Orel Eddie

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Komedie / Drama / Sportovní

Velká Británie / USA / Německo, 2016, 106 min

Jít si za svým, neotáčet se za neúspěchy. Vzít si z nich jen to dobré a pospíchat za další výzvou. Nevyšlo to už mnohokrát, na skokanském můstku nicméně nějaká šance na vysněnou olympijskou účast je. Zvlášť když Velká Británie pamatuje ve své olympijské historii jediného (neúspěšného) skokana. Postrach můstku přichází na scénu. Velkým plusem je to, že nejde o typickou životopisnou nudu, kterou nás tvůrci každoročně několikrát zásobují. Ano, tenhle neúnavný optimista skutečně „skákal“, ale je radost sledovat, jak se drápe nahoru. Celé je to stylové, velmi sehrané a má to (alespoň v první hodince) velmi slušné tempo. Omlouvám se, obrýleného Tarona Egertona jsem jaksi nepoznal, jeho bezprostřednost je nicméně kouzelná. Stejně jako zprvu neochotného a chlastajícího kouče (a hlavně Australana, který sníh asi moc nezná) Hugh Jackmana. Chemie mezi nimi funguje, navíc jim nahrávají vděčné vedlejší postavy. Zhruba v polovině se to ovšem přehoupne do předvídatelných vod (už předtím to přitom bylo na hraně), kdy jen sledujeme, kdy, kde a s jakou pompou skočí, kdo mu hodí nějaký ten klacík pod nohy a jak bude nakonec i taťulda u televize slzet dojetím. Je fajn snít, páč se to dnes trochu vytrácí. Ale tři hvězdy jsou tak akorát. Na mě prostě až moc šablon.(2.5.2017)

Pohodová komedie ve stylu Kokosů na sněhu (ano, poctivě v jedné scéně zmíněných). Eddie je nerd, který si od dětství chce splnit životní sen - jet na olympijské hry. Ke cti tvůrců je nutné uznat, že hlavního hrdinu nepředstavují jako někoho, kdo si dělá iluze o tom, že vyhraje. Eddiemu fandíte o to víc, že mu jde opravdu o účast. A v podání Tarona Egertona je tak lidský a zranitelný, že si ho nejde nezamilovat. Proč tedy jenom tři hvězdy? Orel Eddie totiž nijak nevybočuje z šablony sportovních dramat a (byť mile) se vyjma samotného konce odlišuje jenom v detailech.(2.1.2017)

Já to říkám furt. V čem má prsty Matthew Vaughn (tentokrat jako hlavní producent), to je pokaždé bomba. A Orel Eddie je prostě další supr filmík. Tentokrát je to sice tuctový a prvoplánový, ale někdy to tak sám život napíše. Režisér film famózně hudebně podbarvil a celá stopáž uteče jako voda. Slabší povahy jako jsem já uroní i nějakou tu slzu, když vidí tu čirou prostou radost ze skoků, jakou má Eddie. Jsem rád za sportovní film, který si budu chtít pustit znovu. 90%(1.11.2016)

Rozpočet $23miliónovTržby USA $15,789,389Tržby Celosvetovo $46,152,800Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ športový film, ktorý je podaný z ľahkosťou a primeranou zábavnosťou, nechýba štipka drámy, napätia, prim tu je hudba ale i obsadenie, dobová atmosféra ako vyšitá, je tu cítiť producentské mentorovanie Matthewa Vaughna /80%/(21.8.2016)

Po emočne vyčerpávajúcom "Choď a pozeraj sa" bol tento film presne tým, čo som potrebovala. Dokonale odohnal moje pochmúrne myšlienky. A podarilo sa mu aj niečo iné. Vrátil ma v spomienkach do mojej mladosti. Vtedy som pri telke s napätím sledovala súťaže skokanov na lyžiach a Matti Nykänen bol pre mňa skokanským bohom. Orla Eddieho som síce neevidovala, ale jeho príbeh, je skutočne stelesnením myšlienky Olympijských hier. Veľmi príjemné spracovanie príbehu jedného rojka, ktorý si splnil svoj životný sen. Aj keď jeho príbeh bol zrejme skutočnosťou inšpirovaný len miestami, napríklad samotného Mattiho Nykänena sa filmu podarilo v jednej minúte s nadsázkou charakterizovať takmer dokonale... 80%.(13.6.2016)

• - Režisér Dexter Fletcher řekl Taronu Egertonovi (Eddie), aby netrávil žádný čas v posilovně. Nechtěl totiž, aby vypadal jako sportovec, což Taron Egerton velmi uvítal. (MJana)

• - Dvojica mladých hercov, ktorí stvárnili Eddieho 'Orla' Edwardsa ako 10 resp. 15-ročného, boli bratia Tom a Jack Costellovci. (MikaelSVK)

• - Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporili viac ako 13 000 pracovných miest. (BMW12)