Jih proti Severu

• Česko Odváto větrem (více)
USA, 1939, 224 min (Alternativní 238 min, Televizní verze: 212 min)

Předloha:

Margaret Mitchell (kniha)

Scénář:

Sidney Howard

Hudba:

Max Steiner

Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Ann Rutherford, George Reeves, Fred Crane (více)

Epická adaptace románového bestselleru Margaret Mitchellové Jih proti Severu (1939) patří dodneška k nejoblíbenějším filmům víc než stoleté historie pohyblivých obrázků, a určitě plným právem. Mitchellová (1900–1949) byla vystudovanou novinářkou a "Jih proti Severu" začala psát v roce 1926, kdy utrpěla při jízdě na koni vážný úraz, který zanechal trvalé následky. Materiál pro svoji knihu získala ze vzpomínek svých příbuzných, zejména od otce, který byl jeden čas předsedou Atlantské historické společnosti. Původně nezamýšlela své dílo zveřejnit, ale naštěstí k tomu došlo v roce 1936. Kniha se stala nesmírně populární (dodnes prodala více výtisků pouze Bible), a navíc byla vyznamenána prestižní Pulitzerovou cenou. Nezávislý producent David O. Selznick zakoupil filmová práva měsíc po publikaci za tehdy neslýchaných 50 000 dolarů, což byla v té době nejvyšší cena, zaplacená za románovou prvotinu. Jeho investice se mu bohatě vrátila. Natáčení bylo zahájeno na sklonku roku 1938 rozsáhlou scénou požáru Atlanty, založeného ustupujícími jižanskými vojáky, aby konfederační muniční sklady nepadly do rukou Unie. Bylo při ní použito všech sedm technicolorových kamer, jež tehdy v Hollywoodu existovaly. V té době také Selznick neměl ještě obsazenu klíčovou postavu Scarlett O’Harové. Natočil kamerové zkoušky s více než 400 adeptkami a nakonec si vybral Angličanku Vivien Leighovou, což značně popudilo jižanské příznivce románu. O tom, že Rhetta Butlera bude hrát Clark Gable celkem nikdo dopředu nepochyboval. Selznick si jeho služby zajistil u společnosti MGM příslibem distribučních práv... Snímek vznikl s tehdy nebývalým rozpočtem 3,9 milionu dolarů a stal se událostí roku. Při udílení cen Akademie 29. února 1940 si odnesl osm Oscarů (tehdejší rekord) – nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, ženský herecký výkon v hlavní roli (Vivien Leighová), ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Hattie McDanielová za úlohu chůvy), výprava, kamera a střih. Kromě toho při oscarovém ceremoniálu obdržel výtvarník William Cameron Menzies zvláštní cenu (ve formě plakety nikoli sošky!) za „vynikající použití barvy pro zvýšení dramatického účinku filmu“ a producent David O. Selznick Pamětní cenu Irvinga G. Thalberga, udílenou za „trvale vysokou úroveň produkce“. To často vede k mylným tvrzením, že Jih proti Severu dostal deset Oscarů. Afroamerická herečka Hattie McDanielová se stala nejen první barevnou držitelkou Oscara mezi herci, ale i první nominovanou černoškou v některé z hereckých kategorií. Nicméně slavnostní premiéry filmu, která se konala 15. prosince 1939 v Atlantě, se kvůli své barvě pleti nemohla zúčastnit. Na premiéře se naopak objevila autorka Margaret Mitchellová, i když se na filmové verzi nijak nepodílela (ač ji o to Selznick několikrát žádal). Jako režisér je pod filmem podepsán Victor Fleming, ale na režisérské stoličce se vystřídalo víc tvůrců, mj. George Cukor a Sam Wood. Ani scenárista Sidney Howard nebyl jediným, kdo se na adaptaci tisícistránkové knihy podílel, mezi dalšími anonymními autory figurují prominentní jména jako Ben Hecht, John Van Druten a Jo Swerling. Konečné slovo ve všech aspektech filmu měl však Selznick, který byl skutečným hnacím motorem díla i jeho hlavním tvůrcem. I když se o to v následujících letech několikrát snažil, dokonalosti Jihu proti Severu se mu už dosáhnout nepodařilo. (Česká televize)

H4N1CK4

Překrásný film! Nedokážu si představit lepšího Rhetta než je Clark Gable a lepší Scarlett než Vivien Leigh. Jeden z mála filmů, který je stejně vynikající jako knižní předloha! A jeden z mála filmů, u kterých si přeju, aby nikdy neskončily. ()

Grizzly

Nejrozmachlejsi a nejepictejsi film co sem snad kdy videl. Nadcasove dokonala vyprava, triky, kostymy i herci. Normalne nemam rad filmy o tupych, rozmazlenych nebo hysterickych zenskych, ale tahle O`Hara saga se mi hodne libila. Ctyrhodinovy pribeh epickych rozmeru o valce, lasce, nenavisti, stesti i nestesti ziskava jednoznacne plny pocet a pravem zaslouzeny punc klasiky, kterou jen tezko nekdo prekona. ()

Heffleyka

Nejkrásnější, nejromatničtější, nejsmutnější... Nedávám 5* proto, že je to "klasika", ale proto, že je to nádherný film natočený podle úžasné knížky, který by měl rozhodně vidět každý, ikdyž nemá rád romantiku jako takovou, protože tady jde o mnohem víc než jen o nějakou "zamilovanou slepici", která neví, co chce... Vivien Leigh vypadala přesně tak, jak jsem si Scarlett představovala a i přesto, že je to mrcha, budete jí fandit. ()

jasanka

Moc pěkné - i přes stopáž, která se na první pohled může zdát přehnaná. Ovšem uteče jako nic. Úžasně charismatický Rhett, svéhlavá Scarlett a komicky přísná chůva. Film je krásně barevný (což se moc o ostatních válečných filmech rozhodně říct nedá). První část byla asi o fous lepší než druhá. Ale moc velký rozdíl v kvalitě jsem nezaznamenala. SPOILER Akorát když jsem si pár minut před koncem sečetla, o kolik lidí hlavní hrdinka jenom během pár let přišla, tak je to na mašli (dva manželé a odchod třetího, dvě děti, oba rodiče, švagrová). ()

ellegrey

Srovnávání s knižní předlohou se většinou nevyplácí a Jih proti Severu je tomu zdárným příkladem. Přestože tu čtenář nalezne drobné či větší niance, které buď přejde pouhým mávnutím ruky, či se s nimi bude těžko srovnávat, film jako takový je opravdu velmi povedený. Stala se z něho klasika, která dokáže potěšit více než jen jednu generaci. Tento neobyčejný příběh Vás dokáže potěšit, vtáhnout do děje a přinutit prožívat smutek i radosti s hlavními hrdiny nezávisle na čase, na datu premiéry a prvního veřejného promítání. ()

Vaiollet

Pro mě prostě klasika. Dokonalé herecké výkony, příběh který mám ráda. Jak v knížkách tak i ve filmovém zpracování. Hlavní role nemohli být lépe obsazeny než Clarkem Gablem a Vivien Leigh. I přes svou délku utíká rychle a rozhodně nenudí. Prostě dokonalost, která mě chytila za srdce a nelze jinak než mít ho v mé top 10. ()

Narciska

Až dlouhá cesta letadlem způsobila, že jsem se odhodlala splnit "diváckou povinnost" a shlédla tolik citovaný film, který jsem vždy viděla jen z rychlíku a jen jeho fragmenty. Nutno říci, že jsem o nic nepřišla. Chápu, že má film vysoké hodnocení a asi si je i zaslouží. Na svoji dobu přímo megafilm, s úžasnou výpravou a překrásnýmí kostými, silnou romantickou záplatkou a záslužným připomenutím historie. Mě však film vždy odpuzoval a tento pocit stále trvá. Je to způsobeno třemi ústředními postavami. Postavy ostatní jsou nevýrazné, ale i tak nepříjemné. No a co se týče trojlístku - tak jakýsi Ashley, který by asi měl být velmi přitažlivý, protože jinak se láska, kterou k němu Scarlett chová, ani vysvětlit nedá, je ve skutečnosti bez špetky charizmatu a film mu ani nepřisuzuje výraznější projev než jen pasivní loutky a objekt tužby Scarlett. A proč ho Scarlett vlastně miluje, to se ani náznakem, ani slovem, ani krásou, ani charakterem nikdo vysvětlit nehodlá a mě to tudíž při pohledu na nevýraznou postavu fádního zevnějšku přijde naprosto nesmyslné a s radostí bych celou tuto postavu přešla. A Scarlett? Nevadí, že na opěvované herečce mimořádných půvabů nenacházím, jde o to, že její postava pro mě zůstává rozmazleným spratkem, i když snad prožité mohlo způsobit určitou katarzi. A Rhett? S věčně ironickým úsměvem připomíná noblesního lupiče a sňatkového podvodníka, nejsem schopna za ním vidět nikoho lepšího. To bych vše skousla, kdybych alespoň pár větami dokázala popsat, jak se vztahy trojlístku vyvíjejí a co se jim děje, nejde však říci nic z toho. Jsou tři, jsou mi nepříjemní ve svých postavách a nedůvěryhodní ve svých rolích, a mám pocit, že se za tři hodiny mezi nimi neodehrálo nic, co by stálo za řeč. Sice se ta podivná romace odehrává na pozadí pohnutých dějin, ty někdy běží s nimi a někdy se zas oddělí, stejně to působí dojmem, že šlo jen o nudné výjevy z červené knihovny, jen bez sladkých řečí. ()

theSaint

Rozsáhlý epos o jedné době a jedné ženě. Clark Gable jako šarmantní, hrdý, charismatický a nezávislý požitkář, který se chtě nechtě nakonec chytí do pasti krásné (a extrémně prohnané, nesympatické, pyšné) mrchy a bez kterého by byl tento opus poloviční. "Aby jsem byl upřímný, moje drahá, je mi to jedno." Starý Hollywood, jak ho už nikdy nezažijeme. Stažení z oběhu považuji za hnus první kategorie a kohokoli kdo podporuje toto pozérství za naprostého ko*ota. ()

zdeny99

Natočit tohle v roce 1939 s tolika herci, kulisami a vším, co k filmu patří, je skutečně neuvěřitelné. Jih proti severu tím předběhl svoji dobu v USA tak o patnáct let a v Evropě i o několik desetiletí. Proto je právem považovaný za nejslavnější film všech dob. Pro mne je to film s velkým "F". Nejlepší film, který byl kdy natočen. První polovina je válečné melodrama. Poté přichází krátké intermezzo. A druhá polovina je americká telenovela se špatným koncem. [3490. hodnocení, 261. komentář, 84%, 543. nejlepší film, 793. nejoblíbenější film] ()

Bozvav

Skvěle udělané, nádherná výprava, výborně obsazeno. Jediný kde mne opravdu iritoval byla Vivien Leigh v roli Scarlett. Já vím, že její role vycházela z knižní předlohy a byla velmi věrná, ale s tak protivnou a nesympatickou nánou nelze soucítit. Tisíckrát raději mám v roli Scarlett Joanne Whalley. Jinak byť jsem vždy fandila seveřanům, velmi pěkný snímek. Za mne čtyři hvězďule. ()

Gastovski

Na chvíli to vypadalo, že patrně nejslavnějšímu filmu všech dob dám plný počet. A to nejen kvůli andělské mrše Vivien Leigh, či frajerovi C. Gableovi, ale především za výpravu, hudbu a neskutečně lahůdkovou kameru, která dá vyniknout mnoha nádherným scenériím. Nicméně tempo v druhé polovině této mamutí romace malinko polevilo a už to nemělo takovou živelnost. I tak se však jedná skutečně o jak herecky, tak technicky monumentární dílo, který by měl vidět každý filmový nadšenec. ()

optimus0s

95% Nesmrtelné dílo, které bude žít věčně. Epická rodinná sága jak má být. Smrt, narození, utrpení radost, od všeho trochu, podbarveno skvělou hudbou a skvělými herci(klasika Clark Gable). A také díky kameře. ()

BOURQUE

Tentoraz budem stručný. Môj názor 100% súhlasí s obsahom (oficiálny text distribútora). Každú cenu, čo vyhral tento film (resp. na čo bol nominovaný) je absolútne zaslúžené. Možno niektorým vadí príliš dlhý príbeh – mne osobne nie, aspoň si môžem vychutnať bezchybnú spoluprácu trojicu režisérov (Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood). Hudba a zvuk = fenomenálne. P.S.: Clark Gable == Rhett Buttler a Vivien Liegh == Scarlett O'Harova. Navždy!!!! Osobné hodnotenie: 100% (*****) ()

Radek.SCH

Nemůžu tvrdit, že bych nevěděl, do čeho jdu. Ten film má tolik nálepek, že by vám to zaplnilo celou stěnu ve vašem pokoji. Nejnavštěvovanější film všech dob (202,044,600 prodaných lístků > http://boxofficemojo.com/alltime/adjusted.htm?adjust_yr=1&p=.htm). Nejvýdělečnější film všech dob ($1,608,275,200 > http://boxofficemojo.com/alltime/adjusted.htm). Osmi Oscarový, čtyřhodinový (!), nejvýpravnější a nejnákladnější. Klasika všech klasik. A nevím co ještě. Takže mi pochopitelně trvalo pár let (přesněji 4 roky od doby, kdy se filmům věnuji na plný úvazek) než jsem se do toho pustil (a já vůl si předtím ještě pustil Kubrickova Spartaka, Kramer vs. Kramer a District 9), takže po EXIT MUSIC ve dvě ráno jsem byl řádně zřízenej. Takže k filmu. Jsem zarytý odpůrce filmů, se stopáží přesahující 2 a půl hodiny. Dlouhé knížky mi nevadí, můžu si je totiž číst po kouscích, klidně 2 týdny a nic to neztratí, ale s rozkoukáváním filmů do více dnů mám špatné zkušenosti. Pohyblivé obrázky jsou dělané pro jeden zátah. A udržet pozornost 4 hodiny, no dá to přinejmenším fušku. A ještě jsem neviděl přes tři hodiny dlouhý film (s jedinou vyjímkou - Apokalypsa), který by tak dlouhou délku skutečně potřeboval a autory, kteří by nám na tak dlouhém poli měli (a uměli) co říct. K hercům nemám sebemenší výtky. Člověk by čekal od 30. let teatrální (pozůstatek němého) herectví, přemrštěné city a gesta, ale Gable, Leigh a spol. by se klidně uživili i dnes. Posedlost Starým Jihem, Půdou, Tarou a Starými pořádky už tak moc nechápu. Spousta siluet v zapadajícím slunci, oslavných monologů na Jih a jeho tradice se mi (jako ateistickému Čechovi z postkomunistického státu) samozřejmě nelíbí a moc se mi ani nezamlouvala druhá půlka filmu (vlastně druhý film) - po válce. Vše podstatné už bylo řečeno, ale tvůrci se s námi ještě chtěli podělit s osudy Rhetta a Scarlett. A já dávám radši přednost osudovosti války. Ale když si člověk vzpomene na scénu z vlakového nádraží (hromady mrtvol, skoro-mrtvol a za chvíli mrtvol) a ikoncikou Vivien Leigh (nebo lépe řečeno Katie Scarlett) se svojí nezapomenutelnou do-sebe-zahleděností... Ano, vím proč na to chodily davy, proč je to nestárnoucí film, pochopím zástupy lidí, kteří v tom vidí nejlepší film všech dob (víc podobých čtyřhodinových fresek se snahou o skloubení americké historie a osobní tragédie asi nenajdete ani v USA, ani nikde jinde ve světě), ale co chcete od člověka (mě), který má v topce Klub rváčů, Hvězdnou pěchotu, Sedm, Kill Billa a Pulp Fiction. Nekritické uznání? Aspoň to pochopení mám. Je to vlastně nehodnotitelné. Ale i tak Subjektivně hodnotím. ()

tragos

První polovina je v rámci možností zajímavá, té druhé těžce dochází dech. Jednou to věru stačilo. Vzhledem k roku a okolnostem vzniku za 4. Přesto vřelé díky LFŠ za možnost vidět to na velkém plátně, a vůbec za celý americký blok, který byl náramně vydařený. LFŠ, červenec 2013. ()

JankaJBLK

Dlhší film som snáď v živote nevidel....čakala som od tohto filmu viac, žiaľ prišlo sklamanie, myslela som že to bude o láske ako bola trebárs v Titanicu, ale to sa žiaľ nekonalo. Scarlett bol pošahaná, ktorá slepo milovala iného a až nakoniec po dlhých nekonečných 4 hodinách prišla na to že miluje nepravého...to jej ale trvalo... ()

GMVajgl

Autorce předlohy a tvůrcům filmu patří poklona za snad tu nejtřaskavější chemii mezi mužem a ženou na filmovém plátně. Rhett Butler je téměř dokonalý mužský rolemodel - zdravě sobecký, nezávislý, společensky ostřílený, zná všechny ženské triky a snadno odhalí ženský bluff. Jen dvakrát je inkonzistentní - když se přidá ke konci války na stranu beznadějně poražené konfederace. Je to jasný úplatek všem čtenářkám, které by ho jinak označily za zbabělce. Podruhé, když nabídne Scarlett sňatek, přestože podle svých dřívějších slov není na ženění. V tom smyslu je to pohádka pro ženy. Zato Scarlett O'Hara je zobrazena surově: na začátku je nafouklá jako kdejaká dnešní instagramová modelka, chladnokrevně využívá pozornosti naivních mužů, ale postupem času ji padá hřebínek. To, co se v průběhu 4 hodin odehrává mezi těmito dvěma: jejich interakce a vývoj jejich vztahu, se už v dnešních filmech nevidí. Hranice mezi láskou a nenávistí je v tomto filmu zobrazena tak tence a tak složitě, že dnešní ulhané rom-com filmy nechává daleko, daleko, daleko za sebou. ()

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (více)