Jih proti Severu

Gone with the Wind

Odviate vetrom

Gone with the Wind

Drama / Romantický / Válečný

USA, 1939, 224 min (Alternativní: 238 min)

Předloha:

Margaret Mitchell (kniha)

Sidney Howard

Max Steiner

Clark Gable, Vivien Leigh, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell, Hattie McDaniel, Victor Jory, Leslie Howard, Harry Davenport, Jane Darwell, Ann Rutherford, Laura Hope Crews, Ona Munson, Paul Hurst, Isabel Jewell, Cammie King Conlon, Rand Brooks, Yakima Canutt, Ward Bond, Jackie Moran, William Bakewell, Mary Anderson, George Reeves, Roscoe Ates, Marjorie Reynolds, Frank Faylen, Eric Linden, Butterfly McQueen, George Meeker, Alicia Rhett, Tom Tyler, Mickey Kuhn, Irving Bacon, Eddie 'Rochester' Anderson, Dale Van Sickel, Lester Dorr, Yola d'Avril, Dan White, Chuck Hamilton, Guy Wilkerson, Gino Corrado, Charles Middleton, Adrian Morris, Frank Coghlan Jr., Ralph Brooks, Alberto Morin, Trevor Bardette, Louis Jean Heydt, Harry Strang, E. Alyn Warren, William Stack, Carroll Nye, James Bush, Olin Howland, Tommy Kelly, Eddy Chandler, Eric Alden, Margaret Mann, Lee Phelps, Howard C. Hickman, Wallis Clark, Scott Seaton, J.M. Kerrigan, Suzanne Ridgway, David Newell, Everett Brown, Si Jenks, John Wray, Louise Carter, Kernan Cripps, Horace B. Carpenter, Shep Houghton, Blue Washington, Emmett King, Claire James, Oscar Polk, Hans Moebus, Richard Farnsworth, Patrick Curtis, Ernest Whitman, Leona Roberts

Monumentálně výpravné a dodnes vizuálně neskutečně působivé dílo, které technickou kvalitou předběhlo dlouhé dekády. Snímek, kterému byste ten rok vzniku vůbec nehádali. A čtyři hodiny tak vyšperkované filmové parády, že bych rozhodně nevynechal ani jedinou minutu. Ryzí starý Hollywood se vším, co si pod tím pojmem lze představit!(26.7.2020)

Těžkotonážní čtyřhodinové melodrama o zániku starého dobrého Jihu, kde nechybí naprosto nic - láska, válka, smrt, nenávist, pokrytectví... Zprvu mě trochu zarazilo sympatizování s otrokářským systémem, vynahradil mi to ne až tak idealizovaný pohled na jižanskou společnost, jejíž sešněrování konvencemi si nezadá se středověkou Evropou. Scarlett byla rozkošná prospěchářská mrcha, u které jsem měla především poslední dvě hodiny pocit, že si Rhetta naprosto nezaslouží. Technicky je film na svou dobu dokonalý - hudba, barevná kamera, epická výprava... k dokonalosti mu však chybí trochu menší stopáž.(20.12.2012)

Atmosfera a vizualna stranka ktorou obvplyva tento film je proste uzasna. Je to pravy opak noveho trendu, ktory sa snazi priniest co najvacsiu davku realnosti. Gone with the wind rozprava pribeh. Vlastne nie. Tento film je jednym orovskym pribehom, ktory sa rozvija na nasich obrazovkach, ktory na obrazovkach zije. Kazdy obraz a farby su pouzite tak, aby umocnili dany moment, a aj ked je v tom velka davka staromodnosti, tento sposob rozpravania je jednoducho nadherny a dovoluje divakovi dejove momentky skutocne prezivat, nech su akokolvek sentimentalne. A hlavny hudobny motiv je skutocne prenadherny. Tato melodia v sebe nesie veskere caro a osudy hlavnych hrdinov, je vesela a smutna zaroven, je stelesnenim celeho tohto nadherneho pribehu. Gone with the wind je film, ktory si svoje caro stale nesie zo sebou a dokaze svojou krasou omamit tak isto, ako pred sedemdesiatimi rokmi. A to je naozaj uzasne. (10/10)(11.9.2007)

Jedna poznámka. Vážně si ženský myslej, že se chlapi světa budou táhnout za nesympatickou prospěchářskou mrchou? Tůdle. Já vím, klasika a vůbec, vylíčení poměrů, charaktery a tak dále. Beru a neříkám, že je to špatné. Ale Mrcha je celou dobu zalůbená do trouby, troubova žena je všeodpouštějící, cynik Butler je stále přitahován mrchou (a mohl by být tak sympatická postava), vedlejší postavy jsou likvidovány úporněji než v románu tety Kateřiny aby nezacláněly v cestě, a tak dále. Proč je tak populární toto ztělesnění snů nepříjemných žen, že když budou dostatečně velké mrchy, udělá to z nich femme fatale, pro které si budou chlapi řezat žíly. Není to nepodobné snům vypatlaných hospodských mlátiček, že jsou velcí borci co sbalí každou sukni (přičemž mají potíže se čtením slabikáře a dostanou se nejdál ke Kulhánkovi). Alespoň ten konec, kdy je mrcha konečně poslána do háje, to potěšilo mé oko a srdce. Tak, možná je to neuctivý komentář, ale nepopiratelné klady vyzdvihli jiní, trochu rebelie nezaškodí. A když se vám to nelíbí, myslete na to až zítra.(25.2.2014)

Nádherný a nezapomenutelný příběh. Ani se mi nechce věřit, že byl film natočen v roce 1939, on totiž opravdu předběhl svou dobu. Jih proti Severu dokonale ukazuje ten zlatý starý Hollywood se vší honosností a vznešeností. Každý dialog, každá věta je nezapomenutelná a nabitá spousty emocí. Myslela jsem si, že bude celkem náročné zvládnout film na jedno zhlédnutí, čtyři hodiny jsou čtyři hodiny, ale film mě dokonale pohltil a já si jen užívala ten krásný příběh. Ta délka tady byla potřebná. Naprosto famózní herci, samozřejmě velký herecký koncert Vivien Leigh. Clark Gable mě dostal svým neuvěřitelným charisma a jeho věta "Frankly My Dear, I Don't Give A Damn" mě vždy totálně odzbrojí. Jih proti Severu je velká klasika, na kterou nedám dopustit.(24.1.2011)

• - 1 400 hereček se dostavilo na casting pro roli Scarlett O´Hara. 400 z nich bylo připuštěno ke čtené zkoušce. (Kulmon)

• - Všechny čtyři hlavní postavy se objeví v jedné scéně jen jednou, když Rhett mluví o osudu Scarlettina druhého manžela Franka Kennedyho. (Kulmon)

• - Některé části filmu režíroval i producent David O. Selznick a William Cameron Menzies. (Kulmon)