Jih proti Severu

Předloha:

Margaret Mitchell (kniha)

Sidney Howard

Max Steiner

Clark Gable, Vivien Leigh, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell, Hattie McDaniel, Victor Jory, Leslie Howard, Harry Davenport, Jane Darwell, Ann Rutherford, Laura Hope Crews, Ona Munson, Paul Hurst, Isabel Jewell, Cammie King Conlon, Rand Brooks, Yakima Canutt, Ward Bond, Jackie Moran, William Bakewell, Mary Anderson, George Reeves, Roscoe Ates, Marjorie Reynolds, Frank Faylen, Eric Linden, Butterfly McQueen, George Meeker, Alicia Rhett, Tom Tyler, Mickey Kuhn, Irving Bacon, Eddie 'Rochester' Anderson, Dale Van Sickel, Lester Dorr, Yola d'Avril, Dan White, Chuck Hamilton, Guy Wilkerson, Gino Corrado, Charles Middleton, Adrian Morris, Frank Coghlan Jr., Ralph Brooks, Alberto Morin, Trevor Bardette, Louis Jean Heydt, Harry Strang, E. Alyn Warren, William Stack, Carroll Nye, James Bush, Olin Howland, Tommy Kelly, Eddy Chandler, Eric Alden, Margaret Mann, Lee Phelps, Howard C. Hickman, Wallis Clark, Scott Seaton, J.M. Kerrigan, Suzanne Ridgway, David Newell, Everett Brown, Si Jenks, John Wray, Louise Carter, Kernan Cripps, Horace B. Carpenter, Shep Houghton, Blue Washington, Emmett King, Claire James, Oscar Polk, Hans Moebus, Richard Farnsworth, Patrick Curtis

Děj knihy Margaret Mitchell je do filmu převeden velice věrně. Působivá atmosféra starého Jihu, uhlazení gentlemani a krásné dámy, bezstarostné plesy, bavlníkové plantáže a otroci. Následující občanská válka zastihne nepřipravené a naivní Jižany, kteří si vůbec nepřipouštějí, že by třeba mohli prohrát. Uprostřed toho všeho se odehrává jeden z nejkrásnějších milostných příběhů. Vivien Leigh je románové Scarlett nejen neuvěřitelně podobná, ona jí zároveň fantasticky hraje. Naprosto zasloužený Oscar za její roli, kdy vedle ní všichni ostatní, včetně Clarka Gable, prostě JEN hrají dobře. V Jihu proti Severu jsou překrásné kostýmy, výprava, kamera a to vše je podbarveno výbornou hudbou Maxe Steinera. Ten příběh velmi dobře znám a přesto jsem ke konci měla slzy v očích.(28.5.2005)

Klasika,která rozhodně stojí za vidění.Film sice trvá čtyři hodiny,ale rozhodně nenudí.Ale těch pět hvězdiček nakonec nedám,protože druhá půlka se někdy přece jen trochu moc vleče.Přesto je zde výtečný a charismatický Clak Gable,nádherná Vivien Leigh a takový příjemný pocit,že sledujete praotce dnešních velkofilmů.Velmi dobré. 85 %(17.10.2008)

Těžkotonážní čtyřhodinové melodrama o zániku starého dobrého Jihu, kde nechybí naprosto nic - láska, válka, smrt, nenávist, pokrytectví... Zprvu mě trochu zarazilo sympatizování s otrokářským systémem, vynahradil mi to ne až tak idealizovaný pohled na jižanskou společnost, jejíž sešněrování konvencemi si nezadá se středověkou Evropou. Scarlett byla rozkošná prospěchářská mrcha, u které jsem měla především poslední dvě hodiny pocit, že si Rhetta naprosto nezaslouží. Technicky je film na svou dobu dokonalý - hudba, barevná kamera, epická výprava... k dokonalosti mu však chybí trochu menší stopáž.(20.12.2012)

Zajímavosti: První barevný film, který získal Oscara za nejlepší film. *** Roli Scarlett zkoušela spousta hereček, ale pouze Vivien Leigh a Paulette Godard natáčely barevně. *** Původní koncept byl na pět a půl hodinový film. *** Ve filmu je asi 50 mluvících postav a 2400 komparsistů. *** Na premiéru v Atlantě 15.12.1939 guvernér deklaroval státní dovolenou. Ceny na premiéru byly 40krát dražší než obvykle. *** Pro roli Rhetta Butlera byly seriozně zvažováni čtyři herci: Clarke Gable, Gary Cooper, Erroll Flynn a Ronald Colman. *** Všechny čtyři hlavní postavy se objeví v jedné scéně jen jednou, když Rhett mluví o osudu Scarlettina druhého manžela Franka Kennedyho. *** 1400 hereček se dostavilo na pohovor k roli Scarlett O´Hara. 400 z nich bylo připuštěno ke čtené zkoušce. *** Mezi hlavní adeptky postoupily: Jean Arthur, Lucille Ball, Tallulah Bankhead, Bette Davis, Claudette Colbert, Joan Crawford, Katharine Hepburn, Olivia de Havilland, Carole Lombard, Norma Shearer, Barbara Stanwyck a Margaret Sullavan. Favoritkou byla Tallulah Bankhead, ale její nechutný osobní život producenty od angažování odradil. *** Produkce začínala natáčet s Robertem Gleckerem jako Jonasem Wilkersonem. herec však po měsíci filmování zemřel a jeho scény byly přetočeny s Victorem Jorym. *** Clark Gable hrál hlavní roli ve vyhození režiséra George Cukora, který prý byl pomalý a málo kvalitní. Téměř polovina scén byla vyhozena nebo přetočena. *** Režisér Victor Flemming byl prý na herečku Vivien Leigh neuvěřitelně vulgární. *** Některé části filmu režíroval i producent David O. Selznick a William Cameron Menzies. *** Ještě v březnu 1939 se v novinách psalo, že Jih proti severu budou dva filmy. *** Ve scéně, kdy Rhett lije chůve alkohol po narození Bonnie, Clark Gable jako vtip lil skutečný alkohol namísto obvyklého čaje, což Hattie McDaniel netušila, než se napila. *** Ve scéně, kdy Rhett lije chůve alkohol po narození Bonnie, Clark Gable jako vtip lil skutečný alkohol namísto obvyklého čaje, což Hattie McDaniel netušila, než se napila. *** Kostýmy byly šity i se spodničkami, přestože nebyly vidět. *** Viven Leigh natáčela 125 dní, za což dostala 25000 dolarů. Naproti tomu Clark Gable pracoval 71 dní, jeho honorář byl 120000 dolarů! *** Hattie McDaniel byla první černoškou, která byla nominována a dokonce i obdržela cenu Oscara. *** Rhettovi nebylo dovoleno říct "Možná potratíš", místo toho tedy řekl "Možná budeš mít nehodu". *** Když vezmeme v potaz inflaci, je Jih proti severu druhým finančně nejúspěšnějším filmem všech dob hned po Hvězdných válkách (1977). *** Tři ze čtyř hlavních herců Leslie Howard, Vivien Leigh a Clark Gable zemřeli v relativně nízkém věku. Olivia de Havilland je jediná, která je zatím naživu (92 let), přestože je to právě její postava, která ve filmu jako jediná zemře. *** Barbara O´Neill bylo pouze 28, když hrála matku 25leté Vivien Leigh. Scarlett bylo na začátku filmu 16 let. *** Čtyřhodinový film je nejdelším, který kdy dostal Oscara za nejlepší film. *** Aby se zvýšila publicita filmu, fanoušci mohli hlasovat, koho by chtěli, aby hrál Scarlett. Vivien Leigh obdržela ze stovek hlasů pouze dva. *** Film získal 13 nominací na Oscara. *** Během natáčení kouřila Vivien Leigh čtyři krabičky denně, zatímco Clarke Gable kouřil tři, prý celou svou hereckou kariéru. *** Skutečnost, že Hattie McDaniel nebylo umožněno z rasových důvodů navštívit premiéru v Atlantě rozzuřilo Clarka Gablea natolik, že hrozil bojkotováním premiéry. Šel tam až na přímluvu právě Hattie McDaniel. *** Autorka literární předlohy Margaret Mitchell osobně schvalovala interpretaci Scarlett v podání Vivien Leigh. *** Scarlettinu matku měla původně hrát hvězda němé éry Lilian Gish.(10.5.2009)

(1001) Mám velký problém vcítit se, nebo alespoň napojit na Scarlett. Rozhodně se neztotožňuji s názory, že to je nejlépe vykreslená postava, jaká kdy poctila svou přítomností stříbrné plátno, a podobně. A když jsem tenhle minizáchvěv zášti dostala ze svého systému, tak musím přiznat, že i přes to na mě Jih proti Severu zapůsobil. Některé záležitosti, které se týkají války, jsou tak ostré, že kdyby byly v realistickém (používám jenom proto, že mě zatím nenapadá vhodnější slovo) filmu, tak by byly hodně, hodně ostré a Dagmar by nejspíš i plakala. Nejvíc na mě zapůsobil plačící flétnista, kněz udělující za dělostřelby poslední pomazání a sbor zpívajících otroků odcházejících na frontu. Problém je v tom, že tohle jsou všechno věci jenom se míhající na pozadí hlavního příběhu. A ten mě nezajímá. O Scarlett už jsem mluvila. Když stojí před prudérní společností v karmínových šatech, tak obdivuji šaty, ale nikoliv Scarlett. Když flirtuje s mladíky na barbecue, tak obdivují její resting bitch face, ale už nikoliv to, co v té situaci doopravdy znamená. Celým čtyřhodinovým příběhem propluje bez důležitějšího charakterového zrání a katarze prožívá na místech, kterým nerozumím. Kouzlu Rhetta Butlera jsem také nepropadla a Ashley je trestuhodně scenáristicky i herecky zanedbaný. Jenom Olivia de Havilland v roli Melanie je naprostá bohyně, a chce se mi říci, že navzdory tomu, jak je Melanie napsaná ploše a účelově jako naprostý opak Scarlett. Do rozboru morálních stanovisek filmu se ani nechci pouštět, protože na to nejspíš nejsem dost erudovaná. Jenom se mi zdá, že film sám něco jako morální stanoviska více či méně nenápadně vyměňuje za společenskou upjatost a romantické pletky.(12.2.2017)

• - První barevný film, který získal Oscara za nejlepší film. (Kulmon)

• - Pro roli Rhetta Butlera byli seriozně zvažováni čtyři herci: Clarke Gable, Gary Cooper, Erroll Flynn a Ronald Colman. (Kulmon)

• - Clark Gable hrál hlavní roli ve vyhození režiséra George Cukora, který prý byl pomalý a málo kvalitní. Téměř polovina scén byla vyhozena nebo přetočena. (Kulmon)