycký prasata zatočili se slušnýma lidma..Je mi z toho zle a zároveň smutno, že i tady se najdou někteří rádoby "znalci", který to poplivou..Můžu mít lehký připomínky ke kvalitě snímku, ale o tom to snad v tomhle případě až tak neni. Připomínat si tyhle zvěrstva by mělo bejt povinný, proč ne timto příběhem.. ()

pidla

...barvotiskové obrázky, bezkrevné herecké výkony, sterilní výprava, nudný příběh... Proč mi závěrečné rozsudky byly zcela lhostejné, proč jsem byl rád, že už to skončilo...? ()

kocour22

Nemůžu si pomoct, ale jako milovník Josefa Škvoreckého nemohu jinak. Podle mého názoru bezkonkurenčně nejhorší adaptace jeho próz, která naprosto kašle na dobové reálie. Jenom namátkou: Doktor Swing v podání snowboarďáka Kotka (ale nazpíval to Meduna) je protektorátní hit Arnošta Kavky z počátku 40. let, tudíž v době, do které je film situován, je to "stará vesta" a těžko by mládež při něm tak šílela, jak vidíme ve filmu (v té době byl v kurzu bebop); socha Jana Roháče z Dubé, u které estébáček pronáší svá moudra, stála v roce 1950 před Staroměstskou radnicí; taktéž Rytmus v patách je protektorátní hit, který na verzi, dostupné dnes na CD, aranžoval Fritz Weiss, geniální muzikant, který skončil v Terezíně a pak v Osvětimi - autoři touto písní možná chtěli vyjádřit strach z gestapa, použít to ve filmu o 10 let později jako narážku na StB je trochu zvláštní atd. atd. Nejvíc mě ale naštval onen "StB pop" - povídka, která je o něčem zcela jiném a StB se v ní objeví na poslední stránce, je převrácena na hlavu a začíná optikou šmírování StB, protože je to momentálně v módě, k tomu ještě stereotyp "ztraceného svazku", který po letech vytáhne ze šuplíku "lidský estebák", no prostě hrůza. Vůči panu Škvoreckému mi to přijde hodně podpásové - nepoučený divák si musí pomyslet, že se asi opravdu s StB nějak namočil (přitom ta historka s člověkem, který se vyhne zatčení díky sympatiím estébáka pro jazz, nikde v jeho povídkách není) a že na onom "šprochu", kterému věnoval novelu Dvě vraždy v mém dvojím životě, je asi něco pravdy. Má oblíbená scéna s potápkovským tancem, kterou Škvorecký výborně popsal v Konci Bulla Máchy, mi přišla ve zpracování Sedláčkové prostě trapná. A jestli si dobře pamatuju, podle předlohy Danny nakonec s Geraldinkou nic neměl, což asi v dnešní sexem uhranuté době ve filmu ani nejde. Sedláčková prý chce natočit Zbabělce - k tomu se snad jenom dá zvolat: "Ochraňuj nás Pámbu". ()

Mezerník

Ajajajaj... Škvorecký patří mezi mé nejoblíbenější autory, Danny Smiřický mezi mé nejmilejší postavy, Vojtěch Dyk v hlavní roli sliboval mnohé... a přitom je to zbytečný, naprosto průměrný film bez poezie, bez napětí... ()