Orel Eddie

• Irsko

• Austrálie

Životopisný / Komedie / Drama / Sportovní

Velká Británie / USA / Německo, 2016, 106 min

Super film. Sice s pobrkaným německým dabingem na drážďanských Filmnächte, ale stejně super. Hughovi přicházím stále více na chuť a role Bronsona mu perfektně sedla. Příjemně překvapil Taron, kterého jsem zatím viděl pouze jako jelito v Kingsmanech, kde pravda i přes velikost své role nemohl mnoho ze svého hereckého umění předvést. A samozřejmě cameo Walkena. A opět - podobně jako onehdá u Rivalů - jsem blahořečil své neznalosti sportovní historie, neb jsem si mohl vychutnat napětí, zda Eddie spadne nebo ne nebo zda ho na tu olympiádu pustí, protože ač už jsem o jeho příběhu slyšel, nic (víc) jsem o něm nevěděl. Samozřejmě, je to jen taková lehká oddechovka, ale proč ne? 100%(2.8.2016)

Hrozně moc jsem si přál, aby se mi tenhle film líbil, fakt, navíc začátek začal víc než slibně... Jenže od chvíle, co tam nastoupil Wolverine, se to celý nějak hloupě posralo. Když pominu ten fakt, že byla jeho role vykrádačkou role Johna Candyho z Kokosy na sněhu (s tímhle snímkem toho má Eddie společného víc, kdyby se Kokosy točili dneska, vsadil bych se, že by vznikl další žůžo spin-off, koneckonců soutěžily tyhle sportovní legendy na stejný Olympiádě, tenkrát v Calgary '88 to musela být dobrá bžunda), tak tam na mě zkrátka působil jak pěst na oko. Jasně, rozumím tomu, že filmaři chtěli Edwardsův životní příběh nějak zdramatizovat (ono slovy samotnýho Eaglea byl film reálný tak z pěti procent), chápu i to, že jsem se nedíval hodinu a třičtvrtě na sportovní dokument, jenže chlapci a děvčata od filmu si pomohli těmi nejlehčími berličkami- looser, co trénuje ještě většího loosera, aby jim na konci zatleskali i ti, co je předtím celou dobu prudili- no však vždyť to dobře znáte. Ale abych jen nefrflal- Egerton v titulní roli hraje dobře (díkybohu nepřehrává a pitomě se nepitvoří, byť sklouznout k tomu by bylo víc než jednoduché), a prostě je to TEN Orel Eddie, kluk, kterýmu musíte fandit, i když si myslíte, že jsou skoky na lyžích jeden z nejpitomějších sportů.(28.6.2016)

Angličan na lyžích...to je, já nevím, něco jako Rom v práci. Něco, co k sobě historicky podloženo nejde, ale občas se to stane. A je to zábavné. Alespoň tedy v případě Angličana na lyžích. Taron mi připomínal spolužáka ze základky, který chodil do školy jenom v termínech, kdy jsme my ostatní kluci jezdili reprezentovat školu na fotbalové turnaje, protože to byly jediné dny, kdy nedostal nakládačku. Vlastně ne, jednou ho zbušily i holky. No ale můžete se na takového mamlase zlobit? Nakonec ho má stejně každý rád. Takový je i filmový Eddie.(24.3.2017)

Orol Eddie bol ale riadny vták... V dobrom samozrejme. Doslovné naplnenie odkazu Pierra de Coubertaina - Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. A o tom by mal byť šport. Ide o krásny, športovo-motivačný snímoček, ktorý je na zdvihnutie nálady ako stvorený. Jemný humor, sprevádzajúci tu diváka po celý čas, dokázal odľahčiť i vážnejšie situácie a nenápadne ma primäť, aby som čím ďalej tým viac zvieral päste a držal palce tomuto neoblomnému a roztomilo tvrdohlavému človiečikovi. Hlavne ku koncu, citlivejším povahám možno aj nejaká tá slzička spadne... Jednoducho hrejivá ukážka toho, že keď sa chce, tak všetko ide. Dokonca aj stať sa olympionikom. 80/100(9.6.2016)

"Mě vykopli z každého týmu dřív, než jsem mohl něco dokázat." Příběhy odvážného omítkáře Eddieho Edwardse i exotického čtyřbobu Jamajky jsem sledoval v přímém přenosu a jsem hrozně rád, že byly přeneseny na filmové plátno. OH v Calgary byly totiž posledními, při kterých nebylo důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Na ty další už Eddieho nepustili a já si myslím, že baron Pierre de Coubertin by celý ten slavný Olympijský výbor měl chodit po nocích strašit. Eddieho touha po olympiádě je totiž rozhodně inspirativnější než trapné klipové výzvy k tomu, aby se děti hýbaly. Ale zpět k filmu, ve kterém mě pobavily Eddieho pády, první ustátý skok na sedmdesátce i fantasticky přející maminka. Nejlepší však byl sebevražedný hod kladivem, který by v atletice Eddiemu možná přinesl stejnou slávu jako jeho divoké doskoky těsně pod olympijský emblém. Jen ty skoky Véčkem a zpřeházené startovní listiny se nepodařilo vychytat, ale skutečný Eddie zachrání i tohle - https://www.youtube.com/watch?v=A7MmJIy0bjo.(7.7.2016)

• - Byť se Eddie ve filmu o ženy nezajímá, popularita po OH v Calgary mu pomohla i v seznámení s budoucí chotí v době, kdy pracoval jako rozhlasový reportér. Ze vztahu jsou dvě dcery, vše však skončilo po třinácti letech rozvodem. Rozvod s chotí Samanthou Edwardse prakticky zruinoval. Když před osmnácti lety prodával práva na film o svém životě, obdržel 180 000 liber. Sám uvedl, že nyní mu konto v bance krášlí pouhých 5 000 liber a z úspěchu filmu již nemůže nijak přímo finančně profitovat, pouze zvýšením zájmu o svou osobu. (kulyk)

• - Shodou okolností Eddie Edwards soutěžil během stejných olympijských her jako jamajští závodníci z filmu Kokosy na sněhu (1993). (Zdroj: CinemArt)

• - V předposlední scéně, kde Eddie (Taron Egerton) s Bronsonem (Hugh Jackman) letí z Olympijských her, za nimi nejdříve sedí pár, ale v dalším střihu pouze jedna a jiná postava. (Warle)