Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. (oficiální text distributora)

kaylin

Slovenský pokus jak se po 14 letech vyrovnat s temným odkazem druhé světové války a s tím, jak Slovensko sympatizovalo s nacisty. Slovenské národní povstání je zde ukázáno se sílou, jakou mělo na lidi, je zde prezentováno jako snaha lidí, kteří si uvědomili, že nacismus je špatný. Vlastenecké a vlastně dobré. ()

slunicko2

Nudné, tezovité, melodramatické. Žádný přerod ve vnímání (oficiální text distributora - si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu) během filmu jsem nezaznamenal. ()

kinderman

Nemůže být špatný film, v němž doktor Sova na začátku obdrží slušivé parohy, pak utápí svůj světabol v alkoholu a nakonec ordinuje velké množství olova (westernová scéna v Kornelově hospodě), to vše v kulisách druhé světové války, potažmo Slovenského národního povstání. ()

dyfur

.....dobre natočený slovenský vojnový film.....moja zaujímavosť: Natáčanie filmu prebiehalo v slovenských mestách Trnava a Bratislava a v ich okolí. (dyfur) ()

Martin741

Vyborny film natoceny talentovanym reziserom P. Bielikom o SNP, fasizme a dobovych suvislostiach. Scenar funguje aj po vyse 50 rokoch, no a Chudik je herecky talent doprevadzany dalsim talentovanym hercom E. Romancikom /Kladivo na Carodejnice/. Chvalim vyborny zaver. PS Preco sme za totality vedeli tocit taketo fajne filmy, a teraz, ked mame slobodu a vacsie moznosti, vieme tocit len samu hrozu? Filmu davam 89 % ()

majo25

Konečne som si našiel čas na tento náš vojnový snímok, ďalší z rady skvelých filmov režiséra Paľa Bielik. A musím uznať, že jak réžia (atmosféra, akčné i dojímavé scény), tak herci (nielen Chudík, ale prakticky všetci) fungovalo a klapalo ako hodinky. Mierne chybičky sa samozrejme dajú nájsť: Rusi a ruština, nedotiahnutý scenár, (ne)gradácia deja...ale silný príbeh to celé ťahá dopredu. Rovnako potreba ukázať, čo za zverstvo boli hlinkove gardy a politici na čele s Tisom. Hodnotenie: 85% ()

hallelluja

Tentokrát je chyba vo mne... O Povstaní viem prdel, niečo ako "národná hrdosť" som nikdy necítila, na vojnové filmy nekukám... A hlavný hrdina - cholerický individualista neschopný potlačiť svoje ego v prospech komunity, ktorá mu zachránila život, tiež na dojme nepridal... Asi je to dobrý film, na ktorý sa však nedokážem naladiť (viď vyššie) a tým pádom ho adekvátne oceniť. Možno, keď budem staršia, mentálne zrelšia. Alebo keď zažijem vojnu. Skrátka, keď budem niekým úplne iným... Ale teraz som to ja a vidím to na tri. ()

HonzaBez

Baladistický film z období Slovenského národního povstání s výborným Ladislavem Chudíkem v hlavní roli. Kapitán Dabač je „osamělý vlk“, který bojuje nejen proti fašistům, ale tak trochu i sám se sebou. Ať už to byl v minulosti alkohol nebo později citové problémy. Zjištění, že zatímco byl na frontě, si jeho manželka našla jiného muže, je pro něj opravdu bolestné. Stejně tak bolestné je i zjištění, že ne všichni v jeho okolí jsou tak stateční jako on. „Že som sa musel dožiť tetuj hanby“, říká rozčileně. Nic z toho však nemůže udolat jeho přesvědčení: „bojovať je treba, i treba na vlastní päsť…“ Některé jeho bojové kousky (třeba odklon vojenských aut do propasti) jsou vskutku mistrovské, ale darmo se neříká „vela psou, zajacova smrť…“ Filmu nelze upřít (na svou dobu) velmi slušnou akčnost, napětí pomáhá vyvolávat i dobrá hudba. Zvěrstva nacismu jsou zde rovněž demonstrována velmi silně (viz třeba hromadná poprava vesničanů). Přesto my zde něco překáželo. Možná to byla ona milostná linka s Dabačovou ženou, která se snaží své selhání za každou cenu nějak napravit. Nevím, ale do tohoto žánru mi prostě úplně nesedlo. Ale naštěstí asi jediná vada na kráse... ()

farmnf

Vyjímečný válečný slovenský film. Bielik zde režii skutečně zvládl. Že bude Chudík dobrý jsem automaticky předpokládal..a byl. Nejvíc se mi líbila první polovina která lavíruje mezi pohledem na válku ala Slovenia a soukromé drama Dabače. V podstatě vše se mu v životě posralo a jeho reakce jako důstojníka je velmi adekvátní situaci. V druhé, velmi bojovné polovině už jde o běžný a bohužel i agitační válečák. Trochu bych vytknul to, že není příliš srozumitelné, zda nekázeň slovenských válečníku na obou stranách plyne z jejich naturelu anebo z politické situace Štátu, která tenkrát nastala. ()

bjjoba

excelentný herecký výkon Ladislava Chudíka + vojenská, dobová, ponurá atmosféra + výborná dramatizácia deja ()

Master19

Excelentní Ladislav Chudík v pro něj možná netypické roli. Nicméně jde o hodně zajímavý film na který se rozhodně hodí podívat. ()

Autogram

Povstalecké boje, zradená láska, zradená vlastenecká česť a všetko ostatné, čo do vojnovej drámy patrí, sa nachádza v tomto skvoste slovenskej povojnovej tvorby. Aj u nás si je čo pripomenúť, hoci je to čím ďalej vzdialenejšie, a tentokrát je to takmer nepoznačené komunistickým zmýšľaním okrem občasného súdruhovania. Ladislav Chudík ako partizán po opustení slovenskej fašistickej armády koná podľa svojho svedomia, občas rozumne, občas bezhlavo a prináša slobodu aj skazu nielen sebe, ale aj okoliu. Určite tento film predčí mnohé hollywoodske filmy o hrdinstvách americkej armády v rôznych exotických krajinách, nebude to efektami, ale blízkosťou témy a skvelými hercami. So sprievodom strašidelnej hudbou nie je núdza o mimoriadne napínavé a dokonca aj vtipné momenty, niektoré zase nečakane drsné. Aj scéna zastrelenia koňa vyzerala dosť reálne a nezdá sa mi, že to bolo tým, že by bol talentovaný herec. –––– A to je čo? – To sú najnovšie pilulky proti fašizmu. ()

drackula

Tento film ma príjemne prekvapil. Čakal som nejakého jednoznačného hrdinu a pritom je postava kap. Dabača oveľa komplexnejšia. Vnútorný démoni, komplikovaná doba a v okolí ľudské hyeny ktoré prezliekali kabáty podľa potreby. Herecké majstrovstvo Ladislava Chudíka asi netreba rozoberať. 90% ()

vitekpe

Hodne zvlastni valecny film (nebo partyzansky, chcete-li) s vybornym samotarem-tvrdakem Chudikem v hlavni roli. Urcite stoji alespon za jednu projekci, pekne natocene. ()

klúčik

Úžasné dielo o povstaní na Slovensku. Fantastické vykreslenie postáv. Je to asi najlepší film žijúcej legendy slovenského filmu majstra Ladislava Chudíka. Herec a režisér Paľo Bielik mal veľké problémy, aby film ostal v tejto podobe, pretože partizánov v tomto diele nevedie "strana", ale túžba poraziť fašizmus. Pripomínam aj fantastického Ctibora Filčíka v zápornej postave a mladučkú, bohužiaľ dnes už nehrajúcu Zdenu Grúberovú. Doporučujem si ho pozrieť a dávam 90%. ()

xaver

Jeden z nejlepších slovenských válečných snímku, neli vůbec nejlepší. Skvělé herecké obsazení, kde naprosto neskutečně exceloval Ladislav Chudík. Kapitán Dabač, důstojník, voják do morku kosti, který bojuje jak s nepřítelem, tak se svým vlastním svědomím. Jedno je jisté, proti fašizmu je třeba bojovat, ale jak? Slovenské národní povstátní trochu z jiného pohledu, ale o to zajímavějšího. ()

BlackTom

"Čo to je?!" "Neviem, asi tie nové lieky proti fašizmu..." Ešte o kúsok lepšie a dravejšie než Vlčie diery. Bielik narába so zverenými hercami zručne, nerobí ich postavy plytkými a v priebehu deja ich osudy ľahko zamotáva, mení ich charaktery a pohnútky. Kapitán Dabač je jedna z najlepších postáv slovenskej kinematografie, na jednej strane surový opilec a násilník, na strane druhej osamelý vlk neustále pochybujúci o zmysle odboja a partizánstva ako takého, no keď príde na činy, odhodlaný na všetko, nezmieriteľný . Pripočítajte k tomu kultovú scénu v bare, výčitky svedomia z východného frontu a na svete máte ukážkový thriller so silným antifašistickým posolstvom. ()

Mikino00

Hrůzostrašný válečný film u kterého jsem trpěl jako zvíře. Tohle se rozhodně nepovedlo, od scénáře po herce. Ne že by myšlenka filmu byla špatná, ale to zpracování je otřesné. ()

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015