Útěk z MS-1

Lockout

Lockout: Útek z MS-1

Akční / Thriller / Sci-Fi

Francie, 2012, 91 min

Svižná jednohubka, která je povinností pro ty, kteří chtějí na půl druhou hodinu úplně vypnout. Společnost jim bude dělat sympaticky hláškující (někdy násilně a jakoby na povel) Guy Pearce, i s černou hlavou okouzlující Maggie Grace a také pořádný ranec NÁHODY.. Nevyzpytatelný Francouz Luc Besson občas zplodí totální nesmysl, v jeho produkčně-scenáristickém balíku ale Lockout zaujímá poměrně slušnou pozici, a tím pádem solidní námět a žádné odfláknuté řemeslo. Úvod je hodně vydařený (až na tu videoherní sekci s motorkou), postupně zjistíme, že tu s námi bude drsný agent s falešným obviněním z vlastizrady a vraždy na krku. Očistit ho (jak už to tak bývá) může jedna šílená záchranná akce (během inspekce na přísně střežené orbitální věznici MS-1, kde jsou ti největší prasáci a vrahouni, dojde ke vzpouře – mimochodem inspekci vede dcera prezidenta a mimochodem jsme v roce 2079). Celý koncept vesmírného vězení se zmraženými vězni je samozřejmě kravina na druhou (navíc vůbec není vysvětlená), některé momenty jakbysmet (skok z kosmické stanice a za pár desítek vteřin přistání na silnici uprostřed velkoměsta) a některým berličkám se musíme buď pousmát, nebo je jednoduše přejít (bezpečnostní protokoly o zbraních zřejmě neplatí pro černochy). Jinak ale spokojenost, a to poměrně velká. Stylově kouřící Pearce je nezničitelný i při pádech z velkých výšek, Grace je sarkastická holka od rány, záporáci jsou slušně ujetí a videoklipová režijní dvojice Mather/St. Leger moc dobře ví, že točí stylový brak.. Film je přece čirá zábava!!(1.7.2012)

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film s Guyom Pearcom v hlavnej úlohe. Má vydarený príbeh o bývalom agentovi, ktorý je nespravodlivo obvinený zo zločinu, ktorý nespáchal, ale keď sa väzňom podarí získať kontrolu nad najmodernejším väzením nachádzajúcom sa na obežnej dráhe a navyše v čase, keď je tam okrem iných aj prezidentová dcéra, dostane bývalý agent ešte jednu šancu. A tak musí agent urobiť všetko preto, aby ju v tomto prostredí plnom veľmi nebezpečných zločincov našiel a dostal preč. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať aj o niečo viac. Túto tématiku s nasadením schopného muža do prostredia plného nebezpečenstva mám veľmi rád a hlavne v tomto prípade ponúka mimoriadny potenciál, keďže je to prostredie so stovkami najhorších zločincov, ale problém je, že práve ich potenciál sa vôbec nevyužil. Určite musím pochváliť, že film má mimoriadne svižné tempo, tu nie je ani najmenšia šanca sa nudiť a tiež si po celý čas udržuje slušnú úroveň zábavnosti, ale v mnohom si to skôr len splnilo potrebný štandard a tak čiastočne cítiť nevyužitý potenciál. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ma až tak moc nezaujala. Hlavným problémom je, že dlhšie akčné scény sú len také, ktoré ma v tomto žánri absolútne nezaujímajú, ako úvodná naháňačka na motorke alebo rôzne scény z vesmíru. Inak tu nie je jediná plnohodnotná akčná scéna, tie dva, tri súboje sú len o pár obyčajných úderoch, takže tu nie je o čo stáť, silným sklamaním sú aj prestrelky, ktoré sú bez nápadu a s minimom zabitých a ani o nejakých likvidáciách sa tu moc hovoriť nedá. A chýba tu aj tá správna žánrová gradácia, pri ktorej hlavný hrdina postupuje až ho čaká súboj s hlavným záporákom, tu nič také nie je, iba občas hlavný hrdina náhodou na niekoho narazí, prípadne na menšiu skupinu, ale všetky tieto scény skončia skôr, než začnú. Po stránke akcie ma z celého filmu zaujali iba výbušniny s hlasovým senzorom, ale aj tie sú tu len dve. Herecké obsadenie je na tom dobre, Guy Pearce síce v akcii nie je moc použiteľný, ale zahral to až prekvapivo dobre, do úlohy klasických drsniakov sadol a veľkým plusom je aj množstvo výborných hlášok, až som mal miestami pocit, že celý film vznikol len kvôli tým hláškam. Bez problémov je aj Maggie Grace a chválim aj výborných záporákov, obzvlášť dvojicu bratov, len ako sa dalo čakať, slabý rating nedovoľuje nikomu lepšie vyniknúť a tak aj tí najťažsí vrahovia sú schopní tak maximálne zastreliť rukojemníka. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, síce občas niečo zaostáva, napríklad úvodná naháňačka pôsobí príliš lacno, ale inak je vizuálna stránka v poriadku, rovnako aj to svižné a zábavné prevedenie, tu nemám väčší problém. Takže keby mal Útek z MS-1 lepšiu akciu a drsnejšie prevedenie, mohlo to byť prvotriedne akčné béčko, ako zo starých čias, ale aj tak je to vydarená zábava s perfektnými hláškami a skvelým tempom, ktorú si rád občas pozriem. 74%(1.7.2012)

Když jde logika na výlet, nejlépe mimo domovskou planetu, a doma nechá plný ranec hlášek, olova a vzpomínek na Johna Carpentera (a taky McLanea), sesype se na ni bezva rota záporáků, pro které je ústní hygiena sprosté slovo a vy tomu v závěru odpustíte i to, že to na začátku mělo nejpříšernější digitální honičku nového tisíciletí, i to, že Luc Besson prostě a jednoduše fetuje, neb něco tak tupého by k nám nepřiletělo ani z druhého konce galaxie.(17.8.2012)

Ukrutně laciný a v podstatě tupý film, ale je krásné, že to tvůrci vědí a v defacto se baví stejně jako divák, který nevěřícně zírá na obrazovku co pár minut. Nečekal jsem, že Guy Pearce umí být až takhle cool a že Maggie Grace má až takové koule. Překvapení na všechny strany, aneb i za pár babek se dá natočit celkem solidní akční film, který nestaví na pitomém scénáři (kupodivu ale nevadí), nýbrž na charizmatu hlavních představitelů a smršti arogantních hlášek.(8.7.2012)

Zděšen z některých komentů jsem už posouval shlédnutí téměř na neurčito, ovšem takhle nad ránem to na mě přišlo jako první chtíč na náctiletou, náhle a nekompromisně. Tak jsem si kliknul na myšku a rozbalilo se docela solidní akční dílko. Ten dřevnatý správňáček má humoru na prodej, blonďatá trubka moc nepřekáží, trikově snesitelné - až na scénu, v níž úhlavní ejdžnt túruje ultramoderního fichtla, obzvláště moment pádu a skluzu do metra vypadal jako vytržený v devadesátém ze segy - prostě tomu není moc relevantního co vytknout. Nejlepší personou je samozřejmě Zmetek Gilgun, to je prostě angličák, jak má být. Roste z něj podobný klasik úchylných rolí, jako je strýček Buscemi. Nechce se mi zrovna dvakrát polemizovat s jedinci, kteří nemohou usnout z faktu, že film jede v již dříve vymletých kolejích. Co takhle péčko? Nic moc originálního, co? A stejně u toho pořád mastíte ferbla.(2.7.2012)

• - V závěru filmu je odhaleno křestní jméno hlavního hrdiny Snowa (Guy Pearce) – Marion. Totéž jméno má ve filmu Cobra (1986) hlavní hrdina poručík Cobretti (Sylvester Stallone). Je prozrazeno taktéž až během průběhu filmu. (Horryx)

• - Maggie Grace nechtěla během natáčení změnit barvu vlasů. Scény, kde její postavě Snow (Guy Pearce) vlasy přebarvuje, proto zahrála Anne-Solenne Hatte. (vimanzen)

• - Společnost CanalPlus, která vlastní s Johnem Carpenterem práva na film Útěk z New Yorku (1981), žalovala scenáristu Luca Bessona o 3 milióny eur za přílišnou podobu scénáře se zmíněným filmem. Se žalobou uspěli, ale mimosoudní vyrovnání bylo nakonec nižší. (BoredSeal)