Jih proti Severu

• slovenský

Odviate vetrom

Drama / Romantický / Válečný

USA, 1939, 238 min

Klasika,která rozhodně stojí za vidění.Film sice trvá čtyři hodiny,ale rozhodně nenudí.Ale těch pět hvězdiček nakonec nedám,protože druhá půlka se někdy přece jen trochu moc vleče.Přesto je zde výtečný a charismatický Clak Gable,nádherná Vivien Leigh a takový příjemný pocit,že sledujete praotce dnešních velkofilmů.Velmi dobré. 85 %(17.10.2008)

Překrásný film podle nádherného romantického románu Margrett Mitchellové. Výborně vybrané postavy, zvláště Scarlett O'Hara je dokonalá. Modrozelené oči herečky VIVIEN LEIGH působily právě tu nezapomenutelnou krásu. Nemluvě o jejim hereckém výkonu - ten byl prostě úžasný ! Rhett Butler v podání CLARKA GABLEA byl rovněž nezapomenutelný - jenže to byl již v té době idol žen, a tak to měl oproti neznámé Vivien snadnější. Film má 72 let, ale dosud v kráse a úžasné režii nebyl překonán.(2.4.2011)

Podepisuju komentář kolegy monologa, až na toho Kristiána, kterého jsem neviděl. Jistěže, na rok 1939 technicky unikátní kousek, skvělá kamera, když si vezmete, že ještě za třicet let vznikaly filmy, které dodnes mají polovinu obrazu tmavou jak zadek těch z plantáže. Jenomže postava Scarlett je záporná, je to ultramegasvině, které prostě nemůžete fandit, a přitom se všechno točí kolem ní. Taktéž jsem vzpomněl devadesátkové seriálové televizní romance s Timothy Daltonem, která se mi líbila, byla víc dynamická. Tohle utahané ječení by porazilo vola. Zklamal mě i dabing, viděl jsem verzi s Karlem Heřmánkem, a ačkoliv ho považuji ze nejlepšího současného herce a jeho Rampa McKvák a další postavičky nemají a nikdy nebudou mít konkurenci, na Clarka Gablea prostě má moc laskavý a hodný hlas, takže většina jeho replik vypadá jak prosté přeříkávání textu. No, pokořili jsme další z "nejdůležitějších" filmů historie, a rychle dál.(12.1.2014)

Hollywoodské melodrama třicátých let v plné parádě - velkolepé scenérie jako od Da Vinciho, působivá orchestrální hudba, rozkošně přehrávající herci a spousta vášnivých romantických gest a dialogů. Ale hlavně, po filmařské stránce obdivuhodně vyzrálé a plnohodnotné dílo, vzhledem k dostupným prostředkům vizuálně dokonalé a vzhledem ke kýčovité dějové linii překvapivě strhující a myšlenkově objemné. V první polovině funguje snímek jako velmi věrohodná (převážně pocitová) rekonstrukce americké občanské války a společně s hlavní ženskou hrdinkou máme možnost nasávat atmosféru tehdejší doby skutečně plnými doušky. Naopak druhá půlka už představuje typický produkt "hard romance" se vší výše zmíněnou parádou, ale co je důležité, i tahle pasáž, zcela zasvěcená psychologické rovině náročného vztahu dvou hlavních postav, nepostrádá nic, co si dnes každý fajnšmekr pod značkou Jih proti Severu představuje. A navíc jsou tu ještě oni dva - překrásná a charismatická potvora Vivien Leigh, která si okamžitě získala mou diváckou přízeň, a šarmantní pohodář Clark Gable - kvůli kterým bych ty čtyři hodiny přežil, i kdyby film sám o sobě nebyl tak půvabný a ve své výpravě nadčasový jako málokterý jeho příbuzný. Musím však zůstat u 4*, neboť je to opravdu neuvěřitelný a hlavně vědomý kýč.. :-) Ve své době ale jasných 100%.(15.7.2014)

Dodneška zřejmě největší ženský film, jaký kdy vznikl (nejen nepřekonaným počtem diváků a tržbami, které by při započítání inflace přesáhly 2 miliardy dolarů). Epická kostýmní válečná romance, jaká už nikdy nevznikne. Navzdory komplikované produkční historii s minimálně třemi režiséry, třemi kameramany (a jedním člověkem od Technicoloru, dohlížejícím na práci s barvou) a několikrát přepisovaným scénářem (filnální podobu příběhu přitom ve své hlavě nosil pouze Selznick) jde o strhující podívanou s uceleným vizuálním stylem (mj. zásluhou legendárního výtvarníka W. C. Menziese). Jedna nezapomenutelná scéna střídá další, Vivien Leight i Clark Gable jsou fenomenální, emoce větší než život. Melodrama za všechny peníze, které i po letech nabízí mnohem větší emocionální satisfakci než tisíc dílů nějaké tuctové telenovely. 85% Zajímavé komentáře: novoten, Eddard, Havenohome, MarekT, classic(2.1.2006)

• - Aby se zvýšila publicita filmu, fanoušci mohli hlasovat, koho by chtěli, aby hrál Scarlett. Vivien Leigh obdržela ze stovek hlasů pouze dva. (Kulmon)

• - V době svého vzniku třetí nejdražší film všech dob. (Witta)

• - Když vezmeme v potaz inflaci, je Jih proti Severu finančně nejúspěšnějším filmem všech dob. (Kulmon)