Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

Phobia

Pohádkový průměr poplatný době vzniku. Množství nechytlavých, otravných písní mě nutí vážně uvažovat o sejmutí hvězdičky. Víc zpívánek než dialogů, těžký opruz, ale výprava a obsazení to přece jen ještě udrží na snesitelné úrovni (s odřenýma prsama). V dětství byl dojem nejspíš lepší. 50% ()

Hrabka

Tuto pohádku jsem viděl asi 2x a ani jednou se mi moc nelíbila. Ten styl, prostředí a hlavně závěrečné okamžiky mi moc neseděly. 50% ()

LiVentura

Nádherná pohádková pohádka.....opravdu radost pohledět na místy naivňoučké scénky s dřevěnými zvířátky pomahájícími chrabrému Petru Štěpánkovi na jeho těžké dlouhé cestě po vytouženém "zlatém" cíli a milujícím srdci.. proti tomu stojí však arogantní ziskuchtivý a okázalý král v podání geniálního hlasu čes.dabingu Jiřího Holého, jednoho z posledních herců oné skoro vymřele herecké elitě našeho divadla a filmu.! A hudba, která nemá v pohádkové scéně čes.filmu rovněž konkurenta..!!! ()

cheyene

Zlatovláska patří určitě mezi ty povedené československé pohádky, neboť jí nechybí dobře zvolené prostředí, chytlavé písničky a hudba, skvělé herecké obsazení (kromě výběru herečky na samotnou Zlatovlásku) a samozřejmě též vynikající příběh. Asi každý si pamatuje melodie jako "Krásné ráno, krásné ráno.." / "Nes mě, loďko, ke břehu.." / "Čí je ryba, rybáři? Dohoda se nedaří? Hromy, blesky ve tváři, kdo si rybu uvaří?" / "Kdo má nejkrásnější paní? Já, já, já!" nebo tu nejklasičtější "Zlatovlásko, krásko, chce tě bohatý král..." ()

paascha

Pohádka, držící se zuby, nehty chvostu zlaté špice žánru, kam by možná měla patřit, ale díky jistým vadám na kráse nikdy nebude. Štěpánek je jako hrdina úplně plonkový, loutková zvířátka spíš trapná, pěvecké vložky falešné a jediné, co je alespoň trochu pohádkové, je zlý král. ()

Jacinda

krásná sladká pohádka přetékající nevinností. kdybych uměla zpívat, byla by ta závěrečná píseň ideální na svatbu ()

salahadin

Kotrbová s vietnamskou třpytící se parukou a Štěpánek s fešným "přehozem" na hlavě. Vcelku vydařená pohádka s perfektní hudbou a hlavně úchvatným Jiřím Holým, jehož nádherný hlas i "stylová" vizáž patří k tomu nejlepšímu z této pohádky. Jen mohl místo hada uvařit babu Rosůlkovou, byl by od ní pokoj :-) ()

Peytl

Dokonalý trest pro mé slechy a zornice, někdy bych si přál být raději hluchoslepý a ne jen prachobyčejně blbochudý. Snad jen ta ryba, ta ryba byla... ehm... taková rybí. ()

Vančura

Erbenovu pohádku považuji veskrze za nezfilmovatelnou, takže mi je jasné, že jakákoli filmová adaptace bude vždy plná velkých ústupků. K většině z nich jsem ale v tomto případě převážně velkorysý, protože mi to bohatě vynahrazuje krásná hudba mého velkého oblíbence, Angela Michajlova - on je to vlastně spíš takový muzikál než klasická pohádka, a ty písničky zde bezvýhradně zbožňuju, a pokaždé, když ten film běží v (před)vánočním čase v telce, mi pak ještě dlouho hrají v hlavě. V hlavních rolích zde navíc vystupují herci obdaření mimořádným jazykovým darem - Petr Štěpánek, Jorga Kotrbová i Jiří Holý mají všichni krásnou barvu hlasu a kultivovanou dikci a každá jejich replika či píseň je velká potěcha pro ucho; zvlášť ten PŠ mě zde svým hlasem skutečně okouzluje (když člověk uváží, v čem hraje dnes na stará kolena, je to k pláči...). Moc jenom nechápu ty směšné loutky hmyzu a ptáků apod. (v některých záběrech dokonce včetně viditelných vodicích lan! ostatně ani ty zlaté vlasy Jorgy Kotrbové nevypadají tak, jak o nich mluví rybáři: "Má zlaté vlasy až na zem. Každé ráno, když je rozčesává, jde od nich záře po nebi i po jezeře." - jejich efekt zlatého looku je vyloženě legrační), ale to souvisí s již zmiňovanou nezfilmovatelností, podobně jako se mi zde příliš nelíbí kostýmy, které na mě u většiny postav působí poněkud nepatřičně (např. šaty Zlatovlásky a jejích sester ve scéně, kdy k nim přijde Jiřík, by mi spíš pasovaly k otrokyním v nějakém orientálním harému než k české pohádce natáčené na Červené Lhotě; samotný Jiřík mi pro změnu přijde oblečený jako kat); celkově ale Zlatovlásku považuji za velmi hezký film, a mrzí mě, že je zde v modré barvě. ()

Snorlax

To by mě zajímalo, jestli by se skutečný princ hnal za takovou afektovanou a nepříliš vznešenou ani příliš distinguovanou princeznou a ještě jí k tomu roztomile zpíval. ()

kingik

Zlatovláska jistě byla kráska. A i přes jistý filmový přístup je tahle (hudební) pohádka spíše o hezkých melodiích zesnulého Angelo Michajlova a zpěvech protagonistů než o pohádkovém vyprávění, které provede nějaký výraznější otisk do divácké paměti. Což o to, herecké obsazení si drží svoji neokoukanost a dvojice Štěpánek &Kotrbová se do rolí hodí a v mnoha ohledech plní divácká očekávání, i když v našich pohádkách bychom jistě našli ještě více nezapomenutelné dvojice. Do toho jim přizvukuje zlý a démonický král Jiří Holý, který je záporákem, jak má být a tudíž z hereckého hlediska je nejzajímavější. Dá se mu i fandit. Obrazově film inklinuje k filmovějšímu pojetí, ačkoliv výprava je přece jen skromnějších poměrů a kostýmy nejsou z těch nejokázalejších. Lyrický styl vyprávění určitě každému hned nesedne. Naštěstí je zde zakomponována celá řada nádherně líbivých a nápaditých melodií se skvělými texty, kterých je pěkná porce, určitě si každý divák vybere tu svoji. Není velká šance, že by se nelíbila ani jedna písnička, která v pohádce zazní. Zkušená matadorka televizních pohádek si na vlastní režijní úsilí vyzkoušela, jak je poměrně nesnadné převádět pohádky českých knižních klasiků na filmový pás. Nejednou je na výsledku znát, jak se s typizovaným knižním pojetím moderní pohádka pere a ne vždy jde z boje jako vítěz. Mnoho režisérů si je toho úskalí vědomo, proto se do dalších adaptací "Zlatovlásky" hned tak naslepo nepustí. Jde tedy režisérce Janečkové ke cti, že se s touhle látkou porvala více než zdatně. Pohádkové kouzlo jest přítomno v přijatelných dávkách. Něco oslnivého, až na hudební složku, tak přítomno není. Zlatovláska ovšem byla pichna. Věděl to Jiřík i král. 60% ()

InJo

Jedna z hoooodně mála televizních pohádek, kterou jsem viděl víckrát než jednou, a pořád je to příjemná podívaná. Titulní píseň (Zlatovlásko, krásko...) zbožňuji. 70 % ()

swamp

Skvělá pohádka s krásnými texty písní. Jen mi vrtalo hlavou, jak to ten Pešek udělal, že měl tolik stejně starých dcer..? :) ()

PetrPan

Pohádka, kterou jsem jako kluk neměl moc rád ( a nemám pořád), možná díky příliš vážnému Petru Štěpánkovi. ()

Ratemus

Jorga je prostě anti princezna....snad pokaždé, když otevře hubu, tak slyším mjr. Hulienovou a tomu se prostě nedá vyhnout. Celkem odfláklá pohádka ()