Píše se rok 1987. Bagdád se stal rájem nechvalně proslulých boháčů. Místem, kde se dá koupit cokoliv, pokud na to máte. Je to město plné intrik a korupce – rejdiště iráckého Černého prince Udaje Husajna. Se svou zvrácenou zálibou v hýření a oplzlostech si bere vše, po čem zatouží. Vaše Ferrari, vaši ženu, vaši dceru, vaši krev – nikdo si Udajovi nedovolí říct ne. Jednoho dne je armádní poručík Latif Yahia (Dominic Cooper) povolán z frontové linie do Saddámova paláce, kde je postaven před přetěžkou volbu. Buď se stane Udajovým dvojníkem, nebo odsoudí celou svou rodinu k smrti. Jeho život je v sázce, osud zpečetěn. Latif začíná hrát roli Udaje Husajna, jednoho z nejmocnějších a zároveň nejnenáviděnějších mužů v celém Iráku. Učí se chodit, mluvit a vypadat jako on. Stává se nedílnou součástí Udajova extravagantního světa plného rychlých aut, neomezeného množství peněz a lehkých žen. Latif se však se svým osudem nehodlá smířit a za každou cenu se snaží uniknout. Otázka komu důvěřovat se pro něj stává otázkou života a smrti. Nečekaného spojence nakonec nalezne v Udajově konkubíně Sarrab (Ludivine Sagnier)... (oficiální text distributora)

warrenur

V uzase som sledoval Udaj-ovo vycinanie a brutalne zmeny nalady a spravanie sa ludi, mnohokrat lapenych v jeho blizkosti. Cooper je v rolach perfektny. Technickej stranke filmu tiez nemam co vytknut. Sem-tam sice nedotiahnuta dejova linia, avsak dej ma od prvych minut zaujal na tolko, ze som s ocakavanim "zizal" a bavil sa az do konca. Tymto dielom mam europske kooperacie o to radsej. ()

Bozvav

Oprostím li se od přemýšlením nad tím, nakolik je příběh pravdou a nakolik dílem autorovi fantazie, musím uznat, že jde o vcelku neotřelou záležitost. Že Husajnovi nebyli zrovna aspiranti na rodinku roku, to víme všichni a dá se předpokládat, že když je váš otec vraždící narcistický a mocensky neukojitelný maniak a matka infantilní, svojí osobou posedlá mrcha, tak z vás zrovna lidumila nevychovají, ale že by to byla až taková paranoia, no nevím. Tak jako tak princátko skončilo špatně (a je úplně jedno, jestli ho zastřelili američtí vojáci, nebo nasratý dvojník). Příběh nepostrádal napětí, vývoj postav, trochu hrdinského patosu a snesitelnou dávku balastu. Za mne spokojených 75%. ()

agassi68

Tento film má všetko, čo od požadujem od päťhviezdičkového kina. Príbeh, akcia, napätie, zápletka, scenár, kamera, réžia, hlavné postavy, hudba - výborné. Na záver len citujem dobové spravodajstvo: Máme len kusé údaje o Udajovi a Kusajovi. Našli sme kusy Udaja a údy Kusaja.. ()

fr3ak

No ty krávo, vůbec nic jsem nečekal a v závěru jsem jen lapal po dechu. Pár věcí tam sice není úplně dotažených, ale to v celku nemá vůbec žádný význam. Dominic Cooper, kterého jsem poprvé viděl až v Captain Amerika, kde si v malé roli střihnul otce Tonyho Starka mě tady svým výkonem zcela uzemnil. Jeden z nejlepších filmů co jsem za poslední dobu viděl. ()

GOREGASM

Slabá výkonnost vyhnala Lee Tamahoriho až do evropské produkce a ejhle, novozélandský režisér najednou chytá druhý dech. Od první do poslední minuty napínavé drama, jehož atmosféru umně graduje nejen sám Tamahori, ale nepřímo také opulentní kulisy Bagdádu, které příběhu dodávají punc výjimečnosti. Tamahori se navíc nebojácně nevyhnul ani surovostem, které jsou v kuloárech zhýčkaného Sadámova syna na denním pořádku, a i díky vynikajícímu výkonu Dominica Coopera, se snímek nesmlouvavě projde po hřbetě hlavní postavy s řádně ostrou podrážkou. Ďáblův dvojník by proto mohl být pro Tamahoriho zpáteční letenkou směr Hollywood, prostý divák si ho potom zařadí jako vizuálně atraktivně natočený a zdravě otevřený portrét jedné zhovadilé lidské duše. 85% ()

Hapretor

V polovině filmu jsem si vykreslil scénář a čekal jsem, že se i film samotný bude tak ubírat. Ne úplně, takže jsem nebyl zklamán. Je to taková hezká sonda, "autoportrét" jednoho šíleného hovada, co si myslí, že je nedotknutelný. Je ovšem jen otázka času, kdy se ukáže, že to tak vůbec není. Tak to platí všude a u každého. Na druhou stranu, mít tu "moc" ... ()

Wargoo

Cooper ma presvedčil o svojich hereckých kvalitách. Mám rád dvojrole, herec tak môže ukázať hneď dvojnásobok svojho talentu, a Dominic to využil na maximum. Pošahaný "synček" mu sadol dokonale a ja som len (negatívne) žasol, akú mal ten sopliak neobmedzenú moc. Neobohraná tematika pomohla filmu k lepšiemu hodnoteniu, u mňa jednoznačne silnejší nadpriemer. SYMPAŤÁK FILMU: Dominic Cooper / Latif Yahia 4**** 76,983% ()

hEROic

...aneb co moc dokáže z lidí udělat za uchyláky! drsnej pohled do zákulisí Bagdádu... hnus, drogy, zabijení, znásilňování, krádeže - ničemu se meze nekladou, když jste diktátorův synek... hodně zvláštní a odvážnej filmek... 75% ()

Olík

Nevalnou vypovídací hodnotou disponující two man show Dominica Coopera měla svou naturalistickou formou hned na první pohled lákat diváka a dost možná ho i šokovat.....ano, mrazí z toho, ale bohužel ne ze snímku samotného, ale z jeho tématu :( ()

Slava4

Vyjádření tiskového mluvčí US Army po nalezení synů Saddáma Husseina: "Co se týče Husseinových synů Kusaje a Udaje, máme bohužel jen kusé údaje. Našli jsme jen údy Kusaje a kusy Udaje." ()

burton

Ááááá zase tady máme jednoho sociálně těžce narušeného psychopatického imbecila, sadistu a vraha, který pro své pobavení neváhá šikanovat, terorizovat a vraždit, své spoluobčany a spoluobčanky. Insha'Allah. Výborně natočené životopisné drama se skvělým dvojitým Dominicem Cooperem. ()

Faila

Škoda toho balastu kolem, který byl místy dost přihlouplý a ke konci téměř nesnesitelný. Samotná kostra příběhu je ale zajímavá a Cooper se své dvojrole zhostil poměrně slušně. ()

bararich8

Zase trošku jiný film o něčem jiném. Cením si hlavně velice dobrého konce, který napínal i dědečkovy kšandy a také, že se na to jako na celek velmi dobře dívá a celé to rychle odsýpá. Plné 4*. ()

Kingjiri

"Stvořil jsem tě, Latife. Stvořil. Dal jsem ti život. Kdybych chtěl, tak ti ho vezmu." Snímek bez servítek ukazuje manýry, jakýma trpěj lidi, který se topěj v bohatství a luxusu. Zejména pak vysoce postavený lidi v zemích s diktátorskym režimem, jakou byl i Irák. Jediná princova starost byly děvky, fet a divoký mejdany bez ohledu na to, že v jeho zemi nemělo spoustu lidí ani co jíst. Když ho někdo nasral, tak ho bez pardonu oprásknul, aniž by se musel bát jakýhokoliv trestu. Něco si tvůrci možná přibarvili, ale i kdyby byla pravda jenom polovina z toho, co Uday prováděl, tak je to pořád silná káva. Po technický stránce natočený perfektně. Co se týče herectví - Dominic Cooper zvládnul dvouroli se vší bravurou. Bylo tu pár hluchých míst, i přesto jde ale o jeden z nejzajímavějších filmů tohohle roku za čtyři silnější hvězdy. ()

jacko

az tady mi doslo, ze to je dvojrole :)...respekt dominicu cooperovi...film ma sice sve mouchy, ale necele 4 hvezdy si zalouzi ()

Bird_house

Nemám rád arabský svět - nesouhlasím s jejich náboženstvím, stylem života, obrovské rozdíly mezi společenskými vrstvami, etc.. Nicméně filmy z tohoto prostředí jsou většinou zajímavé a jinak tomu není ani v tomto případě.. Ukazuje se zde, že ani peníze a moc Vám nejsou k ničemu, když se chováte tak, jak se chovat nemáte a narazíte na někoho, komu se tento postoj nelíbí.. ()

bif

Úžasně natočený snímek. Fantastická režie, vynikající dobová hudba a dechberoucí herecké výkony. Ale nepředbíhejme. Lee Tamahori natočil jeho nejlepší snímek od dob "Na ostří nože". V čem tkví ona síla? Především v realistickém vykreslení naprostého lidského šílenství způsobeném mocí, penězmi a vlastní hloupostí. Scény jsou perfektně sestříhané a výborně na sebe navazují. První polovina nemá chybu, v druhé děj malinko upadá, ale i tak si drží laťku slušně vysoko. Dominic Cooper jako dvojník a Udaj Husajn předvádí neskutečný herecký koncert. Trošku jsem se obával výstupu samotného Saddáma Husajna, ale jeho herec to také zvládl na jedničku. Tento film prostě funguje výborně a čert vem, jestli je předloha "nevěrohodná". ()

dakarin

Silný film, silný příběh. Natočeno realisticky a zdařile. Udajům je často dovoleno velmi mnoho, někdy ovšem může být jejich čas zkrácen. Pěkně ztvárněno klasické rozložení - vícero normálně myslících vidělo a vnímalo, ale postavit se zvrácenosti je výsadou jen některých... ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

01.01.2012

01.01.2011