Ako okomentovať tento typ filmu, aby som zo seba nerobil diletanta, či pseudo-angažovaného pokrytca? Neviem sa totiž adekvátne do príbehu vžiť. Nie som černoch v dobe, ktorá mu nepriala, ani rasista v dobe, ktorá mu to tolerovala. A tiež pochybujem, že zo mňa niekedy bude taká osobnosť, ako Martin Luther King. Tak len toľko, že Amerika je skutočne rozprávková krajina. Ubehlo síce 50 rokov, ale pôvodnú obavu o holý život, nakoniec dotiahli až na Obamu. No a spracovanie bolo viac než obstojné, nato, že som tu meno danej režisérky počul po prvýkrát.(18.2.2015)

Zklamání. Opravdu je tak jednoduché zahodit takovou možnost na výborný scénář? Selma se věnuje důležité části života Martina Luthera Kinga, to je sice fajn, ale ten způsob, jakým to dělá... Ten je v podstatě jen nudným oznámením historické události, kterou známe každý, kterou si dovedeme představit jen na základě čistých fakt. Proč tedy vznikl tento film? Chtěl sdělit něco jiného? Chtěl nás poučit? Chtěl vyhrát nějakou tu cenu a vydělat na tématu? Asi. Nic jiného v něm nevidím. David Oyelowo sice zahrál svou roli výborně, ale při daném scénáři je to jen odevzdání očekávaného výkonu. Proto rozumím, že chybí mezi kandidáty na Oscara, čemuž se tu někteří diví.(7.2.2015)

Dobrá práca, veľmi dobrá! Životopisné filmy síce napísal sám život, ale dať to všetko do nejakého 2-hodinového rámca a pritom prihliadať na všetky dôležité okolnosti, to nie je nikdy ľahká úloha. Ale myslím, že Ava DuVernay zvládla tie tri búrlivé mesiace v Alabame spracovať celkom vydarene, hoci aj tu bolo niekoľko hluchých miest, bez ktorých by sa príbeh zrejme zaobišiel. Občas tomu chýbal spád, ale v tej chvíli to zachraňovali viaceré pozoruhodné dialógy medzi vodcami, ale i odporcami Lutherovho protestného hnutia. David Oyelowo v roli Martina Luthera Kinga bol vynikajúci, až mi príde nepochopiteľné ako ho mohla minúť nominácia na Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. A mimochodom, ten song "Glory" od Johna Legenda ft. Common je vynikajúci (horúci kandidát na Oscara za najlepšiu filmovú pieseň).(7.2.2015)

Zacíleno na Oscary. Když natočíte něco, kde zlí běloši bijou chudáky černochy, byl by v tom čert, aby si váš film nějakou tu sošku neodnesl. A pokud vyjdete naprázdno, vždycky můžete obvinit Akademii z rasismu. Selma je další univerzální hnědou omáčkou o černošském boji za rovnoprávnost, která obsahuje x krát převařené ingredience tolik charakteristické pro daný žánr. Nepřekvapí vůbec ničím. Plusem jsou herecká jména, která tradičně na černošské agitky slyší a to, že film drží relativně slušně pohromadě a vzfor tomu, že se jedná o klišovitý lepenec, dá se na něj celkem bez problémů dívat. Ale jen jednou. 50%(9.2.2015)

|| Scenár: Paul Webb, Ava DuVernay | Hudba: Jason Moran | Distribúcia: Paramount, Pathé, StudioCanal | Štúdio: Cloud Eight Films, Harpo Films, Plan B Entertainment, Pathé | Rozpočet: 20 miliónov $ | Tržby: 53,6 milióna $ | Ocenenia: Oscar - 1 výhra: Pieseň (Glory). 1 nominácia: Film. Golden Globes - 1 výhra: Pieseň (Glory). 3 nominácie: Drama, Réžia, hr David Oyelowo. Spolu: 34 výhier a 71 nominácií || Ešte sa nad tým zamyslím...(24.2.2015)