Pravdivá kronika líčící průběh bouřlivých tří měsíců v roce 1965, kdy Dr. Martin Luther King vedl riskantní nebezpečnou kampaň cílenou na zajištění rovného volebního práva a postavil se tváří v tvář násilným protivníkům. Grandiózní pochod ze Selmy do Montgomery vyvrcholil podepsáním zákona o volebním právu prezidentem Lyndonem Johnsonem a znamenal jedno z nejvýznamnějších vítězství pro hnutí za občanská práva. Film vypráví příběh o tom, jak uctívaný vůdce a vizionář Dr. Martin Luther King a jeho bratři a sestry z černošského hnutí docílili společenských změn, které navždy změnily dějiny. (mac000)

Trailer 1

maddy

Selma aka Lincoln pre tohtoročnú sezónu Oscarov. Ďalší stroho sfilmovaný dejepisný výklad a ešte aj tá učebnica dejepisu na základnej škole je oproti Selme záživnejšia. Selma je film, ktorý ide takmer ruku v ruke s Lincolnom. To je scénu po scéne rozpohybovaná látka z hodín dejepisu (v amerických školách, nie našich), do ktorej bolo vybraných pár základných myšlienok o utlačovaní černošskej menšiny v 60. rokoch v USA a ktoré nesiahajú ďalej ako za všeobecné povedomie, ktoré o udalostiach má bežný človek. Filmu tak chýba nejaký prekvapivý moment a iba prednáša už sto krát počuté. Dej sa navyše zameriava na veľmi obmedzené obdobie Kingovho života, kde neponúka širší pohľad na udalosti a túto pomerne krátku etapu (aj keď zásadnú, to neupieram) rozmazáva dlhé dve hodiny. Samozrejme za doprovodu černošských gospel piesní. To už sa ani nedá nazvať klišé, ale skôr absolútne sterilnou, neprekvapivou, predvídateľne natočenou dejepisnou prednáškou. Po filmovej stránke lineárna, nezáživná a úplne obyčajne vyrozprávaná a zrežírovaná biografia, respektíve iba časť života Martina Luthera Kinga, ktorá aj napriek téme ktorú spracováva nedokáže vyvolať ani záchvev akejkoľvek emócie (za černošské etniku síce hovoriť nemôžem, ale minimálne u nikoho iného to nemôže emočne fungovať). Na zabitie času počas hodín dejepisu asi vhodné, ale inak zbytočné. Oscarové nominácie v tomto prípade skutočne len zo zvyku, respektíve z politickej korektnosti kvôli téme ktorej sa film venuje, ale nie kvôli kvalitám samotného filmu. Dokonca ani výkon Davida Oyelowa mi neprišiel nijako oslniví, Martina Luthera Kinga Jr. mu je síce veriť od prvého momentu, ale celé dve hodiny uhrá s jedným výrazom. Ale to bude skôr chyba látky, ktorá mu neponúka možnosť nejako výrazne zažiariť. CELKOVO: 2* (4/10) ()

Eddard

Dobrý film, jehož témata - odkaz občanského hnutí a Martina Luthera Kinga - jsou dnes aktuálnější než by se mohlo zdát. "Naše společnost zdeformovala samotnou naši přirozenost. Od dob otroctví, přes Rekonstrukci, až k oné propasti, před kterou dnes stojíme jsme viděli řadu mocných bílých mužů, jak vládnou světu a svým chudým druhům nabízejí na usmířenou onu ničemnou lež. A když se děti těchto chudých bílých mužů rozplakaly hladem, jenž nelze utišit, krmí je otec tou samou ničemnou lží. Tiše šeptanou lží, že ať už je v životě stihne cokoliv, vždy můžou najít útěchu v tom, že je jejich bělost vždy staví nad černochy." Amen. 80% ()

classic

Už ABE LINCOLN v roku 1863, vydal vyhlásenie o zrušení otroctva, onedlho na to je úkladne zavraždený, podobný osud čaká o viac ako 100 rokov - MARTINA LUTHERA KINGA, ktorého zavraždili v Memphise roku 1968 ! Po Lincolnovi stále ešte nemajú Afroameričania pokoja, lebo ich v jednom kuse otravuje KKK, čiže KU KLUX KLAN, ktorí v 20. rokoch, 20. storočia používali biely plášť s bielou kapucňou a zapálený kríž, a považovali sa za BIELYCH RYTIEROV... Terorizovali ich, potom prichádza v 60. rokoch, zapálený Afroamerický baptistický kazateľ, aktivista a bojovník, za ľudské práva, nositeľ nobelovej ceny za mier, Dr. MARTIN LUTHER KING... Populárnejší ako MALCOLM X, ALE vo filmovej verzii, je len malý náznak jeho aktivít v súkromí, človek s dvomi tvárami, ktorého nazývajú aj takto : plagiátor, pokrytec, komunista a sexista ... ! V klasicky detskej ilustrovanej encyklopédie, kde mám M. L. K, tam nie je žiadny náznak nejakej zápornej vlastnosti tohoto, podľa mňa schopného človeka, ktorý bojoval za rovnoprávnosť černochov s pomocou demonštrácii vzdorovali neustálym útokom zo strany ťažkoodencov, ktorí z nich mali boxovacie vrecia !!! Prišli pritom klasické úmrtia od strany AGRESOROV, oni pokojne prišli, NIJAKO sa absolútne nebránili, len čakali, pokým sa rozbehnú na nich s obuškami a budú ich mlátiť hlava - nehlava ! To sa niekomu nepáčilo, a tak ho F. B. I napichla, chceli ho skompromitovať, zneškodniť a pod ... J. Edgar Hoover mal také páky, ktoré by ho mohli zmiesť z povrchu zemského, stačilo by len lusknúť prstom ? Alebo presviedčanie vo Washingtone prezidenta Lyndona Johnsona, aby mali, právo voliť ! TOTO všetko tu je, zo súkromia, aký bol, takmer nič, len opýtanie sa jeho ženy, či ju miluje ? Či nespí s inými ? Mňa najviac dostáva to, čo nemal film HITCHCOCK s HOPKINSOM, a to je hlavný predstaviteľ DAVID OYELOWO, ktorý nie je až taký nováčik, ale podobnosť s Kingom, je veľká, dáva do toho charizmu, je odhodlaný, ale nemá priestor byť skutočným Kingom ! Režisérka AVA DUVERNAY, je samozrejme černoška, ansámbel samých černochov... Budem spokojný, ak by napríklad odborníci na politiku STONE a GREENGRASS, jedného dňa prišli s úplne inou verziou, akou disponuje Ava DuVernay a scenárista, mohol by to byť pohľad, ktorý by dal KINGA na úplne iné svetlo, v akom ho vidí väčšina spoločnosti. Z jednej strany bojoval za právo na slobodu, na strane druhej, aký bol v skutočnosti, to ja neviem... Pôsobivý film, ktorý má bravúrny song GLORY v záverečných titulkoch ! Odnesiem si tento song a príbeh idei muža, ktorý toho dokázal veľa, pod plášťom skrýval samé tajomstvá, ktoré raz vyplávajú na povrch ? ! ()

Baronne

Životopisnej příběh o Kingovi, mě to teda vůbec nezaujalo. Samozřejmě byl to velkej člověk, dokázal velký věci, ale ten film sám o sobě nemá vůbec spád. Je tu teď strašně moc černošskejch filmů, a všechny mají něco společnýho. Jsou dlouhý. Jenže většina z nich má buď nějakej DĚJ, a nebo je to něčim zajímavý. Tohle bylo pro mě dost nulový .. ()

Malarkey

Selma je film, který je v přesném duchu, jako třeba takový J. Edgar. Jen s tím rozdílem, že je daleko sterilnější, přímočařejší a rozhodně nesází na zaujetí, ani na filmovost. Spíše na strohost a precizní dokumentárnost. To ale u filmu zrovna nevyhledávám, protože když bych chtěl dokument, pustím si dokument a ne film, který má především chytnout a zaujmout obsahem. Celou dobu jsem si tak myslel, jak je David Oyelowo dobrou volbou pro roli Martina Luthera Kinga, jenže jsem se nemohl zbavit dojmu, že za celé dvě hodiny z filmu nevytryskl ani moment jakékoliv emoce, čímž by si mě tento film dokázal alespoň na chvíli získat. ()

Související novinky

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (více)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (více)