Soylent Green

Soylent Green

Krimi / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1973, 97 min

Skvelý Charlton Heston v jednej zo svojich najlepších úloh v jednom zo svojich najlepších filmov. Snímok o budúcnosti, ktorá nám určite nieje až tak vzdialená a to nemyslím len číslovkou. Výborne vypracovaný a spracovaný svet, kde je bedač ešte viac zbedačená a horných 10 000 ešte viac bohatších. Len málo chýbalo tomu, aby sa snímok zaradil medzi majstrovské diela sci-fi žánru. Scenár, aj keď obsahujúci mnoho silných scén, občas škrípe a tak ruší hladký pochod tohto vskutku závažného diela.(13.11.2011)

Velice povedený, ne až tak nereálný triller z budoucnosti. O filmu jsem se také dozvěděl z dokumentu 2012 Nostradamus. Škoda, že konec není trochu konkrétnější, abych mohl dát 4 hvězdy s čistým svědomím, takto trochu nadržuju za netradiční téma s, jako vždy výborným, Hestonem. 71% Nakládání lidí na kamion v tom davu bylo parádní.(21.12.2009)

Závěr jsem znal už předem (díky Fine brothers) a vůbec mě to nemrzí, protože jsem si mohl film o to více vychutnat (stejně tak jsem znal závěr Klubu rváčů a ani to nebránilo v úžasném zážitku). Úžasná "polanskeho" adventura, připomínající China Town, kdy neustále tápete ve světe jmen, světě, který vypadá jinak než ten okolo nás a kdy nic není tak jak se na první pohled zdá. Heston byl výtečný (od Touch of Evil jsem nečekal, že u něj uvidím ještě tak dobrý výkon) stejně tak Robinson. Ale ten svět! Naprosto úchvatný! Lidé spící v kostelech a na schodištích jeden přes druhého, umírací centra, kde vám pustí vaši oblíbenou hudbu, barvu a video (vzpomeňte na díl Simpsonů, kdy Abe šel do podobného centra) a jedinou dostupnou potravinou je soylent... yellow, orange ..a green! Potraviny jak je známe dnes vymizely, stejně tak jako veškeré požitkářské radosti (hláška Thorna poté co si potáhne z cigarety "víte, když jsem míval peníze, kouřil jsem i dvě nebo tři tyhle věci denně" ...až děsivá :D) PS: U filmu jsme s přáteli pili tokajské víno, jedli pečené kuře a vykouřili mraky cigaret a řeknu vám...každé sousta, doušek či potáhnutí, chutnalo líp, než kdy jindy ;) )(30.6.2011)

Ta pointa je prostě paráda, pokud si jí tedy nepřečtete ještě před tím, než se na snímek podíváte. Takovou chybu určitě nedělejte, protože to by byla škoda. Výborný detektivní příběh, který má prvky jak komedie, tak thrilleru. Společnost, která je zde prezentována, je pěkně děsivá, ale není to něco, co by bylo těžké si představit v reálu. I proto to má docela silnou výpověď.(17.3.2015)

New York 2022, detektiv Thorn (Charlton Heston) vyšetřuje vraždu bohatého muže, který si jako jeden z mála může dovolit žít v luxusu, pohodlí a užívat si sexu s krásnou společnicí. Město je děsivě přelidněné, chybí potraviny, vzduch je znečištěný a voda zkažená. Když Thorn provádí prohlídku bytu oběti, odcizí lahev alkoholu, mýdlo a kus hovězího masa - to vše je totiž nedostatkové zboží a k mání je pouze Soylent (jakési sušenky bez chuti). Cestou domů se pak musí prodírat přes desítky bezdomovců spících na jeho schodech. Soylent Green se ponurý sci-fi snímek, který poukazuje na možné katastrofy, které mohou jednou lidstvo potkat. Režisér Fleischer příběh vypráví jako temný thriller, který v závěru nabere přece jen větší tempo, než v první hodině, která je spíše konverzační. Snímek už dnes asi divákům neřekne tolik, co před 38 lety, ale už jen přítomnost hvězdy takového formátu jako je Charlton Heston je určitým lákadlem a film toho nabízí ještě mnohem víc. Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale za ten mrazivý závěr a děsivé zjištění o Soylent Greenu dávám čtyři.(26.9.2011)

• - Film byl natočen podle románu Harryho Harrisona "Make Room! Make Room!" (Hans.)

• - Herec Edward G. Robinson už během natáčení věděl, že umírá a že další film nestihne. Scéna jeho smrti, kdy volí dobrovolnou eutanazii, je poslední scénou, kterou natočil. Zemřel o necelé dva týdny později. (ClintEastwood)