Jih proti Severu

Předloha:

Margaret Mitchell (kniha)

Sidney Howard

Max Steiner

Clark Gable, Vivien Leigh, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell, Hattie McDaniel, Victor Jory, Leslie Howard, Harry Davenport, Jane Darwell, Ann Rutherford, Laura Hope Crews, Ona Munson, Paul Hurst, Isabel Jewell, Cammie King Conlon, Rand Brooks, Yakima Canutt, Ward Bond, Jackie Moran, William Bakewell, Mary Anderson, George Reeves, Roscoe Ates, Marjorie Reynolds, Frank Faylen, Eric Linden, Butterfly McQueen, George Meeker, Alicia Rhett, Tom Tyler, Mickey Kuhn, Irving Bacon, Eddie 'Rochester' Anderson, Dale Van Sickel, Lester Dorr, Yola d'Avril, Dan White, Chuck Hamilton, Guy Wilkerson, Gino Corrado, Charles Middleton, Adrian Morris, Frank Coghlan Jr., Ralph Brooks, Alberto Morin, Trevor Bardette, Louis Jean Heydt, Harry Strang, E. Alyn Warren, William Stack, Carroll Nye, James Bush, Olin Howland, Tommy Kelly, Eddy Chandler, Eric Alden, Margaret Mann, Lee Phelps, Howard C. Hickman, Wallis Clark, Scott Seaton, J.M. Kerrigan, Suzanne Ridgway, David Newell, Everett Brown, Si Jenks, John Wray, Louise Carter, Kernan Cripps, Horace B. Carpenter, Shep Houghton, Blue Washington, Emmett King, Claire James, Oscar Polk, Hans Moebus, Richard Farnsworth, Patrick Curtis, Ernest Whitman

Dějinný kontext celé té mnohotvárné novosvětské fresky slouží jen jedinému – velkorysému prokreslení jedné umanuté keltské duše, slepě se ženoucí k chýře eventuelního rodového trvání a obětující se zemskému magnetismu. Rodina a půda, projektované ve vztah s vysněným mužem či v péči o farmu, hromadění majetku a v společenskou integraci, jsou neslábnoucími leitmotivy Scarlettiny cesty. Zkušenost válečné oběti, krajního tělesného vysílení ani nezbytných úskoků v novém – institucionalizovaném – systému nevychýlí tyto životní souřadnice ani nepatrně a až sled vrcholných tragických prožitků – v krajním, nenávratném bodě – hlouběji osvětlí jejich pravou povahu a ozřejmí smysl té zdánlivě nepochopitelné životní poutě. Life.(19.5.2015)

Kristapána, co to bylo?? Jestli je ten film opravdu z roku 1939, pak předběhl svou dobu o 20 let! Ale co je ještě větší záhadou: jak se mohl stát kasovním trhákem příběh, v němž ústřední místo zaujímá dvojka cyniků a který ani nemá happyend?? A ty úžasné, přirozené herecké výkony! Kamera je fantastická a nebýt několik kýčovitých momentů, byl bych nucen prohlásit tento film za naprosto dokonalý. Jsem okouzlen.(8.10.2005)

Jedna z nejklasičtějších klasik, která si ale podle mě označení "nejslavnější americký film všech dob" nezaslouží (resp.je spousta jiných filmů, které by si to zasloužili mnohem víc, ale třeba o nich dneska nikdo ani neví). Jeden obrovský vizuální kýč a romance, které nečekaně nevadí dlouhá stopáž (naopak, čím víc času uběhlo, tím víc klacků bylo hozeno životu a štěstí hlavních hrdinů pod nohy). Skvělá Vivien Leigh dokázala udělat ze Scarlett odpovídající potvoru, kterou ale musíte mít rádi, stejně tak Gablův vytrvalý Butler si získá sympatie snad každého diváka. Přesto ale jde "jen" o slušnou romanci, která je na můj vkus trochu přeceňovaná...(24.8.2007)

Prostě jděte a pusťte si tuhle filmovou klasiku na něčem pořádně velkém a minimálně v blu-ray kvalitě. 4 hodiny budete koukat na naprostý technický a vizuální skvost, který hravě strčí do kapsy většinu dnešních filmů. Technicolor je prostě kulervoucí záležitost. O příběhu a hercích tu píše většina komentářů, o tom se nemá cenu rozepisovat. Monstrózní spektákl, který sice může chvílemi připomínat telenovelu, ale ty, jež neznají příběh, překvapí tím, že nejde po očekávané milostné happy endové linii. 7/10(10.9.2015)

I po třetím zhlédnutí (a konečně v kině!) jsem pořád stejně nadšený. 4 hodinový kolos, kterému dominují Hattie McDaniel AKA Octavia Spencer 30. let, jejíž gesta a práce s mimikou mě absolutně odrovnávají, Clark Gable coby charismatický "bad boy" se srdcem na správném místě, a především Vivien Leigh, která dodala postavě Scarlett O'Hara(y) tolik šarmu, půvabu a krásy, že dokázala i takto rozporuplnou postavu naplno prodat a od první minuty jsem si ji naprosto zamiloval. Usmíval jsem se nad každou, dnes již lehce prkennou replikou, žasl jsem nad každým úžasným záběrem (scéna s vojáky na nádraží), bylo mi těžko při každé vážnější situaci (hlavně té s dcerou) a hlavně jsem si naprosto užíval všechny konfrontace, hádky a flirtování mezi ústřední dvojicí, jejichž chemie je snad z jiného světa. A zatímco první polovina je dějově výživná, tak druhá polovina nabízí více Clarka Gable(a) a jeho společných scén se Scarlett, jejíž proměněná "silná" ženská hrdinka nemá chybu. Bojím se, že "větší" a rozmáchlejší film už nikdy neuvidím. Každý se ohání kýčem, ale to že kýč nemusí být nutně chápán negativně už nenapíše nikdo. VĚČNÝ MASTERPIECE a guilty pleasure. Vlastně ani ne guilty. Jen pleasure.(15.5.2018)

• - Barbara O´Neill měla pouze 28, když hrála matku 25leté Vivien Leigh. Scarlett bylo na začátku filmu 16 let. (Kulmon)

• - Autorka knižní předlohy Margaret Mitchellová navrhovala do role Rhetta Butlera Basila Rathbona. (Witta)

• - Ide o prvý film v histórii kinematografie, ktorému bol z pôvodného mono zvuku vytvorený multikanálový zvukový remix. Ten bol vyhotovený pre obnovenú premiéru v roku 1956 na 70mm formáte. O 6kanálový mix sa postarali pôvodní zvukári a použili naň pôvodné produkčné materiály, kde dialógy, hudba a zvukové efekty boli na samostatných zvukových pásoch. (BlueNeon81)