Jih proti Severu

• Česko Odváto větrem (více)
USA, 1939, 224 min (Alternativní 238 min, Televizní verze: 212 min)

Předloha:

Margaret Mitchell (kniha)

Scénář:

Sidney Howard

Hudba:

Max Steiner

Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Ann Rutherford, George Reeves, Fred Crane (více)

Epická adaptace románového bestselleru Margaret Mitchellové Jih proti Severu (1939) patří dodneška k nejoblíbenějším filmům víc než stoleté historie pohyblivých obrázků, a určitě plným právem. Mitchellová (1900–1949) byla vystudovanou novinářkou a "Jih proti Severu" začala psát v roce 1926, kdy utrpěla při jízdě na koni vážný úraz, který zanechal trvalé následky. Materiál pro svoji knihu získala ze vzpomínek svých příbuzných, zejména od otce, který byl jeden čas předsedou Atlantské historické společnosti. Původně nezamýšlela své dílo zveřejnit, ale naštěstí k tomu došlo v roce 1936. Kniha se stala nesmírně populární (dodnes prodala více výtisků pouze Bible), a navíc byla vyznamenána prestižní Pulitzerovou cenou. Nezávislý producent David O. Selznick zakoupil filmová práva měsíc po publikaci za tehdy neslýchaných 50 000 dolarů, což byla v té době nejvyšší cena, zaplacená za románovou prvotinu. Jeho investice se mu bohatě vrátila. Natáčení bylo zahájeno na sklonku roku 1938 rozsáhlou scénou požáru Atlanty, založeného ustupujícími jižanskými vojáky, aby konfederační muniční sklady nepadly do rukou Unie. Bylo při ní použito všech sedm technicolorových kamer, jež tehdy v Hollywoodu existovaly. V té době také Selznick neměl ještě obsazenu klíčovou postavu Scarlett O’Harové. Natočil kamerové zkoušky s více než 400 adeptkami a nakonec si vybral Angličanku Vivien Leighovou, což značně popudilo jižanské příznivce románu. O tom, že Rhetta Butlera bude hrát Clark Gable celkem nikdo dopředu nepochyboval. Selznick si jeho služby zajistil u společnosti MGM příslibem distribučních práv... Snímek vznikl s tehdy nebývalým rozpočtem 3,9 milionu dolarů a stal se událostí roku. Při udílení cen Akademie 29. února 1940 si odnesl osm Oscarů (tehdejší rekord) – nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, ženský herecký výkon v hlavní roli (Vivien Leighová), ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Hattie McDanielová za úlohu chůvy), výprava, kamera a střih. Kromě toho při oscarovém ceremoniálu obdržel výtvarník William Cameron Menzies zvláštní cenu (ve formě plakety nikoli sošky!) za „vynikající použití barvy pro zvýšení dramatického účinku filmu“ a producent David O. Selznick Pamětní cenu Irvinga G. Thalberga, udílenou za „trvale vysokou úroveň produkce“. To často vede k mylným tvrzením, že Jih proti Severu dostal deset Oscarů. Afroamerická herečka Hattie McDanielová se stala nejen první barevnou držitelkou Oscara mezi herci, ale i první nominovanou černoškou v některé z hereckých kategorií. Nicméně slavnostní premiéry filmu, která se konala 15. prosince 1939 v Atlantě, se kvůli své barvě pleti nemohla zúčastnit. Na premiéře se naopak objevila autorka Margaret Mitchellová, i když se na filmové verzi nijak nepodílela (ač ji o to Selznick několikrát žádal). Jako režisér je pod filmem podepsán Victor Fleming, ale na režisérské stoličce se vystřídalo víc tvůrců, mj. George Cukor a Sam Wood. Ani scenárista Sidney Howard nebyl jediným, kdo se na adaptaci tisícistránkové knihy podílel, mezi dalšími anonymními autory figurují prominentní jména jako Ben Hecht, John Van Druten a Jo Swerling. Konečné slovo ve všech aspektech filmu měl však Selznick, který byl skutečným hnacím motorem díla i jeho hlavním tvůrcem. I když se o to v následujících letech několikrát snažil, dokonalosti Jihu proti Severu se mu už dosáhnout nepodařilo. (Česká televize)

michalkop

Skoro čtyři hodiny v tahu, které by se daly shrnout do jediné věty "Ó, Ashley". Pozor, spoiler. Nejdřív ho nemiluje ona a pak on ji a mezitím se přes Státy přežene Válka severu proti jihu. Scarlett, kolem které se to tam všechno jen točí je mi vrcholně nesympatická a ten film jsem i díky jeho nesnesitelné délce zažíval aspoň na desetkrát a na své shlédnutí čekal něco mezi 2 a 9 lety v závislosti na tom, jestli jsem AVIčka stáhl nebo vybalil ze staršího archívu. Vidět znovu nepotřebuji. To snad radši waterboarding. Ten by aspoň netrval tak dlouho a bylo by to něco nového. ()

JB001

Jak osvěžující vidět znovu tento krásně barevný film v dnešní době. Zvedám své hodnocení na plný počet pěti hvězd ()

Tethys

vydržela jsem to jen půl hodiny-takový počet Oscarů si to určitě nezasloužilo. Vivien Leigh i hodně ostatních na úrovni amatérských herců (včetně Hattie McDaniel). ()

antober

(4.5 hviezdičky) Film, ktorý vstúpil do histórie svojím obrovským rozpočtom, množstvom Oscarov, i tým, že spracoval Amerike najvlastnejší vojnový konflikt i najznámejšie literárne dielo o ňom. Z neznámej britskej herečky Vivien Leigh sa vďaka úlohe Scarlett O'Hara stala cez noc celebrita prvej veľkosti. No i uhladený Clark Gable (Rhett Butler), krásna Olivia de Havilland (Melanie Wilkes) či prvá černošská držiteľka Oscara Hattie McDaniel (pestúnka) žiaria. Snímka sa snaží verne držať predlohy a tým pádom je v druhej polovici dosť dlhá a nudná (preto šlo pol hviezdičky dolu). Predsa však, vidieť Odviate vetrom patrí k všeobecnému rozhľadu -- už len kvôli romanci medzi Scarlett a Rhettom a najmä jej pretaveniu do hereckej "chémie" medzi Leighovou a Gableom. ()

Vendea

příběh krutý, tragický, napínavý i lehce romantický - ukazoval život jaký je - bez uhlazování - ne jen rádoby romantická slátanina, ale příběh s duchem, naplněním a osudovostí. Několikrát jsem měla slzy na krajíčku. Sice dva díly trvající přes tři hodiny, ale nedá Vám to a musíte do dokoukat - ukazuje krutou válku, utrpení, bolest, strach, zoufalství, i lásku jdoucí ruku v ruce s nenávistí, nesplněnými sny, neopětovanými city, temperamentem a snahou nějak se se vším vyrovnat. ()

JARDAHONDA

Film natočený podle největšího bestselleru všech dob.Román Jih proti severu patří mezi největší epická dramata,která kdy byla zfilmována.Vivien Leigh jako Scarlett vedle Clarka Gablea v roli Rhetta v nejúžasnějším filmovém příběhu,vášně a dobrodružství.S nesmrtelným obsazení,vynikající kamerou a nádhernou hudbou .. ()

karmenka

Do Rhetta Butlera som beznadejne zamilovana od zakladnej skoly, kedy som tuto knizku citala prvy krat a odvtedy ju citavam raz za cas v pravidelnych intervaloch, je to moj najoblubenejsi roman. Filmove spracovanie sa snazi pevne drzat kniznej predlohy, vyber hlavnych protagonistov je vyborny, rokmi overena klasika, ktora nikdy nesklame. Odporucam pozerat v povodnom zneni, dabing je priserny. Navrhovala by som natocit remake, velmi by ma potesil napriklad taky Gerard Butler v roli Rhetta, Scarlett skuste navrhnut vy :) ()

eexDon

Für mich - 90%, - /klasiky se nekritizují, ale přesto, velmi sladké, některé scény až moc, někdy trochu rozvleklé/, + /Gable + Leigh, hudba, výprava, emočně vypjaté scény, úvodních 50 minut na Taře/Twelve Oaks - tak si představuji americký velkofilm se vším všudy, epický pád Jihu, vývoj postavy Scarlett - od někoho, koho zajímá jen jeho svět, obletování mužů, luxus, zábava, k pádu a převzetí otěží vlastního života a to až tak pevně, že se Scarlett hnala k cíli jehož nemohla dosáhnout a neuvědomila si, že v cíli už je - Ashley - Rhett - absence šťastného konce/, hodnocení - takhle vypadá hollywoodský velkofilm se vším všudy, vzor pro všechny následující velkofilmy, vždy se rád vrátím, protože ten film má kouzlo, kouzlo jihu, poznámky - škoda chybějícího happyendu, tím by to byl dokonalý vzor a hlášky - teď na to nebudu myslet, zítra je také den, nemůžu celý život čekat na pauzu mezi dvěma manželi, pokud jde o mě, běž si třeba k čertu, AD- 4,5/5 ()

lialia

I pokud to mám hodnotit z pohledu dnešního diváka, je jen málo, co bych vytkla. A vlastně všechny výtky jsou dány dobou vzniku. Scénář je místy křečovitý (ale minimálně do padesátých let přirozeně plynoucí scénáře prostě neexistovaly), postavy neumí říkat "miluji tě" aby to nevypadalo jako parodie na sebe sama, zaklánějící se hlavy líbaných žen až se člověk bojí, že si ublíží a ta hudba ... Stejně tak barevnost, která je zvláště v nočních exteriérech velmi nepřirozená. Když však uvážím dobu vzniku, tyto drobné slabiny snadno odpouštím, a jinak je film výborně udělaný, herci skvělí, zvlášť Vivien s Clarkem hrají skvěle. Scarlett občas přehrává ve stylu 30. let, asi to tak musela dělat, v té době se na "jemné náznaky" a hru s kamerou asi moc nehrálo :-) Celkově dojem skvělý. Hodnotit by se však dle mého nemělo jako klasika, ale z pohledu současného diváka. Dávám tedy 4*. ()

monulka862

Velmi autentické zpracování, přesvědčivé a fenomální herecké výkony. Jediné, co bych vytkla, že bylo z příběhu vynecháno pár sice vedlejších nicméně pro mě důležitých postav. Například děti Scarllet, jakoby žádné ,kromě holčičky s Rhetem, ani neměla.. ()

AugustusSVK

Romantické filmy nemusím. Ale keď si už nejaký pozriem tak to musí byť jeden z tých najlepších a príbeh starého Juhu taký je. Prvý skutočne multioscarový film (8 + 2 špeciálne), stopážou najdlhší film ocenený oscarom v kategórii najlepší film, prvý farebný film v tejto kategórii, prepočítaný s infláciou najziskovejší film v histórii USA,... atď Aj napriek dlhej stopáži, som mal pocit akoby som bol na dlhej ceste ktorá príjemne plynie. Vivien Leigh ako Scarlet považujem, za jeden z najlepších oscarových ženských hereckých výkonov. Mal som pocit ako keby na plátne skutočne zostarla o niekoľko rokov. Z naivného dievčaťa sa stala životom ťažko skúšanou ženou a Clark Gable nezaostáva. Začiatočná hudba Maxa Stainera je geniálna. A to sa ešte vtedy nedával oscar za kostými. ()

verfrt26

Ja teda dávam hviezdičiek päť. Prečo? Je to filmová klasika, jeden z najkrajších prvých farebných filmov, Vivien Leigh s jej večne nadvihnutým obočím a Clark Gable sú spolu vynikajúci, knižná predloha je výborná (jediné dielo Margaret Mitchellovej, potom údajne nechcela nič iné napísať, pretože sa bála, že jej druhé dielo bude horšie ako Odviate vetrom, ktoré zožalo nečakanú slávu). Trochu ma z príbehu vyhadzovali časti s textom o postupe americkej občianskej vojny, mohli ich skrátiť, ale na tú dobu lahôdka medzi všetkými filmami. Leigh sa od premiéry tohoto diela z rúk Fleminga stala najžiadanejšou herečkou vo Veľkej Británií a ak si pozriete, musíte uznať, že rola Scarlett jej sadla ako uliata. Normálne začnete rozmýšľať, či Leigh taká sama nie je. A je, pretože ona sama vyhlásila, že sa na Scarlett vo všetkom ponáša, iba má veľký zmysel pre humor, čo Scarlett nemá. A čerešnička na torte: Vivien po prečítaní knihy Odviate vetrom niekoľko rokov pred natáčaním filmu prehlásila, že ona musí byť Scarlett a aj ňou bude. A všetci sa na nej smiali, veď bola úplne neznámou herečkou, či vlastne ani herečkou ešte poriadne nebola. No, iste sa po premiére schuti zasmiala ona. A po získaní Oscara znova. Možno by som kritizovala veľké množstvo krátkych scén, čo bolo rušivé, no napokon, ako inak to mohli urobiť, keď dielo zaznamenáva tak veľké časové obdobie? Zaraďujem medzi must-see filmy a tento film vám nepomenovateľné "niečo" nasadí do hlavy a potom nad ním dlho premýšľate. A to ja na filmoch milujem. ()

rbr

V zásadě dva filmy rozdělený intermezzem. První film je docela zajimavý melodrama zobrazujicí zidealizovanej Jih během Občanský války. Druhej je porod skrz romantickou novelu s jednou směšnou přehnaně dramatickou scénou zadruhou. Flemingovo filmy sou fejkový a otravný. ()

Puxxx

Tento film som videl po prvý krát v podnikovom filmovom klube v CHZJD v trošičku bizarnom prevedení. Film bol v origináli so srbochorvátskymi titulkami a dolu sedela pani, ktorá to do mikrofónu prekladala do slovenčiny. Takže napríklad pri tej známej scéne ako Scarlett padá za schodov, už Scarlett ležala dolu na zemi pod schodami, zatiaľ čo sa jej (podľa tej pani prekladateľky) Rhett Butler ešte iba vyhrážal, že ju z tých schodov zhodí. Napriek takýmto lapsusom - bolo ich pri tom konkrétnom netradičnom predstavení viacej - vo mne film zanechal úžasný dojem. Mám už doma samozrejme i oveľa lepšiu "normálnu" verziu a viackrát som si ju pozrel. Videl som i iné spracovania Mitchellovej knihy - i ten seriál - ale toto je skutočne klasika; lepšie spracovanie možno aj je, ale ho nepoznám. Jednoznačne za 5 hviezdičiek. ()

BigJohn02

Červená knihovna zasazená do občanské války. Těžko pochopit, proč Rhett o tu nesnesitelnou mrchu stál, já bych ji kopl do prdele daleko dřív. Na svou dobu krásné barvy a skvělá výprava, která vykresluje prostředí jižanské plantážnické pseudoaristokracie. ()

adaben

Pořád i po letech je to dobré. A je milé, že Olivia de Havilland, která ve filmu z roku 1939 umírá, ještě v roce 2017 je na světě. Jen ta smrt malé dcerky mi vadila. To už byla krutost osudu z jiného žánru. ()

Jarsey

Jeden z nejlépe natočených filmů všech dob, co si budeme nalhávat! Atmosféra války, kde se naděje a nadšení do boje mladých mužů změnilo tak rychle v beznaděj a strach, kde každá postava má svoje osobité charisma a nestane se, že by se dva lidé protínali v podobě (nemyslím té fyzické). DÁLE MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER!!! První část je jednoznačně na 5 hvězdiček! Nádherně zpracované, je to opravdu vyšperkované. S druhou částí je to trochu horší. Mele se tam trochu páté přes deváté, film ztrácí na atmosféře, i když jsme film zhlédli najednou, takže jsme byli stále plni dojmu a pocitů z první velkolepé části, proto přišlo místo kýženého konečného WOW efektu spíše zklamání a opadání zájmu. Ani postava Scarlett se nějak výrazně nerozvinula, i když o vše přišla, sáhla si na dno, dokázala vše vybudovat vesměs sama, čekala jsem, že se v ní něco pohne a přestane být tou nafrněnou, rozmazlenou slečinkou, což se nestalo, to pro mě bylo asi největším zklamáním, i když nakonec si uvědomila, že to, čím na začátku opovrhovala, je vlastně pro ni smyslem života, čekala jsem ní trochu víc. Avšak to, že nakonec film nedopadl jako klasický happy end a ti dva spolu nezůstali šťastni až do smrti, bylo trochu příjemnou změnou v záplavě většiny romantických filmů, kde se jen čeká, jak dva milenci spolu nakonec skončí u oltáře. ()

kopretinka

A já tuhle klasiku mám ráda. Ano, je to romanťárna. Ano, Scarlett je někdy na facku, stejně jako Rhett, ale přesto je to pěkný film, který můžu vidět klidně ještě jednou. Mám z něj dobrý pocit. ()

Iku75 odpad!

Konečně tento rasistický film v USA zakázali hmm film je pro bělochy romantický a co je pro černochy ? V tomto filmu se otrokářství vůbec neřeší . ()

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (více)