• maddy

Selma aka Lincoln pre tohtoročnú sezónu Oscarov. Ďalší stroho sfilmovaný dejepisný výklad a ešte aj tá učebnica dejepisu na základnej škole je oproti Selme záživnejšia. Selma je film, ktorý ide takmer ruku v ruke s Lincolnom. To je scénu po scéne rozpohybovaná látka z hodín dejepisu (v amerických školách, nie našich), do ktorej bolo vybraných pár základných myšlienok o utlačovaní černošskej menšiny v 60. rokoch v USA a ktoré nesiahajú ďalej ako za všeobecné povedomie, ktoré o udalostiach má bežný človek. Filmu tak chýba nejaký prekvapivý moment a iba prednáša už sto krát počuté. Dej sa navyše zameriava na veľmi obmedzené obdobie Kingovho života, kde neponúka širší pohľad na udalosti a túto pomerne krátku etapu (aj keď zásadnú, to neupieram) rozmazáva dlhé dve hodiny. Samozrejme za doprovodu černošských gospel piesní. To už sa ani nedá nazvať klišé, ale skôr absolútne sterilnou, neprekvapivou, predvídateľne natočenou dejepisnou prednáškou. Po filmovej stránke lineárna, nezáživná a úplne obyčajne vyrozprávaná a zrežírovaná biografia, respektíve iba časť života Martina Luthera Kinga, ktorá aj napriek téme ktorú spracováva nedokáže vyvolať ani záchvev akejkoľvek emócie (za černošské etniku síce hovoriť nemôžem, ale minimálne u nikoho iného to nemôže emočne fungovať). Na zabitie času počas hodín dejepisu asi vhodné, ale inak zbytočné. Oscarové nominácie v tomto prípade skutočne len zo zvyku, respektíve z politickej korektnosti kvôli téme ktorej sa film venuje, ale nie kvôli kvalitám samotného filmu. Dokonca ani výkon Davida Oyelowa mi neprišiel nijako oslniví, Martina Luthera Kinga Jr. mu je síce veriť od prvého momentu, ale celé dve hodiny uhrá s jedným výrazom. Ale to bude skôr chyba látky, ktorá mu neponúka možnosť nejako výrazne zažiariť. CELKOVO: 2* (4/10)(7.5.2015)

|| Scenár: Paul Webb, Ava DuVernay | Hudba: Jason Moran | Distribúcia: Paramount, Pathé, StudioCanal | Štúdio: Cloud Eight Films, Harpo Films, Plan B Entertainment, Pathé | Rozpočet: 20 miliónov $ | Tržby: 53,6 milióna $ | Ocenenia: Oscar - 1 výhra: Pieseň (Glory). 1 nominácia: Film. Golden Globes - 1 výhra: Pieseň (Glory). 3 nominácie: Drama, Réžia, hr David Oyelowo. Spolu: 34 výhier a 71 nominácií || Ešte sa nad tým zamyslím...(24.2.2015)

Ako okomentovať tento typ filmu, aby som zo seba nerobil diletanta, či pseudo-angažovaného pokrytca? Neviem sa totiž adekvátne do príbehu vžiť. Nie som černoch v dobe, ktorá mu nepriala, ani rasista v dobe, ktorá mu to tolerovala. A tiež pochybujem, že zo mňa niekedy bude taká osobnosť, ako Martin Luther King. Tak len toľko, že Amerika je skutočne rozprávková krajina. Ubehlo síce 50 rokov, ale pôvodnú obavu o holý život, nakoniec dotiahli až na Obamu. No a spracovanie bolo viac než obstojné, nato, že som tu meno danej režisérky počul po prvýkrát.(18.2.2015)

• JohnMiller

Tento kúsok bol extrémne nudný, nezáživný a dejovo prázdny. Martin Luther King si teda zaslúži rozhodne lepšie spracovanie. Toto bola vyslovene černošská propaganda v ktorej boli pozliepané dokopy tri či štyri silné momenty do neforemnej vaty. Ani herci mi nesadli. Ako, remeselne to bolo spravené dobre ale tá komorná atmosféra ma ubíjala k smrti. Jediné čo ma pri sledovaní naozaj zaujalo bol hudobný doprovod. Hrali tu nádhernú černošskú muziku, blues, soul, funk, folk proste sa to počúvalo lepšie ako pozeralo.(1.2.2015)

• Malarkey

Selma je film, který je v přesném duchu, jako třeba takový J. Edgar. Jen s tím rozdílem, že je daleko sterilnější, přímočařejší a rozhodně nesází na zaujetí, ani na filmovost. Spíše na strohost a precizní dokumentárnost. To ale u filmu zrovna nevyhledávám, protože když bych chtěl dokument, pustím si dokument a ne film, který má především chytnout a zaujmout obsahem. Celou dobu jsem si tak myslel, jak je David Oyelowo dobrou volbou pro roli Martina Luthera Kinga, jenže jsem se nemohl zbavit dojmu, že za celé dvě hodiny z filmu nevytryskl ani moment jakékoliv emoce, čímž by si mě tento film dokázal alespoň na chvíli získat.(14.2.2015)