Útěk z MS-1

Lockout

Akční / Thriller / Sci-Fi

Francie, 2012, 91 min

• cukorek

Útek z MS 1 na mňa pôsobil ako hráč, ktorý si sadol za hrací stôl a hneď prvé roztočenie rulety mu prinieslo obrovské šťastie a vysokú výhru, ale potom postupne začal prehrávať až prišiel o všetko. Bohužiaľ za úvod nemôžem hodnotiť celý film a tak po strhujúcich úvodných 10 minútach filmu, v ktorej kraľovala ostrá akcia do ktorej sa zapojila ešte paľba z vrtuľníka a následná naháňačka bola super, ale noc vystriedal deň a spolu s ním prišli pre mňa veľké sklamania. Začnem slabým vykreslením vydobytia si vedúcej pozície hlavného vodcu medzi vzbúrencami, alebo výmena technika, pretože sa predošlí od strachu pomočil a nedá mi spomenúť scénu, keď Snow bez súcitu napichal prezidentovej dcére injekcie a ona sa tvárila akoby sa nič nedialo a bonusom bolo, keď jej dal do ruky zbraň a jablko v sáčku. Tieto spomenuté slabiny doplnila príliš jednoduchá dejová línia. Nápad o vesmírom vezení aj niektoré zábery boli dobré, ale James Mather a zvyšok ľudí okolo neho to tento krát zbabrali vo viacerých fázach 40%.(3.10.2012)

O popularitě hry Maincraft není pochyb, protože se s ní už dělají i filmové triky. Jenže Lockout není o tricích, scénáři, poselství, správném vaření nebo pašování metanolu, Lockout je o hrdinovi! Ano, přesně, jak píše Gilmour93, takový devadesátkový hrdina s kupou nekompromisních hlášek tu chyběl a se zbytkem mi můžete vylízat profil...(17.9.2012)

I na béčkové poměry příběh překvapuje svou hloupostí a uspěchaností, mám pocit že filmu se před uvedením do kin zmocnil nějaký kokainem předávkovaný střihač a zkrátil ho všude možně nejméně o půl hodinu. Což je škoda, protože, krom toho že by nebyl "až tak blbý", Lockout by si nějaké trochu výživnější budování atmosféry a trochu větší vykreslení charakterů opravdu zasloužil - Guy Pearce je takto jen frajírkovská mašina na hlášky, a ne nová reinkarnace Joe Hallenbecka jak se občas tváří, Vincent Regan jako vrchní záporák poněkud postrádá koule, Peter Stormare nestačí předvést své charisma, a jediný Joseph Gilgun si tu opravdu vychutnává každou scénu a dotahuje roli svého pošuka z Misfits k perverzní dokonalosti. Ale ani on vinou režiséra nemůže jet úplně na plný plyn, stejně jako všechno ve filmu - je to zábava, ale chybí mu šťáva, nejde až na dřeň, klouže až příliš jemně po povrchu místo aby se brutálně zaryl do špinavých hlubin punkového trashe. Překvapivé je že film má docela dost vpravdě epických momentů, dokonce i vesmírná bitva ala Hvězdné války, takže není zdaleka jen levnou naháněčkou hodných a zlých po ocelových chodbách vesmírné stanice. Což je ovšem svým způsobem opět trochu škoda, stísněnější komornost ve stylu Černočerné tmy by se sem docela hodila. Méně digitálních triků, menší rozpočet a očekávání velkého studia, direct-to-dvd přístup pro méně mainstreamové publikum... a rázem by z toho byl mnohem zajímavější film, dokonce snad i s potenciálem kultu. 7/10(13.3.2013)

Poslední vesmírný skaut aneb "Bé" jako Besson.. To je přesně ten případ, kdy pohár tuposti přeteče a vy si těch pár kapek, co ho opustilo, vychutnáte na jazyku. Odešlete tedy mozek v záchranném modulu a připravte se na žánrovou laskominu o legračních tricích, absentující logice a vzpomínkách na dobu, kdy člověk "nemohl jen tak chodit a mlátit lidi, aniž by nejdřív řekl něco prďáckého.." Objektivně je to na tři hvězdy, ale postava G.Pearce si to nadhodnocení zaslouží. Věren nápisu na triku (Warning Offensive) je tou správnou esencí trojice Marlowe, McClane, Hallenbeck a kdybych snad někdy potřeboval odněkud utéct (zdravím, pane Carpenter), vyžádám si jeho a Snakea Plisskena. Dali by jsme si na třetinky vakuově balené jablko a pokecali o starých časech..(14.8.2012)

• Xmilden

Akční slabota. Nebýt hláškujícího sympaťáka Guy Pearce tak téměř nekoukatelné. Nevím čím tento film tolik uživatelů oslnil na 3 a více hvězd. Mě přišel hodně nezáživnej, bez atmosféry a hlavně totálně neakční. Přišlo mě že se pořád něco chystalo, ale ne a ne se k tomu dostat. Chápu že peněz nebylo při natáčení zase tak moc, ale pár kulek by to spravilo. Rozruch tak ve filmu dělá jen jeden pošahanej vězeň se sympatickým účesem.(21.7.2012)

• - Společnost CanalPlus, která vlastní s Johnem Carpenterem práva na film Útěk z New Yorku (1981), žalovala scenáristu Luca Bessona o 3 milióny eur za přílišnou podobu scénáře se zmíněným filmem. Se žalobou uspěli, ale mimosoudní vyrovnání bylo nakonec nižší. (BoredSeal)

• - Maggie Grace nechtěla během natáčení změnit barvu vlasů. Scény, kde její postavě Snow (Guy Pearce) vlasy přebarvuje, proto zahrála Anne-Solenne Hatte. (vimanzen)

• - Ve filmu si jde všimnout že jeden z vězňů má airsoftovou zbraň, konkrétně se jedná o Maruzen airsoft CA870 CQB. (dc125)