Orel Eddie

• Velká Británie Eddie the Eagle (více)

Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards (Taron Egerton), nemá jen tak někdo. Jeho touha je zdánlivě prostá a přímočará: Stát se olympionikem a reprezentovat Velkou Británii na některých olympijských hrách v nějakém sportu, celkem jedno ve kterém. A tak malý Michael vyzkouší mnoho různých atletických disciplín, aby sebe i své okolí ujistil o nedostatku jakéhokoliv sportovního talentu ve sportech, které by mu umožnily účast na letních olympijských hrách. Proto se soustředí na hry zimní. Ale ani ve sjezdovém lyžování nemá zrovna moc štěstí a ani talentu. Většina lidí by to už dávno vzdala, ale Michael takovým měkkotou není. Jeho poslední šancí jsou skoky na lyžích, a to především díky tomu, že v Británii není moc skokanů s olympijskými ambicemi. Vlastně tu nejsou žádní. Rozhodne se učit od nejlepších, a tak opustí rodnou zemi a na vlastní pěst vyrazí do Alp. Chvíli pozoruje skokany v akci, pak si vleze na můstek a rozjede se. Po několika bolestivých pádech si uvědomí, že to bez trenéra asi nepůjde. Tedy pokud bude chtít na olympiádu a také pokud bude chtít zůstat naživu. Na scénu tedy vstupuje Bronson Peary (Hugh Jackman), údržbář zimního střediska, rváč a pijan, ale i bývalý skokan na lyžích, kterého kdysi vyloučili z amerického olympijského týmu. Bronson urputného a neodbytného skokana-samouka vezme pod svá ochranná křídla a začne jej učit nejen skákat na lyžích, ale také jak skákání přežít. Postupně poznává Michaelovo odhodlání a nezničitelnou vůli, díky nimž si pak společně dokáží splnit velký sen. Michael v roce 1988 v Calgary vstoupí do olympijských dějin jako nezapomenutelný „Orel Eddie." (CinemArt)

breci

Ako milovník zimných športov som vyslovene hľadal niečo na tému lyže. Krásne natočený film. Žiadne hluché miesto. Parádne dobové kostýmy, kulisy a hlavne sám „orol Eddie“, ktorý diváka nakazí optimizmom, nezlomnosťou, túžbou splniť si sen, oživí olympijského ducha... skrátka film, ktorý je dobre premietnuť znudeným, otráveným a pesimizmom nabitým účastníkom lyžiarskeho zájazdu. To že je film natočený podľa skutočných udalostí dáva divákovi o zážitok viac. ()

m62

Nechápem vysoké hodnotenie. Tento film je zbierkou klišé, takmer totožný príbeh outsidera, ktorý sa v športe alebo v umení presadí napriek nepriaznivým okolnostiam bol natočený už x-krát. A to nehovorím o tom, že keď má byť film podľa skutočných udalostí, tak by sa ich mohol držať trochu viac. ()

Kokotek230mm

No dávám plnou polní. Strašně jsem se bavil a spotřeboval asi polovinu zásoby všech kapesníčků v bytě ... Pro mě je to špičková ubulená limonáda ()

eMejla

Taková miloučká kokotmedie, kde nic nevybuchuje a kromě spousty držkopádů se tu skoro nic neděje. Ono ani toho vtipu tu není mnoho, ale Taron Egerton toho retardéra zahrál výborně a celou dobu jsem mu tak nějak ze soucitu přál, aby uspěl, i když v reálu byl prostě za vocasa, až dokud kvůli němu nezměnili pravidla. Rozhodně je ale Eddieho optimismus a nezdolnost svým způsobem inspirativní a na tenhle film se vždycky rád podívám. ()

MatyRock

Příjemná podívaná. Asi musíte mít rádi sportovní filmy a brát to tak, že je příběh postaven na základech skutečné události, ale vážně hodně věcí je zde pozměněno pro plně funkční film, aby jste si Orla Eddieho užili. Hugh Jackman a hlavní představitel Taron Egerton jsou fakticky dobří, a sice se jejich vztah občas posouvá a vyvíjí až nad míru rychle, ale tak co už. Film by musel mít o dost delší stopáž, aby to fungovalo organičtěji. 8/10 a rád si to někdy zopáknu! ()

Andrew88cz

Sportovní životopisná komedie ala Forrest Gump, která se prostě povedla! Eddie je tak trochu zvláštní malý kluk, který má svůj sen a to dostat se na olympiádu a to v jakémkoliv sportu, který mu to umožní. Po pár nezdarech ovšem najde poslední naději ve skocích na lyžích, disciplíně, kterou musí člověk trénovat už od mala, aby mohl prorazit, Eddiemu bude muset stačit pár měsíců přípravy...zvládne to?? (8/10) ()

Sejkorka

Úžasné, ještě úžasnější,když člověk pamatuje Edieho on-line (Calgary 1988). Taron Egerton je velmi všestranný , tu Edie, tu Elton. Ostatní jeho filmy jsem (zatím) neviděl, třeba mi nějaká podobná postava unikla PODRUHÉ 11/2022. Srovnání skutečnosti a filmu pokulhává tak, že ubírám z původních 5* na 3*.. Když nebyl zařazen do britského sjezdařského týmu na Zimní olympijské hry 1984  přesídlil do Lake Placid - individuální trénink.Poprvé reprezentoval Velkou Británii na Turné čtyř můstků 1986/87, zúčastnil se také mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 1987, kde vytvořil svůj osobní (a tehdy i národní) rekord 73,5 metru. Skončil však s velkým odstupem na posledním místě. Startoval také na olympiádě 1988 v Calgary, kde skončil na středním můstku na 58. místě a na velkém můstku na 55. místě (v obou případech byl opět poslední). ()

Jimmy.y

Egerton naprosto unikátní a precizní.... Jackman je klasik.... Velmi hezky zpracovany příběh o touze být skokanem na lyžích, Eddie je Britský prostacek, který má sen... Sen zúčastnit se OH a reprezentovat svou zem :) ošklivé pády ho neodradí a pořád bojuje, jeho pile a pomoc od Hugha ho zavedou tak kam chce..... :) 5/5 ()

PORTER44

Sportovní outsider který se chce dostat na olympiádu ,a všichni z něho mají srandu,nakonec se mu to povedlo a získal si nevěřitelnou pozornost ,poslední skok na 90 vypadal že skočil 150 m jak to natahovali a ono prd,byli tam scény u kterých jsem se bavil, za podívání to stálo. ()

Untouchabl

Škoda že reálný neuvěřitelný příběh Forresta Gumpa skoku na lyžích se scénáristům asi nezdál tak atraktivní a kouzlo toho, co se doopravdy stalo, se tak poněkud vytrácí. ()

tsgarp

Orla Edieho si pamatuji z televize jako puboš a kdy jsme se smáli, že skáče pomalu půlku toho co ostatní, ale i tenkrát jsem oceňoval, že do toho šel. No a dnes po filmu, který jsem dlouho odkládal, mu fandím ještě víc, byl synonymem toho slavného důležité je zůčastnit…. Je to milý, zábavný dobře natočený biják. Podle mě dokáže zvednout náladu a na chvíli neztratit naději že ne vše je jen o prachách. ()

Maysha

Eddie sice nevyhrál olympijskou medaili, ale splnil si sen. A to mnohdy má vyšší hodnotu než výhra. Úžasný příběh, který mě zasáhnul. Jen je škoda, že to není zcela podle skutečnosti. ()

thoreau

Film má několik zásadních slabin, ale to, že nesehnali někoho, kdo skáče paralelním stylem, ho úplně zabilo. ()

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

09.12.2017

Kdy dorazí nový Robin Hood?

Kdy dorazí nový Robin Hood?

18.11.2016

Možná si to ani neuvědomujete, ale od poslední (velké) adaptace Robina Hooda uplynulo celých šest let. Ridley Scott a Russell Crowe s ní vydělali 321 milionů dolarů, značka tedy očividně žije a není… (více)