Jen Bůh odpouští

• Dánsko Only God Forgives (více)

Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra. (oficiální text distributora)

Yardak

Nicolas Winding Refn se vykašlal na Hollywood a utekl od mainstreamu do artovým vod, kde se cítí jako doma. Nečekejte znovu Drive, tohle jde ještě dál...Refn vložil mysteriózní aspekty ze seriálu Twin Peaks do thajského vizuálu (především se zaměřil na "bordel") a to celé propojil odkazem na Alejandra Jodorowského. Z herců září Kristin Scott Thomas a Vithaya Pansringarm. Vychvalovaný Gosling mě zrovna neoslovil, neboť totožnou postavu hrál již ve dvou předešlých filmech. Jedná se o tak hrozně divný snímek, že se mi nakonec vlastně i líbil. Krvavý art (Drive je proti tomu opravdu čajíček), jenž si najde nejspíš malé množství fanoušků. Mezi 3/4 krvavými umyvadly :o)). PS: Doufám, že Refn natočí Sci-Fi Loganův útěk, protože v jeho podání by to mohlo mít opravdu "koule" (asi nenatočí...:-()! PS2: Ryan Gosling je takový frajer, že jen jeho něžný pohled "rozpálí" thajskou "slečnu"... ()

FTP

Hnusný a nudný film, který člověku buď sedne, nebo ho znechutí. Po skončení jsem se ptal kamaráda, co tohle mělo znamenat. Nebyl schopen mi odpovědět. Gosling jen chodí a blbě čumí, na hraní tu nemá takřka nic. Dokonale odporné prostředí a absence jakýchkoli klišé zvedá mé hodnocení z původního odpadu na jednu hvězdičku. Podobný film už nechci nikdy vidět! ()

mcb

Život je jen karaoke. Mlčenlivý Gosling, vyprázdněná narace, geniální prace kamery a světel a nepřiznaná sebeparodie. Jen Bůh odpouští je antitezí diváckých očekávání a zároveň velmi vtipná (ač nezamýšlená) manýra. Věnování Jodorowskému myslím mluví za vše. ()

mat.ilda

Pomalé a div ne zhudebněné pojednání o jedné patologické rodině, karaoke po thajsku (mimochodem dost otravném), kalužích krve a připrcatělém mistru improvizace v používání vražedných nástrojů... A červená je dobrá, možná lepší, než modrá, Thomasová triumfuje nad Goslingem a zosobněné zlo v obrazech a hudbě nad násilím samotným. Cítila jsem lynchovinu, ale jen v těch aspektech, při kterých zvládám kočírovat nežádoucí emoce, takže ohledně mé msty může zůstat Refn v klidu, ale na víc, jak na 40% to nevidím... ()

MontyBrogan

Škoda toho konca, pretože atmosféra mi bola viac než po vôli a napätie na mňa pôsobilo tak intenzívne, že som pomaly čakal druhého Stokera! A ďalší level by bol už asi len súkromný taneček od tej sexy aziatky. Musím sa opakovať, ale to napätie ešte aj v spojení s hudbou mi občas pripomínalo dokonca Srbský film. A celkovo Refnova "tichá" réžia hrala do noty asi viacerým. Len záver som nejak nepobral a to bolo značné sklamanie (asi tiež pre viacerých). Update: Tak na druhý deň som si nejak kŕčovito ten záver odvodil, ale stále to neznamená, že by ma nesklamal. ()

Othello

Zážitek kombinující v sobě z pohledu diváka orgastické pocity a vytrhávání nehtů někoho, kdo měl tu smůlu a narodil se s dvaceti prsty na každé ruce. Subjektivní stopáž 300 let sice hypnotizuje vizuálním fetišem a takřka vyprázdněnou narací, kde například Goslinga mohla klidně nahradit jeho plyšová napodobenina a bylo by to úplně jedno. Nezazlívám Refnovi, že si točí filmy pro sebe, vadí mi, že je považovaný za fantastického režiséra, pričemž jeho obsedantní fascinace obrazem je důkazem toho, že jakožto režisér je vlastně neschopný a chybí mu jakýkoli nadhled. A jeho věnování Jodorowskymu mu jako alibi nesežeru. Only God Forgives je díky své statičnosti v zásadě fotoromán a třeba takový Greenaway by si ho dal k snídani. Ve všech svých záporech film připomíná režisérovu americkou prvotinu Fear X nebo anti-intelektuální I Come with the Rain. Jenomže nemůžu si pomoci, je to příjemně eye-candy a urazilo mě to jen trošku. Teď záleží na Refnovi s čim přijde příště, doporučil bych mu žánrový film, jinak totiž ve světě, kde točí vizuální artový spektákly Gaspar Noé, Harmony Korine či Danny Boyle nemá moc místo. Těšim se na komentář verbala. ()

HellFire

Only God Forgives není typický mainstreamový film a je mi jasné, že rozdělí diváky na dvě poloviny. Ta první bude zbožňovat v 99% záběrů statickou kameru a detailně vybrané záběry, Goslingovu (opět) tichou postavu, symboliku, cestu za pomstou, vykreslení hlavních postav, zvláštní vztah matka-syn a thajské prostředí. A ta druhá polovina? Ta bude všechno tohle nesnášet :). Refn totiž neumí točit filmy nám známým způsobem, jak jste si mohli všimnout u Bronsona nebo Drive. A to je dobře, protože to dělá filmy zajímavými :). ()

Xeelee

Meditativní brutální rozjímání o pomstě, věnované Alejandrovi Jodorowskému. Je k tomu potřeba něco dodávat? Bravurně budovaná atmosféra, která by se dala krájet, strnulé pohledy, ze kterých tryskají emoce, temná pomalá hudba a pečlivě komponované záběry. Tohle není film pro každého, ale pokud vám sedne, tak ve vás nejspíš bude ještě hodně dlouho rezonovat. ()

AlfaNumerO

Vypadá to, že se Nicolas Winding Refn inspiroval značně u filmu Inland Empire od Davida Lynche. Minimálně musel požít stejně kvalitní matroš. Takhle koncentrovaná nuda se jen tak nevidí. U Drivu se podařilo poměrně umně vybalancovat pomalé pojetí se silnou atmosféru snímku do stavu, že vás větší pocit nudy nepřepadl. Zde se to však nedaří ani za mák. Film obsahuje pár vtipů, které s přihlédnutím k tomu, že film obsahuje dohromady asi 3 věty dělají ze snímku rázem nejvtipnější film všech dob. Dost však srandy. 43% ()

Havenohome

Rozplizlé tempo je skôr dôsledok riedkeho scenára, takže všetky zádumčivé nedejové pekne nasvietené zábery pôsobia dosť nemotivovane, akoby doslova mali naťahovať metráž filmu. Asi by som to nemal porovnávať s Drive, ale nedá mi to. Drive bol opojný po štylistickej stránke, ale nijako nazaostával ani v naratívnej rovine. OGF mi však príde ako Refnovo cvičenie a doladzovanie vlastného rukopisu bez nejakého zaujímavejšieho námetu. Dokonca ani "krvavé scény" nemajú žiadne gule. Buď sú veľmi explicitné a tým pádom strácajú svoje čaro, alebo sú úplne odstrihnuté. Ten správny pomer medzi ukázaným a zatajeným (ako napríklad v Drive v scéne vo výťahu, kde Gosling rozšliape maníkovi lebku) chýba. Pocta Jodorowskému je teda mimo, pretože on si vo svojích filmoch jatky viac užíval a posúval ich do absurdno-nechutnej polohy. Dokonca sa mi zdá, že aj herci si hrajú po svojom, minimálne Gosling a Thomas akoby každý hral v inom filme................... Nejaká celistvá interpretácia mi uniká. Vyznením a námetovo to je najbližšie asi k druhému Pusherovi, kde sa tiež Mikkelsenov Tony snaží vymaniť z mafiánskeho prostredia a zároveň zpod autority rodiča, bojuje so svojou slabošskou povahou a má to aj podobný morálny apel ohľadne mafiánskej mládeže. Nevadilo by mi, keby teraz začal Refn pretáčať aj všetky svoje neamerické filmy, len nech je to záživnejšie ako OGF. ()

Karamanlis

Nemusela to byť zlá mafiánska dráma, situovaná do neľútostného ázijského prostredia, to by si však tvorcovia filmu museli odpustiť tie pokusy o "hlbší umelecký rozmer", ktorý to celé poriadne kazí. ()

claudel

Těm 49 procentům se vůbec nedivím a možná je to i hodně, jelikož Jen Bůh odpouští nabízí kombinaci dánské syrovosti s asijskou krutostí v hodně zvláštním filmovém experimentu. Skoro se mi chce použít to dnešní moderní americké WTF. Absolutně nechápu, co nám chtěl Refn sdělit. Příběh je jasný jako facka, ale ty neustále prostřihy, intermezza a rádoby umělecké kontrasty film ještě více potápějí než by jej vyzdvihnuly. Dánové mají peněz na filmy dost, tak si zkrátka mohou je dovolit nalít i do nechutných a zvrácených bezžánrových počinů. ()

SLOTH

Silný snímek který dlouho bude doznívat v mojí hlavě. Není ale pro každého. Pár méně bystrých se v kině smálo a vtipný film rozhodně není. ()

kajda.l

Goslingův neherecký projev dosáhl pověstného vrcholu. Refn je samolibý egomaniak, který na diváka nestydatě vztyčuje prostředníček! Případně samurajský meč. A katarzní výkon Thomasové přivedl tento povrchní blábol téměř k dokonalosti. Jak tenká je hranice mezi genialitou a absolutním odpadem? Na to nedokážu odpovědět. Ale bavilo mě to a rozhodně více než Drive. ()

JASON_X

Z nového Refnova filmu jsem po prvním zhlédnutí trochu zklamaný. Tedy po vizuální stránce se mi hodně líbil a ani mi nevadí, že Refn opisoval od Lynche. Jen ale doufám, že nezlynchovatí i v tom smyslu, že jeho filmy budou postupně smyslu pozbývat a stanou se jen nekoukatelnou sebevzhlíživou ódou na sebe sama. V tomto případě to ale ještě naštěstí nehrozí, příběh je jasný, jeho vyznění i poselství také, jen mě zkrátka Refn neoslovil tak silně, jak jsem u něho zvyklý. Možná je chyba na mé straně, byl jsem málo soustředěný, dám mu ještě jednu šanci až se objeví Blu-ray a pak sem ještě něco připíšu... Vlastně můžu připsat hned aspoň to, že Kristin Scott Thomas je božská. ()

MeanWhile

Ach né co to bylo. Zase se ukazuje, že se nemůžeme spolehnout na jednu spolupráci (Refn-Gosling=Drive), a nesmíme očekávat že když se udělá film č.2 bude to stejná pecka. Nevěděl jsem jestli mám z kina odejít, usnout v sále a nebo zavolat Changovy aby mi ukázal pár kousků s katanou. No, ikdyž mě to chvilku štvalo, teď jsem rád že si na pár měsíců (let) dává Ryan hereckou pauzičku, asi mu bodne po tomhle misch maschi. ()

mm13

"Je čas stretnúť diabla" zaznie hneď v úvode. Áno, nie Thajsko je dejiskom. Všetko ostatné mi však v tomto hypnotickom labyrinte uniká pomedzi prsty. Zviazané ruky, useknuté ruky, ruky, ktoré svojho súpera ani raz nezasiahnu, ruky noriace sa do lona mŕtvej matky. Tuším, no nedokážem sa zorientovať. Po Valhalle ďalší Refnov film, ktorý nebudem hodnotiť. No zatiaľ čo pri nej si kedykoľvek rád zameditujem a tých 5* jej ani po opakovaných projekciách nedávam iba preto, že tam skrátka nie sú potrebné, tu je tomu tak z bezradnosti. Skúsim ešte raz, na pomoc si vezmem minimálne fľašu, ak to však necvakne, asi nebudem mať potrebu sa tým ďalej zaoberať. Každopádne som rád, že sú tu aj takí tvorcovia, ako Refn (a tunajšie 5* komentáre mi prídu menej domýšľavé, než tie pod 3*). ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Denzel si naverboval režiséra Drive

Denzel si naverboval režiséra Drive

12.12.2012

The Equalizer je seriál z osmdesátých let, který vydržel na obrazovkách čtyři sezóny. Jeho hrdinou byl bývalý tajný agent Robert McCall (Edward Woodward), jenž jako pokání za svou minulost zvolil… (více)