Jih proti Severu

Předloha:

Margaret Mitchell (kniha)

Sidney Howard

Max Steiner

Clark Gable, Vivien Leigh, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell, Hattie McDaniel, Victor Jory, Leslie Howard, Harry Davenport, Jane Darwell, Ann Rutherford, Laura Hope Crews, Ona Munson, Paul Hurst, Isabel Jewell, Cammie King Conlon, Rand Brooks, Yakima Canutt, Ward Bond, Jackie Moran, William Bakewell, Mary Anderson, George Reeves, Roscoe Ates, Marjorie Reynolds, Frank Faylen, Eric Linden, Butterfly McQueen, George Meeker, Alicia Rhett, Tom Tyler, Mickey Kuhn, Irving Bacon, Eddie 'Rochester' Anderson, Dale Van Sickel, Lester Dorr, Yola d'Avril, Dan White, Chuck Hamilton, Guy Wilkerson, Gino Corrado, Charles Middleton, Adrian Morris, Frank Coghlan Jr., Ralph Brooks, Alberto Morin, Trevor Bardette, Louis Jean Heydt, Harry Strang, E. Alyn Warren, William Stack, Carroll Nye, James Bush, Olin Howland, Tommy Kelly, Eddy Chandler, Eric Alden, Margaret Mann, Lee Phelps, Howard C. Hickman, Wallis Clark, Scott Seaton, J.M. Kerrigan, Suzanne Ridgway, David Newell, Everett Brown, Si Jenks, John Wray, Louise Carter, Kernan Cripps, Horace B. Carpenter, Shep Houghton, Blue Washington, Emmett King, Claire James, Oscar Polk, Hans Moebus, Richard Farnsworth, Patrick Curtis, Ernest Whitman

Nesouhlasím, že to bylo vizuálně kýčovité, barvičky byly krásné, záběry při západu slunce se mi moc líbíly, monstrózní scény jako například ta na tisíce zraněných na nádraží byly taky super. Chůva a vůbec všichni černoši i poslední manžel byli maximální sympaťácí, akorát nevím, co si mám myslet o výkonu hlavní hrdinky. Buď to hrála naprosto dokonale nebo možná až malinko přehrávala, nevím na kterou stranu se přiklonit. Hudba má u mě za plný počet, ale je pravda, že prokousat se přes celé 4 hodiny byl výkon a navíc se po čtyřeh hodinách člověk ani pořádně nedoví, jak to doopravdy skončilo. Souhlasím s ostatními, že první půlka byla mnohem lepší. 80%(15.3.2009)

Jeden z dôvodov, prečo som začal mať rád filmy. O pocitoch z tohto skvostu sa nedá písať, musíte ho jednoducho vidieť. Jeden z najmegalomanskejších, najproblematickejších a najriskatnejších projektov filmovej histórie sa stal obrovským triumfom. Adaptácia románu Margaret Mitchellovej ponúka takmer štyri hodiny toho najkrajšieho, čo diváci za 120 rokov kinematografie mohli vidieť. Scarlett O´Hara a Rhett Butler svojim príbehom dojali, rozosmiali a uchvátili už množstvo generácií. Podľa inflácie najúspešnejší film histórie, bez reálnej šance aby ho z trónu niekto zosadil. Držiteľ ôsmich Oscarov a ďalších 5 nominácií. Jedinečné, výnimočné, strhujúce..(16.3.2016)

Vraj jeden z najlepších filmov všetkých čias. Súhlasím. Má to takmer štyri hodiny a ani na sekundu to neprestane baviť. A scéna v ktorej sa opisuje Shermanov pochod štátmi juhu je ÚŽASNÁ. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(27.2.2009)

Kristapána, co to bylo?? Jestli je ten film opravdu z roku 1939, pak předběhl svou dobu o 20 let! Ale co je ještě větší záhadou: jak se mohl stát kasovním trhákem příběh, v němž ústřední místo zaujímá dvojka cyniků a který ani nemá happyend?? A ty úžasné, přirozené herecké výkony! Kamera je fantastická a nebýt několik kýčovitých momentů, byl bych nucen prohlásit tento film za naprosto dokonalý. Jsem okouzlen.(8.10.2005)

Ano, je to klasika, a do těch se nekope. Ale já si nemůžu pomoct. Ze 30. let jsem viděl několik zcela jistě povedenějších filmů, které se nikdy takovouhle klasikou nestaly, ač by si to zasloužily určitě více. Tohle je lehce nadprůměrná rozvleklá historická romance s dobrými hereckým výkony, ale nic víc.(13.8.2002)

• - Nabídku na roli bordelmamá Belle Watling odmítla Billie Dove. (Pavlínka9)

• - Ide o prvý film v histórii kinematografie, ktorému bol z pôvodného mono zvuku vytvorený multikanálový zvukový remix. Ten bol vyhotovený pre obnovenú premiéru v roku 1956 na 70mm formáte. O 6kanálový mix sa postarali pôvodní zvukári a použili naň pôvodné produkčné materiály, kde dialógy, hudba a zvukové efekty boli na samostatných zvukových pásoch. (BlueNeon81)

• - Na premiéru v Atlantě 15. 12. 1939 guvernér deklaroval státní dovolenou. Ceny na premiéru byly 40krát dražší než obvykle. (Kulmon)