Pravdivá kronika líčící průběh bouřlivých tří měsíců v roce 1965, kdy Dr. Martin Luther King vedl riskantní nebezpečnou kampaň cílenou na zajištění rovného volebního práva a postavil se tváří v tvář násilným protivníkům. Grandiózní pochod ze Selmy do Montgomery vyvrcholil podepsáním zákona o volebním právu prezidentem Lyndonem Johnsonem a znamenal jedno z nejvýznamnějších vítězství pro hnutí za občanská práva. Film vypráví příběh o tom, jak uctívaný vůdce a vizionář Dr. Martin Luther King a jeho bratři a sestry z černošského hnutí docílili společenských změn, které navždy změnily dějiny. (mac000)

AngelG

S tím hodnocením jste někdy tak ubozí, až to bolí. Chápu, všichni nemají stejný vkus a to co jiný bere jako umělecké dílo, jiného nebere. Ale co tak člověk může čekat od filmu, který má být drama/životopis o občanských právech a rasismu? Oháníte se tu komentáři typu nudné, nezáživné, dějepis místo filmu apod. Čekali jste snad, že tam budou akční scény s honičkami a střílečkami?? Já viděla naprosto skvělý, emocemi a skvělým příběhem naplněný film, spolu s úžasným obsazením, který rozhodně ani vteřinu nenudil . Opravdu, někdy by jste se mohli zamyslet, než sem vlezete. ()

Mouchal

Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou Selmu prohlašuji za nejslabší z filmů nominovaných na Oscara. Je toho opravdu málo, co se jí povedlo. Za zmínku stojí snad pouze herec hlavní role, který předvedl opravdu solidní výkon a Kinga nám předvedl slušně, a zvuková stránka filmu, kterou jsem shledal bez výraznější vady a krásně podkreslovala atmosféru 60. let. To je asi tak všechno. Absence nějakého nápadu, hereckých výkonů nebo nějakých "kulervoucích" (berte s rezervou) scén posílá tento film do šedého koutku věčného loviště. Naopak, co snímek nabízí opravdu v hojném počtu je všudepřítomná nuda, pohled na nespokojené obličeje černochů a vyobrazení slizkých obličejů, nic nedělajících (ale ve svých "palácích" žijících) bělochů. Dovolím si tvrdit, že i má dějepisářka z dob, co jsem ještě navštěvoval gympl, by přednesla o Kingovi zábavnější výklad. King byl rozhodně výjimečný člověk zasluhující uznání a nedivím se, že se o něm natáčí filmy, ale příště by to chtělo zvolit záživnější cestu. Pochybuji, že mi ze Selmy v hlavě po týdnu něco zůstane a já jsem za to vlastně i rád. 40% ()

AloisNeuman

PŘÍKLAD ODHODLÁNÍ A NEUSTOUPENÍ I ZA TU NEJVYŠŠÍ CENU. MÁ TVŮJ ŽIVOT SMYSL? JEN TEHDY POKUD JSI OCHOTNÝ POLOŽIT ŽIVOT ZA SVOJE NEJBLIŽŠÍ A "SPRÁVNÉ" PŘINCIPY!!! ()

Guran

Film na kterém oceníte jedině výkon a vzhled Davida Oyelowoa, jinak se jedná o pořádnou dávku nudy se špatným režisérem a scénářem. Byl jsem na tenhle snímek hodně zvědav, protože se tu jedná o hodně zajímavou postavu novodobé historie Martina Luthera Kinga. Snímek je spíš pro Američany, než pro nás. ()

MillaJ

,,Pomysli na ptáky co venku poletují. Oni nesejí, neorají ani se nestarají o půdu. A přesto je nebeský pán krmí a oni neumírají hlady. Proč by nepomohl také tobě?" Silná podstata v r. 1965.... Velká poklona Kingovi, byl to borec takhle se postavit za svůj lid...! Stála bych v řadě za ním! GLORY! GLORY! ()

yatan

Treba si uvedomit, ze spravit film o Lutherovi Kingovi, v Amerike je challange sam o sebe. Selma bola preto od zaciatku odsudena na ostry drobnohlad kritikov, politikov, celebrit a sirokej roznofarebnej americkej spolocnosti. Ava DuVernay, ale napriek tomu vykrocila nekonvencnym sposobom sustrediacim sa na to zajimave zo zivota Martina Luthera Kinga - jeho sukromnym dilemam a pocitom, ktorym celi kazdy velky leader. Prave onen balanc vo filme medzi inteligenciou a emociami je najvacsie vitazstvo tohto filmu. Webbov triezvy pohlad na minulost, ako aj fakt, ze ide o scenaristicky debut pridava moju dojmu, ze Selma je jednym z najlepsich filmov roka 2014. Skoda, ze su filmy tohto druhu, ktore by mali byt povinne pozeratelne pre dnesne mlade generacie prekricane Snipermi a Cartoonmi. 9/10 ()

tomas.vorel1

Film, který pojednává o velice zajímavé postavě a události, bohužel však tento potenciál vůbec nevyužil. Snímku chybí jakákoliv herecká akce, která by člověka zaujala a více donutila se soustředit. Vše je provázeno nesmírně dlouhými monology, které jsou odděleny zase dlouhými pauzami ticha. Celá dramaturgie filmu působí dost kýčovitě a vůbec nedokázala zachytit autentickou atmosféru této události. ()

wick

Velmi zdařilý životopis...který na ač pro nás dosti odtažitý a vzdálený, na rozdíl od špatného hodnocení považuji za kvalitně zpracovaný, hodný pozornosti a rozhodně není ztrátou času. ()

david666

Asi moc nedokážu pochopit chlápka, který vede skoro až teroristické řeči a k tomu žvaní ještě o Bohu. Ale pro Američany asi film má význam. čekal jsem trošku lepší životopis. ()

zpek

Tento film sa mal natočiť už dávno. V týchto vyhranených časoch, kedy to v Amerike vrie vzhľadom k nešťastným udalostiam medzi černošskou komunitou a policajnými a súdnymi fragmentami moci (nepokoje vo Fergusone), môže napáchať ešte viac ujmy ako úžitku, čo by bola nesmierna škoda. Každopádne veľkolepá udalosť dôstojne sfilmovaná s hviezdnym obsadením. Mnohé scény majú tendenciu zalomcovať s emóciami, čo je v absolútnom poriadku. Mnoho humanity a dobrej vôle, dôležité posolstvo snahy riešiť neprávosti nenásilnou cestou. Do budúcna ešte výraznejšia výzva na snáď ešte monumentálnejšie uchopenie života takej osobnosti ako Martin Luther King, Jr., aby sme začuli aj to povestné.. "I have a dream.." ()

the_weaver

Hraný dokument o tom, ako "snadno a rychle" vybojovať ľudské právo krok za krokom.↵  Názorne je ukázané, ako treba mobilizovať ľudí a tým i verejnú mienku za účelom dosiahnutia silného politického tlaku na výkonnú a zákonodarnú moc. Žiaľ, úplne zamlčané je to, že prezident a King nestáli proti sebe, ale spolupracovali na vyvíjaní tlaku na zákonodarcov na prijatie zákona, ktorý bol pripravený v predstihu. Je tiež fajn, že King tu nebol glorifikovaný ale bolo vidieť, koľko ľudí sa na tej iniciatíve podieľalo (hoci nápad s otočením pochodu tu je nesprávne pripísaný Kingovi). Vidieť aj odvrátenú stranu Kingovej popularity - strach o život svoj, svojej rodiny i ostatných protestujúcich, aj to ako jeho rodina trpela podobnými obavami. A to napriek tomu, že scény s rodinou vyznievali strašne škrobene.↵  Alarmujúca je aj ukážka utrpenia bežných ľudí kvôli skostnatelosti južanských politikov, ktorí si ani pod tlakom prezidentskej administratívy neboli schopní pripustiť, že doba nadradenosti bielych definitívne končí - podobne, ako si niektorí dnešní politici stále nedokážu pripustiť a riešiť napríklad globálne otepľovanie, starnutie populácie či rómsky problém.↵  Uvítal by som popisy s uvedením času na začiatku jednotlivých scén. ()

90125

Tento film je pekelne ciernobiely. Cierni su ti dobrí a vychovaní, bieli tí zlí a nasilní. Ale ja, biely gádžo, som aj tak fandil čiernym hubam. Pretoze viem, ze ludia sa nedelia na bielych, ciernych, ciganov, eskimakov, arabov...ale na vzdelanych a nevzdelanych, na tolerantnych a netolerantnych, na prispôsobivych a neprispôsobivych, atd. A tento film je prave o tom. V dnesnej, protiimigrantskonenavystnej dobe o to aktualnejsi. Bohuzial Selma nie je velky film akym chcel a mohol byt. Zbytocne sa natahuje a prilis len dokumentuje skutočné udalosti. Je prilis lopatistický a malo filmový. Hoci herci su kvalitní a myslienka je silná, dohromady to dava len zlahka nadpriemerny film. 64 % ()

KcarlosK

O něco méně nudné, než jsem čekal. Ale filmu dost uškodilo, že se záměrně vyhýbá klíčovým událostem. Vždy jsou pouze zmíněny. A ta stopáž... ()

dedavena

Vim, že se něma kopirovať ani opisovať. Tež to něrobim. Ale gdybych mjel komentovať hentu kokotinu, skopiroval bysem komentař verbala a dal ho tu. Sam bych nědokazal vyjadřyť sfuj nazor tak fajně jak verbal. Komentař naprosto, faktycki naprosto dokonaly!!! ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky