Židovský učenec a rabín Löw kdysi vytvořil hliněného obra golema a oživil jej. Po Löwově smrti se golem stal pro utlačované židy symbolem záchrany před pogromy. Na dvoře císaře Rudolfa II. se komoří Lang snaží intrikami ovládnout císaře a získat moc. Potřebuje k tomu golema a proto jeho lidé při hledání vniknou do ghetta. Neváhají použít násilí a uvězní také mnoho židů včetně rabína Jakuba. Císařova milenka hraběnka Stradová chce překazit Langovy plány. Snaží se proto spojit s uvězněným Jakubem, který jediný ví, kde se golem nachází. Než se jí to podaří, Lang golema najde a oživí. Je jím však po právu potrestán za násilí na bezbranných lidech... (ČSFD)

dr.fish

Musím říci, na tehdejší dobu pojetí vpravdě revoluční. Stísněná atmosféra pražského hradu, kterým bloudí choromyslný Rudolf II. netušící už ani, co je halucinace a co realita, zpěvy Židů v ghetu a pověst strašlivá o Golemovi. Zaujalo mne pojetí Rudolfa II. a popis jeho vyšinutí, na pražském Hradě po roce 1600 bylo asi pár nepochybně pestrých a zajímavých večerů. Zároveň ovšem nutno ve filmu vidět v jistém slova smyslu i předlohu k našemu Pekařově císaři, já ji tam alespoň cítil v každém třetím okénku filmu. Stradová je zde okouzlující inteligentní dáma oddaná císaři, zaostřeno je zejména na "židovskou otázku", tedy až bude pražským Židům nejhůře, vyjede Golem z hory Blaník a zachrání je. Byl jsem velmi mile překvapen, jak civilně zahrál Baur císaře a i další se činili. Francouzština umocnila výsledný velmi dobrý dojem. 85% ()

Master19

Je fascinující jak lze jeden příběh převyprávět naprosto rozdílně. Notoricky známou "Werichovu" verzi lze rozpoznat ve scénách, replikách, kostýmech i hudbě a přesto je to úplně něco jiného. Atmosféra je budována opravdu s citem, prakticky celý film se odehrává ve tmě a jen na konci symbolicky vychází slunce zpoza mraků. Nevadil mi absurdní golem, nevadila mi francouzština, líbila se mi hraběnka Stradová i Baurův Rudolf. Nevšední film. ()

Autogram

Golem ako záchrana pre chudobných Židov, takže som nečakal žiadnu komédiu. No ani horor to nebol, skôr príliš dlhá a komplikovaná konverzačka. Spočiatku tá prehliadka alchymistov ešte ušla, ale neskoršie nonstop intrigy vo francúzštine boli priveľa. ()

Braddy

Jiná verze příběhu o Golemovi (podle V+W), než jak ji většina z nás zná z pozdějšího Fričova zpracování. Největší rozdíl je v jiné stylizaci filmu; zde se jedná o celkem napínavé drama, atmosféra je ponurá, golem působí víc nebezpečně než neohrabaná hliněná figurína. Místo utiskovaných dělníků jsou zde Židé. Mě osobně se film líbil, zvlášť bych ocenil přesvědčivé kulisy židovského ghetta a i herecké výkony hlavních představitelů. ()

vitekpe

Prvni problem je, ze francouzsky neumim a anglicke titulky ktere jsem si sehnal nepasuji. Nicmene i tak se da vicemene odvodit co si tam kdo asi rika, ze... Film je udelanej pekne a ma poradne temnou a spinavou atmosferu. Pochvalit lze vykon Baura jako polosileneho Rudolfa. Na druhou stranu uz jsem asi tolik odchovani Golemem z padesatek, ze tohle upada jen do lepsiho prumeru... 3+ ()

Přemek

Výborně natočený historický velkofilm. Harry Baur je vynikající Rudolf II. a Jan Werich si od něj v Císařově pekaři - Pekařově císaři ledacos vypůjčil.. - Závěrečné scény jsou strhující. Ferdinand Hart jako Golem také. ()

Pitryx

Tak pan Neumann se tam jen mihl, hrál žida, který táhne dvoukolák se svým majetkem. Film je to udělaný skvěle, až na pár maličkostí v ději. Skvělá výprava, vše se točilo vevnitř. Také herci byli dobří, takže pro mne rozhodně nadprůměrný film. Dám šedesát s poznámkou, že podruhé to však vidět nemusím. ()

ostravak30

Pomineme-li celou řadu historických nesmyslů a nepřesností, dá se Golem vykládat jako fantasy dle českých reálií. Místy s českými herci, ovšem s velmi zvláštním zobrazením Prahy. V kulisách zkrátka nenatočíte úplně vše. A to, že se natáčí ve studiu bylo vidět na každém kroku. Herecké výkony přitom nebyly vůbec špatné. A nakonec je nutné dodat, že pojetí Golema bylo skutečně velmi zajímavé. Jediné, co tak jistě potěší českého diváka dnes jsou tyto fakta: že se Češi zúčastnili francouzského velkofilmu, že francouzský film zobrazil českou pověst a že má Golem alespoň jedno pořádné filmové zobrazení. Další je až s pohádkou Císařův pekař a Pekařův císař. Přitom při dnešních možnostech a neustálém natáčení pohádek Českou televizí je s podivem, že taková dech beroucí pověst zůstává bez zfilmování. ()

Gig

Dobrý film, výborný na tehdejší dobu. Jenom mám problém, když Čechy hrají cizinci. A teď mluvím celkově, když Američané točí svatého Václava, Britové točí Francouze, apd....Mluvíme-li o dějinách. Jsou ale výjimky. Ale jinak krásný temný příběh. ()

bear

Zajímavá je vizuální podoba Golema, která se dost liší od asi nejznámějšího ztvárnění ve filmu Císařův pekař - Pekařův císař (1951) a která připomíná spíše Frankensteina. Také systém jeho oživování je jiný - nevkládá se šém do čela, ale na čelo se píší zaklínací znaky. Zkáza, kterou Golem působí v císařském paláci je i na tehdejí dobu docela působivě natočena. ()

kokofek

Na svou dobu velice zdařilé dílko až se mi nechtělo věřit,že je z roku 1936.Velmi přirozené herecké výkony ,nerušící doprovodná hudba,kostýmy. ()